Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Διπλότυπα φωτογραφιών σε camera roll και albums


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mihalis19

mihalis19

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/10/2021 - 23:21

Μετά από πολλά χρόνια κάπου στα 7 σκέφτομαι να δω λίγο τι γίνεται στα iPhone. Γενικά έφυγα επειδή θεωρώ ότι είναι πολύ κλειστό λογισμικό και πολλές φορές σπάει μπάλες.
Όμως επειδή θα έρθει στα χέρια μου ένα iPhone 13 pro max σκέφτομαι λίγο να το δω παραπάνω.

Βασικότατο πρόβλημα για μένα είναι το εξής.
Στο βασικό φάκελο με τις φώτο αποθηκεύονται όλες οι φώτο. Και αν θες να μετακινήσεις σε φάκελο ουσιαστικά δημιουργείται ένα shortcut της φώτο στον φάκελο. Αυτό εμένα δεν με βολεύει.

Τραβάω κάποιες φώτο και θέλω να τις μεταφέρω σε φάκελο. Όμως στο camera roll δεν θέλω να τις βλέπω.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματήσει να γίνεται αυτό? Σε jailbreak παίζει? Καλά φαντάζομαι δεν υπάρχει καν jb για iPhone 13 pro max.

Επίσης κάτι πήρε το μάτι μου σε ένα σημείο του forum ότι " έχεις jailbreak και χρησιμοποιείς app του web banking ή γενικά την τράπεζα"?
Ισχύει αυτό ότι είναι επικίνδυνο?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   meres

meres

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/10/2021 - 00:37

Μετά από πολλά χρόνια κάπου στα 7 σκέφτομαι να δω λίγο τι γίνεται στα iPhone. Γενικά έφυγα επειδή θεωρώ ότι είναι πολύ κλειστό λογισμικό και πολλές φορές σπάει μπάλες.
Όμως επειδή θα έρθει στα χέρια μου ένα iPhone 13 pro max σκέφτομαι λίγο να το δω παραπάνω.

Βασικότατο πρόβλημα για μένα είναι το εξής.
Στο βασικό φάκελο με τις φώτο αποθηκεύονται όλες οι φώτο. Και αν θες να μετακινήσεις σε φάκελο ουσιαστικά δημιουργείται ένα shortcut της φώτο στον φάκελο. Αυτό εμένα δεν με βολεύει.

Τραβάω κάποιες φώτο και θέλω να τις μεταφέρω σε φάκελο. Όμως στο camera roll δεν θέλω να τις βλέπω.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματήσει να γίνεται αυτό? Σε jailbreak παίζει? Καλά φαντάζομαι δεν υπάρχει καν jb για iPhone 13 pro max.

Επίσης κάτι πήρε το μάτι μου σε ένα σημείο του forum ότι " έχεις jailbreak και χρησιμοποιείς app του web banking ή γενικά την τράπεζα"?
Ισχύει αυτό ότι είναι επικίνδυνο?

 

α) Δυστυχώς, από το κινητό δεν υπάρχει τρόπος να εξαφανίσεις τις φωτό από το Camera Roll χωρίς να διαγραφούν (ακόμη και αν τις βάλεις σε album). Φαντάσου το Camera Roll σαν μια κεντρική βιβλιοθήκη, με τα albums απλά να την οργανώνουν, οι φωτός γίνονται σαν shortcuts όπως είπες.

Αν τις μεταφέρεις σε pc/mac, τότε μπορείς να φτιάξεις φακέλους στο pc/mac και να τους συγχρονίζεις με το κινητό σου σε μορφή "album". Τότε ναι, οι φωτό αυτές δε χρειάζεται να είναι στο camera roll.

Έχε υπόψη όμως, ότι στα album αυτά μπορείς να προσθαφαιρέσεις φωτογραφίες μόνο από το pc/mac καθώς συγχρονίζονται με το κινητό σου.
Σε jb δε ξερω αν παίζει, αλλά σίγουρα θα μπλέξει τα πράγματα και όπως είπες, προς το παρόν τουλάχιστον, το jb δε παίζει σε ios15.

β)jb &  internet banking: Επικίνδυνο δεν είναι από μόνο του. Επειδή όμως κάνοντας jb, μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές μη πιστοποιημένες από την Apple, υπάρχει πιθανότητα το κινητό σου να εκτεθεί αν εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή που θα μπορούσε να περιέχει malware. Γενικά, να εγκαθιστάς μόνο δοκιμασμένα tweaks και εφαρμογές και σίγουρα όχι cr@cked.



#3   mihalis19

mihalis19

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/11/2021 - 20:48

Ok ευχαριστώ πολύ




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες