Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS Shortcuts (συντομεύσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
459 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/01/2023 - 22:17

Μου φάνηκε διαφορετική η γραμματοσειρά στις λεπτομέρειες της φωτό παραπάνω για αυτό ρώτησα

Είναι ξεχωριστή εφαρμογή, Exif viewer


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2023 - 22:34

Όχι, βγάζει ένα και κλείνει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό σημαίνει πως πράγματι πως η τοποθεσία δεν μεταφέρεται. Ωστόσο μου φαίνεται περίεργο διότι δεν συμβαίνει σε μένα.
Big things have small beginnings

#183   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/01/2023 - 18:45

Λοιπόν, μετά από λίγο ψάξιμο ανακάλυψα το εξής: αν τραβήξεις σε jpg και μετά τρέξεις την συντόμευση, μετατρέπει την εικόνα σε heic και κρατάει την τοποθεσία.
Αν τραβήξεις σε jpg χωρίς τοποθεσία ή πχ κάνεις edit σε πρόγραμμα που δεν κάνει export την τοποθεσία, και την προσθέσεις μετά εσύ, κατά την μετατροπή δεν τη μεταφέρει.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί


Sent from my iPhone using Tapatalk

#184   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/01/2023 - 22:48

Καλησπέρα, έχω κάνει δυο συντομεύσεις οι οποίες απενεργοποιούν στο Sleep στο κινητό, όταν χτυπήσει το ξυπνητήρι ή όταν βγάλω το κινητό από την φόρτιση.

Στο ρολόι βάζω και εκεί το Sleep γιατί δεν το έχω κάνει mirror iPhone, έτσι ώστε να μην με ενοχλήσει αν έρθει κάποια ειδοποίηση και το σημαντικό να μην ανάβει η οθόνη η του κάθε φορά που κουνιέμαι στον ύπνο μου.

Επειδή πχ το μεσημέρι αν θελήσω να κοιμηθώ λίγο, δεν θέλω να βάλω το Sleep mode ή το DND στο τηλ, διότι απορρίπτει τις κλήσεις, βάζω μόνο DND στο ρολόι και είμαι κομπλέ.

Πως γίνεται να:
1. Έχω τις δυο συντομεύσεις που έκανα, να είναι μια συντόμευση
2. Αν μπορώ να αλλάζει το Sleep στο ρολόι κάθε φορά που βγάζω το κινητό από την φόρτιση ή όταν χτυπάει το ξυπνητήρι.
3. Αν γίνεται τα σενάρια που έκανα για το κινητό να παραμείνουν, αλλά σε περίπτωση που δεν ενεργοποιήσω το Sleep στο ρολόι τότε να προσθέσω ένα σενάριο να μην με ενοχλήσει καμία ειδοποίηση και να απενεργοποιήσει το Wake on Wrist Raise και να επανέρχεται στην αρχική κατάσταση όταν τρέχει η συντόμευση που απενεργοποιεί το Sleep στο κινητό.

Ελπίζω να μην τα είπα μπερδεμένα

#185   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2023 - 12:04

Κατ´αρχήν να ρωτήσω…
Έφτιαξες δύο συντομεύσεις ή έφτιαξες δύο αυτοματισμούς;
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ενεργοποιήσεις τον συγχρονισμό των focus modes στις συσκευές σου. Αυτό αυτόματα θα εξυπηρετήσει τα θέλω σου.
Εάν θέλεις διαφορετική συμπεριφορά του focus κατά τη διάρκεια του μεσημεριανού ύπνου σε σχέση με τον βραδινό, δεν έχεις παρά να δημιουργήσεις ένα 2ο custom focus (Ονόμασε το για παράδειγμα NoonSleep) και θέσε σε αυτό, τις ρυθμίσεις σίγασης που επιθυμείς να διέπουν το μεσημεριανό σου ύπνο.
Οπότε κατά την διάρκεια της νύχτας ενεργοποιείς το sleep και κατά την διάρκεια του μεσημεριού ενεργοποιείς το noon
Big things have small beginnings

#186   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2023 - 13:22

Έχεις δίκιο. Αυτοματισμούς έκανα και όχι συντομεύσεις.

Ο λόγος που δεν ασχολήθηκα με το focus είναι γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν έχω αντιληφθεί πως να το στήσω.

Υποθέτω ότι αν απλά δημιουργήσω ένα νέο Focus mode όπως αναφέρεις, και στο Allow notifications δεν βάλω καμία εφαρμογή, τότε θα είναι αυτό που θέλω, σωστά;

Θέλω όμως οπωσδήποτε να μην απορρίπτει τις κλήσεις αλλά να μένουν απλά αναπάντητες. Αυτό γίνεται ή το κάθε focus mode τις απορρίπτει;

#187   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2023 - 15:14

Σωστά όσο αφορά τις εφαρμογές.
Όσο αφορά τις κλήσεις/ επαφές απλά μην μπλοκάρεις καμία

79b52fc2d2a1315f88053413280aa2d6.jpg
Big things have small beginnings

#188   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2023 - 19:24

Ok!
Και πως θα γίνει να απενεργοποιηθεί το Wake on Wrist Raise κάθε φορά που θα ενεργοποιώ το συγκεκριμένο Focus και να απενεργοποιείται όταν αλλάζω focus mode;

#189   tsiliscfu

tsiliscfu

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/01/2023 - 18:48

Καλησπέρα. Προσπάθησα να φτιάξω ένα Automation έτσι ώστε όταν φεύγω από το σπίτι (όταν δλδ αποσυνδέομαι από το WiFi του σπιτιού) να κλέινει το WiFi-Calling και να ενεργοποιείται ξανά όταν επιστρέψω και συνδεθώ ξανά στο WiFi, αλλά δεν τα κατάφερα...

Αν έχει κάποιος ιδέα πως θα μπορούσα να το υλοποιήσω θα με βοηθούσε ιδιαίτερα. Εκτός κι αν πρέπει να κάνω συντόμευση

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



#190   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2023 - 20:25

Δυστυχώς αυτό που ζητάς δεν γίνεται. Οι συντομεύσεις δεν έχουν πρόσβαση στον τομέα WiFi Calling των ρυθμίσεων

Μπορώ να ρωτήσω ωστόσο τι χρησιμότητα θα είχε μία τέτοια αυτοματοποίηση;

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 31/01/2023 - 20:26

Big things have small beginnings

#191   tsiliscfu

tsiliscfu

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/01/2023 - 20:54

Δυστυχώς αυτό που ζητάς δεν γίνεται. Οι συντομεύσεις δεν έχουν πρόσβαση στον τομέα WiFi Calling των ρυθμίσεων

Μπορώ να ρωτήσω ωστόσο τι χρησιμότητα θα είχε μία τέτοια αυτοματοποίηση;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον. Το υπέθεσα αλλά είπα να ρωτήσω τους ειδικούς!

 

Στο σπίτι λόγω κακού σήματος Vodafone χρησιμοποιώ το WiFi Calling, με το που φεύγω ανοίγω hot spot στο εταιρικό Samsung μιας και η Cosmote έχει καλύτερη κάλυψη 5G στο γραφείο ενώ η Vodafone ελάχιστο 4G που πολλές φορές γίνεται EDGE...!!!

Αν αφήσω το WiFi Calling ανοικτό δεν έχω καλή ποιότητα επικοινωνίας στο γραφείο....

Οπότε κάθε πρωί το απενεργοποιώ και μόλις επιστρέφω το ενεργοποιώ... είπα να το γλυτώσω γιατί κάποιες φορές το ξεχνάω και μετά είτε δεν με ακούν είτε σκάνε οι ειδοποιήσεις για χαμένες εισερχόμενες...

 



#192   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2023 - 21:26

Κατανοητά όλα αυτά. Γιατί όμως σε χώρους που το σήμα της κινητής είναι πενιχρό (και ταυτόχρονα υπάρχει διαθέσιμο wifi) δεν βάζεις το τηλ σε Airplane mode με ενεργό το Wi-Fi Calling?

Όλες οι επικοινωνίες σου θα είναι άψογες και με αυξημένη ακουστική ποιότητα
Big things have small beginnings

#193   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2023 - 13:51

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον. Το υπέθεσα αλλά είπα να ρωτήσω τους ειδικούς!

Στο σπίτι λόγω κακού σήματος Vodafone χρησιμοποιώ το WiFi Calling, με το που φεύγω ανοίγω hot spot στο εταιρικό Samsung μιας και η Cosmote έχει καλύτερη κάλυψη 5G στο γραφείο ενώ η Vodafone ελάχιστο 4G που πολλές φορές γίνεται EDGE...!!!
Αν αφήσω το WiFi Calling ανοικτό δεν έχω καλή ποιότητα επικοινωνίας στο γραφείο....
Οπότε κάθε πρωί το απενεργοποιώ και μόλις επιστρέφω το ενεργοποιώ... είπα να το γλυτώσω γιατί κάποιες φορές το ξεχνάω και μετά είτε δεν με ακούν είτε σκάνε οι ειδοποιήσεις για χαμένες εισερχόμενες...

Κατανοητά όλα αυτά. Γιατί όμως σε χώρους που το σήμα της κινητής είναι πενιχρό (και ταυτόχρονα υπάρχει διαθέσιμο wifi) δεν βάζεις το τηλ σε Airplane mode με ενεργό το Wi-Fi Calling?

Όλες οι επικοινωνίες σου θα είναι άψογες και με αυξημένη ακουστική ποιότητα

Στην περίπτωση που σε εξυπηρετεί, έφτιαξα ένα Shortcut που όταν το τρέξεις σε πάει κατ´ευθείαν στην επιλογή του WiFi Calling στις ρυθμίσεις για να μην χρειάζεται κάθε φορά να περιηγείσαι χειροκίνητα.

Μπορείς να το αναθέσεις σε ένα Home Screen/Notification center Widget ή ακόμα και σε ένα Gesture (πχ: Back tap) για γρήγορη πρόσβαση.

WiFi Calling

Τέλος, αναφερόμενος στην αρχική σου ιδέα και μιας η χρήση του WiFi ως trigger στους αυτοματισμούς έχει σοβαρούς περιορισμούς, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα triggers Leave/Arrive σε μια τοποθεσία και να πετύχουμε το εξής αποτέλεσμα:

Όταν θα απομακρύνεσαι από το σπίτι, θα σου σκάει μία ειδοποίηση στην οθόνη κλειδώματος, και όταν την κάνεις tap θα σε πηγαίνει κατευθείαν στις ρυθμίσεις του Wi-Fi Calling για να κλείσεις τον διακόπτη του.
Αντιστρόφως, όταν θα φτάνεις στο σπίτι θα συμβαίνει το ίδιο ακριβώς πράγμα για να ενεργοποιήσεις το Wi-Fi Calling.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 01/02/2023 - 13:52

Big things have small beginnings

#194   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/02/2023 - 14:52

Καλησπέρα, 

 

θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις, κυρίως στον νιντα των shortcuts vrachamis :)

 

1. διαβάζω από ένα αρχείο csv κάποιες τιμές, μια εκ των οποίων ημερομηνία/ώρα στο εξής format: MM/dd/yy,HH:mm

Αυτό πώς μπορώ να το περάσω σε μια μεταβλητή datetime ώστε να μπορέσω μετά να υπολογίσω πόσο πίσω είναι σε σχέση με τώρα;

Με το "get dates from text" π.χ. παίρνει μόνο την ημερομηνία.

 

2. Υπάρχει δυνατότητα μέσω shortcuts/automations, να κάνουμε monitor ένα συγκεκριμένο φάκελο στο icloud, και όταν δημιουργείται ένα νέο αρχείο εκεί να τρέχουμε ένα shortcut? 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!



#195   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2023 - 17:04

Καλησπέρα,

θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις, κυρίως στον νιντα των shortcuts vrachamis :)

1. διαβάζω από ένα αρχείο csv κάποιες τιμές, μια εκ των οποίων ημερομηνία/ώρα στο εξής format: MM/dd/yy,HH:mm
Αυτό πώς μπορώ να το περάσω σε μια μεταβλητή datetime ώστε να μπορέσω μετά να υπολογίσω πόσο πίσω είναι σε σχέση με τώρα;
Με το "get dates from text" π.χ. παίρνει μόνο την ημερομηνία.

2. Υπάρχει δυνατότητα μέσω shortcuts/automations, να κάνουμε monitor ένα συγκεκριμένο φάκελο στο icloud, και όταν δημιουργείται ένα νέο αρχείο εκεί να τρέχουμε ένα shortcut?


Ευχαριστώ πολύ!


1. Με το action “Get Dates from input” πάντα παίρνει και την ώρα όπως φαίνεται παρακάτω. Δες, μήπως τρέχει κάτι άλλο;
d109e9340b89f3673bdcdf45dd32d0e4.jpg

Επίσης δώσε μεγάλη προσοχή στο εξής. Αν τα Region settings της συσκευής σου ορίζουν ως default format ημερομηνιών το dd/MM/yyyy, HH:mm:ss, τότε αν οι συντομεύσεις διαβάσουν ως text την ημερομηνία 06/02/22, 23:11 (που προέρχεται από το csv αρχείο), θα το μεταφράσουν σε 6 Φεβρουαρίου 2022 και όχι σε 2 Ιουνίου 2022 όπως θα ήθελες. Δες παρακάτω
ffb31854bea49ddb69257c68b759c8a6.jpg


2. Γίνεται και αυτό με το αρχείο αλλά θα πρέπει να βρούμε πιο γεγονός (trigger) θα πυροδοτεί τον αυτοματισμό. Η δημιουργία ενός νέου αρχείου μέσα στον φάκελο iCloud δεν αποτελεί trigger για αυτοματισμό
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)