Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Έξυπνος θερμοστάτης


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/01/2024 - 20:59

Είμαι στην αναζήτηση ενός WiFi θερμοστάτη για καλοριφέρ, ο οποίος να έχει την δυνατότητα να του ορίζεις επίπεδα θερμοκρασίας σε συγκεκριμένες ώρες και αν γίνεται να μπορεί να συνδεθεί με εξωτρικό αισθητήρα θερμοκρασίας που θα είναι σε άλλο σημείο απο εκεί που θα είναι ο θερμοστάτης.

 

Ιδανικά θα ήθελα να είναι συμβατός με HomeKit αλλά δεν είναι προϋπόθεση, αρκεί να είναι αξιόπιστος και ας έχει δικό του app.

 

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 11/01/2024 - 10:09

Εγώ έχω τον Θερμοστάτη Smarther with Netatmo της legrand . Το μόνο που δεν έχω δει να έχει είναι σύνδεση με εξωτερικό αισθητήρα μιας και έχω αλλά είναι συνδεδεμένος πάνω στον λέβητα αερίου σαν αντιστάθμιση όποτε δεν μου χρειάστηκε.
Και είναι και Home kit ready.
Προγραμματίζεται για διαφορετικές θερμοκρασίες ανά ημέρα ή και ώρα
Πχ τον έχω προγραμματίσει για άλλη θερμοκρασία από το πρωί 06:30 μέχρι τκαι 11:00 άλλη για 11:00 έως το πρωί και άλλη για ΣΚ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 11/01/2024 - 10:09


#3   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 11/01/2024 - 12:23

εξωτερική μέτρηση θερμοκρασίας σε θερμοστάτη χώρου, τι προσφέρει?

 

θα μπορούσες να αγοράσεις αισθητήρες θερμοκρασίας της sonoff και να φτιάξεις αυτοματισμό software να δίνει εντολή σε ένα smart switch της sonoff που θα ενεργοποιεί το καλοριφέρ σου. απλα θελει λιγο δουλίτσα γιατί στα θέματα ασφαλείας με ασύρματες συνδέσεις μπορεί να έχεις πρόβλημα πχ. να μείνει το καλοριφέρ ανοιχτό να δουλεύει συνέχεια.



#4   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 11/01/2024 - 16:22

Ο εξωτερικός θερμοστάτης λειτουργεί ως αντιστάθμιση για τα νερά του καλοριφέρ.
Η λειτουργία του είναι να ζεσταίνει τα νερά όσο χρειάζεται. Πχ εάν έξω έχει 12 βαθμούς και το σπίτι το θες στους 19 τα νερά θα στα ζεστάνει ο λέβητας μέχρι τους 45 ( εξαρτάται και από την καμπύλη που του έχεις ορίσει. Εάν έξω έχει 5 και θες το σπίτι στους 19 θα ζεστάνει τα νερά στους 60.
Με αυτό τον τρόπο κανείς οικονομία


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 11/01/2024 - 16:33

την αντιστάθμιση την κάνουν οι επίτοιχοι λέβητες αερίου? επειδή στον κεντρικής θέρμανσης πετρελαίου που έχουμε σε διπλοκατοικία δεν υπάρχει επιλογή για αντιστάθμιση (τουλάχιστον δεν είχε ο λέβητας που πήραμε)



#6   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/01/2024 - 17:01

την αντιστάθμιση την κάνουν οι επίτοιχοι λέβητες αερίου? επειδή στον κεντρικής θέρμανσης πετρελαίου που έχουμε σε διπλοκατοικία δεν υπάρχει επιλογή για αντιστάθμιση (τουλάχιστον δεν είχε ο λέβητας που πήραμε)

αν ο λεβητας που επιλεξεις το υποστηρίζει και έχει τα κατάλληλα εξαρτήματα, το κάνει.



#7   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/01/2024 - 21:11

 

εξωτερική μέτρηση θερμοκρασίας σε θερμοστάτη χώρου, τι προσφέρει?

 

θα μπορούσες να αγοράσεις αισθητήρες θερμοκρασίας της sonoff και να φτιάξεις αυτοματισμό software να δίνει εντολή σε ένα smart switch της sonoff που θα ενεργοποιεί το καλοριφέρ σου. απλα θελει λιγο δουλίτσα γιατί στα θέματα ασφαλείας με ασύρματες συνδέσεις μπορεί να έχεις πρόβλημα πχ. να μείνει το καλοριφέρ ανοιχτό να δουλεύει συνέχεια.

 

Μου ακούγεται περίπλοκο αρκετά και δύσκολα να καθίσω να το κάνω μόνος μου!

 

Ο εξωτερικός θερμοστάτης λειτουργεί ως αντιστάθμιση για τα νερά του καλοριφέρ.
Η λειτουργία του είναι να ζεσταίνει τα νερά όσο χρειάζεται. Πχ εάν έξω έχει 12 βαθμούς και το σπίτι το θες στους 19 τα νερά θα στα ζεστάνει ο λέβητας μέχρι τους 45 ( εξαρτάται και από την καμπύλη που του έχεις ορίσει. Εάν έξω έχει 5 και θες το σπίτι στους 19 θα ζεστάνει τα νερά στους 60.
Με αυτό τον τρόπο κανείς οικονομία


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες; Δηλ πως μπορώ να το εφαρμόσω στο σπίτι; Πχ στο δικό μου διαμέρισμα, υπήρχε ένα περιστροφικός θερμοστάτης της Siemens, τον οποίο αντικατέστησα με ένα Smart. Όμως η θέση τους είναι πολύ κοντά στη είσοδο του διαμερίσματος, και θα ήθελα να βρω έναν άλλον ο οποίος να τοποθετηθεί στο ίδιο σημείο αλλά να συνδέσω έναν ασύρματο αισθητήρα θερμοκρασίας που θα βρίσκεται σε πιο σωστό σημείο στο διαμέρισμα και να δίνει εντολή να λειτουργήσει ο λέβητας και να σταματήσει.



#8   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/01/2024 - 00:37

ααααα, οκ. παρόμοιιο πρόβλημα με το θερμοστάτη που ειχα το έλυσα με ασύρματο θερμοατάτη χώρου της siemens, αλλά το ίδιο μηχάνημα με smart wifi λειτουργίες δεν κατάφερα να βρω



#9   tasos1

tasos1

    iPH Addict

  • 780 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 12/01/2024 - 08:02

ααααα, οκ. παρόμοιιο πρόβλημα με το θερμοστάτη που ειχα το έλυσα με ασύρματο θερμοατάτη χώρου της siemens, αλλά το ίδιο μηχάνημα με smart wifi λειτουργίες δεν κατάφερα να βρω

 

Καλημέρα ,

 

Siemens ποιον Εβαλες ?

 

Thanks



#10   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/01/2024 - 08:13

Καλημέρα ,

 

Siemens ποιον Εβαλες ?

 

Thanks

Siemens RDH100RF/SET Ψηφιακός Θερμοστάτης Χώρου | Skroutz.gr

αυτόν εχω πάρει.

σημείωση ότι εκεί που θα μπει ο δέκτης χρειάζεται να υπάρχει φάση και ουδέτερος για να λειτουργήσει. Φάση έχουν στο σημείο που μπαίνει, αλλά ουδέτερο μπορεί να μην έχουν όλες οι εγκαταστάσεις.



#11   tasos1

tasos1

    iPH Addict

  • 780 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 12/01/2024 - 08:15

Siemens RDH100RF/SET Ψηφιακός Θερμοστάτης Χώρου | Skroutz.gr

αυτόν εχω πάρει.

σημείωση ότι εκεί που θα μπει ο δέκτης χρειάζεται να υπάρχει φάση και ουδέτερος για να λειτουργήσει. Φάση έχουν στο σημείο που μπαίνει, αλλά ουδέτερο μπορεί να μην έχουν όλες οι εγκαταστάσεις.

Κοιτούσα τον Rds 110 να σου πω την αλήθεια



#12   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/01/2024 - 09:02

δεν χρειαζόμουν smart/wifi λειτουργίες, απλά ήθελα να φύγει ο θερμοστάτης από την είσοδο που τον είχαν βάλει όταν έκαναν αναβάθμιση σε αυτονομία θέρμανσης στην πολυκατοικία χωρίς να σκάβω για να περνάω καλώδια σε όλο το σπίτι.

 

απ΄οτι βλέπω η κάθε εταιρία τύπου legrand siemens abb hager αρχίζουν και βγάζουν θερμοστάτες χώρου, αλλά συνήθως ειναι απαραίτητο smart hub της κάθε εταιρίας. οπότε ίσως είναι καλύτερη λύση θερμοστάτες τεχνολογικών εταιριων τύπου nest, αλλά αυτοί υπολείπονται προς το παρόν στην ενσωμάτωση μέσα στις οικιακές εγκαταστάσεις.

Σύντομα θα λυθούν αυτα τα προβλήματα πιστεύω και θα βρεθούν όλοι μαζί κάπου στη μέση



#13   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 12/01/2024 - 11:14

Εκτος απο τον εξυπνο θερμοστατη, καλο δεν ειναι να εχεις και εκεινες τις βανες που μπαινουν πανω στο καλοριφερ; 

 

Για μια πιο ολοκληρωμενη λυση δηλαδη. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#14   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/01/2024 - 17:18

Εκτος απο τον εξυπνο θερμοστατη, καλο δεν ειναι να εχεις και εκεινες τις βανες που μπαινουν πανω στο καλοριφερ; 

 

Για μια πιο ολοκληρωμενη λυση δηλαδη. 

Θερμοστατικές κεφαλές προφανώς καλό είναι να βάλεις, αλλά χρειάζεται αντικατάσταση των διακοπτών των σωμάτων και προμήθεια των κεφαλών. Δεν είναι τζάμπα, αλλα αν το σπίτι είναι ιδιόκτητο, αξίζει.



#15   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 12/01/2024 - 20:09

Ειχα πάει να βάλω και εγώ ηλεκτροστατικές αλλα στα δικά μου σώματα δεν έμπαιναν. Κάτι έπαιζε με τη διπλή διαδρομή στις σωληνωσεις κάτι τέτοιο είχα διαβάσει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες