Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone EDGE vs iPhone 3G


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2008 - 01:28

Εισαγωγή

Όπως ξέρετε έγινε μεγάλη διαφημιστική εκστρατεία της Apple για την έκδοση του iPhone 3G στις 11η Ιουλίου 2008. Πολλοί από εμάς αναρωτιούνται εάν αξίζει να πληρώνουμε τα πρόσθετα 35,00 € το μήνα για να αναβαθμιστεί η ταχύτητα των τηλεφώνων μας.Σήμερα συγκρίνουμε τα δύο αυτά τηλέφωνα - το αρχικό θα επικρατήσει του νέου; ή η σκέψη της καλύτερης τεχνολογίας θα φυσήξει τα μυαλά μας; Το νέο iPhone έχει μερικές προφανείς διαφορές συμπεριλαμβανομένου του προστιθέμενου 3G και GPS υλικού, αλλά εκτός από αυτό, και τα δύο χρησιμοποιούν το iPhone 2.0 λογισμικό. Έτσι ποιά είναι η διαφορά;


Εμφάνιση

Αναρτημένη εικόνα

Αναρτημένη εικόνα

Σύγκριση Ταχύτητας

Οι συγκρίσεις ταχύτητας μεταξύ του αρχικού iPhone και του νεώτερου 3G προτύπου οδήγησαν στις σχεδόν ίδιες ταχύτητες και στο δίκτυο EDGE καθώς επίσης και ενώ συνδέονται με το WI-FI. Το 3G δίκτυο αναμενόταν να δουλεύει γρηγορότερα, στην πραγματικότητα δύο φορές γρηγορότερα όσο το EDGE. Έχω διαβάσει πολλές καταγγελίες ότι το 3G δίκτυο δεν είναι τόσο γρήγορο όπως αναμενόταν, εντούτοις όλα τα αποτελέσματά μας παρουσιάζουν ταχύτητες που ταιριάζουν με τις απόψεις της Apple και της AT&T “Half the price, Twice as fast”.

Δείτε το βίντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=RedGFahnseM

EDGE 3G Wi-Fi (1.5Mbps AT&T DSL)
iPhone (1st Gen) -->upload: 245.3 kbps |download: 1161.1 kbps
iPhone 3G -->upload497.2 kbps| download: 1183.9 kbps

*Average of 10 Tests Performed Simultaneously at Same Location For Most Accurate Comparison


Αναρτημένη εικόνα


Διάρκεια ζωής μπαταρίας

Κάτι άξιο να παρατηρήσουμε είναι το γεγονός ότι αν και μπορεί κανείς να λάβει " 3G" ταχύτητες, το iPhone 3G έλαβε φρικτή διάρκεια ζωής μπαταρίας ενώ συνδέεται με το 3G δίκτυο. Η Apple είπε ότι δεν θα έβγαζαν το νέο iPhone 3G έξω έως ότου θα ήταν ικανό να ζεί τουλάχιστον 5 ώρες η μπαταρία στην κανονική 3G χρήση. Με τις ίδιες ρυθμίσεις EDGE και στα δύο iPhone καθώς επίσης και φωτεινότητα, bluetooth, κ.λπ…, το iPhone 3G επικράτησε με περίπου μισή ώρα καλύτερη διάρκεια ζωής μπαταρίας από το iPhone πρώτης γενιάς. Ενώ στο 3G δίκτυο εντούτοις, η διάρκεια ζωής μπαταρίας μειώθηκε σε περίπου 3 ώρες. Λάβετε υπόψην ότι αυτό ήταν κατά τη διάρκεια βαριάς χρήσης, όχι μόνο να ελέγχει το ταχυδρομείο και να το καλούν για όλη την ημέρα. Χαρακτηριστικά το δίκτυο EDGE στο iPhone 3G παρήγαγε 5.5 ώρες της βαριάς χρήσης.

Σχέσεις με το Χρήστη

Οι σχέσεις μεταξύ του iPhone πρώτης γενιάς και του iPhone 3G ειναι σχεδόν οι ίδιες. Όλες οι εφαρμογές στο AppStore λειτουργούν κανονικότατα και με το iPhone και με το iPhone 3G. Οι οθόνες είναι ακριβώς το ίδιο μέγεθος(3,5 ίντσες), μόνο που το 3G μοντέλο έχει ελαφρώς ευρύτερα σύνορα στις πλευρές. Οι στρογγυλευμένες άκρες στο 3G μοντέλο κάνουν το τηλέφωνο να αισθάνεται από το χρήστη μικρότερο, εντούτοις είναι ελαφρώς μεγαλύτερο από τον προκάτοχό του (δείτε παρακάτω). Το iPhone πρώτης γενιάς έχει μεταλλική πισινή κάλυψη που το κάνει ιδιαίτερα ανθεκτικό στις γρατσουνιές και να είναι εύκολο να καθαριστεί. Με το νέο 3G μοντέλο, θέλησαν να προσθέσουν το λεγόμενο "flashiness" στην υποστήριξη. Έκαναν το πίσω κάλυμα πλαστικό και άφησαν τους αγοραστές να επιλέξουν μεταξύ ενός ιδιαίτερα στιλπνού μαύρου και ενός ιδιαίτερα στιλπνού λευκού. Και τα δύο χρώματα είναι δύσκολο να καθαριστούν και να εξαφανιστούν τα δακτυλικά αποτυπώματα. Το καλό μέρος για τη νέα πλαστική υποστήριξη είναι ότι παρέχει ελαφρώς καλύτερη κάλυψη δικτύου καθώς επίσης και επιτρέποντας το GPS να λειτουργήσει καλύτερα. Αναμέναμε ένα turn-by-turn GPS που θα μας επέτρεπε να ξεφορτωθούμε το ενοχλητικό Tom-Tom μας και να το αντικατασταθεί από αυτό.Το χαρακτηριστικό γνώρισμα GPS χρησιμοποιεί απλά το Google Maps όπου και καρφιτσώνει το σημείο στο οποίο βρίσκεστε. Οι καλές ειδήσεις είναι ότι αυτή η καρφίτσα κινείται με σας στο χάρτη όπως οδηγείτε ή κινείστε.

Αναρτημένη εικόνα

Αναρτημένη εικόνα

Συμπέρασμα

Έτσι πιθανώς κάθεστε και αναρωτιέστε " Γιατί να αγοράσω το νέο iPhone εάν έχω ήδη το παλιό; " Μην ανυσηχείτε διότι το ίδιο αναρωτήθηκαν πολλοί άλλοι. Η προτεινόμενη τιμή 375€ κάνει το iPhone εξαιρετικά ελκυστικό στους αγοραστές, εντούτοις τα πρόσθετα 35€ μηνιαίως για το iPhone 3G σχέδιο, σας “κατεβάζουν ψυχολογικά’’. Εάν είστε κολλημένοι μεταξύ ενός βράχου και μιας σκληρής θέσης, σαν ήταν και πολλοί άλλοι, δηλαδή το εάν θα έπρεπε να αναβαθμίσουν από το παλαιότερο iPhone πρώτης γενιάς στο νέο, αυτή είναι η συμβουλή μου – μην το κάνετε. Τα μόνα νέα χαρακτηριστικά γνωρίσματα είναι GPS (όχι ακόμη και ένα πραγματικό turn-by-turn GPS), και οι 3G ταχύτητες, τα οποία τρώνε πολύ την μπαταρία σας.

[Via Techware Labs]

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   noob

noob

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 05/09/2008 - 08:25

Ωραίος οδηγός, αλλά άν τον κάνεις μία μετάφραση στα Ελληνικά θα είναι ακόμα καλύτερος!  :)

#3   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2008 - 10:18

τον ειχα κανει και μετα κατι εγινε με το site εδω και μου διαγραφηκε ολο και βαριομουν να το ξαναγραψω.

θα το κανω τωρα.

#4   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2008 - 11:10

oρίστε..στα ελληνικά

#5   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 05/09/2008 - 12:22

Nice! thanks ipodtouchpro

#6   ntrncx

ntrncx

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2008 - 13:34

Είμαι κάτοχος iPhone 1st gen και έχω την εξής απορία:

Tο edge που στην ελλάδα υποθέτω ότι μεταφράζεται gprs τι ταχύτητες μπορεί να πιάσει?

Δηλαδή αξίζει να κάνω μια αλλαγή στον πάροχο μου για να έχω κάποιο internet εν κίνηση? Δεν μιλάω για downloading αλλα να κάνει κάποια στοιχειώδη όπως surfing και κάποια native applications.

#7   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/09/2008 - 13:36

το gprs ειναι απελπιστικα αργο. Δεν θα σε ικανοποιησει ουτε για surfing ακομα και στον safari που δεν υποστηριζει flash. Εαν εχεις λεφτα παρε το 3G για internet αλλιως μεσω wifi εισαι καλυτερα

#8   ntrncx

ntrncx

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2008 - 13:49

ok ευχαριστώ δεν παίζει :P προτιμώ το 1st είναι και πιο όμορφο :P

#9   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2008 - 18:18

τι εννοεις πιο ομορφο?οι πιο πολλοι εδω θεωρουν το καινουργιο πιο ομορφο.....

#10   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/09/2008 - 18:51

μπα. το πρωτο ειναι αρκετα πιο ομορφο. Το 3G δεν θα με χαλαγε ομως αν ειχα τα λεφτα

#11   Drake19

Drake19

    iPH User

  • 195 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Drake1986

Δημοσίευση 08/09/2008 - 10:28

Πιο όμορφο και πιο γερο,το πίσω κάλυμμα του 1st gen iPhone είναι μεταλλικό ενώ του 3G είναι "πλαστικουρα". Σε vodafone κατάστημα δουλεύω και όταν το είδα ξενέρωσα, άσε που δεν γίνεται και εύκολα unlock - οι 3G ταχύτητες είναι φούσκα, το N95 μου πάει ποιο γρήγορα σε 3G ταχύτητες... αλλά το παλιό iPhone είναι σκυλί μαύρο, δεν μετάνοιωσα που το πήρα! :D :D :D

#12   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/09/2008 - 11:12

Συμφωνω.

Δυο ειναι λογοι που θα προτιμουσα το πλαστικο εναντι του αλουμινιου. Πρωτον, οι γρατσουνιες που στο αλουμινιο κανουν μπαμ και δεν ξερω γιατι αλλα γινονται πολυ ευκολα :( Δευτερον, εχετε προσεξει οτι το αλουμινιο γλιστραει πολυ ευκολα? Ουκ ολιγες φορες μου'χει φυγει απ'τα χερια και εχει σταματησει η καρδια :P

#13   crazybullet

crazybullet

    Advanced Member

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2008 - 12:20

Στο πλαστικό (ειδικά στο γυαλιστερό) γίνονται πιο εύκολα γρατζουνιές.

Για το δεύτερο συμφωνώ απόλυτα :P Ευτυχώς το έχω προλάβει όλες τις φορές  :o Και όντως η καρδιά μετά πήγαινε άστα να πάνε, κόφτη βάρεσε  :D

#14   Drake19

Drake19

    iPH User

  • 195 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Drake1986

Δημοσίευση 08/09/2008 - 12:30

Βασικα εγω του εχω βαλει μια λαστιχενια θηκη της apple και ειμαι μια χαρα

:D

και κατι αλλο, προτιμο να μπαινω μεσω wi-fi στο internet παρα με 3g ή edge,δεν αξιζει να δωσω λεφτα παραπανω μονο για μια μονο υπηρεσια 3G,για μενα καλητερα το απλο παρα το 3G!!!

:D

#15   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/09/2008 - 13:48

Στο πλαστικό (ειδικά στο γυαλιστερό) γίνονται πιο εύκολα γρατζουνιές.


ναι ε? Και δεν του φαινοταν. Βλακεια αυτο βεβαια. Κριμα. Παμε για το νεο iphone :D

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες