Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Κάτι καινούργιο ξεκινά - www.terpnon.com


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
157 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mobartia

mobartia

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2010 - 15:10

Καλημέρα σε όλους,

Μετά από πολύ κόπο και χρόνο έφτασε η ώρα, να σας ανακοινώσουμε μια καινούργια προσπάθεια, το πρώτο επιχείρημά μας ως Mobartia Ltd, την πλατφόρμα www.terpnon.com. Σκοπός της πλατφόρμας είναι η δημιουργία μιας κοινότητας χρηστών που θα ανταλλάσουν εμπειρίες σχετικά με μέρη που επισκεύτηκαν ως πελάτες, μέσω των κριτικών που θα γράφουν. Ξεκινάμε με κριτικές εστιατορίων, και με Αθήνα, Θεσσαλονίκη, και τις βασικές πόλεις στην Κύπρο, και σύντομα ευελπιστούμε να επεκταθούμε και σε άλλες πόλεις αλλά και σε άλλα θέματα, π.χ. nightlife (bar, clubs, etc.). Το σκεπτικό είναι θέλω να πάω να φάω κάπου, μπαίνω στο terpnon και ψάχνω να δω τι λένε οι άλλοι χρήστες, πραγματικό, ειλικρινές feedback και γνώμες, και όχι πληρωμένες κριτικές εστιατορίων που διαβάζουμε στα περιοδικά του χώρου ;) . Όταν με το καλό γυρίσω από την έξοδο, αν πραγματικά εκτίμησα (ή ακόμα και αν διαφωνώ) αυτά που διάβασα εκ των προτέρων στο terpnon για το συγκεκριμένο εστιατόριο, γράφω και εγώ την κριτική μου και τα σχόλιά μου, με την ελπίδα ότι θα φανούν χρήσιμα σε κάποιο άλλο μέλος στο μέλλον. Θα μπορείτε επίσης να κάνετε σχόλιο πάνω σε μια κριτική που έχει γράψει άλλο μέλος, να προσθέσετε ένα εστιατόριο στην λίστα των ‘αγαπημένων’ σας ή στην λίστα ‘προς επίσκεψη’, να προσθέσετε κάποιο άλλο μέλος ώς 'φίλο' σας, και να ενημερώνεστε για τις κριτικές που γράφει, να προτείνετε ένα εστιατόριο για καταχόρυση στην βάση μας (δεν τα έχουμε και όλα!), και άλλα...

Αυτή την στιγμή δίνουμε την τελική μάχη για να βγεί live η πλατφόρμα αυτή την Κυριακή (28-Φεβ) με ολοκαίνουργιο, custom developed user interface, το οποίο ευελπιστούμε να σας αρέσει. Για τους techies, όλο το site έχει φτιαχτεί custom από το μηδέν με Java, και όχι περιοριστικά CMS συστήματα. Το terpnon θα έχει 2 τρόπους χρήσης, από το ίντερνετ (pc, laptop) αλλά και από το iPhone με την δημιουργία native iPhone application η οποία είναι σχεδόν έτοιμη και αυτή την στιγμή ξεκινάμε το τεστάρισμα του integration με την online platform. Όπως είναι λογικό, η εφαρμογή για το iPhone θα εμπεριέχει λειτουργίες τύπου: "είμαι εδώ (GPS), φέρε μου π.χ. Ιταλικά και Ελληνικά εστιατόρια γύρω μου σε ακτίνα 500μέτρων", και πολλά πολλάαααα άλλα... H iPhone εφαρμογή ευελπιστούμε να είναι διαθέσιμη για download από το appstore κοντά στα τέλη Μαρτίου.

Το σκεπτικό είναι ότι βγαίνουμε Live την Κυριακή με την ελάχιστη λειτουργικότητα (παρόλα αυτά έχουμε γύρω στα 3000 εστιατόρια καταχωρημένα ήδη), και κάθε εβδομάδα να την εμπλουτίζουμε με καινούργια χαρακτηριστικά. Ελπίζω να σταθείτε πλάι μας σε αυτή την νέα προσπάθεια, και όταν με το καλό πάμε Live, θα είναι τιμή μας να μας επισκευτείτε, και ακόμα μεγαλύτερη χαρά να διαβάσουμε τις απόψεις/κριτικές σας για τα εστιατόρια που έχετε επισκευτεί.

Οπότε για την ώρα wish us luck και θα επανέλθω σύντομα με περισσότερα νέα! ;)wink1.gif

Για ότι απορίες έχετε, είμαι εδώ. :)


Αντώνης

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2010 - 15:20

κυριοι απο το αναλυτικο review .. θεωρω εγω προσωπικα πως ειναι μια πολλη καλη προσπαθεια.. η οποια θα φανει πολυ χρησιμη στο μελλον.. καλη επιτυχια σας ευχομαι, απο καρδιας! :)

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 22/02/2010 - 15:21


#3   mobartia

mobartia

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2010 - 16:15

ευχαριστούμε πολύ!

#4   billidani7

billidani7

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/02/2010 - 15:19

Καλη επιτυχια, ωραια ιδεα.Ελπιζω να την αγκαλιασει η ελληνικη κοινοτητα εμπρακτα και οχι μονο στα λογια. Η ιδεα το site να αλληλεπιδρα με iphone app ειναι εξαιρετικη αφου θα βοηθησει στην προωθηση των υπηρεσιων σας.

Αναμενουνε την κυριακη να σας δουμε up.

Τελευταία επεξεργασία από: billidani7, 24/02/2010 - 15:19


#5   mobartia

mobartia

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/02/2010 - 20:14

Αληθινοί άνθρωποι, αληθινές κριτικές.

Bαρεθήκατε να πληρώνετε φύκια για μεταξωτές κορδέλες?

Πήγατε σε εστιατόριο και το φαγητό ήταν υπερτιμημένο?

Πήγατε σε εστιατόριο και σας άρεσε πολύ? Μοιραστείτε το μαζί μας.

To terpnon.com είναι εδώ για να δημιουργήσει μια κοινότητα ανθρώπων που ενημερώνουν και ενημερώνονται για τα τεκταινόμενα στο χώρο του φαγητού σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κύπρο. Το terpnon είναι ο πιο πρωτοποριακός διαδραστικός οδηγός εστιατορίων με κριτικές για την συνεχή αξιολόγηση της ποιότητας της κουζίνας και των υπηρεσιών τους, μια κοινότητα ανθρώπων που τους ενδιαφέρει το «ευ ζην». Είναι η σελίδα όπου μπορείτε να μοιραστείτε τις εμπειρίες, τις γνώσεις και τις «περιπέτειες» από τις εξόδους σας για φαγητό, όπως και να ενημερωθείτε από τις αντίστοιχες άλλων χρηστών. Έτσι χτίζεται μια online κοινότητα της οποίας η δύναμη είναι η «φωνή» σας, η δική σας αξιολόγηση, και οι δικές σας κριτικές. Το terpnon είναι φτιαγμένο από χρήστες, για χρήστες όπου αξία έχει η πληροφορία που όλοι δημιουργούν, έτσι ώστε η κοινότητα να «βιώσει» το «τερπνόν μετά του ωφελίμου».

Καλώς ήρθατε λοιπόν στον ταχύτερα αναπτυσσόμενο και πιο διασκεδαστικό τρόπο να αναζητήσετε εστιατόρια, αξιολογημένα από τους απλούς πελάτες τους και να διαβάσετε κριτικές για αυτά.

Ξεκινήστε στο www.terpnon.com επιλέξτε την Πόλη σας, κάντε εγγραφή και μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σε εστιατόρια μαζί μας.

Join us in Facebook http://www.facebook....18280998&ref=ts

Αν πιστεύετε ότι αξίζει, προωθήστε στους φίλους σας. Καλή περιήγηση.




Αντώνης

#6   mobartia

mobartia

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/03/2010 - 14:10

είμαστε LIVE :D

www.terpnon.com

πείτε μας πως σας φάνηκε, αν μπήκατε!

Όποια καλοπροαίρετη κριτική ευπρόσδεκτη.

Καλή εβδομάδα σε όλους.

Τελευταία επεξεργασία από: mobartia, 01/03/2010 - 14:10


#7   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 01/03/2010 - 14:18

καθε επιτυχια σας ευχομαι. φαινεται πολυ καλο project παντως!

#8   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 01/03/2010 - 14:30

Μπήκα μόλις, πολύ καλό φαίνεται, και μου αρέσει πολύ και το concept!
Οποτε έχω χρόνο υπόσχομαι να γράφω κάποιο review...
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#9   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/03/2010 - 19:25

Σας ευχαριστώ πολύ πραγματικά, έχει πέσει πολύς υδρώτας για να φτάσουμε εδώ! η συμβολή σας είναι άκρως σημαντική στην συνέχεια και την επιτυχία αυτού του έργου! δεν παίρνει πάνω από 2-3 λεπτά να γράψετε μια κριτική 5-6 γραμμών και να μοιραστείτε τις εμπειρίες σας.

και που να δείτε το iPhone App, έρχεται σύντομααααα ;)

Τελευταία επεξεργασία από: fuzzy, 01/03/2010 - 19:27


#10   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 01/03/2010 - 20:44

Εγω μια φορά ξεκίνησα με μια κριτική!! Ωραιο interface!! Μπραβο παιδια!!

Περιμένω με αγωνία το iphone app....πότε με το καλό;
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#11   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/03/2010 - 21:25

Σε διάβασα, ωραίος! ;) Ευχαριστούμε για τα καλά λόγια.

Το ΑΡΡ σύντομα, εξαρτάται από το integration/field testing πράγματα τα οποία κάνουμε αυτή την στιγμή, αλλά και το πόσο θα καθυστερήσει η Apple να εγκρίνει την εφαρμογή. Όταν έχω νεώτερα να είστε σίγουροι ότι θα ενημερώσω το φόρουμ, πρώτο και καλύτερο! :excl:

#12   jwr

jwr

    iPH Contributor

  • 1.090 μηνύματα
  • Twitter:@jwr_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:jwr_p

Δημοσίευση 01/03/2010 - 22:49

Μπράβο παιδιά για την δουλειά σας!Για αρχή είναι απλά καταπληκτικό αναμένουμε και το iPhone app ;)!Είναι κάτι σαν το 4square :D αλλά ελληνικό ;)!Συγχαρητήρια για το χρόνο σας και περιμένουμε να επεκταθείτε και άλλο με το καλό όπως λέτε!

#13   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/03/2010 - 09:45

Καλημέρα,

το 4square να σου πω την αλήθεια δεν το γνωρίζω, προσωπικά το πρότυπό μου ήταν το zagat.com, αυτοί είναι πραγματικά οι πρωτοπόροι σε αυτή την ιδέα κριτικών εστιατορίων από πελάτες, απλά εμείς την πείραμε, την απλοποιήσαμε αρκετά, την εξ-ελληνίσαμε για να είναι πιο κοντά στο σκεπτικό μας ως μεσογειακός λαός, και προσπαθήσαμε να την κάνουμε όσο πιο απλή σε user interface και Enterprise 2.0, για να συμβαδίζει με τους καιρούς μας! :-)

δεν έχει χρησιμοποιηθεί ΚΑΝΕΝΑ CMS (content management system, i.e. Joomla, etc.), είναι όλα φτιαγμένα στο χέρι, από το CSS μέχρι και το κάθε μαύρο κουμπάκι από τον γραφίστα μας. Κάθε κομματάκι λειτουργικότητας που σκεφτόμαστε το υλοποιούμε, το τεστάρουμε, το βγάζουμε live μόνοι μας. O στόχος μας είναι καινούργια λειτουργηκότητα τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα, για τους επόμενους μήνες, οπότε stay tuned ;)

ΥΓ. Τελικά μαθαίνω πολλά από αυτό το σαιτ διαβάζοντας κριτικές για μέρη που δεν έχω πάει, και μου μπαίνουν ιδέες για το ΣΚ :lol:

#14   jwr

jwr

    iPH Contributor

  • 1.090 μηνύματα
  • Twitter:@jwr_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:jwr_p

Δημοσίευση 02/03/2010 - 19:10

Και πάλι μπράβο!Είδες; ααχχαχ μαθένεις κιόλας :lol:

Επίσης ένα καλό βήμα για να προβληθείτε είναι τα social networks που έχω την εντύπωση ότι είναι στα σχεδιά σας(twitter,youtube,facebook κτλ.)

#15   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/03/2010 - 07:54

Facebook & Twitter όπως αναφέρω παραπάνω ναι, αλλά το Youtube πως το σκέφτεσαι? :blush:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες