Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Προβλημα με blackrain μετα από την εγκατάστασή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
34 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   pakwin

pakwin

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/03/2010 - 02:20

Καλησπέρα σας,

πριν 2 μέρες αγόρασα ενα iphone 16gb 3GS.με έκδοση 3.1.2 (7D11)
Προσπαθησα να το κάνω jailbrake με το blackrain (η σωστη έκδοση,την κατέβασα εκείνη την στιγμη από το site)
αλλα δυστυχώς μου έβαλε το εικονίδιο του blackrain στο iphone εκανε restart εβγαλε την photo την γνωστή με το πρόσωπο και τίποτα από cydia.
Προσπαθησα να κάνω απεγκατάσταση και να το ξαναβάλω και κάπου εκεί τα έκανα μαντάρα...δυστυχώς.
Αυτη την στιγμη το κινητό πρέπει να έχει γίνει jailbreak αφού όταν το κλείνω και το ανοίγω εμφανιζεται η Photo με το προσωπο και παίζει μόνο όταν τρέξω το blackrain αλλιώς μπαίνει σε mode για restore (με το εικονίδιο της apple και του usb)αλλα δυστυχώς cydia δεν έχει μπει.
Το έχει συναντήσει κανείς;
Γνωρίζετε αν μπορέι με κάποιο τρόπο να λυθεί;
Προσπάθησα να κάνω restore από το site σας αλλα δυστυχώς η 3.1.2 δεν περασε (χτυπησε error κατα την διαρκεία την επιβεβαιώσης με το site της apple) και φοβάμαι ότι το μόνο restore είναι τι 3.1.3 που θέλω να το αποφύγω.
Καμιά άλλη ιδέα;

Ευχαριστώ πολύ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/03/2010 - 10:17

Δεν μπορείς να κανείς restore στην 3.1.2 δεν υπογράφει πλέον η apple .. Πλην της 3.1.3.. Μέσα στην συσκευή σου υπήρχε η μαύρη σταγόνα ώστε μέσα από εκεί κανείς install το cydia και πρέπει να έχεις wifi ... Για να γίνουν όλα αυτά..

#3   pakwin

pakwin

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/03/2010 - 10:31

Δεν μπορείς να κανείς restore στην 3.1.2 δεν υπογράφει πλέον η apple .. Πλην της 3.1.3.. Μέσα στην συσκευή σου υπήρχε η μαύρη σταγόνα ώστε μέσα από εκεί κανείς install το cydia και πρέπει να έχεις wifi ... Για να γίνουν όλα αυτά..

Ευχαριστώ, τώρα κατάλαβα τι έκανα λάθος. Δεν ειχα το wifi και δεν προχώρησε το installation του cydia. Εγώ εκεί νόμιζα ότι κάτι πήγαινε στραβα και έκανα απεγκατάσταση και μου έμεινε μόνο το jailbreak και εφυγε η σταγονα.
Υπάρχει τώρα τρόπος να το διορθώσω?
Μπορεί να μπει το cydia ξανα με αλλο τρόπο; γιατι το blackrain πλεον όσες φορες και να το τρέξω δεν κάνει τίποτα

#4   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/03/2010 - 11:00

Δοκίμασε να το βάλεις σε dfu mode και να τρεξεις το blackrain .. Άλλος τρόπος προς το παρόν δεν υπάρχει η apple μας έχει δέσει τα χέρια..

#5   pakwin

pakwin

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/03/2010 - 17:23

Δοκίμασε να το βάλεις σε dfu mode και να τρεξεις το blackrain .. Άλλος τρόπος προς το παρόν δεν υπάρχει η apple μας έχει δέσει τα χέρια..

Δυστυχώς δεν μπορώ να το βάλω σε dfu mode γιατί μου βγάζει την photo του blackrain και δεν μπαινει σε μαυρο φοντο.
Με το που κάνω τις οδηγίες με βγάζει αναγκαστικα στην Photo και μετα στο μηλο και το usb...κανώ κάτι λάθος;
Αν δοκίμαζα άλλη μέθοδο πχ redsnow κτλ μπορεί να κατάφερνα κάτι;

Ευχαριστώ,

#6   pakwin

pakwin

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/03/2010 - 23:15

Παιδια για ν αμην κάνω καμια χειρότερη πατάτα, ξέρει κανεις αν με το redshow θα κατάφερνα κάτι στην περίπτωσή μου.
Μπορεί δηλ να μου ξαναέκανε jailbreak πάνω από το blackrain και μετά να έμπαινε και το cydia. Και αν ναι ποια έκδοαση του redsnow;
Μιλάω πάντα για καινούργιο 3GS.

Ευχαριστώ,

#7   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 07/03/2010 - 23:16

Παιδια για ν αμην κάνω καμια χειρότερη πατάτα, ξέρει κανεις αν με το redshow θα κατάφερνα κάτι στην περίπτωσή μου.
Μπορεί δηλ να μου ξαναέκανε jailbreak πάνω από το blackrain και μετά να έμπαινε και το cydia. Και αν ναι ποια έκδοαση του redsnow;
Μιλάω πάντα για καινούργιο 3GS.

Ευχαριστώ,


εαν εχεις καινουργιο 3GS με την 3.1.3 περασμενη μεσα τοτε ξεχνα το οτιδηποτε μεχρι νεωτερας...

#8   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2010 - 23:19

οχι φιλε μου το redsnow αφορα.. μονο 3g συσκευες.. οποτε δεν θα σου το προτεινα.. αυτη την εποχη ειναι δυσκολα τα πραγματα για jailbreak δεν εχουν βγει εργαλεια.. δυστυχως.. πηγαινε στην 3.1.3 για να εχεις τηλεφωνο.. και οταν με το καλο βγει ξανακανεις... :(

#9   pakwin

pakwin

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/03/2010 - 16:39

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες.
Ενα τελευταίο.
Διαβασα αυτό στο site σε μια άλλη περίπτωση.

Ένας δεύτερος τρόπος για να κάνετε εγκατάσταση ξανά το Cydia είναι ο παρακάτω:

1) Κατεβάστε το Cydia σε μορφή deb από εδώ: http://www.2shared.c...13e/Cydia.html?
2) Αντιγράψτε το package σε οποιοδήποτε directory θέλετε πχ. /private/var/mobile, /private/var/tmp
3) Μέσω terminal ή κάποιου SSH Client πηγαίνετε στο directory όπου κάνατε αντιγραφή το αρχείο
4) Σαν root δώστε την εντολή

dpkg -i Cydia.deb

4) Κάντε επανεκκίνηση (ίσως χρειαστεί δυο φόρες).


Το έχει κάνει κανείς;

#10   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2010 - 18:33

Εάν είναι από εδώ .. Και από τον mikexs τότε να το δοκιμάσεις.. Δεν το γνωρίζω..

#11   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 08/03/2010 - 21:28

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες.
Ενα τελευταίο.
Διαβασα αυτό στο site σε μια άλλη περίπτωση.

Ένας δεύτερος τρόπος για να κάνετε εγκατάσταση ξανά το Cydia είναι ο παρακάτω:

1) Κατεβάστε το Cydia σε μορφή deb από εδώ: http://www.2shared.c...13e/Cydia.html?
2) Αντιγράψτε το package σε οποιοδήποτε directory θέλετε πχ. /private/var/mobile, /private/var/tmp
3) Μέσω terminal ή κάποιου SSH Client πηγαίνετε στο directory όπου κάνατε αντιγραφή το αρχείο
4) Σαν root δώστε την εντολή

dpkg -i Cydia.deb

4) Κάντε επανεκκίνηση (ίσως χρειαστεί δυο φόρες).


Το έχει κάνει κανείς;


δοκιμασε να το κανεις αυτο με το iFunBox και ισως πιασει.

#12   pakwin

pakwin

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/03/2010 - 22:39

δοκιμασε να το κανεις αυτο με το iFunBox και ισως πιασει.

Μπορεις να με βοηθησεις λιγο σε αυτό.
Εχω ανοίξει το ifunbox εχει αναγνωρίσει το iphone Μου (λεει μαλιστα ότι είναι jailed) αλλα μετα δεν ξερώ ακριβώς τι πρέπει να κάνω.
Ευχαριστώ,

#13   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 08/03/2010 - 22:45

Μπορεις να με βοηθησεις λιγο σε αυτό.
Εχω ανοίξει το ifunbox εχει αναγνωρίσει το iphone Μου (λεει μαλιστα ότι είναι jailed) αλλα μετα δεν ξερώ ακριβώς τι πρέπει να κάνω.
Ευχαριστώ,

πρεπει να ακολουθησεις αυτο που βρηκες ετσι οπως το λεει φιλε μου.περιμενε λιγακι αν θες

#14   pakwin

pakwin

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/03/2010 - 22:58

πρεπει να ακολουθησεις αυτο που βρηκες ετσι οπως το λεει φιλε μου.περιμενε λιγακι αν θες

Απλα δεν ξέρω σε ποιο path θα πρέπει να το βάλω, εννοει του κινητου η τοθ λαπτοπ μοθ.
Και σαν root την εντολή πως μπορώ να την τρέξω.

Ελπίζω να μην σε ζαλισα πολύ.

Ευχαριστώ

#15   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 08/03/2010 - 23:01

Απλα δεν ξέρω σε ποιο path θα πρέπει να το βάλω, εννοει του κινητου η τοθ λαπτοπ μοθ.
Και σαν root την εντολή πως μπορώ να την τρέξω.

Ελπίζω να μην σε ζαλισα πολύ.

Ευχαριστώ

απ'οτι ειδα δεν μπορεις γιατι δεν εμφανιζει το root της συσκευης οταν συνδεεις το κινητο σου.τουλαχιστον ετσι κανει σε εμενα.οποτε δεν νομιζω οτι μπορεις να το περασεις και συστυχως μαλλον δεν αποφευγεις το restore και την 3.1.3

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες