Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σετάρισμα νέου iphone χωρίς icloud+


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 23/11/2022 - 22:45

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω εάν γίνεται να περασει ότι υπαρχει απο ένα παλιό iphone σε ένα καινουργιο και μιλάω φυσικα περισσοτερο για μεγάλο όγκο φωτογραφιών μόνο με την free συνδρομη των 5gb του iCloud. 

 

Εαν δεν γινεται ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος χωρίς να μπλέκεις με itunes και backup σε υπολογιστη?

 

Υ.γ. Σε κινητο που έχει icloud+ 50GB που δεν χρειαζεται πια λόγο αναβάθμισης της χωρητικότητας της συσκευής από 128GB σε 256GB τι χάνεις και τι κερδίζεις?

 

Πχ χάνεις το να βλεπεις όλες τις φωτογραφιες σου απο το icloud.com του υπολογιστή

 

ή κερδίζεις το οτι σε μερη που δεν εχει καλο σημα αποκλειεται να χασεις καποια φωτογραφια σου οπως μου εχει συμβει? 


Τελευταία επεξεργασία από: Chaplin, 23/11/2022 - 22:51


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 205 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2022 - 10:30

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω εάν γίνεται να περασει ότι υπαρχει απο ένα παλιό iphone σε ένα καινουργιο και μιλάω φυσικα περισσοτερο για μεγάλο όγκο φωτογραφιών μόνο με την free συνδρομη των 5gb του iCloud. 

 

Δεν ξέρω πόσο παλιό είναι το άλλο κινητό, αλλά βάζοντάς τα δίπλα δίπλα μεταφέρει το ένα στο άλλο χωρίς να τραβάει απ το icloud.

 

Επίσης, το να δίνεις 1 ευρώ το μήνα (12 ευρώ το χρόνο) για να έχεις 50GB για τις φωτογραφίες σου και όλα σου τα δεδομένα σε backup δεν είναι και τόσο σπουδαίο ποσό.

Αν κλαπεί/χαθεί/σπάσει το τηλέφωνο, θα μετανιώσεις πολύ περισσότερο που θα τα χάσεις όλα, σε σχέση με το να έδινες το ένα ευρώ το μήνα.


Τελευταία επεξεργασία από: ariadgr, 24/11/2022 - 10:31


#3   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 24/11/2022 - 11:01

Δεν ξέρω πόσο παλιό είναι το άλλο κινητό, αλλά βάζοντάς τα δίπλα δίπλα μεταφέρει το ένα στο άλλο χωρίς να τραβάει απ το icloud.

 

Επίσης, το να δίνεις 1 ευρώ το μήνα (12 ευρώ το χρόνο) για να έχεις 50GB για τις φωτογραφίες σου και όλα σου τα δεδομένα σε backup δεν είναι και τόσο σπουδαίο ποσό.

Αν κλαπεί/χαθεί/σπάσει το τηλέφωνο, θα μετανιώσεις πολύ περισσότερο που θα τα χάσεις όλα, σε σχέση με το να έδινες το ένα ευρώ το μήνα.

Το ένα κινητο που δεν εχει icloud premium και αρκετες φωτογραφιες για να μεταφερει σε επομενο iphone είναι συγγενικου μου προσώπου το 5s

Όσο αναφορά την δική μου περίπτωση προσπαθώ να σταθμίσω για το πόσο αξίζει να "επενδυσω" στην χωρητικότητα ενός νέου iphone ή απλά να κάνω αναβάθμιση στο icloud+ προγραμμα από τα 50gb στα 200gb

 

Οι φωτογραφίες μου πια ειναι πανω απο 50gb και ο χώρος στο 128gb κινητο μου σχεδον εξαντηλμένος  

 

Έχω μια κακή εμπειρία από φωτογραφίες που είχα βγάλει σε ενα μέρος που δεν έπιανε καλό ιντερνετ οι οποιες χαθήκανε λόγω icloud και προσπαθώ να τα βάλω κατω για να βρω την βέλτιστη λυση


Τελευταία επεξεργασία από: Chaplin, 24/11/2022 - 11:06


#4   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2022 - 12:11

Απλά άσε το παλιό αιφον ανοιχτό δίπλα στο νέο όταν γίνεται το πρώτο σεταπ, είναι απλά τα πράγματα. Ακόμα και να μην έχει κάποιος iCloud plus, νομίζω η απλ αφήνει να ανέβουν τα πάντα στο iCloud μόνο για να γίνει μεταφορά σε νέο αιφον χωρίς να αγοράσεις έξτρα χωρητικότητα.

Τώρα για χωρητικότητες και iCloud, αυτά είναι προσωπικά του καθένα.

Τελευταία επεξεργασία από: ElectTheDeaD, 24/11/2022 - 12:13


#5   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 205 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2022 - 18:58

Το ένα κινητο που δεν εχει icloud premium και αρκετες φωτογραφιες για να μεταφερει σε επομενο iphone είναι συγγενικου μου προσώπου το 5s
 

Άρα μπορείς να μεταφέρεις τη συμβουλή αυτούσια στον συγγενή, και αν χρειάζεται βοήθεια για την ενεργοποίηση των 50GB να τον βοηθήσεις
 

Όσο αναφορά την δική μου περίπτωση προσπαθώ να σταθμίσω για το πόσο αξίζει να "επενδυσω" στην χωρητικότητα ενός νέου iphone ή απλά να κάνω αναβάθμιση στο icloud+ προγραμμα από τα 50gb στα 200gb

 

Οι φωτογραφίες μου πια ειναι πανω απο 50gb και ο χώρος στο 128gb κινητο μου σχεδον εξαντηλμένος  

 

Έχω μια κακή εμπειρία από φωτογραφίες που είχα βγάλει σε ενα μέρος που δεν έπιανε καλό ιντερνετ οι οποιες χαθήκανε λόγω icloud και προσπαθώ να τα βάλω κατω για να βρω την βέλτιστη λυση

 

 

Πως μπορούν να χαθούν φωτογραφίες στο icloud αν δεν πιανει καλό σήμα;

Μάλλον δεν είχες ενεργοποιήσει το παρακάτω:

If you need to save space on your device

iCloud Photos keeps all your photos and videos in their original, high-resolution version. To save storage space on your device, you can turn on Optimize Storage.

If you turn on Optimize Storage, iCloud Photos automatically manages the size of your library on your device. Your original photos and videos are stored in iCloud and space-saving versions are kept on your device. Your library is optimized only when you need space, starting with the photos and videos you access least. You can download the original photos and videos over Wi-Fi or cellular when you need them.



#6   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 24/11/2022 - 21:28

Άρα μπορείς να μεταφέρεις τη συμβουλή αυτούσια στον συγγενή, και αν χρειάζεται βοήθεια για την ενεργοποίηση των 50GB να τον βοηθήσεις
 

 

Πως μπορούν να χαθούν φωτογραφίες στο icloud αν δεν πιανει καλό σήμα;

Μάλλον δεν είχες ενεργοποιήσει το παρακάτω:

If you need to save space on your device

iCloud Photos keeps all your photos and videos in their original, high-resolution version. To save storage space on your device, you can turn on Optimize Storage.

If you turn on Optimize Storage, iCloud Photos automatically manages the size of your library on your device. Your original photos and videos are stored in iCloud and space-saving versions are kept on your device. Your library is optimized only when you need space, starting with the photos and videos you access least. You can download the original photos and videos over Wi-Fi or cellular when you need them.

To έχω επιλεξει αυτο χωρις να ξερω σιγουρα τον λογο υποπτεύομαι οτι πηγε να στειλει την κανονικη φωτογραφια μεσω cloud επειδή δεν ειχαι χωρο σο κινητο και δεν τα καταφερε λογω σηματος οποτε μου εβγαζε αυτη την φωτογραφια μαυρη χωρις περιεχομενο



#7   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 24/11/2022 - 21:41

Απλά να υπενθυμίσω ότι άσχετα το χώρο που έχεις στο iCloud σίγουρα χρειάζεσαι και χωρητικότητα στο κινητο. Και αυτό επειδή το iCloud δεν λειτουργεί σαν υπηρεσία backup όπως το OneDrive. Στο iCloud ότι σβήνεις από την συσκευή χάνεται και από εκεί και αντίστροφα. Δηλαδή δεν μπορείς να έχεις τις φωτό μόνο στο iCloud.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2022 - 00:15

Απλά να υπενθυμίσω ότι άσχετα το χώρο που έχεις στο iCloud σίγουρα χρειάζεσαι και χωρητικότητα στο κινητο. Και αυτό επειδή το iCloud δεν λειτουργεί σαν υπηρεσία backup όπως το OneDrive. Στο iCloud ότι σβήνεις από την συσκευή χάνεται και από εκεί και αντίστροφα. Δηλαδή δεν μπορείς να έχεις τις φωτό μόνο στο iCloud.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αν και δεν έχεις άδικο, μπορείς να το κάνεις αν όντως χρειαστεί με «πλάγιο» τρόπο.
Επιλέγεις όσες φωτογραφίες θέλεις, share - save to files και τις βάζεις στο iCloud Drive σου.

#9   Chaplin

Chaplin

    iPH Enthousiast

  • 446 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 25/11/2022 - 13:15

Αν και δεν έχεις άδικο, μπορείς να το κάνεις αν όντως χρειαστεί με «πλάγιο» τρόπο.
Επιλέγεις όσες φωτογραφίες θέλεις, share - save to files και τις βάζεις στο iCloud Drive σου.

Αυτό που δεν ξέρω ειναι εαν ξεπερασεις το όριο των 50gb και δεν αναβαθμισεις την συνδρομη στα 200 τοτε έχει νοημα να εχεις premium?

Θέλω να πω τι γινεται με τις φωτογραφιες σου αποθηκευει τυχαια καποιες μεχρι τα 50gb και οι υπολοιπες στο μενουν μονο στο κινητο?



#10   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 25/11/2022 - 15:51

Αυτό που δεν ξέρω ειναι εαν ξεπερασεις το όριο των 50gb και δεν αναβαθμισεις την συνδρομη στα 200 τοτε έχει νοημα να εχεις premium?
Θέλω να πω τι γινεται με τις φωτογραφιες σου αποθηκευει τυχαια καποιες μεχρι τα 50gb και οι υπολοιπες στο μενουν μονο στο κινητο?

ναι εάν γεμίσει μετά σταματάει να ανεβάζει


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες