Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Jailbroken 3gs δεν bootarei μετα απο εγκατασταση winterboard


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   leondo

leondo

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/04/2010 - 14:35

Εχω ενα 3gs( 3.1.2 μανισιο, itune 9.0.3, 48η εβδομαδα κατασκευης, πρεπει να εχει τον καινουριο bootloader) το οποιο ειχα κανει jailbreak κανονικά πριν 2 μέρες. Χθες εγκατέστησα το winterboard απο το cydia, και μολις τελείωσε μου ζητησε reboot, το οποιο πάτησα και απο τότε δεν μπουταρει με τίποτα.

Δοκίμασα ξανά το blackrain, τρέχει κανονικά στον υπολογιστή, δείχνει και την εικονα του geohot στο iphone, αλλα μένει εκει και μετα απο κανα λεπτό σβήνει τελείως. Υπόψιν όταν δείχνει την εικόνα του geohot, δεν δονείται 2 φορες όπως έκανε πριν και ξεκινουσε κανονικά.

Δοκίμασα και με διάφορες εκδόσεις του redsn0w. Ξεκινάει κανονικά, patching kernel κτλπ, δειχνει την εικόνα downloading jailbreak data και σταματάει εκεί.

Ξερεις κανεις τι μπορώ να κάνω εκτος απο αναβάθμιση σε 3.1.3?
Ειχα πατήσει στο cydia το make my life easier, αλλα δεν ξέρω αν υπαρχει το shsh για την 3.1.2, γιατί το εψαξα με το umbrella και μου λεει οτι δεν το βρισκει.

Ευχαριστώ

Οταν πάω να κάνω restore στην 3.1.2 που κατεβασα απο εδώ μου βγάζει the iphone could not be restored. the device isn't eligible for the requested build.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   tfd1978

tfd1978

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 13/04/2010 - 15:08

Αν δεν εχεις αλλαξει τον server, αυτο θα σου βγαζει. Πρεπει να κανεις αυτο http://www.saurik.com/id/12#howto ! Εφοσον πατησες make my life easier, το εχεις το αρχειο, λογικα. Αλλαξε το server, προσπαθησε παλι με την 3.1.2 και πες μας.

Εδω τροπος αλλαγης για mac!
http://decoding.word...c-os-x-leopard/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: tfd1978, 13/04/2010 - 15:10


#3   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 13/04/2010 - 15:12

κατ'αρχην δεν επρεπε σε καμια περιπτωση να κανεις καμια διαδικασια με το redsn0w.πολυ πιθανο πλεον να μην μπορεις να κανεις jb και να χρειαστεις restore για να ξαναδουλεψει η συσκευη σωστα.παμε ομως σε δυο περιπτωσεις που ισως σε βοηθησουν:

1)hard reset:πατημενα home+power button μπας και στρωσει και μπορεσεις μετα να το ανοιξεις με το blackra1n
2)DFU mode:συνδεση της συσκευης με το pc και μετα πατημενα home+power μεχρι να δεις το μηλο και μετα ασε το power και συνεχισε να πατας το home μεχρι να σου ανοιξει το iTunes αναγνωριζοντας την συσκευη σε DFU mode.Δεν κανεις restore και τρεχεις παλι το blackra1n

εαν πετυχει μια απο τις δυο εισαι τυχερος πολυ,εαν οχι μαλλον δεν γλυτωνεις το restore στην 3.1.3

Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 13/04/2010 - 15:12


#4   leondo

leondo

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/04/2010 - 15:16

Αν δεν εχεις αλλαξει τον server, αυτο θα σου βγαζει. Πρεπει να κανεις αυτο http://www.saurik.com/id/12#howto ! Εφοσον πατησες make my life easier, το εχεις το αρχειο, λογικα. Αλλαξε το server, προσπαθησε παλι με την 3.1.2 και πες μας.

Εδω τροπος αλλαγης για mac!
http://decoding.word...c-os-x-leopard/


Sent from my iPhone using Tapatalk


Εχω αλλαξει και το hosts, τιποτα πάλι, δεν κανει restore στην 3.1.2
Παντως δεν θυμαμαι στο cydia, να ελεγε πανω πανω με πρασινα γραμματα οτι αποθηκευθηκε το shsh, εγραφε κατι waiting for tsh ή κατι τέτοιο

#5   leondo

leondo

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/04/2010 - 15:17

κατ'αρχην δεν επρεπε σε καμια περιπτωση να κανεις καμια διαδικασια με το redsn0w.πολυ πιθανο πλεον να μην μπορεις να κανεις jb και να χρειαστεις restore για να ξαναδουλεψει η συσκευη σωστα.παμε ομως σε δυο περιπτωσεις που ισως σε βοηθησουν:

1)hard reset:πατημενα home+power button μπας και στρωσει και μπορεσεις μετα να το ανοιξεις με το blackra1n
2)DFU mode:συνδεση της συσκευης με το pc και μετα πατημενα home+power μεχρι να δεις το μηλο και μετα ασε το power και συνεχισε να πατας το home μεχρι να σου ανοιξει το iTunes αναγνωριζοντας την συσκευη σε DFU mode.Δεν κανεις restore και τρεχεις παλι το blackra1n

εαν πετυχει μια απο τις δυο εισαι τυχερος πολυ,εαν οχι μαλλον δεν γλυτωνεις το restore στην 3.1.3



Σε DFU mode δεν τρεχει το blackrain, λεει waiting for device

#6   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 13/04/2010 - 15:20

εχεις κλεισει το iTunes,πατησες blackra1n και δεν τρεχει?δεν μου φαινεται λογικο γιατι το εχω κανει και μια χαρα δουλεψε...τον αλλο τροπο που σου ειπα τον δοκιμασες?

#7   leondo

leondo

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/04/2010 - 15:29

εχεις κλεισει το iTunes,πατησες blackra1n και δεν τρεχει?δεν μου φαινεται λογικο γιατι το εχω κανει και μια χαρα δουλεψε...τον αλλο τροπο που σου ειπα τον δοκιμασες?


Δυστυχως τα εχω δοκιμάσει, και με την 9.03 και με την 9.1 με το fix για το blackrain, και hard reset και dfu, τιποτα. Εμφανιζει την εικονα του geohot για κανα λεπτο και σβηνει μετά χωρις να δονειται, όπως εκανε οταν μπουταρε κανονικά

Ευχαριστώ για την προσπάθεια πάντως. Υπάρχει κανας τρόπος να εξασφαλίσω οτι υπάρχει το shsh για την συσκευή μου?

#8   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 13/04/2010 - 15:42

μια αλλη λυση ειναι να το αφησεις να κλεισει απο μπαταρια μπας και συνερθει και το σωσεις...επισης δοκιμασε να κανεις την ιδια διαδικασια σε καποιο αλλο pc...προσωπικη αποψη οτι δυσκολα θα αποφυγεις το restore επειδη εκανες την διαδικασια με το redsn0w πραγμα που δεν επρεπε να γινει...μακαρι να βγω ψευτης και να πανε ολα καλα...περιμενουμε νεοτερα...

#9   leondo

leondo

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/04/2010 - 16:22

μια αλλη λυση ειναι να το αφησεις να κλεισει απο μπαταρια μπας και συνερθει και το σωσεις...επισης δοκιμασε να κανεις την ιδια διαδικασια σε καποιο αλλο pc...προσωπικη αποψη οτι δυσκολα θα αποφυγεις το restore επειδη εκανες την διαδικασια με το redsn0w πραγμα που δεν επρεπε να γινει...μακαρι να βγω ψευτης και να πανε ολα καλα...περιμενουμε νεοτερα...


βρηκα το μήνυμα που μου έβγαζε στο cydia, "This device has a pending TSS request". Αυτο σημαίνει οτι θα εχω πρόσβασή 'αργότερα' στο shsh, ή δεν έχει αποθηκευτεί καθόλου?

#10   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 13/04/2010 - 16:24

βρηκα το μήνυμα που μου έβγαζε στο cydia, "This device has a pending TSS request". Αυτο σημαίνει οτι θα εχω πρόσβασή 'αργότερα' στο shsh, ή δεν έχει αποθηκευτεί καθόλου?

αυτο το μηνυμα σημαινει οτι ειχες πατησει να αποθηκευσει τα SHSH της 3.1.3 στον server του saurik(cydia) και ακομα δεν εχει γινει αποθηκευση...

#11   leondo

leondo

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/04/2010 - 16:32

αυτο το μηνυμα σημαινει οτι ειχες πατησει να αποθηκευσει τα SHSH της 3.1.3 στον server του saurik(cydia) και ακομα δεν εχει γινει αποθηκευση...



το ειχα πατήσει οταν ετρεχε την 3.1.2, δήλαδη δεν υπάρχει περίπτωση να βρω το shsh για την 3.1.2 σωστά?

#12   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 13/04/2010 - 16:34

το ειχα πατήσει οταν ετρεχε την 3.1.2, δήλαδη δεν υπάρχει περίπτωση να βρω το shsh για την 3.1.2 σωστά?

ποτε πηρες το κινητο?εαν το πηρες απο τον μαρτιο και μετα δεν θα σου κρατησει για την 3.1.2 παρα μονο για την 3.1.3 φιλε μου δυστυχως.

#13   leondo

leondo

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/04/2010 - 16:42

ποτε πηρες το κινητο?εαν το πηρες απο τον μαρτιο και μετα δεν θα σου κρατησει για την 3.1.2 παρα μονο για την 3.1.3 φιλε μου δυστυχως.


Και τα tutorials που κυκλοφορούν για downgrade απο 3.1.3 σε 3.1.2 αφορούν πιο παλιά 3gs?
Πριν 4 μέρες το πήρα. Δηλαδη η μόνη λύση είναι η 3.1.3?

#14   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 13/04/2010 - 16:44

Και τα tutorials που κυκλοφορούν για downgrade απο 3.1.3 σε 3.1.2 αφορούν πιο παλιά 3gs?
Πριν 4 μέρες το πήρα. Δηλαδη η μόνη λύση είναι η 3.1.3?

οι οδηγοι που υπαρχουν ειναι για τα παιδια που εχουν ηδη κρατημενα τα SHSH αρχεια της 3.1.2 και παλαιοτερων εκδοσεων λογισμικου φιλε μου.εαν δεν ανοιξει η μονη λυση ειναι η 3.1.3 και υπομονη μεχρι να βγει jb...

#15   leondo

leondo

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/04/2010 - 16:47

οι οδηγοι που υπαρχουν ειναι για τα παιδια που εχουν ηδη κρατημενα τα SHSH αρχεια της 3.1.2 και παλαιοτερων εκδοσεων λογισμικου φιλε μου.εαν δεν ανοιξει η μονη λυση ειναι η 3.1.3 και υπομονη μεχρι να βγει jb...


Μεγάλη γκαντεμιά...
Τεσπα, σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, μου έλυσες τις απορίες, να μην ψάχνομαι.
Ευχαριστώ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες