Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Steve Jobs' thoughts on flash


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
119 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   OhYeah

OhYeah

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/05/2010 - 15:04

Έλα ρε, το Farmville είναι trash και κακός κλώνος για junkies 10 χρoνα ενώ το iPad με τις δυνατότητες του απευθύνεται σε άτομα με PhD απο την NASA με preinstalled app το ifart.

Σε αυτό το σημείο, πραγματικά «έλαμψε» το επίπεδο της συζήτησης. Αν μου συγκρίνεις το Farmville με το iPad

To here to the crazy ones, the misfits, the rebels κτλ δεν θα μπορούσες ποτέ να το πείς με ένα iPhone στο χέρι. Εκτός αν είσαι ναρκισσιστής οπότε αλλάζει.

Το έχεις δει ποτέ αυτό το εικονίδιο; Αναρτημένη εικόνα
Αν όχι, τότε θα σου πω ότι είναι το εικονίδιο του TextEdit, του Mac OS X. Αν το μεγεθύνεις, ξέρεις τι γράφει; Αν δεν ξέρεις τότε δες εδώ:
http://applewired.co...nkdifferent.jpg
Με λίγα λόγια, η Apple και κάθε χρήστης του το γράφουν αυτό για ότι αγαπάνε και όπου αγαπάνε.

Και όχι τίποτε άλλο, άλλα αν αν διαβάσεις λίγο για την ιστορία των προϊόντων της Apple, θα δεις ότι συνήθως πήγαινε κάθετα με ότι άλλο υπήρχε στην αγορά. Όπως και με το iPhone - Ενώ οι άλλοι είχαν smartphones συσκευές με κουμπιά, single-touch οθόνες και stylus pens, χαοτικές καταστάσεις με εφαρμογές (κακογραμμένες, «μολυσμένες», κλπ.) χωρίς native-feeling (πχ. internet browser), η Apple έκανε σφήνα με το iPhone και τον σχεδόν αποκλειστικό έλεγχο του μέσο της multi-touch οθόνης, αποκλειστικά και μόνο με δάχτυλα και με πληθώρα λογισμικού, άνευ προηγουμένου. Αν αυτό δεν ήταν «crazy», «rebel» και «troublemaking» εγχείρημα, τότε πιο είναι;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 02/05/2010 - 15:17

Καλα ρε παιδια! δεν βαρεθηκατε με αυτο το flash!! Απο εχθες τρωγεστε μεταξυ σας!

Δεν παμε και λιγο παρακατω!

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#93   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 02/05/2010 - 16:20

Σε αυτό το σημείο, πραγματικά «έλαμψε» το επίπεδο της συζήτησης. Αν μου συγκρίνεις το Farmville με το iPad


Το έχεις δει ποτέ αυτό το εικονίδιο; Αναρτημένη εικόνα
Αν όχι, τότε θα σου πω ότι είναι το εικονίδιο του TextEdit, του Mac OS X. Αν το μεγεθύνεις, ξέρεις τι γράφει; Αν δεν ξέρεις τότε δες εδώ:
http://applewired.co...nkdifferent.jpg
Με λίγα λόγια, η Apple και κάθε χρήστης του το γράφουν αυτό για ότι αγαπάνε και όπου αγαπάνε.

Και όχι τίποτε άλλο, άλλα αν αν διαβάσεις λίγο για την ιστορία των προϊόντων της Apple, θα δεις ότι συνήθως πήγαινε κάθετα με ότι άλλο υπήρχε στην αγορά. Όπως και με το iPhone - Ενώ οι άλλοι είχαν smartphones συσκευές με κουμπιά, single-touch οθόνες και stylus pens, χαοτικές καταστάσεις με εφαρμογές (κακογραμμένες, «μολυσμένες», κλπ.) χωρίς native-feeling (πχ. internet browser), η Apple έκανε σφήνα με το iPhone και τον σχεδόν αποκλειστικό έλεγχο του μέσο της multi-touch οθόνης, αποκλειστικά και μόνο με δάχτυλα και με πληθώρα λογισμικού, άνευ προηγουμένου. Αν αυτό δεν ήταν «crazy», «rebel» και «troublemaking» εγχείρημα, τότε πιο είναι;


Προφανώς και δεν συνέκρινα το Farmville με το iPad. Συνέκρινα ένα trash-flash-app με μια app που ήταν για κανα 2-3 εβδομάδες στα top 10 του non-trash-appstore που δεν απεθύνεται σε 10 χρονα και 20 χρονα junkies, και υπονόησα σε ποίες συσκευές αναπαράγοταν/αναπαράγονται οι συγκεκριμένες apps.

Nαι διάβασα για αυτό, είναι απο την καμπάνια think different που λανσαρίστηκε το '97 την ίδια χρονιά ( που η πως την λές; ) micro$oft έσωσε την Apple απο την χρεωκοπία επενδύοντας 150 εκατομμύρια δολλάρια , κάνοντας τον job να πεί ότι η micro$oft είναι meaningful partner στη Macworld του '97. Κατά τα άλλα όντως δεν γνώριζα ότι το χρησιμοποιείτε για εσωτερική κατανάλωση, παρόλο που βρίσκω το κείμενο προφανώς αβάσιμο και προπαγανδιστικό. Αν προσωπικά χαρακτήριζα κάποιον Rebel στα των υπολογιστών αυτοί θα ήταν οι χρήστες των opensource OS.

Για το iPhone πίσω στο 2007 το έχω πεί αρκετές φορές ότι ήταν καινοτόμο και πολύ μπροστά απο την εποχή του. Δεν ανακάλυψε τον τροχό αλλά τον εξέλιξε παρόλαυτά όπως έκανε και με το γραφικό περιβάλλον της Xerox κάποτε.

Για να τελειώνω με αυτό το θέμα, γιατί κουράστηκα θέλω να δείς το παρακάτω βίντεο γύρω στο 20ο λεπτό και να ακούσεις τι λέει: http://video.google....10013736446644# . Αυτό για να δείς πόσο εύκολα αλλάζουν οι εποχές του think different.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 02/05/2010 - 17:24


#94   mike22

mike22

    iPH Member

  • 312 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2010 - 16:51

Ρε σταματήστε να τσακώνεστε για το flash, ό,τι και να λέμε εμείς ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ! Δεν χρειάζεται να χαλάμε της ως τώρα άριστες και προπάντων φιλικές σχέσεις που είχαμε αναπτύξει τόσο καιρό, για τις ιδιοτροπίες του κύριου JOBS άσχετα εάν συμφωνούμε με αυτές!

Admins κάντε κάτι, το ξέρω ότι εδώ μέσα επικρατεί ελευθερία λόγου, αλλά κατά την γνώμη μου ελευθερία λόγου δεν είναι όταν ένα φόρουμ γίνεται άνω κάτω!

Άλλωστε θυμηθείτε το ρητό:

Η ελευθερία του ενός σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου!


Φιλικά πάντα!

#95   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 02/05/2010 - 17:21

Φυσικά και δεν χαλάμε τις σχέσεις μας απλά εκφράζουμε τις (διαφορετικές) απόψεις μας.

Δεν έχουμε μετοχές ούτε της Apple ούτε της Adobe ούτε της Microsoft... αν είχαμε δεν θα ήμασταν σε αυτό το forum να γράφουμε αλλά σε κάποιο νησί στις Μπαχάμες να πίνουμε Cocktails :-)
Behind the Scenes...

#96   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/05/2010 - 18:49

Ρε michaelkrtikos, οι πιθανότητες είναι μεγαλύτερες στο έχεις εσύ κάποια συγγένεια με τον mixail, παρά εγώ με οποιοδήποτε άλλον.

:) Συγνωμη αλλα εχει δικιο ο "ξαδερφος" μου :P οποιος εχει διαφορετικη αποψη απο σενα απλα τρωει μπινελικι.....Στο εχω ξαναπει..οτι εστω και μια στο εκατομμυριο να εχεις δικιο (που δεν εχεις με τιποτα βεβαια:P) με τον τροπο που αντιδρας δειχνεις πραγματικα οτι μισεις οτιδηποτε και οποιονδηποτε ειναι διαφορετικος απο σενα και τις αποψεις σου. den σε εχω δει ποτε να κανεις ενα πολιτισμενο διαλογο..και αν οντως σε προκαλουμε ενα δυο ατομα εδω μεσα και κανουμε και μπαχαλο το φορουμ ευχαριστως να θυσιαστω και εγω και απλα να σας αφησουμε στην ησυχια σας να να θαυμαζετε τα αψεγαδιαστα δημιουργηματα που σας πασαρει ο ο τυπος :) αντε και καλο καλοκαιρι

#97   mike22

mike22

    iPH Member

  • 312 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2010 - 19:38

Συγγνώμη που θα κάνω ένα off topic αλλα θα σκάσω! :rolleyes:
Κατα τύχη έπεσα πάνω στον διαγωνισμό best post awards 2009 και είδααυτήν την φωτογραφία.

iPhoneHellas εσύ είσαι;

#98   Habo

Habo

    iPH Member

  • 326 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2010 - 19:47

ναι ναι αυτοι ειναι...ετσι και αλλιως λεει απο κατω ποοιοι ειναι :P

#99   mike22

mike22

    iPH Member

  • 312 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2010 - 19:48

Ναι αλλά ποιος απο τους 2; ;)

#100   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 02/05/2010 - 20:15

[roufmode]o iPh έκλεισε πριν λίγες μέρες 50 έτη άρα μάλλον δεν είναι αυτός :P [/roufmode]

#101   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/05/2010 - 22:47

Συγγνώμη που θα κάνω ένα off topic αλλα θα σκάσω! :rolleyes:
Κατα τύχη έπεσα πάνω στον διαγωνισμό best post awards 2009 και είδααυτήν την φωτογραφία.

iPhoneHellas εσύ είσαι;


Λογικά Ναι :)

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 02/05/2010 - 23:00

ezgif_com_crop_2.gif


#102   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 02/05/2010 - 23:05

Ναι εγώ είμαι... μετά από ταξίδι 10 ωρών (Θεσ/νικη με στάση στην Λάρισσα και μετά Αθήνα - ήταν η εποχή που μόλις κλείσαν τα Τέμπη)
Behind the Scenes...

#103   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/05/2010 - 23:11

Άστα να πάνε είναι αυτή ταλαιπωρία στα Τέμπη..Πάλι καλά υπάρχει και ο χωματόδρομος να κόβεις δρόμο..

ezgif_com_crop_2.gif


#104   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 03/05/2010 - 00:15



The future!~

#105   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/05/2010 - 23:54

H Adobe παρουσίασε ένα προτώτυπο multitouch tablet με λειτουργικό Android να τρέχει flash στο Web 2.0 Εxpo στο Σαν Φρανσίσκο.

Πριν λίγες μέρες ο Steve Jobs μέσω της επιστολής Thoughts on Flash που δημοσιεύτηκε στο site της Apple δήλωσε ότι η Adobe δεν έχει παρουσιάσει ακόμα μια φορητή συσκευή που να τρέχει το flash με επιτυχία.

We have routinely asked Adobe to show us Flash performing well on a mobile device, any mobile device, for a few years now

Φαίνεται ότι η Adobe απαντά στον ισχυρισμό αυτό του Steve Jobs παρουσιάζοντας μια πρωτότυπη συσκευή που τρέχει το flash με επιτυχία...περίπου.

Στο παρακάτω βίντεο που δημοσιεύει το Zedomax φαίνεται αυτή η συσκευή την ώρα που ο χρήστης παρακολουθεί ένα βίντεο στο YouTube. Δυστυχώς, όμως, κράσαρε ο browser την ώρα που ο χρήστης σχολιάζε το iPad (!)

http://www.youtube.com/watch?v=3hqFTx8rLsg

Φυσικά, πρόκειται για πρωτότυπη συσκευή και τα σχετικά αλλά δεν προσδίδει πόντους στην άποψη που θέλει να περάσει η Adobe

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες