Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Θερμοστάτης - ποιος;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2021 - 13:26

Συγνώμη αλλά δεν γίνεται να ήμαστε ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στο αλεύρι !!! Όταν μιλάμε για θερμοστάτη και αρχίζουμε ατέλειωτες κουβέντες για πατέντες οι οποίες δεν φτάνουν τις παροχές ενός καλού θερμοστάτη ούτε στο ελάχιστο αλλά από την άλλη έχουμε πανάκριβες φορητές συσκευές iPhone κτλ + iMac MacBook κτλ είναι αστεία η κουβέντα !!!


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Εν γένει, συμφωνώ, αλλά όπως είπε και ο @vrachamis, εφόσον κάποια από τα υλικά υπάρχουν, γιατί να τα ξαναπάρω;

 

Εκεί που διαφωνώ είναι στις δυνατότητες! Σε καμία περίπτωση ο θερμοστάτης (ακόμα και smart) δεν έχει περισσότερες δυνατότητες από το τί μπορείς να κάνεις με το συνολικό οικοσύστημα ενός smart house!

 

Στη δικιά μου περίπτωση, θέλω την απόφαση για το άναμα ή όχι των καλοριφέρ να την παίρνω με βάση τη θερμοκρασία ενός συγκεκριμένου δωματίου, και όχι του χώρου όπου βρίσκεται ο θερμοστάτης, καθώς όπως ανέφερα εκεί έχει 1-2 βαθμούς παραπάνω. 

 

Οπότε το να πάρω ένα smart θερμοστάτη και να μην χρησιμοποιώ τις λειτουργίες του πέρα από το remote control, μου φαίνεται σπατάλη. (γι' αυτό και στην αρχή ζήτησα κάτι φθηνό, χωρίς να εξηγήσω αναλυτικά το use case βέβαια, λάθος μου)

 

 

Όπως ήδη αναφέρθηκε βέβαια, όλες οι απόψεις είναι σεβαστές, και το τι θα κάνει ο καθένας είναι με βάση τις ανάγκες του.



#17   Ikariapower

Ikariapower

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Twitter:@Ikariapower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/11/2021 - 13:39

[mention]giostau [/mention] Ο θερμοστάτης σου δίνει τη δυνατότητα για πολλαπλές ζώνες θέρμανσης κάθε μέρα σου δίνει τη δυνατότητα για early start σου στέλνει ειδοποιήσεις αν κάποια πόρτα παράθυρο ανοιχτό μήπως και θέλεις να κλείσεις την θέρμανση σε ειδοποιεί αν υπάρχουν προβλήματα με το λέβητα σου σου δίνει πληροφορίες κατά πόσον έχεις κάνει οικονομία στο τέλος του μήνα και πολλά άλλα και φυσικά σου δίνει τη δυνατότητα μαζί με το οικοσύστημα να κάνεις αυτό που θέλεις, τα προηγούμενα που αναφέρω δεν υπάρχει καμία περίπτωση να τα καταφέρεις σωστά με τις πατέντες !!! Η τελική απόφαση όμως είναι πάντα δικιά σου !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#18   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2021 - 14:19

[mention]giostau [/mention] Ο θερμοστάτης σου δίνει τη δυνατότητα για πολλαπλές ζώνες θέρμανσης κάθε μέρα σου δίνει τη δυνατότητα για early start σου στέλνει ειδοποιήσεις αν κάποια πόρτα παράθυρο ανοιχτό μήπως και θέλεις να κλείσεις την θέρμανση σε ειδοποιεί αν υπάρχουν προβλήματα με το λέβητα σου σου δίνει πληροφορίες κατά πόσον έχεις κάνει οικονομία στο τέλος του μήνα και πολλά άλλα και φυσικά σου δίνει τη δυνατότητα μαζί με το οικοσύστημα να κάνεις αυτό που θέλεις, τα προηγούμενα που αναφέρω δεν υπάρχει καμία περίπτωση να τα καταφέρεις σωστά με τις πατέντες !!! Η τελική απόφαση όμως είναι πάντα δικιά σου !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Καθαρά από περιέργεια, ποιος θερμοστάτης τα κάνει όλα αυτά και πώς χωρίς έξτρα αισθητήρες; (π.χ. στα παράθυρα/πόρτες)



#19   Ikariapower

Ikariapower

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Twitter:@Ikariapower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/11/2021 - 14:54

[mention]giostau [/mention] tado !!! Επιπλέον έχει σετ με τον αισθητήρα ασύρματο ώστε να μπαίνει όπου θέλεις εσύ και όχι εκεί που είναι η καλωδίωση !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#20   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/12/2021 - 15:58

vrachamis τώρα (ελπίζω) θα κάτσω να το υλοποιήσω.

 

Χρειάζεται ρελέ ισχύος ή μπορώ να κουμπώσω τα καλώδια κατευθείαν πάνω στο Shelly?

 

Θα μπει το Shelly 1PM Shelly 1PM e | Shelly Shop Europe

 

Λέει 16Α, οπότε λογικά δε θα έχω θέμα ε;

 

(προφανώς θα πάρω από ασφάλεια για την τροφοδοσία) 

 

Θενξ!


Τελευταία επεξεργασία από: giostau, 17/12/2021 - 15:59


#21   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/04/2022 - 08:05

Καλήμερα, υπάρχει κάποιος αξιόπιστος θερμοστάτης χώρου για καλοριφέρ με wifi ,τώρα έχω έναν Legrand αλλά είναι ότι χειρότερο συνεχεία χάνει την σύνδεση με το wifi και πολλές φορές κολλάει και δεν ανταποκρινεται  .



#22   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 12/04/2022 - 08:43

Καλήμερα, υπάρχει κάποιος αξιόπιστος θερμοστάτης χώρου για καλοριφέρ με wifi ,τώρα έχω έναν Legrand αλλά είναι ότι χειρότερο συνεχεία χάνει την σύνδεση με το wifi και πολλές φορές κολλάει και δεν ανταποκρινεται  .

https://www.netatmo....ergy/thermostat

 

εχω ξεγνοιασει.



#23   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/04/2022 - 08:45

https://www.netatmo....ergy/thermostat

εχω ξεγνοιασει.

Αγορά από επίσημο site η έχουμε και εδώ Ελλάδα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#24   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 556 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/04/2022 - 08:49

Καλήμερα, υπάρχει κάποιος αξιόπιστος θερμοστάτης χώρου για καλοριφέρ με wifi ,τώρα έχω έναν Legrand αλλά είναι ότι χειρότερο συνεχεία χάνει την σύνδεση με το wifi και πολλές φορές κολλάει και δεν ανταποκρινεται .


Tado

#25   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/04/2022 - 08:54

Tado

Ποιος είναι αυτός ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#26   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/04/2022 - 09:28

Ποιος είναι αυτός ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

https://www.skroutz....ml?from=catspan



#27   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/04/2022 - 09:38

Καλήμερα, υπάρχει κάποιος αξιόπιστος θερμοστάτης χώρου για καλοριφέρ με wifi ,τώρα έχω έναν Legrand αλλά είναι ότι χειρότερο συνεχεία χάνει την σύνδεση με το wifi και πολλές φορές κολλάει και δεν ανταποκρινεται  .

 

Προφανώς αναφέρεσαι σε συμβατό θερμοστάτη με Homekit.

Εγώ έχω τον NEST Thermostat, και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά εδώ και μερικά χρόνια δεν είναι συμβατός με homekit, εχει παει στο στρατοπεδο της Google.....

Έχει όμως μια άψογη εφαρμογή..

 

.



#28   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 556 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/04/2022 - 10:20

Ποιος είναι αυτός ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


https://www.tado.com/gr-en

#29   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 12/04/2022 - 12:02

Αγορά από επίσημο site η έχουμε και εδώ Ελλάδα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

τον εχουν φερει και επισημα ελλαδα , σε επωνυμα καταστηματα, με τρομερο support απο την legrand.



#30   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/04/2022 - 12:04

ok σας ευχαριστώ !!!!






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες