Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS Shortcuts (συντομεύσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
458 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2022 - 10:23

Στα παραδείγματα σου δεν περιλαμβάνονται παραπάνω από μία συνθήκη.

Το «όταν συνδέομαι σε ένα wifi» δεν είναι συνθήκη. Είναι το γεγονός που θα πυροδοτήσει την έναρξη ενός αυτοματισμού, προκειμένου να επαληθευτούν μία ή περισσότερες συνθήκες. Ονομάζεται Trigger.

Το «εάν η ώρα είναι μεταξύ 15:00 & 17:00» είναι πράγματι μία συνθήκη.

Μέσα στο σενάριο μίας συντόμευσης μπορούν να επαληθευτούν μια ή πολλαπλές συνθήκες
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2022 - 11:06

Η παρακάτω συντόμευση για παράδειγμα ελέγχει αν ικανοποιούνται ταυτόχρονα τρεις συνθήκες:

1. Το σήμα της κινητής τηλεφωνίας της συσκευής σας είναι ισχυρό
2. Η ώρα είναι μεταξύ 11:00 & 15:00
3. Η εξωτερική θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη των 25C


https://www.icloud.c...a8193ba45243a0b

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 06/10/2022 - 11:08

Big things have small beginnings

#33   pavlidisc

pavlidisc

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 06/10/2022 - 11:09

Μέσα στο σενάριο μίας συντόμευσης μπορούν να επαληθευτούν μια ή πολλαπλές συνθήκες

Πώς;
μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα;

π.χ

Θέλω όταν συνδεθώ σε συγκεκριμένο Wi-Fi :

- εάν είναι 15:00 - 17:00 (και μόνον τότε) να ενεργοποιηθεί το "μην ενοχλείτε" (βασικά, αθόρυβο ήθελα αλλά είπαμε ότι τον βασικό ήχο δεν μπορούμε να τον ρυθμίσουμε σε shortcut). Μόλις αποσυνδεθώ από το Wi-Fi (και άν)  ή όταν πάει 17:01, να απενεργοποιηθεί η ρουτίνα και να πάω στην προηγούμενη κατάσταση. (στo bixby routines υπήρχε επιλογή αντιστροφή για κάθε μια από τις συνθήκες που ενεργοποιήθηκαν...εδώ δηλαδή θα στου έδινε επιλογή για αντιστροφή του "ενεργοποίησε το μην ενοχλείτε")
 

- μόλις πάει 00:00 η ώρα θέλω το κινητό να μπει σε Airplane mode (και η ένταση ήχου συστήματος να πάει στο 20% για να μην χοροπηδήσω το πρωί από την ένταση του ξυπνητηριού και εγώ και όλη η πολυκατοικία ..χεχε). Αυτό φυσικά θα συμβεί μόνο εφόσον είμαι συνδεδεμένος στο Wi-Fi...είπαμε. Εάν δεν είμαι συνδεδεμένος το iPhone θα συνεχίσει να είναι με ενεργές κεραίες. 

Μόλις πάει 7:00 το πρωί θέλω να βγει από Airplane mode και να μπει σε κανονική λειτουργία με τον ήχο συστήματος ψηλά (εκεί που ήταν πριν ξεκινήσουν οι ρουτίνες).

Τα παραπάνω, με Bixby routines τα προγραμμάτιζες σε...1 λεπτό...χωρίς υπερβολή. 

EDIT
Τώρα είδα το τελευταίο μήνυμά σου. Θα το μελετήσω λεπτομερώς! :-)


Τελευταία επεξεργασία από: pavlidisc, 06/10/2022 - 11:12


#34   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/10/2022 - 11:18

Πώς;
μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα;

π.χ

Θέλω όταν συνδεθώ σε συγκεκριμένο Wi-Fi :

- εάν είναι 15:00 - 17:00 (και μόνον τότε) να ενεργοποιηθεί το "μην ενοχλείτε" (βασικά, αθόρυβο ήθελα αλλά είπαμε ότι τον βασικό ήχο δεν μπορούμε να τον ρυθμίσουμε σε shortcut). Μόλις αποσυνδεθώ από το Wi-Fi (και άν)  ή όταν πάει 17:01, να απενεργοποιηθεί η ρουτίνα και να πάω στην προηγούμενη κατάσταση. (στo bixby routines υπήρχε επιλογή αντιστροφή για κάθε μια από τις συνθήκες που ενεργοποιήθηκαν...εδώ δηλαδή θα στου έδινε επιλογή για αντιστροφή του "ενεργοποίησε το μην ενοχλείτε")
 

- μόλις πάει 00:00 η ώρα θέλω το κινητό να μπει σε Airplane mode (και η ένταση ήχου συστήματος να πάει στο 20% για να μην χοροπηδήσω το πρωί από την ένταση του ξυπνητηριού και εγώ και όλη η πολυκατοικία ..χεχε). Αυτό φυσικά θα συμβεί μόνο εφόσον είμαι συνδεδεμένος στο Wi-Fi...είπαμε. Εάν δεν είμαι συνδεδεμένος το iPhone θα συνεχίσει να είναι με ενεργές κεραίες. 

Μόλις πάει 7:00 το πρωί θέλω να βγει από Airplane mode και να μπει σε κανονική λειτουργία με τον ήχο συστήματος ψηλά (εκεί που ήταν πριν ξεκινήσουν οι ρουτίνες).

Τα παραπάνω, με Bixby routines τα προγραμμάτιζες σε...1 λεπτό...χωρίς υπερβολή. 

EDIT
Τώρα είδα το τελευταίο μήνυμά σου. Θα το μελετήσω λεπτομερώς! :-)

Γιατί δεν παίρνεις Samsung?

Φιλικά πάντα  :)



#35   pavlidisc

pavlidisc

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 06/10/2022 - 11:27

Η παρακάτω συντόμευση για παράδειγμα ελέγχει αν ικανοποιούνται ταυτόχρονα τρεις συνθήκες:

1. Το σήμα της κινητής τηλεφωνίας της συσκευής σας είναι ισχυρό
2. Η ώρα είναι μεταξύ 11:00 & 15:00
3. Η εξωτερική θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη των 25C


https://www.icloud.c...a8193ba45243a0b

ΠΑΝΑΓΙά μου βόηθα!!!!  :o 

Καλά είπα NASA!  :D

Όχι, συγγνώμη αλλά προσωπικά αυτό για μένα είναι υπερβολικά περίπλοκο.
Υπήρχαν παλαιότερα κάποιες γλώσσες προγραμματισμού τις οποίες οι ακαδημαϊκοί διδάκτορες τις χαρακτήριζαν "χαμηλού επιπέδου".
Γιατί; Γιατί για να ορίσεις ότι o X είναι π.χ μεταβλητή (λές και τί θα ήταν δηλαδή) έπρεπε να γράψεις 3 σελίδες κώδικα.
Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ μου θύμισαν τα shortcuts της Apple. 

^_^

Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.


Τελευταία επεξεργασία από: pavlidisc, 06/10/2022 - 11:29


#36   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/10/2022 - 11:54

galaxy-z-fold4_highlights_kv.jpg



#37   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/10/2022 - 22:02

Επειδή είμαι λίγο άσχετος με τα Shortcuts, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

Θέλω να κάνω μια συντόμευση με την οποία να απενεργοποιώ τους ήχους ειδοποιήσεων και μια ακόμα (αν όχι την ίδια) για να τους ενεργοποιώ.

Για παράδειγμα θέλω μια ώρα το μεσημέρι να είναι αθόρυβο χωρίς όμως να το κάνω από το πλαϊνό διακόπτη.

Γίνεται κάτι τέτοιο;

#38   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/10/2022 - 06:29

Σάκη, αυτό θα το πετύχεις πιο εύκολα με τα focus modes.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#39   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2022 - 08:53

Πράγματι αυτό επιτυγχάνεται με το Focus, και με αφορμή αυτό να ενημερώσω πως πλέον στο iOS 16 μέσω Focus, μπορεί κάποιος να τρέξει αυτόματα ένα ή περισσότερα shortcuts.
Για παράδειγμα, ενεργοποίηση του wifi όταν φτάνω στο σπίτι και ταυτόχρονα απενεργοποίηση του όταν φεύγω από το σπίτι.
Όλα γίνονται στο background χωρίς να χρειάζεται επιβεβαίωση του χρήστη από την οθόνη κλειδώματος.
Big things have small beginnings

#40   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/10/2022 - 09:55

Πράγματι αυτό επιτυγχάνεται με το Focus, και με αφορμή αυτό να ενημερώσω πως πλέον στο iOS 16 μέσω Focus, μπορεί κάποιος να τρέξει αυτόματα ένα ή περισσότερα shortcuts.
Για παράδειγμα, ενεργοποίηση του wifi όταν φτάνω στο σπίτι και ταυτόχρονα απενεργοποίηση του όταν φεύγω από το σπίτι.
Όλα γίνονται στο background χωρίς να χρειάζεται επιβεβαίωση του χρήστη από την οθόνη κλειδώματος.


Ωραίο αυτό , ζητάει συνέχεια εκτέλεση σε εμένα αν και το έχω βάλει με gps να με βρίσκει και το θυμάται μετά από κάνενα 5 λεπτό

#41   poipop

poipop

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/10/2022 - 11:25

Πράγματι αυτό επιτυγχάνεται με το Focus, και με αφορμή αυτό να ενημερώσω πως πλέον στο iOS 16 μέσω Focus, μπορεί κάποιος να τρέξει αυτόματα ένα ή περισσότερα shortcuts.
Για παράδειγμα, ενεργοποίηση του wifi όταν φτάνω στο σπίτι και ταυτόχρονα απενεργοποίηση του όταν φεύγω από το σπίτι.
Όλα γίνονται στο background χωρίς να χρειάζεται επιβεβαίωση του χρήστη από την οθόνη κλειδώματος.


Μπορείς να μας βοηθήσεις λίγο πως θα το φτιάξουμε το Focus για αυτόματο enable/disable το WiFi στο σπίτι και αν γίνεται και αυτόματο enable/disable τα data μόλις φεύγουμε από την οικία;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#42   pavlidisc

pavlidisc

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 07/10/2022 - 12:20

To Focus Mode , το οποίο είναι μια επέκταση του Do Not Disturb, όταν είναι ενεργό τότε στέλνει busy tone σε αυτόν που θα σε καλέσει (Αμερικάνικος τρόπος αντίληψης του μην ενοχλείτε).
Πράγμα που σημαίνει ότι ο "απέναντι" νομίζει ότι μιλάς και συνεχίζει να σε καλεί συνεχόμενα (καθώς πιστεύει ότι κάποτε θα το κλείσεις!).
Είναι ένα αρκετά μεγάλο μειονέκτημα αυτό.

Επίσης, ενεργοποιώντας το οπουδήποτε Focus Mode (το οποίο είναι ένας πλάγιος τρόπος να θέσεις το κινητό σε αθόρυβη κατάσταση) δεν μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα ΚΑΙ τον ήχο πολυμέσων σε μηδενική ένταση (δεν έχω βρει κάποιον τρόπο). Γιατί όταν λέμε αθόρυβο, εννοούμε αθόρυβο και όχι μερικά σε σιγή και μερικά όχι. 



 



#43   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2022 - 12:57

Μπορείς να μας βοηθήσεις λίγο πως θα το φτιάξουμε το Focus για αυτόματο enable/disable το WiFi στο σπίτι και αν γίνεται και αυτόματο enable/disable τα data μόλις φεύγουμε από την οικία;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μπορείς να φτιάξεις το shortcut που θα περιλαμβάνει τις ενέργειες όταν φτάνεις στο σπίτι & όταν φεύγεις από το σπίτι; Αν όχι, περιέγραψε τι θέλεις να συμβαίνει σε κάθε περίπτωση. Θα το φτιάξουμε μαζί

Επίσης, ενεργοποιώντας το οπουδήποτε Focus Mode (το οποίο είναι ένας πλάγιος τρόπος να θέσεις το κινητό σε αθόρυβη κατάσταση) δεν μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα ΚΑΙ τον ήχο πολυμέσων σε μηδενική ένταση (δεν έχω βρει κάποιον τρόπο). Γιατί όταν λέμε αθόρυβο, εννοούμε αθόρυβο και όχι μερικά σε σιγή και μερικά όχι.



Μπορείς από τους αυτοματισμούς των Shortcuts να το κάνεις αυτό.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 07/10/2022 - 12:58

Big things have small beginnings

#44   poipop

poipop

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/10/2022 - 12:19

Μπορείς να φτιάξεις το shortcut που θα περιλαμβάνει τις ενέργειες όταν φτάνεις στο σπίτι & όταν φεύγεις από το σπίτι; Αν όχι, περιέγραψε τι θέλεις να συμβαίνει σε κάθε περίπτωση. Θα το φτιάξουμε μαζί


Θα ήθελα όταν φτάνω σπίτι, να κλείνουν τα Data και να ανοίγει το WiFi. Όταν φεύγω από το σπίτι να κλείνει το WiFi και να ανοίγουν τα Data. Το είχα κάνει παλιά (κάπου το είχες ανεβάσει νομίζω και το είχα κάνει download αλλά επειδή ήθελε confirm από εμένα για να τρέξει το έσβησα).
Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Μπορείς από τους αυτοματισμούς των Shortcuts να το κάνεις αυτό.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 08/10/2022 - 13:10


#45   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2022 - 13:25

Θα ήθελα όταν φτάνω σπίτι, να κλείνουν τα Data και να ανοίγει το WiFi. Όταν φεύγω από το σπίτι να κλείνει το WiFi και να ανοίγουν τα Data. Το είχα κάνει παλιά (κάπου το είχες ανεβάσει νομίζω και το είχα κάνει download αλλά επειδή ήθελε confirm από εμένα για να τρέξει το έσβησα).
Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Μπορείς από τους αυτοματισμούς των Shortcuts να το κάνεις αυτό.

Sent from my iPhone using Tapatalk


Δημιούργησε ένα καινούργιο προφίλ focus και ονόμασε το πχ Home. Από τις ρυθμίσεις του φρόντισε να μη γίνεται σίγαση σε καμία από τις εφαρμογές σου ή τις επαφές σου, εκτός αν θέλεις εσύ.
Ενεργοποίησε το smart activation βάσει της τοποθεσίας της κατοικίας σου.
Αυτό ήταν! Τώρα… όταν θα φτάνεις στο σπίτι σου θα ενεργοποιείται αυτόματα το focus “Home” και θα απενεργοποιείται αντιστοίχως όταν θα φεύγεις από το σπίτι σου.

Το μόνο που έμεινε είναι να επισκεφθείς τις προσωπικές αυτοματοποιήσεις στην εφαρμογή των συντομεύσεων. Εκεί, στο section του focus θα έχει προστεθεί ένα Trigger με το όνομα Home.
43ce6690685905de7c1a9cdee6b24219.jpg


Θα φτιάξεις δύο αυτοματισμούς.
Έναν αυτοματισμό για όταν το Home ενεργοποιείται όπου θα προσθέσεις το action “Wi-Fi On” και έναν όταν απενεργοποιείται όπου θα προσθέσεις το action “Wi-Fi Off”

57e9b4866c61584c6e56ab7292a1cb36.jpg

d16b3582f5cbb5e6f3ddcd0ece47a77f.jpg

Αν θέλεις μπορείς να προσθέσεις κι άλλα actionς όπως πχ την ρύθμιση της έντασης του system volume όπως ζητούσε ένας φίλος πιο πάνω…

Αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα το συζητάμε .

Δεν σου συστήνω να εμπλέξεις τον διακόπτη των δεδομένων στο σενάριο σου.
Εκτός από το γεγονός του ότι δε βρίσκω καμία χρησιμότητα στην εμπλοκή του, θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα:

Η αυτόματη ενεργοποίηση του focus λειτουργεί με τις υπηρεσίες τοποθεσίας. Αυτό σημαίνει πως όταν πλησιάζεις σε μία ακτίνα περίπου 300-400m στο σπίτι σου, το Home θα ενεργοποιείται αυτόματα, θα κλείνουν τα δεδομένα και θα ενεργοποιείται το Wi-Fi.
Αντιστοίχως όταν απομακρύνεσαι από το σπίτι σου περίπου 300-400m θα απενεργοποιείται αυτόματα… και εδώ είναι το πρόβλημα:

Όταν απομακρυνθείς 10m από το σπίτι σου το Wi-Fi θα είναι εκτός εμβέλειας, τα δεδομένα εκ τω προτέρων κλειστά (αφού ήσουν σπίτι) και η συσκευή σου πλέον χωρίς δίκτυο!!!!
Οι Υπηρεσίες τοποθεσίας δεν θα λειτουργούν πλέον και δεν θα διαπιστώσουν ποτέ την απομάκρυνση σου από το σπίτι. Το σενάριο της απομάκρυνσης δεν πρόκειται να πραγματοποιηθεί ποτέ.
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες