Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

SwiftUI σε εφαρμογές


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   hpatsis

hpatsis

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Twitter:@patsis
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/10/2022 - 18:38

Το τελευταίο διάστημα, καθώς δοκίμαζα και έπαιζα με τη SwiftUI, έφτιαξα έτσι για εκπαιδευτικούς λόγους, μια εφαρμογή που τελικά μου άρεσε αρκετά και σκέφτηκα να της δώσω μια ευκαιρία και να την προχωρήσω περαιτέρω για να δω πώς θα πάει. 

Όπως είπα, το αποτέλεσμα ήταν αρκετά ικανοποιητικό (σύμφωνα με τα γούστα μου) και θα έλεγα ότι η SwiftUI είναι εξαιρετική για μικρές εφαρμογές και πολύ ικανοποιητική για εφαρμογές μεσαίας ή μεγαλύτερης πολυπλοκότητας.

Έχει ακόμα τις αδυναμίες της, αλλά τα πλεονεκτήματα είναι τόσα πολλά που αν ξεκινούσα μια νέα εφαρμογή, θα το έκανα πάλι σε SwiftUI.

Αυτό που μετάνιωσα είναι ότι επίσης για εκπαιδευτικούς λόγους, χρησιμοποίησα Realm (αντί για Core data) και ενώ συνεργάζεται εξαιρετικά με τη SwiftUI, μου δημιούργησε προβλήματα  στο iCloud sync.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται και θελήσει να δει το αποτέλεσμα και ίσως να μου πει την άποψη του, η εφαρμογή ονομάζεται Wikly και είναι (ακόμα) ένας task manager.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2022 - 20:25

Με μια πρώτη ματιά η εφαρμογή σου «μυρίζει» μεράκι! Όμορφη, ελκυστική, καλό ζυγισμένη, φιλική προς τον χρήστη, εκκεντρικό ωραίο UI, διακριτικά smooth animations… σου εύχομαι ολόψυχα καλοτάξιδη!
Από την καραντίνα του 2020 η SwiftUI μου έχει γίνει εμμονή. Έρωτας!
Ξεκίνησα να γράφω την δική μου (εταιρική εφαρμογή) με Codable data (json) και προς το τέλος που την «ζόρισα» κατάλαβα πως τα Core Data είναι μονόδρομος. Πολύ μεγαλύτερο φάσμα δυνατοτήτων. Τώρα την ξαναγράφω από την αρχή.
Και πάλι εύχομαι τα καλύτερα…. :)
Big things have small beginnings

#3   hpatsis

hpatsis

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Twitter:@patsis
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/10/2022 - 18:13

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, η αλήθεια είναι πως και για μένα ήταν έρωτας με τη πρώτη ματιά.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες