Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σχετικά με την τιμολογιακή πολιτική εφαρμογών στο AppStore - Cydia store


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Πώς θεωρείτε ότι πρέπει να διαμορφώνονται οι τιμές στο AppStore-Cydia Store?

Πώς θεωρείτε ότι πρέπει να διαμορφώνονται οι τιμές στο AppStore-Cydia Store?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/03/2009 - 00:34

Με αφορμή το iBluetooth και την διαμάχη για τα 3 ευρώ, το Sygic και την εκτιμώμενη τιμή του μεταξύ 80-100 ευρώ καθώς και τον ερχομό του Cydia Store καταθέστε εδώ τις απόψεις σας για το αν αξίζουν τα λεφτά τους, αν πρέπει να πληρώνουμε κτλπ κτλπ.
Αν θεωρείται ότι πρέπει να μπει και άλλη επιλογή στο poll, πείτε το να την βάλω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Billucky

Billucky

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/03/2009 - 09:45

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν!!!  :P

Το ξέρω ότι το παρακάτω είχα ποστάρει σε άλλο topic αλλά ταιριάζει πιο πολύ σε αυτο.

Ειδικά τώρα στα πρόθυρα του Cydia Store!

Το θέμα με κάθε εφαρμογή ως επί το πλήστον είναι το εξής:

Αγοράζω ένα hardware της Apple, το iPhone (Νόμιμο)

Σπάω (Jailebreak)  το software της συσκευής για την φτιάξω όπως θέλω εγώ (προσφάτως Παράνομο)

κατεβάζω σπασμένα application για την συσκευή (επίσης Παράνομο)

Και έρχονται μερικοί τύποι και μου λένε (εν μέρη δικαίως, γιατί βαζουν τον κόπο τους και αυτοί) ότι μου πουλάνε ένα extra λογισμικό για την νόμιμα αγορασμένη και πάράνομα σπασμένη (Jailebreak) συσκευή μου και εγώ πρέπει να πληρώσω....


Λίιιιιιιιιιιιιιιιιγουλάκι αντιφατικό ή είναι ιδέα μου;;;;;;;;

Αν δεν πειράξω την νόμιμη συσκευή μου δεν μπορώ να αγοράσω το νομιμο τους software
Είναι σαν να έκανα φορολογική δήλωση, να εκλέψα λίγο την εφορία, να με βάλανε φυλακή, και εκέι να πληρώνω για το φαγητό μου...!!!!

Σ.σ. Και τώρα δηλαδή τι είναι το Cydia Store??? Παράνομο ή Νόμιμο?
Μάλλον και κερατας και δαρμένος είναι όλη η ιστορία.
Στην αρχή ήταν Το πως θα βγάλει η Apple λεφτα! Δώθηκε η λύση με το Cydia!Τώρα κοιτάει να βγάλει και αυτό λεφτά!!
Δεν λέω καλά κάνει... Για την ψυχή της μάνας τους θα τα φτιάχνουν ολά αυτά τα καλα?? (α ρε xsellize) :P

Να τα φτίαξουνε όπως θέλουν και βεβαιως να πληρωθούν για τον κόπο και τον χρόνο τους....

Αλλά Ο Χ Ι βασισμένοι σε κάτι παράνομο!!!!!!! (jailbreak)
Αν θέλουν Cydia store, να το φτιάξουν αλλά χωρις να χρειάζεται Jailbreak!!!

''Παρανομούμε'' με το iPhone για κάποιους λόγους! Ένας εξ αυτων, (και κυριότερος) ΤΣΑΜΠΑ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ και customization του κινητού ανάλογα με τις επιθυμίες μας......

Ουφφφφφφφφ.... Τα είπα και ξελαφρωσα...

#3   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/03/2009 - 13:48

Διαφωνώ στο κομμάτι το ότι η Apple βγάζει λεφτά από το Cydia. Εγώ πιστεύω ότι όντως ήταν αποτελεσμα hacking για να κάνουμε τη συσκευή καλύτερη. Επωφελήθηκε εν μέρει η Apple από αυτό λόγω πωλήσεων? Σίγουρα σε κάποιο βαθμό. Αλλά και η πρόσφατη ιστορία που θέλει να το βγάλει παράνομο δείχνει ότι δεν της αρέσει που υπάρχει.
Όσο για το cydia store δήλωσα και στο άλλο topic τις ανησυχίες μου. Αν γίνει όπως το Appstore την βάψαμε. Aν διατηρηθεί ο θεσμός των repository έχει καλώς.. Αλλιώς: Installer :D



#4   Billucky

Billucky

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/03/2009 - 14:32

Dear Sepsis

Δεν εννούσα ότι η Apple βγάζει λεφτά από Cydia
Απλά στην αρχή η Apple ήθελε να βγάλει λεφτά (iTunesStore)

Οι ελεύθεροι πολιρκημένοι του ιφον βρήκαν την λύση στο Cydia.

Τώρα το Cydia ζήλεψε και θέλει ο Φοίνικας του να μην βγάζει πλέον Ανανάδες αλλά Μηλαράκια  ;) ;) ;) γιατί κακά τα ψέματα είναι πιο νόστιμα (ίσως επειδή είναι τσάμπα) Πάντα τα μήλα του γείτονα είναι καλυτερα από τα δικά μας

Αυτό προπάντως  συμφέρει την Apple. Μην σας πω ότι βλέπω Cydia στο ιφον δίχως Jailbreak αλλά νόμιμα μέσω Apple.
Δοκίμασε (βγάζοντας το παράνομο) να το πολεμήσει. Δεν θα τα καταφέρει

Επιχείρηση είναι.... Και στις επιχειρήσεις ισχύει: : Ότι δεν μπορείς να το καταστρεψεις εξαγόρασε το.........

Φίλε Sepis, συμφωνώ μαζί σου. Δυστυχώς μας βλέπω να στο ελεος του Installer


#5   Ypnovatis

Ypnovatis

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/03/2009 - 14:45

Quote

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν!!!  :P

.....


Κάπως έτσι είναι και οι δικές μου σκέψεις...
Ξέρω γω... Το Cydia είναι για να έχουμε αυτά που δε μας προσφέρει η Apple... :-\
Έγινε από μεράκι και με μεράκι γιατί να μετατραπεί σε επιχείρηση...?

Όσο για το AppStore δεν ξέρω... Αμφιταλαντεύομαι γενικώς...
Σίγουρα δε θα έπρεπε κάποια πράγματα να διατίθενται τζάμπα καθώς μιλάμε για ανθρώπους που ζουν από αυτό αλλά
και κάποια άλλα θα έπρεπε να είναι αποκλειστικά δωρεάν γιατί αποτελούν βασικές λειτουργίες του τηλεφώνου...
Και δε λέω το GPS...
:P

#6   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 06/03/2009 - 18:22

Για τόσα κινητά διατίθονται δωρεάν όλες οι εφαρμογές, γιατί να αλλάξει τώρα?
Δεν λέω ότι φταίνε οι programers, γιατί και η π00τ4ν4 η Apple βάζει Lisence για να προγραμματίσεις, αλλά βρε αδερφέ,
από Cydia ή όχι, βασικές εφαρμογές να μας ξηλωθεί ο κόλ05 πρέπει να είναι free!
Περιμένω τόσους μήνες το crack του SwirlyMMS...
Και κάνα παιχνιδάκι να είναι free, να περνάει λίγο η ώρα... Όχι όμως trial versions...
Μακάρι να υπήρχε ένας κανόνας όλες οι εταιρίες να πρέπει να διανείμουν το 10-20% των εφαρμογών τους δωρεάν...

#7   uriaman1

uriaman1

    iPH Enthousiast

  • 478 μηνύματα
  • Twitter:@ilperfecto
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:uriaman1

Δημοσίευση 07/03/2009 - 08:29

εγω παλι πιστευω πως:

1)αν χρεωθει μονο ενα μερος των εφαρμογων στο cydia store θα ειναι το ιδιο με το τωρινο cydia απλα θα αλλαξει (λογικα) το UI.
2)ακομα και αν βγει το cydia store θα μεινει και το cydia αφου το χρησιμοποιουμε ολοι δηλαδη εχει απηχηση στο κοινο.
3)στην τελικη ειναι καπως ασκοπο να γινει το cydia store αφου οι περισσοτεροι developers εχουν αποφασισει να δινουν τις εφαρμογες τους δωρεαν και η δημιουργια αυτου του μαγαζιου δεν νομιζω να τους αλλαξει ετσι απλα την αποφαση.

#8   iHacker

iHacker

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2009 - 17:58

Clippy version 1.0 θα πουλιεται :P

#9   iason1907

iason1907

    Advanced Member

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2009 - 22:36

Προσωπικά συμφωνώ με την 2η επιλογή ΑΛΛΑ κάθε developer ή πωλητής θα πρέπει να γνωρίζει πως αν δεν θέλει να δώσει δωρεάν την εφαρογή στο κοινό, η τιμή που θα βάλει δεν θα πρέπει να είναι υπερβολική καθώς τότε μάλλον οι περισσότεροι θα κινηθούν προς το τσαμπα παρά στην καταβολή ποσών που μάλλον δεν τα αξίζει η εφαρμογή...

Και δυστυχώς υπάρχουν αρκετά παραδείγματα υπερ-τιμολόγησης!!!

#10   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/03/2009 - 23:14

Σωστός. Ειδικά σύμφωνα με μια τελευταία έρευνα οι περισσότερες εφαρμογές είναι ψιλοάχρηστες.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν κάποιος developer θέλει να χρεώσει μια εφαρμογή θα έπρεπε να βγάλει μια Lite έκδοση πρώτα ώστε να ξέρουμε τί αγοράζουμε. Ευχαρίστως να αγοράσουμε την εφαρμογή τότε. Δεν είναι δυνατόν ο δημιουργός του iFart να έχει βγάλει 25χιλιάρικα από μια τέτοια πατάτα. Ακόμα και άλλες εφαρμογές, άλλα υπόσχονται και άλλα τελικά βλέπεις.

Πολλές φορές έχω πει 'ευτυχώς που δεν την αγόρασα'

#11   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/04/2009 - 01:42

Ξεθάβω λίγο το θέμα γιατί διαβάζω κάποια πράγματα γενικά και δεν μ'αρέσει η λασπολογία.

Το Cydia Store, προσωπικά, δεν μ'αρέσει. Ένα το κρατούμενο. Δεν μ'αρέσει η φιλοσοφία του. Αν και μπορεί να φιλοξενήσει και δωρεάν εφαρμογές μέχρι στιγμής δεν έχει δείξει κάτι. Έχει πάρα πολύ δρόμο μπροστά του και ειλικρινά δεν ξέρω καν αν θα αντέξει στο χρόνο.

Αλλά πρέπει να δούμε γιατί δημιουργήθηκε το Cydia Store.
Η απάντηση ΔΕΝ είναι επειδή ο saurik θέλει να μας φάει τα λεφτά (όπως συμφέρει κάποιους να ισχυρίζονται). Το Cydia Store δημιουργήθηκε σε μια περίοδο όπου παλεύαν να κάνουν παράνομο το jailbreak (και ακόμα το κάνουν, μάλιστα η Apple το απαγόρεψε στους developers).

Το επιχείρημα είναι ότι το jailbreak το χρησιμοποιούμε για να βάζουμε σπασμένες εφαρμογές του AppStore. Άρα, για να δημιουργήσει κάποιο ισχυρό argument ο saurik (γιατί ας μη γελιόμαστε, σχεδόν όλοι με jailbreak βάζουμε σπασμένες εφαρμογές) έπρεπε να θέσει μια γερή βάση νομιμότητας υπέρ του jailbreak. Ποιό? Το Cydia Store. Πάσαρε το jailbreak ως μια εναλλακτική του AppStore. Και ειλικρινά, με αυτόν τον τρόπο κάτι μπορεί να πετύχει, έτσι?
Ας δούμε τί εγινε μετά....βγήκε το RockYourPhone, άλλο ένα store για το iPhone. Και είχε ανακοινωθεί άλλο ένα απ'ότι θυμάμαι.
Έρχεται μετά η ripdev και βγάζει τον InstallerApp. Μια desktop εφαρμογή που σου επιτρέπει να εγκαθιστάς εφαρμογές από Installer και Cydia. Σας θυμίζει λίγο iTunes/ΑppStore μήπως? Εμένα ναι. Το χρεώνουν κιόλας αυτό το πράγμα. Βγάζουν κάποια λεφτά δηλαδή από το Cydia. Strike ONE

Eπόμενη κίνηση της RipDev είναι το Icy. Mια εφαρμογή copy-paste του Cydia σε light εκδοχή..εεε, sorry...μια εφαρμογή unix based ήθελα να πω. Μάλιστα. Η RipDev, η ομάδα που δημιούργησε τον Installer, την εφαρμογή που χρησιμοποιούσαμε αναγκαστικά όλοι επί εποχής 1.1.4 και πίσω, τώρα δημιουργεί το Cydia. Ο Installer είναι αρκετά προβληματικός. Αργεί ακόμα πιο πολύ από το Cydia να φορτώσει (tested).
Βλέποντας ότι ο Installer δεν έχει μέλλον η ripDev στρέφεται προς το Cydia αντιγράφοντας την εφαρμογή και προσφέροντας κάτι πιο ελαφρύ. Τους developers τους ρωτήσανε? Υπάρχουν και κάποια έξοδα που καλύπτονται από τις διαφήμισεις που βαρύνουν ομολογουμένως το Cydia. Αλλά έτσι είναι αυτά. Δεν είναι και πολύ σωστό όμως. Strike TWO.

Δεν είμαστε ηλίθιοι λοιπόν όπως πιστεύουν κάποιοι. Το Cydia είναι μια ανοιχτή κοινότητα που απευθύνεται σε όλους. Μπορεί λόγω νομικής αναγκαιότητας να χρειάστηκε να καμουφλαριστεί (aka Cydia Store) αλλά παραμένει free. Χωρίς τον saurik, φανταστείτε ότι θα είχαμε όλοι τον Installer στο iPhone 2.x.x τώρα!Anyway, τουλάχιστον μην τον βρίζετε τον άνθρωπο...τον κλέβετε που τον κλέβετε...η λασπολογία έχει και τα όρια της και τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους.

Strike THREE:
Posted Image



#12   leotsekouras

leotsekouras

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2009 - 19:08

Clippy version 1.0 θα πουλιεται :P


Έλεος... γιατί να το πουλήσει αφού θα βάλει copy paste η Apple στο 3.0?

#13   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/06/2009 - 21:36

παιδια η πολιτικη της apple δεν ειναι να βγαλει λεφτα απο το appstore,απλα θελει να προσελκησει και αλλους πελατες...

#14   BHacker

BHacker

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2009 - 08:32

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τον sepsis αλλά πιστεύω πως όλοι κάποια μέρα σκέφτονται και το κέρδος που μπορούν να βγάλουν,ο saurik ίσως να δημιούργησε το CydiaStore για κάλυψη αλλά σίγου8α 8έλει να βγάλει και κάποιο κέρδος!

Clippy version 1.0 θα πουλιεται :P


Έλεος... γιατί να το πουλήσει αφού θα βάλει copy paste η Apple στο 3.0?

Φίλε poluxgreece δυστυχώς ζεις στην άγνοια για όσα αφορούν το AppStore.H Apple έφτια3ε το appstore πρώτα πόλλα για να βγάλει χρήματα και να α3ιοποιήσει τις δυνατότητες του iPhone.Σε καμία περίπτωση δεν το έφτια3ε για να προσελκύσει κόσμο απλά μέσα από τον 8εσμό του AppStore το κατάφερε και αυτό!Αν το AppStore το είχε φτιά3ει μόνο για να προσελκύσει κόσμο τότε δεν 8α έπαιρνε το 30% από τα κέρδη κά8ε εφαρμογής.θα σου δώσω ένα παράδειγμα:
To iSteam είχε τζίρο 100.000$ σε ένα μήνα και δεν είχε φτάσει καν στην πρώτη 8έση με κόστος μόλις 1$.Άρα η Apple χωρίς να κάνει ουσιαστικά τίποτα μόνο από μια εφαρμογή κέρδισε σε ένα μήνα 30.000$ έτσι για πλάκα!Πρέπει απλά να αναλογιστείς πόσο είναι το κέρδος από εφαρμογές σαν το Beejive,το QuickOffice και δεκάδες άλλα παιχνίδια που βρίσκονται εδώ και μήνες στο Top 10 του AppStore.Για να τελειώσω σου λέω ότι η Apple βγάζει εκκατομμύρια από το AppStore!

#15   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/07/2009 - 09:49

καλά κάνει και βγάζει τοσα,μαγκία της....κοίτα η apple δεν είχε την ανάγκη μας να βγάλει κερδος απο της εφαρμογές.

απλά σου λεει βάλε την εφαρμογη σου στο app store κοστολόγισε την όσο εσυ θες,αλλα για να βγάλεις κέρδος θέλω και εγώ το 30%

αν ήθελε να βγαλει λεφτά δεν θα επέτρεπε να κυκλοφορούν free εφαρμογες.....

απλά μου ακούγετε λογικό να ζητάει και αυτή το μεριδιό της...

εταιρία ειναι,οχι μπακάλικο για να τα δίνει τσάμπα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες