Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Eλληνικά στο iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/02/2009 - 14:30

Όπως ξέρετε Ελληνικά στο iPhone από την Apple δεν υπάρχουν. Xάριν στη δουλειά κάποιων παιδιών από το ελληνικό forum MyPhone δίνεται η δυνατότητα μέσω jailbreak να εγκαταστήσετε κάποια ελληνικά πακέτα Ελληνικών στο iPhone. Τα πακέτα αυτά θα τα περιγράψω παρακάτω καθώς και τα υπόλοιπα πακέτα του MinApps Repository

Αρχικά, εγκαταστήστε στο Cydia το source: http://ftp4u.gr/iphone/apt/

[UPDATE] Για την έκδοση 3.0 υπάρχει νέο repo http://ftp4u.gr/iphone/apt3

Στο source υπάρχουν τα εξής πακέτα:

    * Carrier: Cyprus Logos
Posted Image Posted Image

    * Carrier: Greek Logos

Posted Image Posted Image Posted Image


    * Native iGreek: Πακέτο Ελληνικής μετάφρασης του iPhone


Posted Image


    * Sorting: Πακέτο ελληνικής ταξινόμησης στις επαφές του iPhone

Greek Sorting Layout 1: Αυτό το layout αφαιρεί εντελώς τους αγγλικούς χαρακτήρες στην μπάρα δεξιά και προσθέτει τους ελληνιούς

Greek Sorting Layout 2: Αυτό το layout περιέχει και αγγλικούς χαρακτήρες (σε groups) και ελληνικούς στην μπάρα των επαφών

Σημαντική σημείωση: Για να δείτε τα αποτελέσματα μετά την εγκατάσταση ενός εκ των παραπάνω layout θα πρέπει να κάνετε forced sync μέσω iTunes. Αφού συγχρονίσετε τις επαφές σας με τον υπολογιστή χρησιμοποιώντας το iTunes, θα επιλέξετε από την καρτέλα Info του iTunes την επιλογή 'Replace information on this iPhone: Contacts'



    * Keyboards: Ελληνικά πληκτρολόγια για το iPhone

Εδώ οι επιλογές είναι πολλές οπότε διαβάστε προσεκτικά: Tα παρακάτω πληκτρολόγια (layout 1, layout 2, layout 3) αποτελούν αντικατάσταση του ρώσικου πληκτρολογίου. Μετά την εγκατάσταση αυτού που σας αρέσει θα πρέπει να πάτε στο Settings->General->Keyboard->International και να ενεργοποιήσετε το Russian πληκτρολόγιο. Οι εκδόσεις αυτές εγκαθίστανται μαζί με το contact sorting. Αν δεν θέλετε το contact sorting θα πρέπει να επιλέξετε τις lite version

Greek Keyboard Layout 1 & Lite version

Posted Image


Greek Keyboard Layout 2 & Lite version


Posted Image


Greek Keyboard Layout 3 & Lite version


Posted Image




To παρακάτω πληκτρολόγιo δεν αντικαθιστά το ρώσικο πληκτρολόγιο. Το πληκτρολόγιο αυτο στηρίζεται στην εφαρμογή hClipboard η οποία είναι διαθέσιμη μέσω του Cydia και η οποία επιτρέπει εκτός άλλων τη δημιουργία iKeyEX πληκτρολογίων μέσω Property Lists. Έπειτα από την εγκατάσταση, μπορείτε να ενεργοποιήσετε/απενεργοποιήσετε το πληκτρολόγιο που θα επιλέξετε από τις ρυθμίσεις πληκτρολογίων (Settings → General → Keyboard → International Keyboards) στο μενού των iKeyX Keyboards. Το πληκτρολόγιο αυτό όπως και τα παρακάτω πληκτρολόγια που βασίζονται στο iKeyX μπορούν να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα με τα παραπάνω πληκτρολόγια των Layout X


Keyboard: Greek Unicode iKeyX

Posted Image



To παρακάτω πληκτρολόγιο αφορά αποκλειστικά τη χρήση του για την αποστολή 160 χαρακτήρων στα SMS. Όπως ξέρετε αυτό δεν ήταν δυνατό μέχρι τώρα. Λόγω κάποιων περιορισμών των εφαρμογών, η μόνη εφαρμογή στην οποία δουλεύει αυτό το πληκτρολόγιο είναι το BiteSMS. Θα πρέπει να κατεβάσετε το BiteSMS πρώτα και έπειτα να χρησιμοποιήσετε το παρακάτω πληκτρολόγιο για να στείλετε μηνύματα με 160 χαρακτήρες και να χρεωθείτε για 1 μήνυμα. Και αυτό βασίζεται στο iKeyX οπότε θα πρέπει να το ενεργοποιήσετε με τον ίδιο τρόπο.

Keyboard: SMS160 v2

Posted Image



Επίσης, στο MinApps Repository θα βρείτε δύο meta packages. Τα meta packages είναι πλασματικά πακέτα που δουλεύουν σαν οδηγοι και εγκαθιστούν ότι χρειάζεται ο νέος χρήστης για να Ελληνοποιήσει το iPhone του. Μετά την εγκατάσταση μπορούν να αφαιρεθούν και να παραμετροποιηθούν όπως θέλει ο καθένας. Αν δεν σου αρέσει το sorting που σου έβαλε το meta το βγάζεις και βάζεις το δικό σου χωρίς να αφαιρέσεις τα υπόλοιπα. Eπίσης το κάθε πακέτο γίνεται upgrade κανονικά.

Mέχρι στιγμής υπάρχουν 2 meta packages

    * Meta:Totally Greek Classic : Το L2 Layout για Unicode με το νέο SMS160 iKeyX πληκτρολόγιο για SMS.

    * Meta:Totally Greek KIS : Xρήση και των δύο unicode keyboards μέσω του iKeyX.


Eπίσης, στο MinApps Repository υπάρχουν και τα εξής πακέτα:

    * BossPrefs Manual Autolock Addon
    * [/b]Installous [modified για να δέχεται και άλλα site εκτός του appulo.us]
    * Neverlock
    * biteSMS
    * cr**kulous
    * miPatch Firmware 2.2.1



Αλλες επιλογές ελληνικών πληκτρολογίων είναι οι εξής:

* Greek Keyboard από το source του BigBoss, τόνοι με παρατεταμένοι πίεση των φωνηέντων
    * Greek Keyboard στο AppStore
    * Greek Keyboard Email στο AppStore


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/02/2009 - 18:05

παιδια μετα την αναβαθμηση στη 2.2.1 το ico δεν λεει να εμφανηστει .....
1000 reinstall εκανα αλλα κρυφτουλι μου παιζει! ;D
Τι παιζει?

#3   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/02/2009 - 21:34

εγώ πάντως χρησιμοποιώ Native iGreek: Πακέτο Ελληνικής μετάφρασης του iPhone και είμαι πολύ ευχαριστημένος!!!!

#4   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/02/2009 - 21:47

Εγω απλα εβαλα το πακετακι μονο με τα carrier logos...αλλα δεν....:(

#5   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/02/2009 - 22:34

Tσέκαρε αυτό
http://www.iphonehel...pic,2711.0.html

#6   chestil

chestil

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/02/2009 - 10:02

Προσπαθώ να βάλω την Ελληνική μπάρα στα Contacts με το Greek Sorting Layout 2 αλλά δεν τα καταφέρνω...

Έχω έκδοση 2.2.1. Τι κάνω λάθος; Κάποια αναλυτικότερη οδηγία;

Έχω επίσης πρόβλημα με το Logo της Wind

Ευχαριστώ

Edit: Κεφαλαία σε πεζά!

#7   thanos

thanos

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/02/2009 - 18:39

Μετα την εγκατασταση του Native iGreek ολα καλα. Πως ομως τα ενεργοποιω ?

#8   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/02/2009 - 18:42

Από το settings->general

#9   thanos

thanos

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/02/2009 - 18:45

Ευχαριστώ

#10   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/02/2009 - 20:41

Quote

Προσπαθώ να βάλω την Ελληνική μπάρα στα Contacts με το Greek Sorting Layout 2 αλλά δεν τα καταφέρνω...


Η διαδικασία είναι η εξής:

Μετά το jailbreak, περνάς τα ελληνικά πακέτα (που περιλαμβάνουν το sorting) και μετά στο iTunes επιλέγεις στον επόμενο συγχρονισμό να γίνει αντικατάσταση των επαφών του iPhone με αυτές του υπολογιστή.

#11   yiannisag

yiannisag

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/02/2009 - 21:19

Καλησπέρα!!! Μετά από "jailbrake" ήθελα να πω, σε 2.2.1, κάτι δεν πάει καλά με το Ελληνικό repo. Δεν εμφανίζει το "πιγκουινάκι" αλλά ένα ?. Το λιγότερο όμως είναι αυτό, το σπουδαιότερο όμως είναι ότι δεν μπορώ να βάλω Ελληνικά γενικά και όλο μου κρασσάρει...! Υπάρχει κάποια σειρά εγκατάσης των εφαρμογών που δεν μπόρεσα να βρω για διάβασμα? Τι δεν κάνω καλά και έχουν σπάσει τα νεύρα μου...


#12   aka

aka

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/03/2009 - 21:47

¨εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Είχε κολλήσει έκανα από την αρχή  jailbreak και μετά δεν περνάει τίποτα ελληνικά και κρασσάρει συνέχεια ! Τι πρέπει να κάνω? Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

#13   misfits

misfits

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/03/2009 - 12:40

Quote

Καλησπέρα!!! Μετά από "jailbrake" ήθελα να πω, σε 2.2.1, κάτι δεν πάει καλά με το Ελληνικό repo. Δεν εμφανίζει το "πιγκουινάκι" αλλά ένα ?. Το λιγότερο όμως είναι αυτό, το σπουδαιότερο όμως είναι ότι δεν μπορώ να βάλω Ελληνικά γενικά και όλο μου κρασσάρει...! Υπάρχει κάποια σειρά εγκατάσης των εφαρμογών που δεν μπόρεσα να βρω για διάβασμα? Τι δεν κάνω καλά και έχουν σπάσει τα νεύρα μου...



Καλημερα, εχω κι εγω αυτο το προβλημα.. Κανω οτι λες αλλα δεν εμφανιζει κατι.. Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω?

#14   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 30/05/2009 - 16:50

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα...

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση πάνω στο θέμα αυτό.... ::)

Με ποιό τρόπο μπορούμε να κάνουμε λήψη το αρχείο απο http://ftp4u.gr/iphone/apt/  ??? Μου εμφανίζει το μήνυμα ACCESS FORBIDDEN  ::)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  ;)

#15   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/05/2009 - 17:10

Επειδή δεν είναι για το pc αλλά για το iPhone

cydia->manage->sources->edit->add

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες