Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Jailbreak σε γνήσιο iphone 3G


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   satriani

satriani

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/03/2010 - 17:07

Παιδιά καλησπέρα. Έχω στα χέρια μου ενα iphone 3g με firmware 3.1.2 και θέλω να το κάνω jailbreak. Το θέμα είναι οτι δεν θέλω να κάνω update στην 3.1.3 και επίσης το κινητό έχι πολλές εφαρμογές και παιχνίδια γνήσια πληρωμένα. Πως θα γίνει λοιπόν να μπορέσουμε να ξαναχρησιμοποιησουμε τις πληρωμένες εφαρμογές μετά το jailbreak, και τι ρόλο παίζει το authorize computer στην περίπτωσ'η μου?

Ευχαριστώ!

Κατέβασα το firmware 3.1.2 και πατώντας το shift και restore έτρεξα το format απο το αρχείο που κατέβασα απο δω http://www.iphonehel...are-ipsw-files/
όταν τελειώνει η διαδικασία του restore με ρωτάει set up as a new iphone ή restore from the backup. Τι κάνω??

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 28/03/2010 - 17:15

Παιδιά καλησπέρα. Έχω στα χέρια μου ενα iphone 3g με firmware 3.1.2 και θέλω να το κάνω jailbreak. Το θέμα είναι οτι δεν θέλω να κάνω update στην 3.1.3 και επίσης το κινητό έχι πολλές εφαρμογές και παιχνίδια γνήσια πληρωμένα. Πως θα γίνει λοιπόν να μπορέσουμε να ξαναχρησιμοποιησουμε τις πληρωμένες εφαρμογές μετά το jailbreak, και τι ρόλο παίζει το authorize computer στην περίπτωσ'η μου?

Ευχαριστώ!

Κατέβασα το firmware 3.1.2 και πατώντας το shift και restore έτρεξα το format απο το αρχείο που κατέβασα απο δω http://www.iphonehel...are-ipsw-files/
όταν τελειώνει η διαδικασία του restore με ρωτάει set up as a new iphone ή restore from the backup. Τι κάνω??

στην εκδοση που εισαι μπορεις να κανεις jailbreak με το blackra1n και σε λιγοτερο απο 1 λεπτο θα εχεις jb συσκευη.εφοσον εισαι κατοχος συσκευης 3G μπορεις να κανεις και στην 3.1.3 εαν ειναι ελληνικο με το redsn0w.οι εφαρμογες που λες εαν ειναι απο το appstore μπορεις να τις ξανακατεβασεις χωρις καμια χρεωση.το authorize computer ειναι για να δωσεις εξουσιοδοτηση στην apple για το iTunes και τις εφαρμογες που εχεις με τον λογαριασμο σου.καλο ειναι παντα να κανεις set up as a new.
δηλαδη εκανες restore στην 3.1.2 χωρις να σου βγαλει καποιο σφαλμα?απ'οτι ξερω δεν μπορεις να περασεις οποιοδηποτε αλλο firmware πλην της 3.1.3 γιατι η apple εχει σταματησει να υπογραφει παλαιοτερες εκδοσεις λογισμικου.

Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 28/03/2010 - 17:18


#3   satriani

satriani

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/03/2010 - 17:35

στην εκδοση που εισαι μπορεις να κανεις jailbreak με το blackra1n και σε λιγοτερο απο 1 λεπτο θα εχεις jb συσκευη.εφοσον εισαι κατοχος συσκευης 3G μπορεις να κανεις και στην 3.1.3 εαν ειναι ελληνικο με το redsn0w.οι εφαρμογες που λες εαν ειναι απο το appstore μπορεις να τις ξανακατεβασεις χωρις καμια χρεωση.το authorize computer ειναι για να δωσεις εξουσιοδοτηση στην apple για το iTunes και τις εφαρμογες που εχεις με τον λογαριασμο σου.καλο ειναι παντα να κανεις set up as a new.
δηλαδη εκανες restore στην 3.1.2 χωρις να σου βγαλει καποιο σφαλμα?απ'οτι ξερω δεν μπορεις να περασεις οποιοδηποτε αλλο firmware πλην της 3.1.3 γιατι η apple εχει σταματησει να υπογραφει παλαιοτερες εκδοσεις λογισμικου.

Πέρασα ξανα την 3.1.2 μέσω του λίνκ που σαας έγραψα. όταν άνοιξε το itunes πάτησα το κουμπί restore μαζί με το shift. Αμέσως άνοιξε παράθυρο, έδωσα το αρχείο ipsw και ξεκίνησε κανονικά. Απλά τώρα που έκανα το jailbreak αν πατήσω το set up as new iphone μπορεί να ξαναπεράσει τα πάντα?

#4   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 28/03/2010 - 17:41

Πέρασα ξανα την 3.1.2 μέσω του λίνκ που σαας έγραψα. όταν άνοιξε το itunes πάτησα το κουμπί restore μαζί με το shift. Αμέσως άνοιξε παράθυρο, έδωσα το αρχείο ipsw και ξεκίνησε κανονικά. Απλά τώρα που έκανα το jailbreak αν πατήσω το set up as new iphone μπορεί να ξαναπεράσει τα πάντα?

δεν ξαναπερναει τιποτα απο εφαρμογες/τραγουδια/βιντεο.θα σου περασει μονο επαφες,bookmarks και τα λοιπα.φιλε μου αυτο που εκανες δεν μπορω να το πιστεψω και ειπα τον λογο πιο πριν,αλλα αφου το εκανες μπραβο σου.

#5   satriani

satriani

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/03/2010 - 18:41

δεν ξαναπερναει τιποτα απο εφαρμογες/τραγουδια/βιντεο.θα σου περασει μονο επαφες,bookmarks και τα λοιπα.φιλε μου αυτο που εκανες δεν μπορω να το πιστεψω και ειπα τον λογο πιο πριν,αλλα αφου το εκανες μπραβο σου.

Οι εφαρμογές είναι όλες απο appstore. Συγνώμη για την βιασύνη μου, αν έχεις κάποιο λίνκ με οδηγίες για την περίπτωσή μου(αφού έκανα τη μαμακία) θα με βοηθούσες. Αν κάνω update σε 3.1.3 δεν διορθωνεται το πράγμα?

#6   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 28/03/2010 - 18:46

σε τι κατασταση ειναι τωρα το κινητο σου?θες να περασεις τις εφαρμογες που εχεις στο appstore?

#7   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2010 - 18:50

Πέρασα ξανα την 3.1.2 μέσω του λίνκ που σαας έγραψα. όταν άνοιξε το itunes πάτησα το κουμπί restore μαζί με το shift. Αμέσως άνοιξε παράθυρο, έδωσα το αρχείο ipsw και ξεκίνησε κανονικά. Απλά τώρα που έκανα το jailbreak αν πατήσω το set up as new iphone μπορεί να ξαναπεράσει τα πάντα?

εάν πριν το restore έχεις κάνει συγχρονισμό.. Τα apps βρίσκονται στο tab applications, thn music μπορείς να την ξανασυγχρονισεις.. Μαζί με τις playlists, όπως επίσης και τις επαφές σου .. αφού το είχες επιλέξει.. Για μένα..
1) κανε restore from backup
2) authorize computer
3) transfer purchases για να περαστουν οι αγορασμενες εφαρμογές
4) συγχρονισμό επαφών με outlook
5) τακτοποίηση φωτό
6) shift+restore πάλι και 3.1.2 και setup as new .. Ώστε να μην μεταφερθούν προβλήματα.
7) blackra1n για jailbreak και είσαι έτοιμος
8) συγχρονισμό όλων τον παραπάνω με iPhone
για το κάθε ένα υπάρχει οδηγός στο topic tips and tricks

#8   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 28/03/2010 - 18:55

κωστα διαβασες απο την αρχη τα post.ο φιλος δεν εχει 3GS αλλα 3G και λεει οτι περασε κανονικα την 3.1.2 με shift+restore.

#9   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2010 - 18:57

Ναι το διάβασα ΕΣΥ έχεις 3g για πειράματα.. Δοκίμασε το .. Εγώ δεν έχω την δυνατότητα..

#10   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 28/03/2010 - 19:12

το εκανα και μου εβγαλε error 1015 λιγο πριν τελειωσει

#11   komitis

komitis

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2010 - 19:17

να ρωτησω κατι εντελως χαζο?ποια εκδοση itunes εχεις φιλε μου?μηπως οφειλεται σε αυτο το οτι δεν εβγαλε error... :blush: :blush:

#12   satriani

satriani

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/03/2010 - 19:19

το εκανα και μου εβγαλε error 1015 λιγο πριν τελειωσει

Έκανα restore την 3.1.2 επέλεξα το set up as new iphone και τώρα περνάει (προφανώς) το backup. Απλά μου φαίνεται λίγο ανορθόδοξο να περάσω μετά το τέλος αυτής της διαδικασίας το blackrain...να το δοκιμάσω?

#13   satriani

satriani

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/03/2010 - 19:20

να ρωτησω κατι εντελως χαζο?ποια εκδοση itunes εχεις φιλε μου?μηπως οφειλεται σε αυτο το οτι δεν εβγαλε error... :blush: :blush:

9.0.3.15

#14   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2010 - 19:21

Έχεις δίκιο φίλε μου που ρωτάς .. Γιατί λόγω της 3.0. Μήπως λειτουργεί αν και δεν το πιστεύω κάπου κάνει λάθος.. Για την 3.1.2..
Πάρη ΕΣΥ το 3g το έχεις στην 3.1.2 ή στη 3.1.3..

#15   komitis

komitis

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2010 - 19:23

κι' εγω αυτη εχω αλλα δεν εχω 3g να δοκιμασω..paris εσυ ποια εχεις?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες