Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Steve Jobs' thoughts on flash


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
119 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 30/04/2010 - 21:41

Κυριε iPhoneHellas και Κύριε Sepsis! Μια εικόνα = 1000 λέξεις:



ναι ναι το iPhonehellas.gr είναι... :) Όσα επιχειρήματα και να μας πείτε εμείς αυτήν την εικόνα βλέπουμε όταν φορτώνουμε το αγαπημένο μας site! Φαντάζομαι και εσείς... Ξεκινήστε λοιπόν την προσπάθεια να μας δείξετε πόσο καλό είναι το HTML5...

Εγώ σαν χρήστης του φόρουμ δεν ξέρω πως θα γίνει... Στείλτε mail στην Apple, μετατρέψτε τα βίντεο, κάντε ότι θέλετε αλλά ο τελικός χρήστης θέλει να βλέπει! Δεν ξέρω πως... Ας βάλει η Apple μια μπάρα στην αρχή όταν φορτώνει το site που να λέει: Ο ιστότοπος που επισκέπτεστε περιέχει περιεχόμενο σε μορφή Flash, Θέλετε να εμφανίζεται? Ναι, Οχι!

Το ξέρετε πως με πέρνουν ακόμα τηλέφωνα και με ρωτάνε τι είναι αυτά τα κυβάκια;
Αν λοιπόν σας αρέσει η εικόνα αυτή οκ... Εμένα δεν μου αρέσει...



Αναμένουμε περισσότερα screenshots από ανταγωνιστικές συσκευές οι οποίες κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή και από εταιρείες φιλικές προς το Flash, για να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας...
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   OhYeah

OhYeah

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/05/2010 - 05:11

Θεέ μου! Μια μέρα δεν έριξα ματιά στα forum, και δεν μπορώ να πιστέψω πόσες π*π*ρολογίες έχουν γραφτεί!
ktzaf, από 1-2 συζητήσεις που είχαμε νόμιζα ότι ήσουν έναν ψιλο-ρέμπελος, αλλά τελικά πολύ απλά
είσαι "rebel without a cause"! Και εσύ και οι υπόλοιποι (Smaug, michaelkrtikos, mixail) τελικά τι το έχετε το
Internet, για trash-surfing? Προς Θεού, διαβάστε λίγο ιστορία τεχνολογίας και εταιριών και μετά ελάτε να
βάλετε εταιρίες όπως Adobe, Google, Micro$oft απέναντι από την Apple! Όχι ότι η Apple είναι άγια - Στο
κάτω-κάτω και αυτή το συμφέρον της κοιτάει και πως να αυγατίσει την περιουσία της, αλλά τουλάχιστον έχει
βγάλει προϊόντα ποιοτικά, που διευκολύνουν τον κόσμο και που τα προτιμά - Και ένα από αυτά τυχαίνει να
είναι και στην κατοχή σας και επίσης είναι και ο λόγος για τον οποίο υπάρχει αυτό το site και εσείς που
γράφετε εδώ! Μόνο αυτό να σκεφτείτε, θα καταλάβετε πόση ειρωνεία περιέχουν τα γραφόμενα σας από μόνα
τους...

Είτε το θέλετε είτε δεν το θέλετε, το μέλλον είναι το HTML5. Αυτά που βλέπετε αυτή τη στιγμή στην οθόνη
σας (Javascript, PHP, εικόνες, βίντεο, κλπ.) δένουν όλα μαζί με κώδικα που πηγάζει από HTML4.
Τι το πιο φυσιολογικό λοιπόν να πάμε παρακάτω; Δηλαδή στο HTML5! Το οποίο αν εμπλουτιστεί εν τέλη τόσο πολύ
(σε σχέσει με το «φτωχό» HTML4) που να μην έχει ανάγκη από τρίτα plugins (που στο κάτω-κάτω είναι και ο λόγος
για τον οποίο «βαραίνουν» τόσο πολύ οι browsers και ειδικότερα τουσ mobile browsers) θα έχουμε ένα
άνευ προηγουμένου «δεμένο» browsing experience - Και σε desktop αλλά και σε mobiles. Και σε Windows, αλλά
και σε Mac, Linux, κ.ο.κ

Επίσης, το Flash ήταν φτιαγμένο από την αρχή για desktop browsers, που εκεί ΚΑΙ ΠΑΛΙ έκανε τόσο χάλια την
δουλεία του, πού όσο δυνατός και να ήταν ο υπολογιστής, τον γονάτιζε με μερικά παράλληλα παράθυρα με
υλικό Flash (δηλαδή μερικά παράθυρα με full flash sites και flash videos). Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για την
εφαρμογή του σε mobile συσκευές - Με άλλα λόγια με Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α !!!
Γιατί, αν ήταν εφαρμόσιμο, θα είχε γίνει εδώ και πολλά χρόνια και δεν θα είχαμε φτάσει στην σημερινή
κατάσταση που δεν υπάρχει ούτε μια mobile συσκευή που να έχει τελική έκδοση Flash σε browsing experience.
Η ΜΟΝΗ λύση για την Adobe είναι να ξαναγράψει το Flash από μηδενική βάση, που είναι κάτι σχεδόν απίθανο
(εδώ ολόκληρη Micro$oft και τόσα χρόνια έχει αφήσει όλες τις εκδόσεις των Window$ στην ίδια απαρχαιωμένη
και «τρύπια» βάση του…)

Τέλος, αν δεν θέλετε να πρήζετε και εμάς και τους εαυτούς σας, τραβήξτε και αγοράστε mobile συσκευές που
έχουν open source λειτουργικό (πχ. Android) Αλλά φροντίστε να μην είστε open source χρήστες «γιαλαντζί» - Να
βάλετε και open source λειτουργικό και στους υπολογιστές σας άμα είσαστε πραγματικοί μάγκες. Πχ. Linux!

ΥΓ. Προσωπικά, δεν θα πόνταρα ποτέ την «ελευθερία μου» σε προϊόντα από εταιρίες όπως Google, Micro$oft,
Adobe, κλπ. Προτιμώ καλύτερα την διαολιά και πανουργία της Apple! ;) :P

ΥΓ2. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ "UI" ΣΕ MOBILE SURFING ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ FLASH:
Οι περισσότερες εταιρίες κατασκευάζουν smart-phones με οθόνες αφής. Αφή + Flash = ? ? ?
Έχετε επισκεφτεί ιστοσελίδες με μενού και γραφικά που χρειάζεται να περάσει ο κέρσορας από πάνω τους
για να ενεργοποιηθούν/ διαδράσουν (interact)? Για πείτε μου πως θα μπορούσε κανείς να το κάνει αυτό σε
μια οποιαδήποτε συσκευή αφής...

#78   mike26

mike26

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/05/2010 - 10:24

Ρε βγείτε έξω να ξεσκασετε !Είναι δυνατών ένα ολόκληρο internet να κάθεται και να κουράζεται επειδή δεν έχει το ΚΙΝΗΤΌ ΤΗΛΈΦΩΝΟ τους ένα χαρακτηριστικό που τούς επιτρέπει να βλέπουν υλικό στο internet? Κανονικά εμείς δε θα έπρεπε ν' ασχολούμαστε καθόλου (εκτός από τους πορνογερους που θέλουν να βλέπουν τα πάντα παντού) ! Αυτά είναι θέματα των διαφημιστών!Βγείτε έξω να πιείτε ένα καφέ !Και να μην είστε αχάριστοι . Έχετε ήδη αρκετά . Μη ξεχνάτε ότι τα περισσότερα κινητά δεν έχουν καν internet

Τελευταία επεξεργασία από: mike26, 01/05/2010 - 10:31


#79   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 01/05/2010 - 11:33

Θεέ μου! Μια μέρα δεν έριξα ματιά στα forum, και δεν μπορώ να πιστέψω πόσες π*π*ρολογίες έχουν γραφτεί!
ktzaf, από 1-2 συζητήσεις που είχαμε νόμιζα ότι ήσουν έναν ψιλο-ρέμπελος, αλλά τελικά πολύ απλά
είσαι "rebel without a cause"! Και εσύ και οι υπόλοιποι (Smaug, michaelkrtikos, mixail) τελικά τι το έχετε το
Internet, για trash-surfing? Προς Θεού, διαβάστε λίγο ιστορία τεχνολογίας και εταιριών και μετά ελάτε να
βάλετε εταιρίες όπως Adobe, Google, Micro$oft απέναντι από την Apple! Όχι ότι η Apple είναι άγια - Στο
κάτω-κάτω και αυτή το συμφέρον της κοιτάει και πως να αυγατίσει την περιουσία της, αλλά τουλάχιστον έχει
βγάλει προϊόντα ποιοτικά, που διευκολύνουν τον κόσμο και που τα προτιμά - Και ένα από αυτά τυχαίνει να
είναι και στην κατοχή σας και επίσης είναι και ο λόγος για τον οποίο υπάρχει αυτό το site και εσείς που
γράφετε εδώ! Μόνο αυτό να σκεφτείτε, θα καταλάβετε πόση ειρωνεία περιέχουν τα γραφόμενα σας από μόνα
τους...

Είτε το θέλετε είτε δεν το θέλετε, το μέλλον είναι το HTML5. Αυτά που βλέπετε αυτή τη στιγμή στην οθόνη
σας (Javascript, PHP, εικόνες, βίντεο, κλπ.) δένουν όλα μαζί με κώδικα που πηγάζει από HTML4.
Τι το πιο φυσιολογικό λοιπόν να πάμε παρακάτω; Δηλαδή στο HTML5! Το οποίο αν εμπλουτιστεί εν τέλη τόσο πολύ
(σε σχέσει με το «φτωχό» HTML4) που να μην έχει ανάγκη από τρίτα plugins (που στο κάτω-κάτω είναι και ο λόγος
για τον οποίο «βαραίνουν» τόσο πολύ οι browsers και ειδικότερα τουσ mobile browsers) θα έχουμε ένα
άνευ προηγουμένου «δεμένο» browsing experience - Και σε desktop αλλά και σε mobiles. Και σε Windows, αλλά
και σε Mac, Linux, κ.ο.κ


Τέλος, αν δεν θέλετε να πρήζετε και εμάς και τους εαυτούς σας, τραβήξτε και αγοράστε mobile συσκευές που
έχουν open source λειτουργικό (πχ. Android) Αλλά φροντίστε να μην είστε open source χρήστες «γιαλαντζί» - Να
βάλετε και open source λειτουργικό και στους υπολογιστές σας άμα είσαστε πραγματικοί μάγκες. Πχ. Linux!


Kαταρχήν, αν δεν σου αρέσει ότι γράφεται μπορείς να κάνεις ignore κάποιους users για να αποφεύγεις την ******λογία αντί να κάθεσαι να τη σχολιάζεις.

Τα τσιτάτα του trash-surfing κλπ μπορείς να τα απευθύνεις σε καμία ijustine, ακόμα και farmville να έπαιζα 25/24h δεν έχεις κανένα δικαίωμα να σχολιάσεις ως trash-surfing το flash επειδή η Apple χρόνια τώρα δεν προσφέρει τα API για hardware acceleration στο flash με αποτέλεσμα να σας ρουφάει όλη τη CPU.

Kαμία adobe, micro$oft και Google δεν θα βάλω απέναντι απο την Α$p$p$l$e. Oι 3 πρώτες είναι πρώτες στους τομείς τους και η Apple έχει ένα 10%, πως να τους βάλω απέναντι δλδ.

Τα γραφόμενα μου δεν είναι καθόλου ειρωνικά. Το iPhone είναι ένα πάρα πολύ καλό προϊόν για αυτό και το προτίμησα. Με το ίδιο σκεπτικό δεν θα μπορούσα να κράζω ας πούμε και την Renault για τα άθλια πλαστικά που έχει στο Clio ή την Sennheiser για το ότι ενώ τα ακουστικά της βγάζουν πολύ ποιοτικό ήχο ενώ η ποιότητα κατασκευής είναι κάτω του μετρίου. Το κάθε προϊόν το διάλεξα για συγκεκριμένους λόγους, το να εντοπίζω τις ελλείψεις/μειονεκτήματα του και να τα σχολιάζω μου φαίνεται λογικό και όχι ειρωνικό.

Το μέλλον είναι η HTML5.0, το θέμα είναι σε πιο μέλλον, γιατί αν αυτό το "μέλλον" είναι σε 5 χρόνια να το βράσω. Οι συσκευές και υπολογιστές που κατέχω έχουν διάρκεια χρήσης καμιά τριετία τετραετία maximum. Tι να κάνω μια συσκευή που υποστηρίζει το μέλλον ενώ το μέλλον δεν είναι εδώ.

Εν κατακλείδι, για να μην σε πρήζω με τις ******λογίες μου μπορείς να κάνεις ένα ωραιότατο ignore, αφού ο σεβασμός στις γνώμες των άλλων μάλλον δεν είναι κάτι το οποίο σε χαρακτηρίζει.







Ρε βγείτε έξω να ξεσκασετε !Είναι δυνατών ένα ολόκληρο internet να κάθεται και να κουράζεται επειδή δεν έχει το ΚΙΝΗΤΌ ΤΗΛΈΦΩΝΟ τους ένα χαρακτηριστικό που τούς επιτρέπει να βλέπουν υλικό στο internet? Κανονικά εμείς δε θα έπρεπε ν' ασχολούμαστε καθόλου (εκτός από τους πορνογερους που θέλουν να βλέπουν τα πάντα παντού) ! Αυτά είναι θέματα των διαφημιστών!Βγείτε έξω να πιείτε ένα καφέ !Και να μην είστε αχάριστοι . Έχετε ήδη αρκετά . Μη ξεχνάτε ότι τα περισσότερα κινητά δεν έχουν καν internet


Here’s to the crazy ones. The misfits. The rebels. The troublemakers. The round pegs in the square holes. The ones who see things differently. They’re not fond of rules. And they have no respect for the status quo. You can quote them, disagree with them, glorify or vilify them. About the only thing you can’t do is ignore them. Because they change things. They push the human race forward. And while some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

#80   OhYeah

OhYeah

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/05/2010 - 15:50

Το τι θα κάνω και τι δεν θα κάνω ignore, επέτρεψε με να το ξέρω καλύτερα από εσένα όσο αφορά για την πάρτη μου.

Το Farmville είναι Trash, εφόσον δεν είναι τίποτε άλλο από ένας ΚΑΚΟΣ κλόνος κατηγορίας παιχνιδιών που έχει προυπάρξει εδω και ΠΑΡΑ πολλά χρόνια σε τρομακτικά καλύτερες εκδόσεις! Το Farmville έχει την δημοτικότητα που έχει χάρη στα Facebook-junkies και 10-20χρονα που τώρα τελευταία ανακάλυψαν παιχνίδια τέτοιου τύπου.

…Kαμία adobe, micro$oft και Google δεν θα βάλω απέναντι απο την Α$p$p$l$e. Oι 3 πρώτες είναι πρώτες στους τομείς τους και η Apple έχει ένα 10%, πως να τους βάλω απέναντι δλδ.


Ναι, και; Τι εξυπνάδα είναι αυτή τώρα; Και η Apple είναι πρώτη σε MP3/Multimedia players, πρώτη σε πωλήσεις μουσικής, πρώτη σε πωλήσεις λογισμικού και σιγά σιγά πρώτη σε smartphones.

Tι να κάνω μια συσκευή που υποστηρίζει το μέλλον ενώ το μέλλον δεν είναι εδώ.


Αναφέρεις παρακάτω κάτι παλιό, αλλά πάντα επίκαιρο και ΠΟΛΥ σοφό: «Ηere’s to the crazy ones. The misfits. The rebels… κλπ.» - Όσο πιο γρήγορα λοιπόν ξεκολλήσουμε από ιστοσελίδες με σαπίλα flash και επιμένουμε σε σελίδες που βλέπονται από οποιοδήποτε μέσο, τόσο πιο γρήγορα θα έρθει πιο κοντά το «μέλλον» - Στα χέρια των «ρέμπελων» είναι οι κατάσταση...

#81   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/05/2010 - 17:35

H.264 Already Won—Makes Up 66 Percent Of Web Videos

Read more: http://techcrunch.co.../#ixzz0mgziokcu

Follow me on twitter


#82   angmar

angmar

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/05/2010 - 18:54

Trash web, άχρηστη τεχνολογία, σαπίλα. Μου αρέσει αυτή η απαξίωση, ειδικά όταν έχουμε άμεσο αντικαταστάτη, έστω το 2021.
www.melbourne.com δείτε ένα κομμάτι του web, μη χρησιμοποιείτε το flash για να βλέπετε μόνο τσόντες.

Μια χάρη θα ζητήσω, μη βάζετε τη λέξη ρέμπελος και τη λέξη apple στην ίδια πρόταση, ούτε καν στην ίδια σκέψη, για όνομα δηλαδή.

"Το κείμενο αυτό προστατεύετε από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας, απαγορεύεται η αναπαραγωγή ολόκληρου ή τμήματός του χωρίς την έγγραφη άδεια του συντάκτη"

(ξέρετε, ρεμπελιά, ελευθερία και DRM)

Τελευταία επεξεργασία από: angmar, 01/05/2010 - 18:54


#83   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/05/2010 - 20:46

Θεέ μου! Μια μέρα δεν έριξα ματιά στα forum, και δεν μπορώ να πιστέψω πόσες π*π*ρολογίες έχουν γραφτεί!
ktzaf, από 1-2 συζητήσεις που είχαμε νόμιζα ότι ήσουν έναν ψιλο-ρέμπελος, αλλά τελικά πολύ απλά
είσαι "rebel without a cause"! Και εσύ και οι υπόλοιποι (Smaug, michaelkrtikos, mixail) τελικά τι το έχετε το
Internet, για trash-surfing? Προς Θεού, διαβάστε λίγο ιστορία τεχνολογίας και εταιριών και μετά ελάτε να
βάλετε εταιρίες όπως Adobe, Google, Micro$oft απέναντι από την Apple! Όχι ότι η Apple είναι άγια - Στο
κάτω-κάτω και αυτή το συμφέρον της κοιτάει και πως να αυγατίσει την περιουσία της, αλλά τουλάχιστον έχει
βγάλει προϊόντα ποιοτικά, που διευκολύνουν τον κόσμο και που τα προτιμά - Και ένα από αυτά τυχαίνει να
είναι και στην κατοχή σας και επίσης είναι και ο λόγος για τον οποίο υπάρχει αυτό το site και εσείς που
γράφετε εδώ! Μόνο αυτό να σκεφτείτε, θα καταλάβετε πόση ειρωνεία περιέχουν τα γραφόμενα σας από μόνα
τους...

Είτε το θέλετε είτε δεν το θέλετε, το μέλλον είναι το HTML5. Αυτά που βλέπετε αυτή τη στιγμή στην οθόνη
σας (Javascript, PHP, εικόνες, βίντεο, κλπ.) δένουν όλα μαζί με κώδικα που πηγάζει από HTML4.
Τι το πιο φυσιολογικό λοιπόν να πάμε παρακάτω; Δηλαδή στο HTML5! Το οποίο αν εμπλουτιστεί εν τέλη τόσο πολύ
(σε σχέσει με το «φτωχό» HTML4) που να μην έχει ανάγκη από τρίτα plugins (που στο κάτω-κάτω είναι και ο λόγος
για τον οποίο «βαραίνουν» τόσο πολύ οι browsers και ειδικότερα τουσ mobile browsers) θα έχουμε ένα
άνευ προηγουμένου «δεμένο» browsing experience - Και σε desktop αλλά και σε mobiles. Και σε Windows, αλλά
και σε Mac, Linux, κ.ο.κ

Επίσης, το Flash ήταν φτιαγμένο από την αρχή για desktop browsers, που εκεί ΚΑΙ ΠΑΛΙ έκανε τόσο χάλια την
δουλεία του, πού όσο δυνατός και να ήταν ο υπολογιστής, τον γονάτιζε με μερικά παράλληλα παράθυρα με
υλικό Flash (δηλαδή μερικά παράθυρα με full flash sites και flash videos). Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για την
εφαρμογή του σε mobile συσκευές - Με άλλα λόγια με Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α !!!
Γιατί, αν ήταν εφαρμόσιμο, θα είχε γίνει εδώ και πολλά χρόνια και δεν θα είχαμε φτάσει στην σημερινή
κατάσταση που δεν υπάρχει ούτε μια mobile συσκευή που να έχει τελική έκδοση Flash σε browsing experience.
Η ΜΟΝΗ λύση για την Adobe είναι να ξαναγράψει το Flash από μηδενική βάση, που είναι κάτι σχεδόν απίθανο
(εδώ ολόκληρη Micro$oft και τόσα χρόνια έχει αφήσει όλες τις εκδόσεις των Window$ στην ίδια απαρχαιωμένη
και «τρύπια» βάση του…)

Τέλος, αν δεν θέλετε να πρήζετε και εμάς και τους εαυτούς σας, τραβήξτε και αγοράστε mobile συσκευές που
έχουν open source λειτουργικό (πχ. Android) Αλλά φροντίστε να μην είστε open source χρήστες «γιαλαντζί» - Να
βάλετε και open source λειτουργικό και στους υπολογιστές σας άμα είσαστε πραγματικοί μάγκες. Πχ. Linux!

ΥΓ. Προσωπικά, δεν θα πόνταρα ποτέ την «ελευθερία μου» σε προϊόντα από εταιρίες όπως Google, Micro$oft,
Adobe, κλπ. Προτιμώ καλύτερα την διαολιά και πανουργία της Apple! ;) :P

ΥΓ2. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ "UI" ΣΕ MOBILE SURFING ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ FLASH:
Οι περισσότερες εταιρίες κατασκευάζουν smart-phones με οθόνες αφής. Αφή + Flash = ? ? ?
Έχετε επισκεφτεί ιστοσελίδες με μενού και γραφικά που χρειάζεται να περάσει ο κέρσορας από πάνω τους
για να ενεργοποιηθούν/ διαδράσουν (interact)? Για πείτε μου πως θα μπορούσε κανείς να το κάνει αυτό σε
μια οποιαδήποτε συσκευή αφής...





Ειδες κανεναν να διαφωνει οτι η HTML 5 ειναι το μελλον? ειναι σαν να λεμε οτι το 10.7 του mac os δεν θα αντικαταστησει το 10.6!! ομως το flash δεν ειναι μονο τσοντες. αν ειναι trash web μεγαλοι οργανισμοι, κινηματογραφικες εταιριες, βιντεο games studios..κλπ...τοτε τι να πω. και παντα θα υπαρχει η κατηγορια αυτων των plugins γιατι το κακο με τα ανοιχτα προτυπα ειναι οτι ειναι χρονοβορο να αποφασισουν και να συμφωνησουν τοσοι ανθρωποι και οργανισμοι τι θα ακολουθησουν.ειναι κατι σαν το δημοσιο...αργουν στην γραφιοκρατια...και πιο ευκολο στις εταιριες να βγαλουν ενα προιον στην αγορα. και οσο για το mouse over σε touch οθονες...υπαρχει βιντεακι που δειχνει ακριβως πως μπορει να γινει...καμια φορα δεν ειναι κακο να κοιταμε και κατι εκτος απο προιοντα που εχουν το μηλαρακι πανω. Καλο μηνα.


Υ.Γ Και οσο για το αν εχω το ιντερνετ για trash surfing...δεν θα σου απαντησω..

Τελευταία επεξεργασία από: mixail, 01/05/2010 - 20:51


#84   OhYeah

OhYeah

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/05/2010 - 00:48

Trash web, άχρηστη τεχνολογία, σαπίλα. Μου αρέσει αυτή η απαξίωση, ειδικά όταν έχουμε άμεσο αντικαταστάτη, έστω το 2021.
www.melbourne.com δείτε ένα κομμάτι του web, μη χρησιμοποιείτε το flash για να βλέπετε μόνο τσόντες.

Μια χάρη θα ζητήσω, μη βάζετε τη λέξη ρέμπελος και τη λέξη apple στην ίδια πρόταση, ούτε καν στην ίδια σκέψη, για όνομα δηλαδή.

"Το κείμενο αυτό προστατεύετε από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας, απαγορεύεται η αναπαραγωγή ολόκληρου ή τμήματός του χωρίς την έγγραφη άδεια του συντάκτη"

(ξέρετε, ρεμπελιά, ελευθερία και DRM)


Ρε εσύ angmar, λέισε μου μια απορία - Εσύ βάζεις υποψηφιότητα για την κατηγορία "Την λεώ στους άλλους απλά για να τους την λέω 2010" ή "Apple Hater, Just for the F*ck of It 2010"; Ανάθεμά με αν είπες κάτι εποικοδομητικό!

Τέλος δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλος αυτός ο χαμός με το αν τα προϊόντα της Apple παίζουν ή όχι Flash. Αν το παίζουν καλά ή όχι. Αν αυτό και κείνο. Τι σας νοιάζει; Μήπως σας είπε κανείς με το ζόρι πάρτε Apple; Μήπως οι επερχόμενες συσκευές της Windows & Google αγοράς δεν θα παίζουν Flash ή θα το παίζουν χάλια;

Τι να πω; Εδώ και δεκαετίες ζούμε σε ΜΗ δημοκρατικά καθεστώτα με ΜΗ δημοκρατικές διαδικασίες, εταιρίες και ανθρώπους και ξαφνικά για όλα τα κακά φταίει η Apple.

Εγώ πάλι έχω να σας πω αυτό: Περαστικά σας… Γιατί όσο αντί να κάνετε καλύτερο λογισμικό και υλικό, "φτιάχνετε" αστείες ιστορίες! ΚΑΛΑ να πάθετε. Σε κανέναν δεν θα λείψετε.

iStaTsakidia

#85   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2010 - 02:30

αυτό θα είναι και το τελευταίο ποστ που κάνω σε αυτό το φόρουμ... Για πολλούς λόγους:

1) πλέον δεν μοιραζομαι τις ίδιες ιδέες με το φόρουμ!
2) βαρέθηκα να λέω κάτι και να με βάζουν σε κάποια κατηγορία Apple fanboy ή apple hater!
3) βαρέθηκα να λέω κάτι που δεν σας κάνει στα αυτακια και να πεφτετε σαν κοράκια να με φάτε!
4) κάποιοι από σας νομίζεται πως η κάθε εταιρία θα σας δώσει ψωμί να φάτε!
5) έχω κατηγορηθεί από κάποιους για τις απόψεις μου που ξέφυγαν από την συζήτηση και αναφέρθηκαν στο ονομα μου!
Και για πολλούς άλλους που δεν επιτρέπεται να πω!

Ρε ohyeah Μήπως είσαι ξαδερφος του tilter?

παντός ότι και να είσαι έχω μόνο ένα να σου πω... Είσαι τόσο σκαλωμενος που βριζεις αλά apple (istatsakidia)!
Θα στο πω λοιπόν Ελληνικα και ας ξέρω πως θα σβηστει... [censored]

#86   mike22

mike22

    iPH Member

  • 312 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2010 - 03:14

Ρε παιδιά ηρεμίστε λίγο! Δεν θα μαλώσουμε εμείς επειδή η apple δεν γουστάρει να έχει flash στα κινητά της.
Στο κάτω κάτω μαγκιά της και συμφωνώ απόλυτα μαζί της για τους εξής λόγους:
1) Σκεφτειτε την μπαταρία του κινητού σας μετά από ενα 20λεπτο χρήσης (εδώ το laptop δεν τα βγάζει πέρα πάνω από μια ώρα).
2) Φανταστείτε να μέναμε στάσιμοι σε μία τεχνολογία για χρόνια, δεν θα υπήρχε δημιουργηκοτητα. Μεγαλες εταιρείες αρχίζουν και επενδύουν χρήματα σε νέες τεχνολογίες με εμμεσα αποτελέσματα και στην παγκόσμια οικονομία.
3) Αμα δείτε της δυνατότητες όπου προσφέρει το html5 θα εκπλαγείτε!

Υπάρχουν αλλοι τόσοι λόγοι, αλλά δεν μπορώ να τους αναλυω 4 το πρώι γράφοντας με το tapatalk θα επανέλθω αύριο.

ΥΓ: Ποτε δεν θα ξεχώριζα ομάδες ανθρώπων σε apple haters & apple lovers, απλά υπάρχουν αυτοί που σύμφωνουν αλλά και αυτοί οπου δεν συμφωνούν με την πολιτική της apple.

Ποσά ορθογραφικά λάθη εχω κάνει με το πληκτρολόγιο του iPhone και με την τσιμπλα στο μάτι ούτε που ξέρω ;) :lol:

#87   mike22

mike22

    iPH Member

  • 312 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2010 - 10:44

Στα παρακατω λινκ θα δείτε κάποιες εκπληκτικές σελίδες οπου κατασκευάστηκαν με την χρήση html5. (Δεν ανοίγουν με Internet Explorer)
http://mrdoob.com/pr...ents/ball_pool/
http://mrdoob.com/pr...google_gravity/
http://mrdoob.com/90...king_ _3D_Scene (για να λειτουργήσει χρειάζεται webcam)
http://spielzeugz.de...-particles.html
http://29a.ch/2010/3...-and-canvas-tag

Τα συμπεράσματα δικά σας! ;) :rolleyes:

#88   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 02/05/2010 - 11:16

Το τι θα κάνω και τι δεν θα κάνω ignore, επέτρεψε με να το ξέρω καλύτερα από εσένα όσο αφορά για την πάρτη μου.

Το Farmville είναι Trash, εφόσον δεν είναι τίποτε άλλο από ένας ΚΑΚΟΣ κλόνος κατηγορίας παιχνιδιών που έχει προυπάρξει εδω και ΠΑΡΑ πολλά χρόνια σε τρομακτικά καλύτερες εκδόσεις! Το Farmville έχει την δημοτικότητα που έχει χάρη στα Facebook-junkies και 10-20χρονα που τώρα τελευταία ανακάλυψαν παιχνίδια τέτοιου τύπου.



Ναι, και; Τι εξυπνάδα είναι αυτή τώρα; Και η Apple είναι πρώτη σε MP3/Multimedia players, πρώτη σε πωλήσεις μουσικής, πρώτη σε πωλήσεις λογισμικού και σιγά σιγά πρώτη σε smartphones.



Αναφέρεις παρακάτω κάτι παλιό, αλλά πάντα επίκαιρο και ΠΟΛΥ σοφό: «Ηere’s to the crazy ones. The misfits. The rebels… κλπ.» - Όσο πιο γρήγορα λοιπόν ξεκολλήσουμε από ιστοσελίδες με σαπίλα flash και επιμένουμε σε σελίδες που βλέπονται από οποιοδήποτε μέσο, τόσο πιο γρήγορα θα έρθει πιο κοντά το «μέλλον» - Στα χέρια των «ρέμπελων» είναι οι κατάσταση...


Aπλά σου παρέθεσα μια δυνατότητα που έχεις ως χρήστης, ώστε να αποφεύγεις φωνές που ******λογούν για να μην σε πρήζουν, εφόσον το forum προς τιμήν του είναι Δημοκρατικότατο και επιτρέπει όλες τις φωνές, τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.

Έλα ρε, το Farmville είναι trash και κακός κλώνος για junkies 10 χρoνα ενώ το iPad με τις δυνατότητες του απευθύνεται σε άτομα με PhD απο την NASA με preinstalled app το ifart.

Τότε να πας να διαγωνιστείς με την Creative, το eMusic ή το amazonmp3, (LOL).

To here to the crazy ones, the misfits, the rebels κτλ δεν θα μπορούσες ποτέ να το πείς με ένα iPhone στο χέρι. Εκτός αν είσαι ναρκισσιστής οπότε αλλάζει.

#89   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 02/05/2010 - 12:31

Kάντε επίσης αν θέλετε τον κόπο και διαβάστε και αυτό.

#90   OhYeah

OhYeah

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/05/2010 - 14:00

αυτό θα είναι και το τελευταίο ποστ που κάνω σε αυτό το φόρουμ... Για πολλούς λόγους:

1) πλέον δεν μοιραζομαι τις ίδιες ιδέες με το φόρουμ!
2) βαρέθηκα να λέω κάτι και να με βάζουν σε κάποια κατηγορία Apple fanboy ή apple hater!
3) βαρέθηκα να λέω κάτι που δεν σας κάνει στα αυτακια και να πεφτετε σαν κοράκια να με φάτε!
4) κάποιοι από σας νομίζεται πως η κάθε εταιρία θα σας δώσει ψωμί να φάτε!
5) έχω κατηγορηθεί από κάποιους για τις απόψεις μου που ξέφυγαν από την συζήτηση και αναφέρθηκαν στο ονομα μου!
Και για πολλούς άλλους που δεν επιτρέπεται να πω!

Αν εγώ και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα είναι ο λόγος που την κάνεις από το Forum, τότε άκου και την συμβουλή μου και αναθεώρησε λίγο τα πράγματα στο μυαλουδάκι σου, γιατί μάλλον έχεις εκνευριστεί που τα λεγόμενα των άλλων ίσως στέκουν περισσότερο από αυτά που «πετάς» αυθαίρετα, χωρίς να το έχεις ψάξει πολύ πολύ. Και δίκιο να είχες (λέμε τώρα), είναι τόσο ατεκμηρίωτα και «ότι να 'ναι» αυτά που γράφεις, που μόνο σύγχυση μπορείς να προκαλέσεις σε κάποιον που γνωρίζει.
Δεν είναι τυχαίο που πχ. δεν είμαι μέλος σε Forum για αυτοκίνητα. Μπορεί να έχω άποψη και δικό μου γούστο για τα αυτοκίνητα, αλλά μέχρι εκεί! Δεν είμαι ψαγμένος ούτε με την ιστορία των αυτοκινήτων, ούτε των κατασκευαστών, των τεχνικών λεπτομερειών, κλπ. για να κάθομαι σε ένα forum και να αντιτίθεμαι κάθετα. Ναι, μπορώ να εκφράσω την άποψη μου, κανένας δεν θα μπορεί να μου το απαγορεύσει αυτό. Αλλά όταν εμφανιστεί κάποιος και κάνει «Quote» τα γραφόμενα μου και μου κάνει «Reply» γράφοντας μου κάθετες αντιθέσεις, που δεν χαμπαριάζω 100% ή δεν έχω και πολύ μεγάλη ιδέα για το τι μου γράφει, μάλλον δεν θα κάτσω να αντιπαρατεθώ με αυτά τα λίγα που ξέρω. Γιατί έτσι το μόνο που θα καταφέρω είναι αντίλογους χωρίς ουσιαστικό ή επικερδές αποτέλεσμα. Μάλλον το πιθανότερο είναι ότι θα «σφαχτώ» μαζί του και θα έχω και άδικο (και αυτό είναι το χειρότερο, γιατί έτσι θα «ταλαιπωρώ» και τους υπόλοιπους που ξέρουν…

Ρε ohyeah Μήπως είσαι ξαδερφος του tilter?

Ρε michaelkrtikos, οι πιθανότητες είναι μεγαλύτερες στο έχεις εσύ κάποια συγγένεια με τον mixail, παρά εγώ με οποιοδήποτε άλλον.

παντός ότι και να είσαι έχω μόνο ένα να σου πω... Είσαι τόσο σκαλωμενος που βριζεις αλά apple (istatsakidia)!

Χμμμ… Μάλλον θα έλεγα ότι την προτιμώ πολύ περισσότερο από άλλες σαβούρες. Άλλα αν το «σκαλωμένος» σου κάθεται καλύτερα, βοήθεια σου…

Θα στο πω λοιπόν Ελληνικα και ας ξέρω πως θα σβηστει... [censored]

Δυστυχώς φίλε μου, δεν πρόλαβα να διαβάσω το «αφιέρωμα» σου. Λες ότι ήξερες ότι θα σβηστεί. Μακάρι να ήξερες τόσο καλά τι έγραφες όταν κόντραρες τους άλλους εδώ μέσα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)