Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Legrand Home kit


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2022 - 01:12

Καλησπέρα παιδιά. Σε νέο σπίτι που παραδίδεται σε λίγο, έχω επιλογή να βάλω το Valena Life/Allure with Netatmo, σε καλύτερες τιμές λόγω έκπτωσης. Τι γνώμη έχετε για αυτό; Αξίζει η έχετε υπόψιν σας κατι άλλο για home kit start pack?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/02/2022 - 10:18

Καλησπέρα παιδιά. Σε νέο σπίτι που παραδίδεται σε λίγο, έχω επιλογή να βάλω το Valena Life/Allure with Netatmo, σε καλύτερες τιμές λόγω έκπτωσης. Τι γνώμη έχετε για αυτό; Αξίζει η έχετε υπόψιν σας κατι άλλο για home kit start pack?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Παιδιά καλημέρα. Να σας ρωτήσω κάτι εκτός των παραπάνω. Επειδή το σπίτι παραδίδετε τώρα και ακόμα δεν έχει μπει μπογιατζής, για να περάσει λέει ο ηλεκτρολόγος ένα καλώδιο το λεγόμενο ουδέτερο (για να λειτουργεί το smart home στους διακοπτες για παντζουρια και τέντες - οι πρίζες έχουν το ουδέτερο μέσα), θέλει 300€. Δεν είναι πολλά; Ξέρει κανείς πόση δουλειά θέλει αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2022 - 11:51

Παιδιά καλημέρα. Να σας ρωτήσω κάτι εκτός των παραπάνω. Επειδή το σπίτι παραδίδετε τώρα και ακόμα δεν έχει μπει μπογιατζής, για να περάσει λέει ο ηλεκτρολόγος ένα καλώδιο το λεγόμενο ουδέτερο (για να λειτουργεί το smart home στους διακοπτες για παντζουρια και τέντες - οι πρίζες έχουν το ουδέτερο μέσα), θέλει 300€. Δεν είναι πολλά; Ξέρει κανείς πόση δουλειά θέλει αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλά κάνεις και το στήνεις από τώρα. Για κάθε διακόπτη θα πρέπει ο ηλεκτρολόγος να φέρει έναν αγωγό από το κουτάκι διακλάδωσης που βρίσκεται 1-2μ πιο πάνω κάθετα. Αν δεν κάνω λάθος το κόστος ανά μέτρο έχει 0,30 λεπτά. Υπάρχει περίπτωση από το σημείο αυτό να διέρχεται ήδη ουδέτερος, επειδή προσπερνάει τον διακόπτη και συνεχίζει προς τα κάτω όπου μπορεί να υπάρχει πρίζα (όλες οι πριζες έχουν αγωγό ουδετέρου). 

 

Άρα το κόστος σε καλώδιο (χονδρικά)  είναι Αριθμός Διακοπτών Σπιτιού x 2μ x 0,30 . Εγώ δεν νομίζω σε ένα σπίτι που έχει 4-5 δωμάτια το κόστος σε καλώδιο να υπεβαίνει τα 10-20 Ευρω. Τώρα αυτή η δουλειά πόσο χρόνο να του παίρνει για να κοστολογεί 280 Ευρώ την εργασία του ? Από εκεί και πέρα ο καθένας αξιολογεί την δουλειά του όπως νομίζει. 



#4   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2022 - 11:29

Καλά κάνεις και το στήνεις από τώρα. Για κάθε διακόπτη θα πρέπει ο ηλεκτρολόγος να φέρει έναν αγωγό από το κουτάκι διακλάδωσης που βρίσκεται 1-2μ πιο πάνω κάθετα. Αν δεν κάνω λάθος το κόστος ανά μέτρο έχει 0,30 λεπτά. Υπάρχει περίπτωση από το σημείο αυτό να διέρχεται ήδη ουδέτερος, επειδή προσπερνάει τον διακόπτη και συνεχίζει προς τα κάτω όπου μπορεί να υπάρχει πρίζα (όλες οι πριζες έχουν αγωγό ουδετέρου).

Άρα το κόστος σε καλώδιο (χονδρικά) είναι Αριθμός Διακοπτών Σπιτιού x 2μ x 0,30 . Εγώ δεν νομίζω σε ένα σπίτι που έχει 4-5 δωμάτια το κόστος σε καλώδιο να υπεβαίνει τα 10-20 Ευρω. Τώρα αυτή η δουλειά πόσο χρόνο να του παίρνει για να κοστολογεί 280 Ευρώ την εργασία του ? Από εκεί και πέρα ο καθένας αξιολογεί την δουλειά του όπως νομίζει.


Καλημέρα και πάλι παιδιά. Φίλε μου σ´ευχαριστώ για την απάντηση. Μίλησα με ηλεκτρολόγο και μπογιατζή και θα βάλουν το ουδέτερο σε όλους τους διακόπτες του σπιτιού να είναι έτοιμοι για χρήση smarthome (νομιζω οι πρίζες έχουν ουδέτερο). Τώρα, επειδή με την legrand δεν είμαι και πολύ πεπεισμένος, έχετε να προτείνεται κανένα άλλο σύστημα η στήσιμο για έξυπνο σπίτι; Πάντα φυσικά να είναι συμβατό με το μήλο!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 24/02/2022 - 13:15

εγώ, σαν ηλεκτρολόγος, στο σπίτι το 1ο που έφτιαξα δεν έβαλα ουδετέρους στους διακόπτες, αλλά αν έβαζα, θα έβαζα ξεχωριστό κύκλωμα από τις πρίζες, με α)μικρότερης διατομής καλώδιο και β) ξεχωριστή παροχή από τον πίνακα για όλους τους διακόπτες.

Αν σκάσει πρόβλημα στην καλωδίωση με καμιά διακοπή ουδετέρου στους τοίχους απ τις πολλές διακλαδώσεις, θα ψάχνει μετά το μαστόρι και δε θα βγάζει άκρη τι γίνεται ;) 

 

Συστήματα smart home έχουν οι Legrand, ABB, Schneider. Συμβατά με Homekit δεν ξέρω ποια είναι, αλλά το θέμα είναι να βάλεις σύστημα με τα περισσότερα διαθέσιμα αξεσουάρ (πρίζες διακοπτες ελεγκτές) για να έχει και κάποιο νόημα.



#6   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/02/2022 - 13:36

Εγώ χρησιμοποιώ Philips Hue, με ασύρματους διακόπτες Hue και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Φυσικά, η λύση με διακόπτες στον τοίχο θα ήταν ίσως πιο σταθερή.  

 

Το θέμα της συμβατότητας , καλό ειναι να το έχεις κατά νου, αλλά σε μεγάλο βαθμό βοηθάει και το Homekit όπου αναλαμβάνει να δέχεται πχ εντολές από διακόπτες της X εταιρίας, και να ελέγχει συσκευές της Y (αρκεί φυσικά οι Χ,Υ να είναι συμβατοί με Homekit) 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες