Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Vodafone unlimited με Internet - Tethering τέλος από τη Vodafone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
525 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/03/2010 - 11:13

Τους πηρα και τους ειπα οτι σε ενα μηνα θα εχω φυγει και οτι αφου δεν τους αρεσουν τα 100 150 ευρω τον μηνα θα τα παω στην COSMOTE αυτα ειπα και στο τμημα λογ/μων και στο τμημα internet iphone και επειτα μου εστειλαν το μην και εχω μια χαρα internet tethering διχως να πληρωσω διχως redirect διχως τιποτα

Πιεσετους μην τους αφηνεις ετσι πες οτι θα φυγεις

Τελευταία επεξεργασία από: c200amgpacket, 20/03/2010 - 11:13


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   panosru

panosru

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2010 - 11:40

Λοιπόν πήρα τηλέφωνο αλλά μου είπαν πως το ενδοεταιρικό δίκτυό τους έχει πρόβλημα και δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν τώρα οπότε να πάρω σε καμία ώρα...

Έστειλα και αυτό το email προ λίγο:

Καλημέρα,

Είμαι ένας ευχαριστημένος χρήστης του δικτύου της Vodafone GR ωστόσο μετά από την αλλαγή της πολιτικής σας να μπλοκάρετε το internet tethering (κοινή χρήση του internet) μεταξύ υπολογιστή και iPhone χωρίς καμία προειδοποίηση προς τους χρήστες, και ιδίως προς τους εταιρικούς συνδρομητές (δεν έλαβα κανένα τηλεφώνημα ως προειδοποίηση γι' αυτήν την αλλαγή) δεν μπορώ να είμαι το ίδιο ευχαριστημένος και εγώ αλλά και χιλιάδες άλλοι συνδρομητές όπως είναι φυσικό.

Οι υπηρεσία της κοινής χρήσης δεν πρέπει να γίνεται με τον τρόπο τον οποίο η Vodafone GR το κάνει. Όταν ένας χρήστης έχει κάνει σύνδεση και έχει δωρεάν λόγου χάρη 1000MB το μήνα είναι δικαίωμά του να επιλέγει τον τρόπου που θα τα καταναλώσει, είτε αυτό γίνεται μέσα από το iPhone είτε με την κοινή χρήση μέσω υπολογιστή, ούτως η άλλος αν τα ξεπεράσει θα του έρθει επιπλέον κόστος στο λογαριασμό του τέλος του μηνός, όπως έρχεται σε μένα όταν το ξεπερνάω και όπως σε πολλούς άλλους. Τα προγράμματα unlimited internet για το iPhone σας ούτως η άλλος δεν είναι unlimited και το αναφέρει καθαρά στους όρους του συμβολαίου πως το unlimited ουσιαστικά είναι 3GB οπότε ακόμα και στα unlimited υπάρχει περιορισμός άρα ως συνέπεια αν ξεπεραστεί υπάρχει επιπλέον κόστος στον λογαριασμό.

Ο τρόπος που συνήθιζε να λειτουργεί (ο παραπάνω τρόπος δηλαδή) ήταν ο καλύτερος καθώς και οι δύο πλευρές (και εσείς ως εταιρία και εμείς ως πελάτες) ήμασταν ευχαριστημένοι.

Πιστέψτε με η πράξη σας αυτή έχει δυσανασχετήσει πολλούς καταναλωτές σας ως συνέπεια να κοιτάνε να πάνε σε άλλη εταιρία, πχ την Cosmote, η οποία σου δίνει την δυνατότητα να χειρίζεσαι το internet όπως εσύ επιλέξεις, είτε με κοινή χρήση είτε από το iPhone (πράμα που είναι και λογικό), και φυσικά μεταξύ αυτών των καταναλωτών είμαι και εγώ ο ίδιος, σκέφτομαι να φύγω από το δίκτυο της Vodafone GR μόνο και μόνο για τον λόγο αυτό.

Τέλος να επισημάνω πως μπλοκάροντας την κοινή χρήση του internet στο iPhone ουσιαστικά του κόβεται μια από τις σημαντικότερες λειτουργίες η οποία βοήθησε στο promotion της Apple για το iPhone OS 3, άρα κάνετε τους χρήστες iPhone περιορισμένους χρήστες τις δυνατότητες της ίδιας της συσκευής.

Με εκτίμηση, XXXXXXX XXXXXXX (694XXXXXXX)

Υ.Γ.: Ο μόνος λόγος που θα με κάνει να παραμείνω στο δίκτυο της Vodafone GR και να συνεχίσω να την εμπιστεύομαι είναι εάν ενεργοποιηθεί η δυνατότητα της κοινής χρήσης του internet στο iPhone, κάτι το οποίο όπως προανέφερα σημαίνει πως αν ξεπεραστεί το δωρεάν διαθέσιμο πλήθος των MB να υπάρχει επιπλέον κόστος στον λογαριασμό, όπως ακριβώς ήταν και πριν γίνει η αλλαγή στην πολιτική της Vodafone GR



#33   mspot

mspot

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/03/2010 - 12:22

Παιδιά υπομονή. Μόλις έμαθα ότι γίνονται συσκέψεις επί συσκέψεων και τα παίρνουν πίσω. Μου είπαν να κάνω restore.στο iTunes και να μην αποδΕχθω Τις νέες ρυθμίσεις carrier σαν προσωρινή λύση. Την Δευτέρα είπαν θα λυθεί το θέμα. ΝΊΚΗ

Τελευταία επεξεργασία από: mspot, 20/03/2010 - 12:24


#34   neyromantis

neyromantis

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2010 - 12:55

Μετά απο επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών,τους ζήτησα να με ενημερώσουν για το αναπόσβεστο ποσό της επιδότησης ώστε να ξέρω πόσα θα ζητήσω απο την cosmote για την φορητότητα,μου ρώτησαν τον λόγο και με συνδέσαν με το τεχνικό τμήμα,η τηλεφωνήτρια νόμιζε οτι ήταν κάποιο τεχνικό πρόβλημα,για να ακούσω το εξής :

τεχνικος : το αίτημα για κλείδωμα του tethering το είχαμε δώσει στην apple πρίν καιρό,και το εκτέλεσε τώρα

πολύ ωραία λέω λοιπόν,πείτε μου τι χρωστάω για να πάω στην cosmote!

τεχνικος: δεν ξέρετε άν θα το κλειδώσει και η cosmote...

συμφωνώ,λέω,αλλά επειδή στην vodafone ξέρουμε οτι σίγουρα έχει κλειδώσει λέω να δοκιμάσω την τύχη μου.Και δεδομένου ότι μεγάλος όγκος πελατών σας θα μετακυλήσει στην cosmote γιαυτό ακριβώς τον λόγο,υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ΜΗΝ το κάνει.


στο ρεζουμέ,θα με καλέσουν απο Δευτέρα απο το αρμόδιο τμήμα για να μου πούν για το πότε λήγει το συμβόλαιο μου και τα καθέκαστα.

Οπότε γράφουμε στα φόρουμ αλλά παίρνουμε και τηλέφωνο,στέλνουμε και mail,όπως πολλοί έχουν κάνει,ΌΛΟΙ όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο.

KEEP ON FIGHTING

#35   iria

iria

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2010 - 13:20

Το ίδιο ακριβώς έκανα και εγώ. Τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα να μου πουν ποιο είναι το υπόλοιπο που πρέπει να πληρώσω έτσι ώστε να φύγω και να πάω στον cosmote. Με ρώτησαν τα γνωστά, γιατί. Τους εξηγησα το πρόβλημα με το tethering, και μου είπαν ότι θα με καλέσουν από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.

Όλοι πρέπει να κάνουμε το ίδιο!! Μπας και βάλουν λίγο μυαλό.
Πρέπει να τους στείλουμε όσα περισσότερα αιτήματα Μεταφορας μπορούμε!!!

#36   panosru

panosru

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2010 - 13:29

Παιδιά υπομονή. Μόλις έμαθα ότι γίνονται συσκέψεις επί συσκέψεων και τα παίρνουν πίσω. Μου είπαν να κάνω restore.στο iTunes και να μην αποδΕχθω Τις νέες ρυθμίσεις carrier σαν προσωρινή λύση. Την Δευτέρα είπαν θα λυθεί το θέμα. ΝΊΚΗ


Και από που το έμαθες αυτό αν επιτρέπεται;

#37   panosru

panosru

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2010 - 13:48

Παιδιά υπομονή. Μόλις έμαθα ότι γίνονται συσκέψεις επί συσκέψεων και τα παίρνουν πίσω. Μου είπαν να κάνω restore.στο iTunes και να μην αποδΕχθω Τις νέες ρυθμίσεις carrier σαν προσωρινή λύση. Την Δευτέρα είπαν θα λυθεί το θέμα. ΝΊΚΗ



Καλά δεν έχει να κάνεις EDIT εδώ στο forum? :P Anyways, έκανα restore και δεν εγκατέστησα τα carrier settings και το internet tethering παίζει μια χαρά και πάλι :D δεν πρόκειται να τα βάλω που να χτυπιούνται, το θέμα είναι ως πότε θα είναι λύση αυτή; :P

#38   mspot

mspot

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/03/2010 - 14:02

Καλά δεν έχει να κάνεις EDIT εδώ στο forum? :P Anyways, έκανα restore και δεν εγκατέστησα τα carrier settings και το internet tethering παίζει μια χαρά και πάλι :D δεν πρόκειται να τα βάλω που να χτυπιούνται, το θέμα είναι ως πότε θα είναι λύση αυτή; :P

Λυπάμαι για τις ανορθογραφίες και τα λάθη αλλά έστειλα το μήνυμα βιαστικά aπό το iphone. Βλέπετε δεν έχω tethering.... Τώρα μόλις βρήκα ελεύθερο wifi και απαντώ.
Τις παραπάνω πληροφορίες τις έμαθα από άτομο στην εξυπηρέτηση πελατών.....
Κατα τα άλλα για τη λύση αυτή.... ουδεν μονιμότερο του προσωρινού...

Τελευταία επεξεργασία από: mspot, 20/03/2010 - 14:06


#39   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 20/03/2010 - 14:33

Εξηγείστε μου κάτι γιατί δν το κατάλαβα . που ακριβώς δεν δίνει η Vodafone ιντερνετ ? Γιατί εγω ας πούμε έχω To Surf n Mail 500 που με διπλασιασμό πάει στα 1 GB. Αλλάξανε αυτά τώρα ?

#40   panosru

panosru

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2010 - 14:45

Λυπάμαι για τις ανορθογραφίες και τα λάθη αλλά έστειλα το μήνυμα βιαστικά aπό το iphone. Βλέπετε δεν έχω tethering.... Τώρα μόλις βρήκα ελεύθερο wifi και απαντώ.
Τις παραπάνω πληροφορίες τις έμαθα από άτομο στην εξυπηρέτηση πελατών.....
Κατα τα άλλα για τη λύση αυτή.... ουδεν μονιμότερο του προσωρινού...



Βασικά το edit δεν πήγαινε για σένα, προς θεού, για μένα πήγαινε που ήθελα να προσθέσω κάτι στο αρχικό μου post :)

Πάντως γενικά το restore έκανε την δουλειά του προς το παρόν... ωστόσο έχω πρόβλημα με το sync τώρα, δείτε το screenshot...

Συνημμένα αρχεία



#41   panosru

panosru

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2010 - 14:46

Εξηγείστε μου κάτι γιατί δν το κατάλαβα . που ακριβώς δεν δίνει η Vodafone ιντερνετ ? Γιατί εγω ας πούμε έχω To Surf n Mail 500 που με διπλασιασμό πάει στα 1 GB. Αλλάξανε αυτά τώρα ?



Δεν επιτρέπει την κοινή χρήση του Internet μεταξύ iPhone και pc

#42   Jason13

Jason13

    iPH Contributor

  • 986 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2010 - 15:52

για προγραμμα 100 lite tethering γινεται ακομα??? ,,,Γιατι οταν παω στην voda για να αλλαξω το ονομα μου ή για νεα συνδεση με υποχρεωνουν να βαλω unlimited?

#43   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/03/2010 - 18:45

Εξηγείστε μου κάτι γιατί δν το κατάλαβα . που ακριβώς δεν δίνει η Vodafone ιντερνετ ? Γιατί εγω ας πούμε έχω To Surf n Mail 500 που με διπλασιασμό πάει στα 1 GB. Αλλάξανε αυτά τώρα ?


Η Vodafone δίνει Internet για χρήση από το κινητό - και μόνο. Μέχρι τώρα δεν κάνανε διάκριση κινητού-υπολογιστή, αλλά πλέον φαίνεται ότι καθίσταται αναγκαίο για να μπορεί να διατηρηθεί η ποιότητα υπηρεσιών σε όλους τους χρήστες σε ικανοποιητικά επίπεδα. Γι αυτό, αν θες να χρησιμοποιήσεις το iPhone ως modem, πρέπει να χρεωθείς επί πλέον.

Αν έχεις π.χ. unlimited data plan, και ο χαρακτηρισμός "unlimited" αλλά και ο όγκος που σου δίνουν είναι στο σκεπτικό της χρήσης από κινητό. Η χρήση με tethering έχει τελείως άλλο προφίλ και ένταση (torrents, rapidshare) με αποτέλεσμα να γονατίζει το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Ούτως η άλλως χρήση internet (π.χ. VMB datacards για laptop) δρομολογείται διαφορετικά στην Vodafone (άλλο APN).

#44   mspot

mspot

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/03/2010 - 11:35

Η Vodafone δίνει Internet για χρήση από το κινητό - και μόνο. Μέχρι τώρα δεν κάνανε διάκριση κινητού-υπολογιστή, αλλά πλέον φαίνεται ότι καθίσταται αναγκαίο για να μπορεί να διατηρηθεί η ποιότητα υπηρεσιών σε όλους τους χρήστες σε ικανοποιητικά επίπεδα. Γι αυτό, αν θες να χρησιμοποιήσεις το iPhone ως modem, πρέπει να χρεωθείς επί πλέον.

Αν έχεις π.χ. unlimited data plan, και ο χαρακτηρισμός "unlimited" αλλά και ο όγκος που σου δίνουν είναι στο σκεπτικό της χρήσης από κινητό. Η χρήση με tethering έχει τελείως άλλο προφίλ και ένταση (torrents, rapidshare) με αποτέλεσμα να γονατίζει το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Ούτως η άλλως χρήση internet (π.χ. VMB datacards για laptop) δρομολογείται διαφορετικά στην Vodafone (άλλο APN).

Παρότι τείνω να συμφωνήσω με την άποψη ότι το Internet που δίνει η Vodafone είναι για χρήση από κινητό, μπαίνω στον πειρασμό να πω ότι το Iphone και τα άλλα εξελιγμένα smartphones δεν είναι ακριβώς "κινητά" και μόνο. Και αυτό το γνωρίζει η Vodafone και η κάθε Vodafone. Οι εταιρίες αυτές πριν ξεκινήσουν να προσφέρουν κάποιο πρόγραμμα για κάποια συσκευή έχουν κάνει την σχετική έρευνα. Και τα προγράμματα που προσφέρουν είναι γι αυτές τις συσκευές και όχι για απλά κινητά. Το ότι η συγκεκριμένη συσκευή μπορεί να λειτουργήσει ως modem το γνώριζε η Vodafone πριν αρχίσει να προσφέρει τα data plan της.
Εκεί που υπάρχει πρόβλημα - και αν δεν είναι τόσο μεγάλο σήμερα θα γίνει πολύ σύντομα - είναι στο ότι τα δίκτυα της κινητής σήμερα τόσο στο εξωτερικό όσο και στην Ελλάδα δεν έχουν κάνει τις αναγκαίες αναβαθμίσεις ώστε να προλάβουν την ζήτηση που τον τελευταίο καιρό αυξάνεται γεωμετρικά. Προσωπική μου άποψη είναι ότι έτσι κι αλλιώς δεν θα προλάβουν. Συνεπώς η διαμεταγωγή δεδομένων μεσω των κεραιών της κινητής τηλεφωνίας ήδη παρουσιάζει προβλήματα τα οποία θα αυξηθούν στο μέλλον.
Τώρα όσον αφορά την πλειονότητα των χρηστων του Iphone δεν νομίζω ότι χρησιμοποιούν τη συσκευή τους για να κατεβάζουν torrents ή αρχεία από το rapidshare με το tethering εκτός εξαιρέσεων αφού τα data plans δεν είναι - ακόμα - τόσο φτηνά.
Οι περισσότεροι νομίζω ότι χρησιμοποιούν το tethering σαν εναλλακτική σύνδεση όταν βρεθούν με το φορητό τους σε κάποιο σημείο που δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση με άλλον τρόπο στο Internet και θα ενημερωθούν για τα mail τους ή θα δούν την εταιρική τους σελίδα ή ... θα γράψουν ένα post στο forum του iphonehellas.gr. Με αυτό τον τρόπο πρέπει να τους αντιμετωπίζει ο πάροχος της υπηρεσίας κινητης τηλεφωνίας και όχι ως ... αγελάδα που μπορεί να την αρμέξει δυό ή και τρεις φορές τη μέρα.
Δεδομένο είναι ότι βαδίζουμε ολοταχώς σε μια εποχή όπου η εικόνα, ο ήχος και τα δεδομένα θα ενοποιηθούν είτα ενσύρματα είτε ασύρματα. Προκειμένου να υπάρξει ανάπτυξη στον συγκεκριμένο τομέα τα κόστη των υπηρεσιών αυτών πρέπει να υποχωρήσουν και θα πρέπει να βρεθούν καινοτόμες λύσεις για επιτευχθεί αυτό.
Στο μεταξύ οι χρήστες του Iphone πρέπει να συνεχίσουν να απολαμβάνουν όλες τις ευκολίες που τους προσφέρει η συσκευή χωρίς... τρικλοποδιές από τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας

#45   grgtech

grgtech

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/03/2010 - 17:21

Τι λέτε τώρα ρε παιδιά;τι με απασχολεί εμενα το traffic από τη στιγμή που έχω υπογράψει ένα συμβόλαιο που δεν με περιορίζει που θα το χρησιμοποιήσω και το κινητό μου μου παρέχει αυτή τη δυνατότητα και με εξυπηρετεί στο να μην έχω άλλο συμβόλαιο στο κεφάλι μου;μιλάμε για καθαρή αρπαχτή και χωρίς να ενημερώσουν κανένα πανε να το περάσουν στο ντούκου και αβαβα!έτσι λέγεται αυτό που κάνανε!μην είστε κορόιδα και πάτε να δικαιολογισετε τα αδικαιολόγητα!στην Αγγλία το χρεώνουν μου απάντησε η τηλεφωνιτρια και της απάντησα να κάνουν το δίκτυο τους σαν της αγγλίας και μετά να φέρουν και τις χρεώσεις τους!έλεος!γι αυτό μας πη**** όλοι επειδή δικαιολογουμε τα αδικαιολόγητα!δεν με απασχολεί ούτε πόσο φορτωνεται το δίκτυο ούτε τίποτα!τα περνούν με τους όρους τους οπότε να τα φτιάξουν όπως πρέπει για να μη πουλάνε αέρα κοπανιστο!υπογραψα συμβόλαιο και του φυτρώνουν παράγραφο χωρίς να με ρωτάνε.πήρα συμβόλαιο για iPhone τώρα ανακάλυψαν οτι μπορεί να το κάνει αυτό το τηλέφωνο;ντροπή τους μόνο αυτό και φεύγω για cosmote.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες