Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

New Macbook Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 13/04/2010 - 18:36

New Macbook Pro

Βγήκαν τα νέα mbp.
Ας βοηθήσει κανένας pro τώρα ποιά είναι η καλύτερη επιλογή αγοράς. Απο Ελλάδα, εξωτερικό, κατάστημα κτλ;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/04/2010 - 19:24

Έτσι όπως τα έκαναν, το 15-inch με i5 στα 2.53GHz είναι η λογικότερη επιλογή με το καλύτερο value for money...

Προσωπική άποψη για αγορά... αν βρεθείς Αμερική, πάρτο από εκεί... Αλλιώς, Ελλάδα από επίσημους εισαγωγείς.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 13/04/2010 - 19:26


#3   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 13/04/2010 - 19:55

Θα πάνε αρκετοί γνωστοί USA στο πρόσφατο μέλλον, αλλά φοβάμαι πολύ το τελωνείο κτλ. Δεν έχω budget για να καλύψω και τυχών μεγάλο πρόστιμο.

#4   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/04/2010 - 20:05

Οσον αφορα την Αμερικη, ο πιο ασφαλης τροπος ειναι να το φερεις μονος σου ή καποιος γνωστος σου και μονο με πτηση με ανταποκριση σε Ευρωπη. Ουτε τελωνεια ουτε τιποτα... Ουτε εγω τα πολυσυμπαθω τα τελωνεια, γι'αυτο και οταν ειχα παει Αμερικα γυρισα με δυο βαλιτσες φορτωμενες...

Τωρα οσον αφορα τα mbp, ξενερωσα που δεν εκαναν σωστο update και στο 13-inch. Το πλεον καλοπουλημενο μοντελο της σειρας. Επρεπε να βαλουν τουλαχιστον i3 επεξεργαστη. Και αφου αφησαν τον Core 2 Duo, θα επρεπε να ριξουν την τιμη του.

Για καταστηματα στην Ελλαδα δες εδω: http://www.isquare.g...rised-resellers

Να υπολογιζεις παντως ενα με δυο μηνες για να ερθουν εδω τα νεα μοντελα...

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 13/04/2010 - 20:06


#5   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 13/04/2010 - 20:11

Το πρόβλημα είναι το εξής. Διάβασα σε ένα post του sepsis πως όταν πηγαίνεις στις Ηνωμένες Πολιτείες κάνεις μια δήλωση για το τι μεταφέρεις το οποίο μπορούν να checkaroun στο γύρνα.
Αν δεν γίνεται δήλωση το παίζεις κινέζος ότι είναι προσωπική σου συσκευή και όλα καλά. Αν όμως κάνεις δήλωση και σε πιάσουν γεια χαραντάν.

#6   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/04/2010 - 20:21

Βασικά κάτι θυμάμαι για μια δήλωση που κάνουμε στο αεροπλάνο (?) (πολύ αμυδρά όμως, κάτι σχετικό με τι αξίας αντικείμενα αγοράσαμε?), αλλά νομίζω δεν είχε να κάνει με το τι μεταφέρεις στις βαλίτσες σου. Εξάλλου, παίρνεις το laptop, το ανοίγεις και το έχεις μαζί σου σαν προσωπικό αντικείμενο σε τσάντα, γιατί αυτό είναι έτσι κι αλλιώς, εφόσον σου ανήκει.

Πάντως εγώ, είχα όλες μου τις αγορές μέσα στις βαλίτσες. Μπήκαν στο αεροπλάνο στην Αμερική, ξεφορτώθηκαν στο Άμστερνταμ και ξαναμπήκαν στο αεροπλάνο για Αθήνα. Κανένας δεν έλεγξε τίποτα.... Μόνο στις χειραποσκευές γίνεται ο τυπικός έλεγχος. Και να φανταστείς είχα μέσα σε μια τσάντα δυο ψηφιακές (η μια δικιά μου, η άλλη αγορά από εκεί), gps, psp, δεύτερο κινητό και κάτι άλλα μικρο ηλεκτρονικά είδη κτλ.

Το τελωνείο στην Αθήνα ισχύει μόνο σε περίπτωση που έρθεις εδώ με απευθείας πτήση από Αμερική.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 13/04/2010 - 20:25


#7   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 13/04/2010 - 20:25

Χμ...notebook 2000€ να το αφήσεις σε βαλίτσες δεν το κάνεις για πολλούς λόγους. Αν κάποιος πήγε πρόσφατα USA ας ενημερώσει τι μπορεί να γίνει και πως. :P

#8   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/04/2010 - 20:30

θα αφήσεις κουτιά, φορτιστές, manual, όλα στις βαλίτσες. Και το laptop θα το πάρεις μαζί σου σε μια τσάντα για laptop. Τόσο απλά! Και για να είσαι απόλυτα σίγουρος, ότι τίποτα δεν θα πάει στραβά, το ανοίγεις κιόλας για ενεργοποίηση κάνα δυο μέρες πριν αναχωρήσεις για Αθήνα. Βάλε και μερικές φωτογραφίες που θα έχεις τραβήξει... ουσιαστικά να φαίνεται ότι είναι δικό σου και δεν το αγόρασες χθες! Αν και δεν κάνουν τέτοιου είδους έλεγχους! ;)

Σου λέω, είχα μαζί μου, δυο ψηφιακές φωτογραφικές, GPS, PSP και δεύτερο κινητό και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. + την τσάντα με το laptop (όχι macbook :P )!

#9   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 14/04/2010 - 21:03

Από όσο έχω διαβάσει σε διάφορα φόρουμ αν το έχεις σαν χειραποσκευή δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα..
Ένας τύπος είχε πει ότι είχε φέρει iMac 20" σε θήκη μέσα και δεν του είπαν τίποτα :blink: ( αν βρω το λινκ θα το κάνω ποστ, εγώ πάντως iMac δεν θα έφερνα )..

#10   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 15/04/2010 - 16:01

Παίδες δεν διαφωνώ. Απλά όταν πηγαίνει 3ος για εσένα δεν μπορείς να του φορτώσεις τέτοιο ρίσκο. Μάλλον θα τον τσιμπίσω απο Αγγλία απο ένα φίλο μου φοιτητή. Δεν γλυτώνω τα ίδια αλλά τέσπα, είναι πιο ασφαλές. Απλά το courrier με ασφάλιση θα τσούξει πάρα πολύ.

#11   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 15/04/2010 - 16:10

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει ρίσκο, αλλά να μην σε πάρω στον λαιμό μου..
Ο φίλος σου από Αγγλία δεν μπορεί να στο πάρει με φοιτητική έκπτωση?

#12   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 15/04/2010 - 16:12

Θα το πάρει με φοιτητική έκπτωση η οποία λογικά θα φύγει όλη στη ups γιατί πρέπει να ασφαλιστεί.

#13   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 15/04/2010 - 16:31

Μπορείς να δεις και στο dixonstaxfree έχει πολύ καλές τιμές αν και ακόμα έχει τα παλιά, από ότι διάβασα σε κάποια φόρουμ 1-2 βδομάδες κάνουν να βάλουν τα καινούρια..

#14   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 15/04/2010 - 16:38

To ξέρω το site αλλά πρέπει να ταξιδεύεις για να το πάρεις απο εκεί. Ενώ έχω αρκετούς γνωστούς στην Αγγλία κανένας δεν έρχεται στο άμεσο μέλλον για να μου το φέρει :mad: . Για να το κάνω μέσω αυτών πρέπει να περιμένω τον Ιούνιο που γυρνάνε οι περισσότεροι και σημείωσε ότι εκεί δεν υπάρχει φοιτητική έκπτωση.

#15   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 15/04/2010 - 19:12

για πιο macbook pro θα πας?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες