Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Steve Jobs' thoughts on flash


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
119 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/04/2010 - 18:53

Αν δεν σου αρέσει η συμπεριφορά μου η λύση είναι απλή. Και εμένα δεν μου αρέσει να διαβάζω θριαμβολογιες και αναμασημενες βλακείες όπως το ότι η apple έπιασε το 72% των smartphones στην Ιαπωνία που περνάνε και ανεπεξεργαστες.

Από τα site που βλέπω μισά είναι το conra.GR.

Δεν μπορώ πάντως νανπω οριβπεριμενα και πολλά περισσότερα από συμπεριφορά. Μια σκέψη παρεθεσα αντίθετη με την δική σου αλλά έχω προβλημα συμπεριφοράς. Τι να κάνουμε κάποιοι σκεφτόμαστε. Το EULA της apple δεν το απαγορεύει.

Παρακαλώ να με βγάλετε από local mod γιατί οι απόψεις μου δεν συναβδουν με την πολιτισμική επανάσταση του Sepsis και του HTML5.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/04/2010 - 18:53

Δεν το ειπα ειρωνικα...να το πω αλλιως τοτε..τα δεκα αυτα site ειναι για τους Αμερκανους :) και δεν θελω να φορτωνω εφαρμογη για να βλεπω ενα site :) θελω να μπενω σε ολα τα site με το safari.. αλλα δεν γινεται γιατι πολυ απλα θελει να ελεγχει και να φιλτραρει τα παντα...θελει να μου πουλησει διαφημισεις μεσα απο το iAD θελει να πληρωσω συνδρομη για να διαβασω τις ειδησεις (δεν αποκλειται στο μελλον) ...θελει..θελει..θελει...:)


Τα χουμε μπερδέψει λιγάκι. Καταρχάς διαφημίσεις ήδη υπάρχουν σε apps. Το ότι σε ενοχλεί που η Apple μπήκε σε αυτή τη μπίζνα μου λέει πολλά για το πόσο Apple hater είσαι. Toυλάχιστον να βλέπουμε καμιά διαφήμιση της προκοπής και όχι τα klein mein της Google. (Κρατάμε πάντα και μια επιφύλαξη μέχρι να το δούμε στην πράξη). Δλδ, σε πείραξε εσένα το demo του ad του toy story 3? Θα τρελαθούμε εντελώς.

Δεύτερον, η συνδομή για τις ειδήσεις που διάολο κολλάει; Και γι'αυτό η Apple φταίει; Μπορείς να μου εξηγήσεις με κανά επιχείρημα γιατί φταίει η Apple γιαυτό; Φταίει η Apple επειδή η WSJ θα χρεώνει συνδρομή μέσω δικιάς της app? Πώς διάολο μπορεί να φταίει η Apple;

Τέλος, γιατί σε χαλάνε οι εφαρμογές; Είναι πραγματικά αδύνατον να δημιουργηθεί μέσω web app εφαρμογή αντίστοιχη μιας native, πολύ απλά γιατί δν μπορεί να έχει πρόσβαση στα API της συσκευής. Εμένα δεν με χάλασε καθόλου που η gazzeta ή το Πρώτο Θέμα έχουν κάνει optimized τα site τους για την μικρή οθόνη του iPhone μου. Εσένα πως ακριβώς σε χάλασε; Απλά για να διαμαρτύρεσαι;

Follow me on twitter


#63   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/04/2010 - 19:00

Αν δεν σου αρέσει η συμπεριφορά μου η λύση είναι απλή. Και εμένα δεν μου αρέσει να διαβάζω θριαμβολογιες και αναμασημενες βλακείες όπως το ότι η apple έπιασε το 72% των smartphones στην Ιαπωνία που περνάνε και ανεπεξεργαστες.

Από τα site που βλέπω μισά είναι το conra.GR.

Δεν μπορώ πάντως νανπω οριβπεριμενα και πολλά περισσότερα από συμπεριφορά. Μια σκέψη παρεθεσα αντίθετη με την δική σου αλλά έχω προβλημα συμπεριφοράς. Τι να κάνουμε κάποιοι σκεφτόμαστε. Το EULA της apple δεν το απαγορεύει.

Παρακαλώ να με βγάλετε από local mod γιατί οι απόψεις μου δεν συναβδουν με την πολιτισμική επανάσταση του Sepsis και του HTML5.


Aκόμα και τώρα συνεχίζεις να είσαι εριστικός και να λες γενικολογίες για άσχετα θέματα. Σου λείπει το conta.gr? Υπάρχουν τόσα άλλα ελληνικά αθλητικά site iPhone-optimized. Αν σε καίει τόσο πολύ πάρε το Nexus One που τρέχει (?) το flash beta. Ειδικά στο contra.gr δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να σου λείπει το flash περιεχόμενο του....είναι επειικώς απαράδεκτο και χρησιμοποιείται μόνο για τις διαφημίσεις!!!! Σου λείπουν τόσο πολύ οι διαφημίσεις?

Aυτό για την Ιαπωνία, βεβαίως, ήταν μια γελοιότητα που καλώς σχολιάστηκε όπως σχολιάστηκε. Η ένστασή μου εμένα αφορά το συγκεκριμένο τόπικ για το flash αποκλειστικά. Δεν θα κάτσω να υπερασπιστώ την κάθε κίνηση της Apple μιας και δεν συμφωνώ με όλες και το έχω εκφράσει επανελλειμένως.

Άσε λοιπόν τις αοριστολογίες και απάντα με κανα επιχείρημα μπας και καταλήξουμε πουθενά. Και ειδικά προς εμένα είσαι πολύ άδικος γιατί έχω εκφράσει πολλές φορές την ένσταση μου για διάφορες πράξεις της Apple. Συγκεκριμένα, για το flash, όμως, είμαι μαζί της.

Follow me on twitter


#64   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2010 - 19:03

Τα χουμε μπερδέψει λιγάκι. Καταρχάς διαφημίσεις ήδη υπάρχουν σε apps. Το ότι σε ενοχλεί που η Apple μπήκε σε αυτή τη μπίζνα μου λέει πολλά για το πόσο Apple hater είσαι. Toυλάχιστον να βλέπουμε καμιά διαφήμιση της προκοπής και όχι τα klein mein της Google. (Κρατάμε πάντα και μια επιφύλαξη μέχρι να το δούμε στην πράξη). Δλδ, σε πείραξε εσένα το demo του ad του toy story 3? Θα τρελαθούμε εντελώς.

Δεύτερον, η συνδομή για τις ειδήσεις που διάολο κολλάει; Και γι'αυτό η Apple φταίει; Μπορείς να μου εξηγήσεις με κανά επιχείρημα γιατί φταίει η Apple γιαυτό; Φταίει η Apple επειδή η WSJ θα χρεώνει συνδρομή μέσω δικιάς της app? Πώς διάολο μπορεί να φταίει η Apple;

Τέλος, γιατί σε χαλάνε οι εφαρμογές; Είναι πραγματικά αδύνατον να δημιουργηθεί μέσω web app εφαρμογή αντίστοιχη μιας native, πολύ απλά γιατί δν μπορεί να έχει πρόσβαση στα API της συσκευής. Εμένα δεν με χάλασε καθόλου που η gazzeta ή το Πρώτο Θέμα έχουν κάνει optimized τα site τους για την μικρή οθόνη του iPhone μου. Εσένα πως ακριβώς σε χάλασε; Απλά για να διαμαρτύρεσαι;



Apple hater? δεν θα το ελεγα εχω παρει το 3g kai μετα το 3gs, Μηπως αυτο μου απαγορευει να σκεφτομαι? :) προφανως δεν διαβασες το post μετα τη διορθωση που εκανα :) εγω απλα ειμαι καταναλωτης και οχι οπαδος :) η συνδρομη κολλαει στος εξης..αν δεν μπορεις να δεις αυτο που θες με το safari αναγκαζεσε να πας στο app που ισως μετα φερει την συνδρομη..το αν μπηκε στην μπιζνα η apple εγω δεν εχασα τπτ. τελευταια φορα που κοιταξα δεν ειχα μετοχες της MS η της Google.. ειμαι αντικειμενικος..σε αντιθεση με αλλους:)

#65   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/04/2010 - 19:09

και σε ποιό σημείο εγώ δεν είμαι αντικειμενικός; Κανείς μέχρι στιγμής δεν έχει προσφέρει ένα σοβαρό αντεπιχείρημα σε αυτά που υποστηρίζουν Apple-Microsoft.

Αυτό για τη συνδρομή, ούτως ή άλλως εάν η εφημερίδα/περιοδικό κτλπ ήθελε να εφαρμόσει συνδρομή θα μπορούσε να το κάνει πολύ εύκολα πολύ απλά βάζοντας έναν detector για το mobile safari και κόβοντάς σου την πρόσβαση. Ακόμα και αν το περιεχόμενό του ήταν flash-free.

Kαι κανείς δεν σας απαγορεύει να σκέφτεται...πολύ προσωπικά το χετε πάρει το θέμα. Εγώ απλώς μίλησα γιατί διαβάζω τρελά πράγματα που δεν στέκουν. Ή θα μιλάμε με επιχειρήματα είτε όχι. Γλαφυρότητες του στυλ 'έχω μετοχές' κτλπ δεν με αγγίζουν

Follow me on twitter


#66   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/04/2010 - 19:19

Το flash αυτή τη στιγμή είναι dominant στο web.

Η apple για τους λόγους της δεν το υποστηρίζει.

Το HTML5 είναι under development και αποτελεί δραματική μειοψηφία.

Το ότι θα επικρατήσει είμαι εικασια και ευχολογιο.

Το ότι η apple δεν μπλέκει με την ανάπτυξη του flash είναι δικό της θέμα αλλά δεν μπορεί να ισχυρίζεται πως είναι περριτο. Η στάση όμως αυτή της apple είναι υπεροπτικη και patronizing.

Υπάρχει καμία διαφωνία? Αν όχι κάποιος να μας πει σε ποσά χρόνια θα μπορούμε να βλέπουμε τα πάντα στο web από όλες τις συσκευές?

#67   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2010 - 19:29

"Το ότι σε ενοχλεί που η Apple μπήκε σε αυτή τη μπίζνα μου λέει πολλά για το πόσο Apple hater είσαι"

Ή θα μιλάμε με επιχειρήματα είτε όχι. Γλαφυρότητες του στυλ 'έχω μετοχές' κτλπ δεν με αγγίζουν


Απαντησες μονος σου ... :rolleyes:

#68   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 30/04/2010 - 19:36

Το flash αυτή τη στιγμή είναι dominant στο web.


Σε ποιό web; Trash web?
Behind the Scenes...

#69   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2010 - 19:44

Σε ποιό web; Trash web?



trash?!xmmm..εκανα δεξι κλικ πανω στα βιντεακια που βαζετε στην πρωτη σελιδα...νομιζω ελεγε flash plugin...τοσο καιρο που μπενω στο σαιτ δεν ειχα σκεφτει ποτε τη λεξη trash!! :blush:

#70   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/04/2010 - 19:49

Όπως θέλεις πες το αλλά δεν νομίζω το HTML5 να σου εξασφαλίζει ανωτερότητα. Αν έχεις σκοπό να φτιάξεις ένα trash site τα εργαλεία είναι απλά το μέσον για το αποτέλεσμα ευθύνεται ο κάθε δημιουργός.

#71   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 30/04/2010 - 19:58

trash?!xmmm..εκανα δεξι κλικ πανω στα βιντεακια που βαζετε στην πρωτη σελιδα...νομιζω ελεγε flash plugin...τοσο καιρο που μπενω στο σαιτ δεν ειχα σκεφτει ποτε τη λεξη trash!! :blush:


Αγαπητέ, πριν πατήσεις το reply καλό είναι να διαβάζεις ολόκληρο το post στο οποίο απαντάς.

Το flash αυτή τη στιγμή είναι dominant στο web.

Σε ποιό web; Trash web?


Κάποια flash plugins δεν αποτελούν το 100% του site και σε καμία περίπτωση "dominant".
Behind the Scenes...

#72   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/04/2010 - 20:08

Κυριε iPhoneHellas και Κύριε Sepsis! Μια εικόνα = 1000 λέξεις:

Συνημμένο αρχείο  IMG_0168.PNG   62,26KB   12 λήψεις

ναι ναι το iPhonehellas.gr είναι... :) Όσα επιχειρήματα και να μας πείτε εμείς αυτήν την εικόνα βλέπουμε όταν φορτώνουμε το αγαπημένο μας site! Φαντάζομαι και εσείς... Ξεκινήστε λοιπόν την προσπάθεια να μας δείξετε πόσο καλό είναι το HTML5...

Εγώ σαν χρήστης του φόρουμ δεν ξέρω πως θα γίνει... Στείλτε mail στην Apple, μετατρέψτε τα βίντεο, κάντε ότι θέλετε αλλά ο τελικός χρήστης θέλει να βλέπει! Δεν ξέρω πως... Ας βάλει η Apple μια μπάρα στην αρχή όταν φορτώνει το site που να λέει: Ο ιστότοπος που επισκέπτεστε περιέχει περιεχόμενο σε μορφή Flash, Θέλετε να εμφανίζεται? Ναι, Οχι!

Το ξέρετε πως με πέρνουν ακόμα τηλέφωνα και με ρωτάνε τι είναι αυτά τα κυβάκια;
Αν λοιπόν σας αρέσει η εικόνα αυτή οκ... Εμένα δεν μου αρέσει...

#73   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 30/04/2010 - 20:11

iPhoneHellas, η apple απο το 2007 με το πρώτο iPhone πήρε αποστάσεις απο το flash για τους δικούς της λόγους. Απο τότε έχουν περάσει 3 χρόνια και το HTML5 αποτελεί ακόμα θλιβερή μειοψηφία του """"""web experience"""""". Πραγματικά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι στο κοντινό διάστημα θα έχουν ανατραπεί τόσο πολύ τα δεδομένα.

Το iPhone και το iPad το αγοράζεις με βάση τη χρήση που θα του κάνεις το 2014 και άν; Γιατί στην τελική αυτό έχει σημασία.

Δέχομαι αυτό που μου λές, για το ότι εσύ προσωπικά δεν επισκέπτεσαι sites με flash κτλ. Και τυχαίνει ένα περιστατικό επείγον, ας πούμε ψάχνεις ένα δρομολόγιο πλοίο σε μια ναυτιλιακή εταιρεία μέσω google και ανοίγει η σελίδα σε flash και βλέπεις κύβους. Εκείνη τη δεδομένη στιγμή πες μου πόσο πολύ σε ενδιαφέρει το """""""""""""user experience""""""""""""""...

Η Apple απο το 2007 έκοψε το flash γιατί ήξερε ότι ΠΟΤΕ το appstore δεν θα γινόταν αυτό που έγινε. Η apple εν έτει 2010 ενώ μπορεί να δώσει αυτή τη δυνατότητα στους χρήστες mobile συσκευών ειδικά του iPad με άψογη συμπεριφορά του flash ΔΕΝ το κάνει για τον ίδιο λόγο $.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 30/04/2010 - 20:13


#74   tsoris

tsoris

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2010 - 20:54

Διαβαζω συχνα το forum αλλα δεν εχω ποσταρει κατι σχεδον ποτε... Εχω μεινει εκπληκτος!!! Οι local moderators να ειναι τοσο κατα τις ιδεολογιας της Apple ενω οι moderators να ειναι με το μερος της.. Anyway παιδια θα συμφωνησω με τους local mod και theme.. Η Apple το εχει ξεφτηλισει.. Νομιζει οτι εχει πιασει το παπα απο ξερετε που (οπου το εχει κανει) και λεει οτι θελει και οτι την συμφερει.. Ναι συμφωνω ο flash ειναι βαρυς τρυπιος και γενικοτερα εχει bugs αλλα δεν τον ξεκοβεις τελειως! Ναι ισως στα iPhone καλα εκανε και δεν το εβαλε.. Αλλα και στο iPad που η βασικη του χρηση ειναι για σερφαρισμα?? Γενικοτερα με εχει απογοητευσει η Apple με τους κομπλεξισμους της.. Next time eventualy Android Os.. ;)

#75   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/04/2010 - 21:32

Το θέμα δεν ειναι αν το iphonehellas.gr έχει ένα δυο flash components. Στην τελική θα ήταν και μ***** να έχει ένα κάρο flash όταν απευθυνετε σε iPhone users. Το θέμα είναι το γίνεται με το υπόλοιπο web, trash ή intelectual. Αν ο ρυθμός ιοθετησης ρου HTML5 ήταν τόσο μεγάλος δεν θα τρογωμασταν για το flash, θα μας είχε αφήσει και θα μιλαγαμε για silverlight ή κάτι άλλο. Μέχρι να κυριαρχήσει κάποιο πρότυπο τι θα γίνει με την mobile επανάσταση (και το λεω χωρίς ειρωνία). Ρωτάς την adobe τι κάνετε και σου λει το παλεύουμε ρωτάς την apple εσεις τι κάνετε και σου λέει είμαστε υπεράνω.

Δεν με καλύπτει η απάντηση της apple, ούτε της adobe με καλύπτει απόλυτα αλλά περμενω να δω κάτι σε ένα δυο μήνες. Τελως πάντων καθώς δεν θα υπάρξει καμία συννενοηση ούτε συμφωνία το αφήνω τα θέμα σε όσους έχουν όρεξη με μια μόνο σκέψη και δεν με απασχολεί και αν την Θεωρείτε σωστή ή όχι την άποψη αυτή.

Ποτέ δεν θα καταφέρουμε να δούμε όλο το web σε mobile device γιατί πάντα θα υπάρχουν κρυφά ή φανερά συμφέροντα που θα επιβαλονται με τον ένα ή τον άλλο τροπο για ίδιο όφελος και μόνο. Ποτέ κανένας δεν θα με πείσει πως το ζήτημα που συζητάμε αφορά το καλό του τελικού χρήστη. Οπότε τελικά μήπως θα ήταν καλύτερα κάποιος με κάποιον τροπο να ΕΠΕΒΑΛΕ ένα universal πρότυπο και να ελεγε «κύριοι αυτό είναι πρέπει να συμπρφωθειτε ΟΛΟΙ εντως τάδε χρόνου για να μπορεί ο τελικός χρήστης να επωφεληθεί.» Δεν είναι λογικό να πειμενω ποιος θα επικρατήσει για να έχω τα πάντα στο mobile device μου όπως και στο desktop ή το laptop μου.

Ps δεν έχει νόημα η φαγομαρα το θέμα είναι πως απ'οσο βλέπεις δεν έχουν σβηστει comments το τι πιστεύει ο καθένας από εκεί κι πέρα είναι δικό του θέμα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες