Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Θερμοστάτης - ποιος;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/11/2021 - 14:46

Καλησπέρα σε όλους,

 

ψάχνω για ένα θερμοστάτη, είτε απευθείας HomeKit compatible, είτε μέσω Homebridge (αξιόπιστο κατά προτίμηση)

 

 

Έχω ήδη ένα Nest (Νομίζω πρώτης γενιάς) και παίζει μια χαρά μέσω Homebridge, αλλά θα προτιμούσα να πάω σε κάτι φθηνότερο :)

 

 

Πρόκειται για εγκατάσταση αερίου, ατομική.

Τώρα υπάρχει ο κλασσικός τετράγωνος θερμοστάτης με δύο καλώδια (ρεύμα & ουδέτερος λογικά; )

 

 

Υπάρχει κάποια πρόταση δοκιμασμένη;

 

 

 

ευχαριστώ,

</γιώργος>



#2   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 556 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/11/2021 - 14:51

Δεν ξερω για φθηνοτερο, αλλα ο tado ειναι κορυφη.



#3   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 205 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/11/2021 - 16:27

Δες και τον netatmo



#4   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 29/11/2021 - 16:28

Καλός χρυσός ο tado, αλλά θα ήθελα να έχει και real-time πληροφορίες στην οθόνη του ή έστω να είχε μια συνοδευτικη συσκευή.

#5   Ikariapower

Ikariapower

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Twitter:@Ikariapower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/11/2021 - 17:01

Κορυφαίος ο EcoBee αλλά θέλει καλώδιο C (δεν ξέρω τι είναι αυτό ) και δεν παίζει για Ελλάδα !!! Tado πολύ καλή λύση λειτουργικά (τον έχω σε ατομικό λέβητα αερίου), ντιζάιν και πληροφορίες επί οθόνης ο Honeywell αλλά ξέρω από αξιοπιστία κτλ !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#6   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 29/11/2021 - 23:50

Netatmo…


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2021 - 00:08

Καλησπέρα σε όλους,

ψάχνω για ένα θερμοστάτη, είτε απευθείας HomeKit compatible, είτε μέσω Homebridge (αξιόπιστο κατά προτίμηση)


Έχω ήδη ένα Nest (Νομίζω πρώτης γενιάς) και παίζει μια χαρά μέσω Homebridge, αλλά θα προτιμούσα να πάω σε κάτι φθηνότερο :)


Πρόκειται για εγκατάσταση αερίου, ατομική.
Τώρα υπάρχει ο κλασσικός τετράγωνος θερμοστάτης με δύο καλώδια (ρεύμα & ουδέτερος λογικά; )


Υπάρχει κάποια πρόταση δοκιμασμένη;



ευχαριστώ,
</γιώργος>


Σου θυμίζει κάτι αυτό;


http://www.iphonehel...ος-θερμοσίφωνα/
Big things have small beginnings

#8   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2021 - 09:41

Σου θυμίζει κάτι αυτό;


http://www.iphonehel...ος-θερμοσίφωνα/

Καλημέρα, φυσικά, αλλά εκεί μιλάμε για θερμοσύφωνα, όχι για καλοριφέρ :)

 

 

Αναφέρεις βέβαι σε κάποιο μήνυμα για έλεγχο του θερμοστάτη με fibaro (ή κάτι αντίστοιχο).

 

Φαντάζομαι η λογική είναι βάζω τον "χαζό" θερμοστάτη σε μια υψηλή θερμοκρασιά ώστε να ανάβει πάντα, το συνδέω με το fibaro και το ανοιγοκλείνω με βάση τη θερμοκρασία κάποιου άλλου σένσορα που υπάρχει διαθέσιμος;

 

Αν ναι, δεν είναι κακή ιδέα, μια και το σημείο όπου είναι ο θερμοστάτης είναι από τα πιο ζεστά του σπιτιού και έχει πάντα 1-2 βαθμούς πάνω από το δωμάτιο των παιδιών που είναι η πρώτη μου έννοια (και υπάρχει ήδη ένα eve room εκεί)....



#9   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2021 - 09:52

Φαντάζομαι η λογική είναι βάζω τον "χαζό" θερμοστάτη σε μια υψηλή θερμοκρασιά ώστε να ανάβει πάντα, το συνδέω με το fibaro και το ανοιγοκλείνω με βάση τη θερμοκρασία κάποιου άλλου σένσορα που υπάρχει διαθέσιμος;

Ακριβώς αυτό. Μόνο που αυτή τη φορά έβαλα ένα outlet της ΙΚΕΑ.

Δηλαδή έχουμε HomeKit Θερμοστάτη – καλοριφέρ με 14,90€

Εκτός του ότι ανοίγο- κλείνουμε το καλοριφέρ εξ αποστάσεως, υπάρχει και αυτοματισμός όπου όταν λείπουμε και η θερμοκρασία στο σπίτι πέσει κάτω από κάποιους βαθμούς ανάβει μόνο του.
Αντιστοίχως υπάρχει αυτοματισμός όπου όταν η θερμοκρασία ανέβει το καλοριφέρ κλείνει μόνο του

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 30/11/2021 - 09:56

Big things have small beginnings

#10   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2021 - 11:02

Ακριβώς αυτό. Μόνο που αυτή τη φορά έβαλα ένα outlet της ΙΚΕΑ.

Δηλαδή έχουμε HomeKit Θερμοστάτη – καλοριφέρ με 14,90€

Εκτός του ότι ανοίγο- κλείνουμε το καλοριφέρ εξ αποστάσεως, υπάρχει και αυτοματισμός όπου όταν λείπουμε και η θερμοκρασία στο σπίτι πέσει κάτω από κάποιους βαθμούς ανάβει μόνο του.
Αντιστοίχως υπάρχει αυτοματισμός όπου όταν η θερμοκρασία ανέβει το καλοριφέρ κλείνει μόνο του

 

Δεν είναι κακό... .:)

 

Θα το δοκιμάσω, αν και ο "χαζός" θερμοστάτης που υπάρχει δεν έχει τον κλασσικό διακόπτη, αλλά κουμπί που πρέπει να το κρατήσεις πατημένο ~5 δευτερόλεπτα για να ανοίξει/κλείσει.
Δεν ξέρω πώς θα παίξει σωστά σε αυτήν την περίπτωση.

 

Για τους αυτοματισμούς το είχα σκοπό να το κάνω έτσι κι αλλιώς, αυτό είναι το ζητούμενο εξάλλου, όχι απλά να ανοιγοκλείνουμε τη θέρμανση από μακριά :)



#11   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2021 - 12:24

Εγώ είχα παρακάμψει τον φυσικό θερμοστάτη εντελώς.
Αργότερα όμως έβαλα ένα διακόπτη 2 θέσεων (κυκλωμάτων) πάνω στην φάση του θερμοστάτη έτσι ώστε να υπάρχει και χειροκίνητος έλεγχος.


Στην Μία θέση ο διακόπτης έδινε ρεύμα στον φυσικό θερμοστάτη και το έκοβε στο ρελέ που έπαιρνε εντολή από το ΙΚΕΑ outlet και στην άλλη θέση ακριβώς το αντίστροφο.

Το καλό στην περίπτωση μου είναι ότι ο θερμοστάτης βρίσκεται ακριβώς κάτω από τον πίνακα, οπότε τα πάντα τα έχω κάνει μέσα στον πίνακα

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 30/11/2021 - 12:25

Big things have small beginnings

#12   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2021 - 12:32

Εγώ είχα παρακάμψει τον φυσικό θερμοστάτη εντελώς.
Αργότερα όμως έβαλα ένα διακόπτη 2 θέσεων (κυκλωμάτων) πάνω στην φάση του θερμοστάτη έτσι ώστε να υπάρχει και χειροκίνητος έλεγχος.


Στην Μία θέση ο διακόπτης έδινε ρεύμα στον φυσικό θερμοστάτη και το έκοβε στο ρελέ που έπαιρνε εντολή από το ΙΚΕΑ outlet και στην άλλη θέση ακριβώς το αντίστροφο.

Το καλό στην περίπτωση μου είναι ότι ο θερμοστάτης βρίσκεται ακριβώς κάτω από τον πίνακα, οπότε τα πάντα τα έχω κάνει μέσα στον πίνακα

 

Καλή ιδέα.
Κι εμένα έτσι είναι, ακριβώς κάτω από τον πίνακα.

 

Έχω ένα Shelly 1PM που κάθεται. Λογικά θα κάνει ε;
2-θέσεων τί έχεις βάλει;

 

Θα το δω με πρώτη ευκαιρία.

 

Ευχαριστώ πολύ!
Μου γλίτωσες σημαντικό ποσό! :)



#13   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2021 - 12:39

Διακόπτης 2 θέσεων 4 επαφών.
Κάτι τέτοιο

https://www.ergo-tel...U5odGdkTk5Kc3k=

Είναι ευτελούς αξίας.
Ωστόσο υπάρχουν και ράγας πιο ακριβοί.
Δεν βλέπω το λόγο τα ampere είναι αμελητέα
Big things have small beginnings

#14   Ikariapower

Ikariapower

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Twitter:@Ikariapower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/11/2021 - 12:45

Συγνώμη αλλά δεν γίνεται να ήμαστε ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στο αλεύρι !!! Όταν μιλάμε για θερμοστάτη και αρχίζουμε ατέλειωτες κουβέντες για πατέντες οι οποίες δεν φτάνουν τις παροχές ενός καλού θερμοστάτη ούτε στο ελάχιστο αλλά από την άλλη έχουμε πανάκριβες φορητές συσκευές iPhone κτλ + iMac MacBook κτλ είναι αστεία η κουβέντα !!!


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#15   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2021 - 13:13

Τα αξεσουάρ που απαιτούνται για το παραπάνω είναι σχεδόν ίσης αξίας με έναν θερμοστάτη Homekit ο οποίος αποτελείται από θερμόμετρο υγρασιόμετρο, βαρόμετρο και δυο τρια ηλεκτρονικά ρελέ.
Ο χρήστης λοιπόν που διαθέτει ούτως ή άλλως 1-2 ή περισσότερα θερμόμετρα/υγρασιόμετρα Homekit μοιρασμένα στο σπίτι του, δεν βλέπω το λόγο γιατί πρέπει να τα ξανά αγοράσει όλα για να έχει επιπλέον ένα δυο ηλεκτρονικά ρελέ.

Η αξία των 14,90 που αναφέρθηκε είναι το επιπλέον κόστος όλων των παραπάνω.

Είναι ωστόσο απόλυτα σεβαστό το τι θα αποφασίσει ο καθένας και τι κριτήρια θα χρησιμοποιήσει.
Στο forum εξετάζουμε όλες τις λύσεις για όλες τις τσέπες.
Big things have small beginnings




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες