Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά μεταχειρισμένου aw6


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Silaxim

Silaxim

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα

Δημοσίευση 15/10/2021 - 19:39

Καλησπέρα στην παρέα!Εχω βρει ένα μεταχειρισμένο aw6 και μάλλον θα το αγοράσω.Θελω να ρωτήσω τους πιο έμπειρους.Ο πωλητής μου είπε ότι είναι γνήσιο απλά επειδή ήταν δώρο δεν το άνοιξε ποτέ μιας και δεν είναι χρήστης του οικοσυστήματος.Έχει περάσει ο ένας χρόνος που δίνει η apple όποτε έχει λήξει η εγγύηση από την apple.Μου έστειλε φωτό το κουτί για να δω τον σειριακό αριθμό και στην σελίδα της apple το βάζω και μου βγάζει το ρολόι κι από κάτω μου λέει ότι έχει καταχωρηθεί η ημερομηνία αγοράς αλλά η κάλυψη μέσω τηλεφώνου όπως κι η εγγύηση για επισκευή μου λέει οτι δεν καλύπτεται προφανώς γιατί έχει περάσει ο χρόνος.Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί φοβάμαι μην είναι τίποτα «μαϊμού» σαν κι αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο και την πατήσω.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 15/10/2021 - 20:19

Πάντως πάνω από ενα χρόνο στο κουτί καθόλου ασφαλές μου ακούγεται και φαντάζομαι ότι δεν σε αφήνει να το ανοίξεις και να το ενεργοποιήσεις ,Χμ καλή τύχη καμία φορά το φτηνό βγαίνει ακριβό συν την στεναχώρια

#3   Silaxim

Silaxim

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα

Δημοσίευση 15/10/2021 - 20:23

Δεν ζήτησα να το ανοίξω ούτε πιστεύω ότι θα έχει πρόβλημα.Φάνηκε εντάξει.Λογικά αν ήταν μαϊμού δεν θα το έβγαζε στο site της apple.Σωστά;Χρήστης android δήλωσε και μάλιστα φανατικός απλά του το έκαναν δώρο και δεν ασχολήθηκε ποτε μου είπε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 16/10/2021 - 05:59

Μην σε πάρω στο λαιμό μου. Αλλά έχω δει και AirPods Pro που δεν φαίνονταν να τρων μπανάνες και είχαν σειριακό από γνήσια AirPods Pro που φαίνονταν ότι ήταν εντός εγγύησης και κομπλέ στη σελίδα της Apple. Όποτε κρατά και μια πισινή για καλό σου. Πλέον έχει προχωρήσει πολύ η αντιγραφή και πολλά δεν ξεχωρίζουν με την πρώτη μάτια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 16/10/2021 - 07:06

Ένα χρόνο και είναι απουλητο; Προσωπικά δεν θα το έπαιρνα.

#6   Silaxim

Silaxim

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα

Δημοσίευση 16/10/2021 - 07:09

Δεν το είχε για πούλημα.Τώρα μπήκε στη διαδικασία για να το δώσει.Δε ξέρω τι να πω.Πάντως έχει και την απόδειξη αγοράς από Amazon και μου την έδειξε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: Silaxim, 16/10/2021 - 07:10


#7   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 16/10/2021 - 07:40

Τα ρολόγια δεν είναι σαν τα κινητά; Η εγγύηση τους δεν ενεργοποιείται κατα το άνοιγμα και όχι κατά την αγορά;

#8   Silaxim

Silaxim

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα

Δημοσίευση 16/10/2021 - 07:42

Έχω την εντύπωση ότι μπαίνεις στο site της apple και βάζεις τον σειριακό αριθμό αλλά και την ημερομηνία που το αγόρασες.Η εγγύηση ξεκινάει νομίζω από την ημερομηνία αγοράς.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: Silaxim, 16/10/2021 - 07:43


#9   vagelisvl

vagelisvl

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 16/10/2021 - 08:18

Μία κομπίνα που κάνουν και στα airpods ειναι οτι έχουν ένα γνήσιο κουτί-s/n (που μπορείς εύκολα να βρέις στο internet) και στέλνουν φωτο αν ζητήσεις και πουλάνε μετά  μαιμούδες.

Το βασικότερο δεν είπες η αγορά θα γίνει χέρι με χέρι? Αν ναι απλά κάνεις pair και τσεκάρεις και αυτα που προείπα!


Τελευταία επεξεργασία από: vagelisvl, 16/10/2021 - 08:19


#10   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/10/2021 - 08:45

Του δικού μου ξεκίνησε από την ημερομηνία ενεργοποίησης.

Ποιος ο λόγος να μπεις στο check coverage και να βάλεις ημερομηνία αγοράς ενώ δεν έχεις ανοίξει το ρολόι;

Επίσης ποιος παίρνει δώρο Apple Watch 450€ χωρίς να ρωτήσει τον άλλον αν έχει iPhone;

#11   Silaxim

Silaxim

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα

Δημοσίευση 16/10/2021 - 09:14

Εύλογες οι απορίες παιδιά.Το κακό είναι ότι λόγω απόστασης δεν μπορώ να τα τσεκάρω εγώ από κοντά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#12   Silaxim

Silaxim

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα

Δημοσίευση 17/10/2021 - 02:03

Λοιπόν μετά απο επικοινωνία μου με τον πωλητή μου είπε τα εξης:Το ρολόι είναι σφραγισμένο δεν έχει ανοιχτεί η συσκευασία του.Αχρησιμοποίητο.Είναι αγορασμένο από Amazon μου έστειλε φωτο την απόδειξη αγοράς(είναι αγορασμένο πριν 15 μηνες).Αλλά όταν βάζω εγώ το serial number του κουτιού που του ζήτησα να μου το στείλει φωτο στο site της apple μου βγάζει τα εξής:
valid purchase date
Telephone technical support: expired
Repairs and service coverage: expired

Λοιπόν τα φώτα σας παιδιά.Τι παίζει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#13   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2021 - 05:32

Επειδή την έχω πατήσει με αγγελία εξ’ αποστάσεως με Apple Watch, και είχα τρελή στεναχώρια μετά… άστο καλύτερα.

Όλα αυτά που σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω (με SN που είναι από άλλα ρολόγια κλπ, είναι εύκολο να γίνουν). Υπάρχουν εκεί έξω αλήτες που εκμεταλλεύονται την τρέλα μας και ψάχνουν ευκολόπιστους (και θεωρούσα ότι δεν είμαι ένα από αυτούς) που λένε τρελά αληθοφανή παραμύθια.

Δεν σταμάτησα να ψωνίζω από αγγελίες, απλά πλέον ΜΟΝΟ από κοντά, με ΔΟΚΙΜΗ (ποτέ σφραγισμένα) και με άτομα με 20+ θετικότατες ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ.

#14   johnythedirector

johnythedirector

    iPH Addict

  • 640 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2021 - 08:46

Καλό είναι να μην προβείς στην αγορά.

 

Αν θες να αγοράσεις μεταχειρισμένο καλό είναι να εμπιστευτείς πωλητή από site ο οποίος έχει πολλές αξιολογήσεις και θεωρείται αξιόπιστος.

Από την άλλη μπορείς να κάνεις υπομονή και να περιμένεις μείωση της τιμής στο 6 αφού βγήκε το7.

Τέλος μπορείς να αγοράσεις και το se που ουσιαστικά που είναι κατά 90% σαν το 7.

 

Έχεις πολλές επιλογές.

 

Το να προβείς στην αγορά αυτού του μεταχειρισμένου aw6 που αναφέρεις και είναι ένα χρόνο κλεισμένο σε κουτί είναι η χειρότερη κατά την γνώμη μου.

 

Καλή σου επιτυχία.

 

Και να θυμάσαι αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω.

 

Το φτηνό πολλές φορές βγαίνει ακριβό.



#15   Silaxim

Silaxim

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα

Δημοσίευση 17/10/2021 - 08:57

Είναι λογικό που ενώ είναι κλεισμένο στο κουτί του,δεν έχει δουλέψει ποτε όπως λέει,να μπαίνεις στο site της apple και να μου λέει valid purchase date με πράσινο βελάκι,έγκυρη ημερομηνία αγοράς δηλαδή?
Δεν θα έπρεπε να μου λέει ότι δεν έχει καταχωρηθεί η ημερομηνία αγοράς;Αφού δεν έχει ενεργοποιηθεί το ρολοι.Έτσι δεν πάει;Ή αυτόματα με το που αγοράζεις κάτι το βλέπουν στην apple οπότε ενημερώνεται αυτόματα με την ημερομηνία αγοράς το valid purchase date;Πως πάει με την ημερομηνία αγοράς ή με την ενεργοποίηση του προϊόντος (το πρώτο άνοιγμα του ρολογιού)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες