Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Υποψήφιος αγοραστής iPhone3GS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Billyg7

Billyg7

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 18:37

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά , ένα νεο χρήστη στο forum σας. Βλέπω οτι γίνεται πάρα πολύ καλή δουλειά εδω πέρα ! Ελπίζω να μην κάνω βλακεία που ανοίγω νέο topic ,και αν κάνω παρακαλώ να με συγχωρέσετε .. Είμαι κάτοχος ενός Samsung Omnia 8gb , και το πουλάω με τη σκέψη να πάρω ένα Iphone 3gs 16gb. Σκέφτομαι να κάνω την αγορά άμεσα , αλλα μπήκα στο forum σας για να δω κάποια πραγματάκια , και τρομοκρατήθηκα ! Έχω μπερδευτεί πάρα πολυ ! Παρακαλώ αν γίνεται να μου ξεκαθαρίσετε δυο πραγματάκια ! Άλλο το unlock και άλλο το jailbrake ? Χωρίς αυτα δεν μπορω να βάζω εφαρμογές μέσα ?? Δεν έχω ιδέα sorry .. Επισημαίνω οτι το κινητο θα το αγορασω απο καταστημα cosmote λογω επιδότησης . Οποιαδήποτε διευκρίνηση θα μου ήταν χρίσιμη ! Ευχαριστώ προκαταβολικά !

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 18:41

διαβασε τα παρακατω και θα ξεμπερδευτεις.. σιγουρα.. :)

http://www.iphonehel...tionary-λεξικό/

http://www.iphonehel...-νέους-χρήστες/

http://manuals.info....er_Guide_GR.pdf

#3   Billyg7

Billyg7

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 18:54

Ωφείλω να πω πως δεν μπορώ να έχω άλλη απορία !! Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα της απάντησης ! Η επόμενη ερώτηση πιστεύω θα γίνει οταν θα το έχω στην κατοχή μου το iphone , γιατι πιστεύω για το φανταριλίκι είναι ο καλύτερος σύντροφος αν του φερθείς σωστα ! Ευχαριστώ και πάλι και με συγχωρείτε για το ψιλοάχρηστο topic μου , αν θέλετε σβήστε το ! Cu !

#4   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 19:31

να 'σαι καλα και καλος φανταρος.. πηγα πριν 21 χρονια.. :lol:

#5   gagvas

gagvas

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 19:46

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά , ένα νεο χρήστη στο forum σας. Βλέπω οτι γίνεται πάρα πολύ καλή δουλειά εδω πέρα ! Ελπίζω να μην κάνω βλακεία που ανοίγω νέο topic ,και αν κάνω παρακαλώ να με συγχωρέσετε .. Είμαι κάτοχος ενός Samsung Omnia 8gb , και το πουλάω με τη σκέψη να πάρω ένα Iphone 3gs 16gb. Σκέφτομαι να κάνω την αγορά άμεσα , αλλα μπήκα στο forum σας για να δω κάποια πραγματάκια , και τρομοκρατήθηκα ! Έχω μπερδευτεί πάρα πολυ ! Παρακαλώ αν γίνεται να μου ξεκαθαρίσετε δυο πραγματάκια ! Άλλο το unlock και άλλο το jailbrake ? Χωρίς αυτα δεν μπορω να βάζω εφαρμογές μέσα ?? Δεν έχω ιδέα sorry .. Επισημαίνω οτι το κινητο θα το αγορασω απο καταστημα cosmote λογω επιδότησης . Οποιαδήποτε διευκρίνηση θα μου ήταν χρίσιμη ! Ευχαριστώ προκαταβολικά !


Δούλεψα WM επί σειρά ετών. Τελευταίο μοντέλο μου ήταν το Touch HD. Οταν πρωτοείδα iPhone το θεώρησα κυρίως παιχνιδάκι και λιγότερο συσκευή της προκοπής. Οταν όμως το πήρα έκανα στροφή 180 μοιρών. Το λειτουργικό είναι ο ορισμός του touch-friendly ! Εφαρμογές υπάρχουν άπειρες. Στην αρχή νομίζεις ότι όλες είναι παιχνιδάκια, αν όμως ψάξεις καλύτερα θα δεις ότι υπάρχουν τα πάντα. Σε ό,τι αφορά το customization στο οποίο είχα συνηθίσει στις WM συσκευές, αυτό δεν υπάρχει στο iPhone δεδομένου ότι το λειτουργικό του είναι κλειδωμένο. Για τον ίδιο λόγο δεν μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές από πουθενά αλλού εκτός από το AppStore της Apple (μέσω iTunes). Επομένως, αφενός πρέπει να πληρώσεις (συνήθως όμως ελάχιστα χρήματα) για οποιαδήποτε εφαρμογή, αφετέρου να ζεις συνέχεια με το ίδιο περιβάλλον (χρώματα, κουμπιά, επιλογές κλπ)

Στο σημείο αυτό έρχεται το jailbreak. Η διαδικασία είναι εξαιρετικά απλή, ιδίως τώρα που κυκλοφόρησε το blackrain. Σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις οποιαδήποτε εφαρμογή βρεις από οποιαδήποτε πηγή και όχι υποχρεωτικά από το AppStore. Το κυριότερο όμως είναι ότι μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές τρίτων οι οποίες επεμβαίνουν στο λειτουργικό. Για παράδειγμα :
- Θεωρείς ότι το να ανοίξεις το WiFi είναι πολύ εκνευριστική διαδικασία διότι πρέπει να πατήσεις 50 κουμπιά ; Κανένα πρόβλημα. Βάλε το SbSettings και πλέον το κάνεις με δύο κλικ.
- Σε εκνευρίζει το interface του iPhone γιατί κάνεις μια ώρα να πας από την πρώτη σελίδα στην τελευταία ; Κανένα πρόβλημα. Υπάρχει εφαρμογή που με άγγιγμα ενός ribbon σε πηγαίνει άμεσα σε οποιαδήποτε σελίδα.
- Ενοχλείσαι που δεν έχεις πρόσβαση σε οποιοδήποτε αρχείο υπάρχει στο τηλέφωνό σου αλλά πρέπει να αρκεστείς μόνο σε όσα κάνει sync το iTunes ; Κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν file managers που αντιγράφουν, μεταφέρουν και διαγράφουν τα πάντα.
- Βαριέσαι να μετατρέπεις τα .avi σου σε .mp4 προκειμένου αυτό το ρημάδι το iTunes να τα αντιγράψει στη συσκευή ; Κανένα πρόβλημα. Υπάρχει Player ο οποίος τα παίζει κατευθείαν.

Στο δια ταύτα, το jailbroken iPhone είναι μια συσκευή η οποία συνδυάζει την απίστευτη ομορφιά και ευχρηστία του iPhone OS με τις δυνατότητες customization που έχει μια τυπική WM συσκευή.

Unlock είναι η διαδικασία με την οποία επιτρέπεις σε μια συσκευή η οποία είναι δεσμευμένη να λειτουργεί μόνο για συγκεκριμένο πάροχο, να συνδεθεί κανονικά με το δίκτυο της δικής σου εταιρείας. Το πρόβλημα αυτό συνήθως το έχουν όσοι αγοράζουν συσκευές από εξωτερικό. Εφόσον όμως εσύ αγοράζει από Cosmote η συσκευή είναι ήδη unlocked άρα δεν τίθεται θέμα.

Σημείωσε ότι τα παραπάνω σου τα γράφει ένας χρήστης ο οποίος έχει τη συσκευή εδώ και 20 ημέρες μόνο και ο οποίος έχει λίγο χρόνο διαθέσιμο για να τη μάθει. Από αυτό θα πρέπει να καταλάβεις αφενός ότι όλα τα παραπάνω γίνονται αρκετά εύκολα (και ας φαίνονται βουνό στην αρχή) και αφετέρου ότι τα παιδιά του forum είναι πρόθυμα να απαντήσουν οποιαδήποτε ερώτηση απλά και μόνο γιατί διακατέχονται στο μέγιστο βαθμό από αυτό που έχει λείψει από τους Ελληνες : το μεράκι !

#6   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 03/03/2010 - 21:15

οφειλω να πω οτι η απαντηση σου ηταν απλα καταπληκτικη.γι'αυτο τον λογο παρε ενα +1 απο εμενα...

#7   god21

god21

    iPH Contributor

  • 1.019 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/03/2010 - 21:33

Δούλεψα WM επί σειρά ετών. Τελευταίο μοντέλο μου ήταν το Touch HD. Οταν πρωτοείδα iPhone το θεώρησα κυρίως παιχνιδάκι και λιγότερο συσκευή της προκοπής. Οταν όμως το πήρα έκανα στροφή 180 μοιρών. Το λειτουργικό είναι ο ορισμός του touch-friendly ! Εφαρμογές υπάρχουν άπειρες. Στην αρχή νομίζεις ότι όλες είναι παιχνιδάκια, αν όμως ψάξεις καλύτερα θα δεις ότι υπάρχουν τα πάντα. Σε ό,τι αφορά το customization στο οποίο είχα συνηθίσει στις WM συσκευές, αυτό δεν υπάρχει στο iPhone δεδομένου ότι το λειτουργικό του είναι κλειδωμένο. Για τον ίδιο λόγο δεν μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές από πουθενά αλλού εκτός από το AppStore της Apple (μέσω iTunes). Επομένως, αφενός πρέπει να πληρώσεις (συνήθως όμως ελάχιστα χρήματα) για οποιαδήποτε εφαρμογή, αφετέρου να ζεις συνέχεια με το ίδιο περιβάλλον (χρώματα, κουμπιά, επιλογές κλπ)

Στο σημείο αυτό έρχεται το jailbreak. Η διαδικασία είναι εξαιρετικά απλή, ιδίως τώρα που κυκλοφόρησε το blackrain. Σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις οποιαδήποτε εφαρμογή βρεις από οποιαδήποτε πηγή και όχι υποχρεωτικά από το AppStore. Το κυριότερο όμως είναι ότι μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές τρίτων οι οποίες επεμβαίνουν στο λειτουργικό. Για παράδειγμα :
- Θεωρείς ότι το να ανοίξεις το WiFi είναι πολύ εκνευριστική διαδικασία διότι πρέπει να πατήσεις 50 κουμπιά ; Κανένα πρόβλημα. Βάλε το SbSettings και πλέον το κάνεις με δύο κλικ.
- Σε εκνευρίζει το interface του iPhone γιατί κάνεις μια ώρα να πας από την πρώτη σελίδα στην τελευταία ; Κανένα πρόβλημα. Υπάρχει εφαρμογή που με άγγιγμα ενός ribbon σε πηγαίνει άμεσα σε οποιαδήποτε σελίδα.
- Ενοχλείσαι που δεν έχεις πρόσβαση σε οποιοδήποτε αρχείο υπάρχει στο τηλέφωνό σου αλλά πρέπει να αρκεστείς μόνο σε όσα κάνει sync το iTunes ; Κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν file managers που αντιγράφουν, μεταφέρουν και διαγράφουν τα πάντα.
- Βαριέσαι να μετατρέπεις τα .avi σου σε .mp4 προκειμένου αυτό το ρημάδι το iTunes να τα αντιγράψει στη συσκευή ; Κανένα πρόβλημα. Υπάρχει Player ο οποίος τα παίζει κατευθείαν.

Στο δια ταύτα, το jailbroken iPhone είναι μια συσκευή η οποία συνδυάζει την απίστευτη ομορφιά και ευχρηστία του iPhone OS με τις δυνατότητες customization που έχει μια τυπική WM συσκευή.

Unlock είναι η διαδικασία με την οποία επιτρέπεις σε μια συσκευή η οποία είναι δεσμευμένη να λειτουργεί μόνο για συγκεκριμένο πάροχο, να συνδεθεί κανονικά με το δίκτυο της δικής σου εταιρείας. Το πρόβλημα αυτό συνήθως το έχουν όσοι αγοράζουν συσκευές από εξωτερικό. Εφόσον όμως εσύ αγοράζει από Cosmote η συσκευή είναι ήδη unlocked άρα δεν τίθεται θέμα.

Σημείωσε ότι τα παραπάνω σου τα γράφει ένας χρήστης ο οποίος έχει τη συσκευή εδώ και 20 ημέρες μόνο και ο οποίος έχει λίγο χρόνο διαθέσιμο για να τη μάθει. Από αυτό θα πρέπει να καταλάβεις αφενός ότι όλα τα παραπάνω γίνονται αρκετά εύκολα (και ας φαίνονται βουνό στην αρχή) και αφετέρου ότι τα παιδιά του forum είναι πρόθυμα να απαντήσουν οποιαδήποτε ερώτηση απλά και μόνο γιατί διακατέχονται στο μέγιστο βαθμό από αυτό που έχει λείψει από τους Ελληνες : το μεράκι !


Πω τι είπες ρε και εγώ έτσι άρχισα αλλά τώρα τα έχω δει όλα, τσίμπα +1!!!

Ωφείλω να πω πως δεν μπορώ να έχω άλλη απορία !! Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα της απάντησης ! Η επόμενη ερώτηση πιστεύω θα γίνει οταν θα το έχω στην κατοχή μου το iphone , γιατι πιστεύω για το φανταριλίκι είναι ο καλύτερος σύντροφος αν του φερθείς σωστα ! Ευχαριστώ και πάλι και με συγχωρείτε για το ψιλοάχρηστο topic μου , αν θέλετε σβήστε το ! Cu !


Δεν θα σου πρότινα να έπαιρνες το iPhone μαζί σου :( .Εκεί θα σέρνεσααι σε λάσπες θα περπατάς επί ώρες.Άσε που μπορεί να σου το ΚΛΕΨΟΥΝΕ :( .Συγνώμη που στο λέω αλλά μην το πάρεις! ???

#8   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 03/03/2010 - 21:35

+1 και απο μένα, μόνο για μόνο για τα άψογα Ελληνικά σου. Είχα καιρό να διαβάσω post με σωστή ορθογραφία, σύνταξη, τόνους και παραγράφους.

#9   gagvas

gagvas

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/03/2010 - 00:02

Ισως φταίει που με πρόλαβε το πολυτονικό στο σχολείο. Ισως φταίει που δεν με πρόλαβε η μεταρρύθμιση του Αρσένη...

Οπως και να έχει, θα πρέπει ο κόσμος να καταβάλλει (πραγματικά ελάχιστη) προσπάθεια όταν συντάσσει ένα κείμενο, ακόμα και αν πρόκειται για ένα απλό reply. Αν μη τι άλλο, οι απαντήσεις γίνονται ευανάγνωστες και κατανοητές.

Δεν είναι δύσκολο να γράψουμε ολοκληρωμένες λέξεις και ολοκληρωμένες προτάσεις. Οι κανόνες που διαχωρίζουν το "που" από το "πού", το "ότι" από το "ό,τι" και το "πολύ" από το "πολλή" είναι εξαιρετικά απλοί και σαφείς. Δεν χρειάζεται συγγενική σχέση 1ου βαθμού με το Μπαμπινιώτη. Ακόμα και η τακτική ανάγνωση μιας κυριακάτικης έκδοσης αρκεί.

Εύχομαι σε όλους γραμματικά, συντακτικά και ορθογραφικά σωστές απαντήσεις ...

Υ.Γ : Παρεπιπτόντως, το "σου" στην τελευταία παράγραφο της προηγούμενης απάντησής μου θα έπρεπε να είναι "σού" !

#10   Billyg7

Billyg7

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/03/2010 - 00:27

Αύριο το πρωί θα πάω να το πάρω παιδια το i-phone και θα σας πώ και εγώ τις εντυπώσεις μου !

Όσο για τις λάσπες και τα άλλα για το στρατό , μακάρι να ήταν έτσι ! Στο ναυτικό τουλάχιστον !! Βαριόμαστε να βαρεθούμε πλέον .....
Και πάλι ευχαριστώ όλους που απάντησαν !

#11   Billyg7

Billyg7

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 20:14

Λοιπόν παιδιά όπως σας υποσχέθηκα η ερώτηση μου η επόμενη θα γίνει από το iPhone μου κατευθείαν , και ιδού !!η ερώτηση είναι η εξής : έκανα jailbrake όλα καλά μπορώ να περάσω τα πάντα μέσα !! Έχω μείνει έκπληκτος με τις λειτουργίες αυτού του τηλεφώνου. ... Αλλά όταν κλεινω και ξανανοιγω το iPhone πρέπει να είμαι στο pc και να τρεξω το ra1n αλλιώς δεν ανοίγει η συσκευή .. Αυτό δεν υπάρχει τρόπος να το αποφύγω ;;; Διάβασα στο forum μας ότι έτσι γίνεται με κάποια μοντέλα αλλά μου φαίνεται λιγάκι περίεργο .....

#12   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2010 - 20:29

καταρχην καλοριζικο.. να το χαρεις ..εισαι τυχερος καταρχην που το πηρες με 3.1.2.. και μπορεσες να κανεις jailbreak.. ποιο μοντελο πηρες.. δυστυχως δεν μπορεις προς το παρον να αποφυγεις την συνδεση με το pc.. καθε φορα που ανοιγει το iphone.. καταλαβαινει πως εχει πειραχτει το λειτουργικο του.. και σου ζηταει restore.. αυτο το εχουν συσκευες με καινουρια bootrom .. δυστυχως.. :)

#13   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 05/03/2010 - 21:42

Ισως φταίει που με πρόλαβε το πολυτονικό στο σχολείο. Ισως φταίει που δεν με πρόλαβε η μεταρρύθμιση του Αρσένη...


Παίζει και να έχεις δίκιο, το πρόλαβα και εγώ το πολυτονικό. Πάντως θεωρώ πιο πιθανό να φταίει το ότι ο μέσος ημερήσιος χρόνος που αφιερώνει κανείς σήμερα στην ανάγνωση είναι λιγότερος και απο αυτόν που απαιτείται για να διαβάσεις την ετικέτα στο χαρτί υγείας κατά την διάρκεια της καθημερινής σου ανάγκης... Εννοείται πως το να διαβάζεις με τις ώρες posts σε fora δεν μετράει: το θέμα είναι να διαβάζεις κάτι που έχει σωστή ορθογραφία και σύνταξη (ένα βιβλίο, μια εφημερίδα, ένα news portal βρε αδελφέ, μπας και σου μείνει και κάτι) και όχι να διαβάζεις κείμενα του τύπου "συγνομι πεδια κσέρι κανης που θα βρο το jelbrek για τιν 3.1.3 γηατη εκανα λαθως κε πατεισα τω κουμπη του apdate;"...

#14   mitsos326

mitsos326

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/03/2010 - 16:19

Αλλά όταν κλεινω και ξανανοιγω το iPhone πρέπει να είμαι στο pc και να τρεξω το ra1n αλλιώς δεν ανοίγει η συσκευή


φιλε μου πολυ απλα δεν θα το κλεινεις!!!!!ναι αλλα θα μου πεις τώρα δεν θελω να ειμαι συνεχεια με ενα φορτιστη στο χερι!! Δεν χρειαζεται να είσαι!!!!!

οταν δεν χρειαζεσαι την συσκευη (που σε φυσιολογικες συνθηκες δηλαδη θα την απενεργοποιούσες) θα την βάζεις σε "χρήση πτήσης" και θα απενεργοποιεις το 3G και τις υπηρεσίες τοποθεσίας
να ξερεις σε αυτην την κατασταση το iphone καταναλώνει μόλις 2% της μπαταρίας ανα 8 ωρες

καθολου άσχημα ε;! ;)

#15   vagelakis8

vagelakis8

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 06/03/2010 - 21:47

Δούλεψα WM επί σειρά ετών. Τελευταίο μοντέλο μου ήταν το Touch HD. Οταν πρωτοείδα iPhone το θεώρησα κυρίως παιχνιδάκι και λιγότερο συσκευή της προκοπής. Οταν όμως το πήρα έκανα στροφή 180 μοιρών. Το λειτουργικό είναι ο ορισμός του touch-friendly ! Εφαρμογές υπάρχουν άπειρες. Στην αρχή νομίζεις ότι όλες είναι παιχνιδάκια, αν όμως ψάξεις καλύτερα θα δεις ότι υπάρχουν τα πάντα. Σε ό,τι αφορά το customization στο οποίο είχα συνηθίσει στις WM συσκευές, αυτό δεν υπάρχει στο iPhone δεδομένου ότι το λειτουργικό του είναι κλειδωμένο. Για τον ίδιο λόγο δεν μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές από πουθενά αλλού εκτός από το AppStore της Apple (μέσω iTunes). Επομένως, αφενός πρέπει να πληρώσεις (συνήθως όμως ελάχιστα χρήματα) για οποιαδήποτε εφαρμογή, αφετέρου να ζεις συνέχεια με το ίδιο περιβάλλον (χρώματα, κουμπιά, επιλογές κλπ)

Στο σημείο αυτό έρχεται το jailbreak. Η διαδικασία είναι εξαιρετικά απλή, ιδίως τώρα που κυκλοφόρησε το blackrain. Σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις οποιαδήποτε εφαρμογή βρεις από οποιαδήποτε πηγή και όχι υποχρεωτικά από το AppStore. Το κυριότερο όμως είναι ότι μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές τρίτων οι οποίες επεμβαίνουν στο λειτουργικό. Για παράδειγμα :
- Θεωρείς ότι το να ανοίξεις το WiFi είναι πολύ εκνευριστική διαδικασία διότι πρέπει να πατήσεις 50 κουμπιά ; Κανένα πρόβλημα. Βάλε το SbSettings και πλέον το κάνεις με δύο κλικ.
- Σε εκνευρίζει το interface του iPhone γιατί κάνεις μια ώρα να πας από την πρώτη σελίδα στην τελευταία ; Κανένα πρόβλημα. Υπάρχει εφαρμογή που με άγγιγμα ενός ribbon σε πηγαίνει άμεσα σε οποιαδήποτε σελίδα.
- Ενοχλείσαι που δεν έχεις πρόσβαση σε οποιοδήποτε αρχείο υπάρχει στο τηλέφωνό σου αλλά πρέπει να αρκεστείς μόνο σε όσα κάνει sync το iTunes ; Κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν file managers που αντιγράφουν, μεταφέρουν και διαγράφουν τα πάντα.
- Βαριέσαι να μετατρέπεις τα .avi σου σε .mp4 προκειμένου αυτό το ρημάδι το iTunes να τα αντιγράψει στη συσκευή ; Κανένα πρόβλημα. Υπάρχει Player ο οποίος τα παίζει κατευθείαν.

Στο δια ταύτα, το jailbroken iPhone είναι μια συσκευή η οποία συνδυάζει την απίστευτη ομορφιά και ευχρηστία του iPhone OS με τις δυνατότητες customization που έχει μια τυπική WM συσκευή.

Unlock είναι η διαδικασία με την οποία επιτρέπεις σε μια συσκευή η οποία είναι δεσμευμένη να λειτουργεί μόνο για συγκεκριμένο πάροχο, να συνδεθεί κανονικά με το δίκτυο της δικής σου εταιρείας. Το πρόβλημα αυτό συνήθως το έχουν όσοι αγοράζουν συσκευές από εξωτερικό. Εφόσον όμως εσύ αγοράζει από Cosmote η συσκευή είναι ήδη unlocked άρα δεν τίθεται θέμα.

Σημείωσε ότι τα παραπάνω σου τα γράφει ένας χρήστης ο οποίος έχει τη συσκευή εδώ και 20 ημέρες μόνο και ο οποίος έχει λίγο χρόνο διαθέσιμο για να τη μάθει. Από αυτό θα πρέπει να καταλάβεις αφενός ότι όλα τα παραπάνω γίνονται αρκετά εύκολα (και ας φαίνονται βουνό στην αρχή) και αφετέρου ότι τα παιδιά του forum είναι πρόθυμα να απαντήσουν οποιαδήποτε ερώτηση απλά και μόνο γιατί διακατέχονται στο μέγιστο βαθμό από αυτό που έχει λείψει από τους Ελληνες : το μεράκι !


.................τα λόγια είναι περιττά..+1

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες