Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad από Νέα Υόρκη. Θα πληρώσω τελωνείο;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
84 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 06/04/2010 - 15:16

Ναι... δεν ξερω την τυφλα μου με τελωνεια και ταχυδρομικες υπερησιες... Ειμαι 16 και τωρα τα μαθαινω μην νομιζεται :o

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2010 - 15:20

χαχα ε δεν πειράζει ρώτα :P

#18   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 06/04/2010 - 15:27

Φφφφφ θα δω γενικα τι θα κανω... Με επιασε αγχος τωρα... Π.χ αν μου το στειλουν μεσω ΕΛΤΑ η αλλιωσ USPS θα πρεπει να το βγαλουν απο την συσκευασια του και να το τοποθετησουν σε ναιλον με φουσκες, και να το στειλουν ωσ δωρο και να πουν πως ειναι κατω των 80$... Και αν ερθει εδω και μου πουν να πληρωσω φορο? Μπορω να τους πω να το στειλουν πισω? Αααα επισης μπορω να θεσω το δεμα ως fragile γιατι δεν τους πολυ εμπιστευομαι?

#19   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2010 - 15:59

Ολα τα παραπανω μπορεις αμα θες δεν θα σου συνηστουσα εκτος συσκευασιας ομως αλλα τεσπα αναλογα τη συσκευασια θα εχει αμα εχει κατι τετιου στυλ:

_________
|         |
|         |
|         |
|         |
|_________|


Και χωράει σε φάκελο τότε καντο έτσι. Πάλι είναι 50/50 αν θα στο πιάσουν και άμα έρθει και το πιάσουν άπλα δεν πληρώνεις εκτελωνισμό και το στέλνεις πίσω

#20   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 06/04/2010 - 16:11

Ετσι ειναι η συσκευασια...

#21   Clopyright

Clopyright

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2010 - 17:24

Λοιπόν φίλε άκου γιατί είχα παραγκειλει μια χατζαρα και τα μπ#### στο τελωνείο δεν θα την περνούσαν. Το πρώτα πραγμα που πρέπει να κανείς είναι να τσεκάρει πάνω στο χαρτ που θα συμπληρώσει που κολιεται πάνω στο δεμα ότι είναι gift και όχι commercial το δεύτερο είναι εκεί που λέει description να μην γράψει ipad αλλά κάτι που έχει το ίδιο μέγεθος και σχήμα με την συσκευασία ( στο δικό μου έγραφε μπαστουνι του baseball ) και τρίτο αν του πουν να γράψει αξία να βάλει κάτω από εκατό δολάρια για μην το ελενξουν κανονικά στο τελωνιο ούτε να σου χρρωσουν φορά όταν το παραλαβεις. Τεταρτον και πολύ σημαντικό από που θα το παταγκειλης θέλω και εγώ

#22   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 06/04/2010 - 17:44

Χαχαχα! Θα παει ο συγγενης μου απο ενα τοπικο Apple Store της Νεα Υορκης να το παρει... Δηλαδη να στειλουν κανονικα μεσω ΕΛΤΑ ολο το κουτι που περιεχει το Ipad και να γραψουν οτι ειναι δωρο? Πιο πριν μου ηπαν να γραψω Bluesky dvd player... Μαλλον αυτο θα γραψω, και θα τους πω να βαλουν τιμη 60$

#23   Clopyright

Clopyright

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2010 - 18:01

Λοιπόν όχι bluesky DVD player γιατί είναι ηλεκτρονικό και θα σου χρρωσουν έτσι και αλλιώς θα βάλεις 200 press and pell papers και είσαι κοπλε

#24   Clopyright

Clopyright

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2010 - 18:02

Ναι και να είναι δώρο μην το ξεχάσεις

#25   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 06/04/2010 - 18:05

Λοιπόν όχι bluesky DVD player γιατί είναι ηλεκτρονικό και θα σου χρρωσουν έτσι και αλλιώς θα βάλεις 200 press and pell papers και είσαι κοπλε

Τι θα βαλλω? Τι ειναι αυτο ? Χαρτια?

#26   GoS

GoS

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 06/04/2010 - 18:19

τα press and pell papers τα πετάνε σαν σπιρτόκουτα μέσα σε καλάθια..Το dvd player ή το replacement απο μια tv πχ θα το προσέξουν κάπως παραπάνω...επίσης μπορείς να γράψεις και sample δλδ δείγμα κάτι το οποίο δεν περνάει τελωνείο..

#27   Clopyright

Clopyright

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2010 - 18:34

Τα press an pell papers είναι ειδικά χαρτιά που αποτυπονουν ένα κύκλωμα πάνω σε μια πλακέτα. Είναι ακριβουτσικα αλλά ακριβώς το ίδιο μέγεθος με το ipad

#28   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 06/04/2010 - 18:35

Για πειτε παραδειγμα... να γραψουν δηλ, σκετο: δειγμα?

#29   Clopyright

Clopyright

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2010 - 18:38

τα press and pell papers τα πετάνε σαν σπιρτόκουτα μέσα σε καλάθια..Το dvd player ή το replacement απο μια tv πχ θα το προσέξουν κάπως παραπάνω...επίσης μπορείς να γράψεις και sample δλδ δείγμα κάτι το οποίο δεν περνάει τελωνείο..


συγνώμη που θα στο πω αλλά όλα τα ηλεκτρονικά είδη φορολογούνται και δεύτερον αν επιλέξει sample θα πληρώσει αυτός που το στέλνει φόρο.

Επίσης όταν στέλνεις με usps πάντα το προσέχουν. Δεν μου εει έρθει ποτέ αντικείμενο κατεστραμενο με usps ακόμα και κάτι γιαλός που παραγκειλα ήταν ένταξη

#30   Clopyright

Clopyright

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/04/2010 - 18:40

Όχι δείγμα δώρο θα γράψουν αλλιώς θα πληρώσουν φόρο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες