Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Skype for iPhone / iPad


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
278 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   asdkostas

asdkostas

    iPH Enthousiast

  • 433 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:asdkostas

Δημοσίευση 30/05/2010 - 01:40

ωχχχχ την κατεβασα αλλα δεν κανει log in , λεει δεν λειτουργει με πειραγμενα λειτουργικα :(

Και σε μενα εβγαλε το μνμ αυτο αλλα εκανε μια χαρα login

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   vasiloui

vasiloui

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2010 - 01:57

θα ητανε ωραιο αν μπορουσες να δεις τον αλλο απο την καμερα αν ο αλλος σου μιλαει απο το pc του....ας ελπιζουμε με την ελευση του 4g να αναβαθμιστει και παλι

#93   Panar

Panar

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/05/2010 - 02:02

Απ οτι καταλαβα η χρεωση του Skype θα υπαρχει μονο αν θες να κανεις κλησεις μεσω 3g. Απο wifi θα ειναι δωρεαν φυσικα.

#94   asdkostas

asdkostas

    iPH Enthousiast

  • 433 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:asdkostas

Δημοσίευση 30/05/2010 - 02:13

παιδια δεν αλλαξε κατι οποιος θελει δωρεαν κλησεις θα βαζει το 3g unrestrictor απο cydia και θα κανει την δουλεια του κανονικα

#95   angmar

angmar

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2010 - 03:07

Δοκιμή μέσω 3G Vodafone σε σημείο με 3G "καμπάνα" (σύμφωνα με το iphone). Αποτελέσματα, κάτι παραπάνω από απογοητευτικά. Το skype έβγαζε σήμα για "poor quality" και δεν άκουγα τίποτα. Ο συνομιλητής μου ήταν σε wifi για να είμαστε σίγουροι ότι θα δούμε τι παίζει με το δίκτυο 3G και μόνο. Δε νομίζω ότι φταίει το skype αλλά το τραγικό 3G της voda. Απορώ δηλαδή, πόσο traffic να έχει το δίκτυό της στις 3 το βράδυ που έκανα τη δοκιμή και δε την πάλευε κάστανο;

#96   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1.142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2010 - 03:30

Καλημέρα εγώ που έκανα τεστ με wifi σε καφετέρια, μίλησα τέλεια ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#97   angmar

angmar

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2010 - 14:51

Ναι, μέσω wifi δουλεύει άψογα θα έλεγα εδώ και καιρό. Το θέμα είναι να δούμε τι ποιότητα έχουμε σε κλήσεις μέσω 3G.

Προτείνω αν δε βαριέστε, όσοι κάνετε δοκιμαστική κλήση μέσω 3G να ποστάρετε εδώ μια σύνοψη.

Για παράδειγμα, να αναφέρετε αν χρησιμοποιούσατε 3G μόνο εσείς ή και ο συνομιλητής, σε ποια περιοχή είστε, προφανώς ποια εταιρία κινητής χρησιμοποιούσατε εσείς και ο συνομιλητής και τι ώρα έγινε η κλήση, φυσικά χρήσιμη είναι και η αναφορά στην ποιότητα της κλήσης.

Μπορούμε να κάνουμε ένα στατιστικό με αυτό τον τρόπο και ίσως να βγάλουμε κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα.

#98   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 30/05/2010 - 19:37

Ρε παιδιά για μισό...
Δωρεάν κλήση από skype σε skype μέχρι τον Αύγουστο;
Οκ μάλλον από σήμερα τέλος το skype από κινητό...
Δηλαδή για να έχω κλήση με φωνή κ ήχο πρέπει να πληρώνω το skype να πληρώσω κ τον πάροχο του δικτύου μου κανένας άλλος θέλει να πάρει λεφτά;
Μ@κ@κι@ είναι το θέμα....

#99   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/05/2010 - 20:52

Δε νομίζω ότι φταίει το skype αλλά το τραγικό 3G της voda. Απορώ δηλαδή, πόσο traffic να έχει το δίκτυό της στις 3 το βράδυ που έκανα τη δοκιμή και δε την πάλευε κάστανο;


Το 3G της Voda GR είναι ένα από τα καλύτερα 3G δίκτυα πανευρωπαϊκά (αν όχι το καλύτερο) - για την εγχώρια αγορά δεν το συζητάμε, η διαφορά με τον ανταγωνισμό είναι χαώδης (η διαφήμιση περί 40% μεγαλύτερων ταχυτήτων συνεχίζεται να προβάλλεται, πολύ απλά γιατί όποια αμφισβήτηση έπεσε φαρδιά πλατιά στο κενό).

Μήπως φταίει το τραγικό Skype;

Επίσης, το VoIP έχει τελείως άλλες απαιτήσεις από το 3G δίκτυο (και από κάθε δίκτυο). Όχι ταχύτητες, αλλά latency, και ιδανικά Quality of Service (OoS) τάξεως conversational. Το 3G έχει στηθεί για μεταφορά δεδομένων, και όχι VoIP.

Στις 3 το βράδυ (και γενικότερα γύρω και μετά τα μεσάνυχτα) είναι το σημείο της ημέρας που τρελλαίνονται τα download - σε αντίθεση με τις κλήσεις φωνής που πρακτικά δεν υφίστανται τότε. Οπότε κάθε άλλο παρά άδειο θα ήταν το δίκτυο.

Πραγματικά δεν καταλάβαίνω αυτό το Hype για το Skype (κάνει και ομοιοκαταληξία). Ποτέ, καμία λύση VoIP μέσω εφαρμογής δεν θα μπορεί να προσφέρει την ποιότητα και την αξιοπιστία μιας circuit switched κλήσης με ανώτερους και τεχνολογικά εξελιγμένους voice codecs σαν τον AMR ή τον AMR WB - γι αυτό άλλωστε και το Skype πάντα προειδοποιεί ότι δεν πρέπει να το χρησιμοποιούμε για κλήσεις εκτάκτου ανάγκης. Τα συμβόλαια έχουν ρίξει τις χρεώσεις ανά λεπτό σε τέτοια εξεφτελιστικά επίπεδα που θα μπορούσε απλά κανείς να αναβαθμίσει το συμβόλαιό του - αντί να σκάει λεφτά στο SkypeOut και πλέον και για Skype-Skype κλήσεις μετά το τέλος της δωρεάν περιόδου...

#100   angmar

angmar

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2010 - 23:47

Φαίνεται ότι ξέρεις κάτι παραπάνω και δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω, οπότε καταλήγω για άλλη μια φορά στο συμπέρασμα ότι είμαι εξαιρετικά γκαντέμης, γιατί στα μέρη της Θεσσαλονίκης στα οποία κινούμαι εγώ το 3G της voda είναι επιστημονική φαντασία. Πραγματικά, δεν υπάρχει, εκτός αν είναι τόσο μάπα το reciever του ifon (πράγμα που έχω λόγους να πιστεύω).

Στην τελική, δε διαφωνώ ότι το δίκτυο κινητής θα είναι ποιοτικά καλύτερο απ το skype, τόσα λεφτά τους δίνουμε, αυτό έλειπε. Δε ζήτησα απ το skype να έχει την ίδια ποιότητα, απλά να μπορώ να κάνω μια συζήτηση, αν γίνεται αυτό, μου φτάνει. Καλό λοιπόν θα ήταν να μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα περίσσια mb του data plan μου για κλήσεις. Το ότι είναι άλλη η διαρρύθμιση του δικτύου μάλλον με αποτρέπει απ το να το κάνω και μου γεννιέται το ερώτημα, είναι άραγε σκόπιμο αυτό;

Το skype μέσω wifi τα σπάει ακόμη και απ το ifon, οπότε χαίρομαι που τουλάχιστον αυτό θα μείνει δωρεάν.

#101   OhYeah

OhYeah

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/05/2010 - 02:14

θα ητανε ωραιο αν μπορουσες να δεις τον αλλο απο την καμερα αν ο αλλος σου μιλαει απο το pc του....ας ελπιζουμε με την ελευση του 4g να αναβαθμιστει και παλι

σίγουρα θα το προσθέσουν, αλλά θα καθυστερήσει κάποιους μήνες (γιατί δεν έχει βγει ακόμα έκδοση του SDK του 4.0 που να έχει API για βίντεο κλείσεις.

Απ οτι καταλαβα η χρεωση του Skype θα υπαρχει μονο αν θες να κανεις κλησεις μεσω 3g. Απο wifi θα ειναι δωρεαν φυσικα.

μια χαρά κατάλαβες! ;)

Δοκιμή μέσω 3G Vodafone σε σημείο με 3G "καμπάνα" (σύμφωνα με το iphone). Αποτελέσματα, κάτι παραπάνω από απογοητευτικά. Το skype έβγαζε σήμα για "poor quality" και δεν άκουγα τίποτα. Ο συνομιλητής μου ήταν σε wifi για να είμαστε σίγουροι ότι θα δούμε τι παίζει με το δίκτυο 3G και μόνο. Δε νομίζω ότι φταίει το skype αλλά το τραγικό 3G της voda. Απορώ δηλαδή, πόσο traffic να έχει το δίκτυό της στις 3 το βράδυ που έκανα τη δοκιμή και δε την πάλευε κάστανο;

δεν υπάρχει παροχος κινητής τηλεφωνίας που να μην έχει «φίλτρα» για να «κόβει» τα πακέτα δεδομένων του VOIP... Με λίγα λόγια μας ψιλό-σαμποτάρουν μην τυχόν και αρχίσουν και χάνουν φράγκα...

Το 3G της Voda GR είναι ένα από τα καλύτερα 3G δίκτυα πανευρωπαϊκά (αν όχι το καλύτερο) - για την εγχώρια αγορά δεν το συζητάμε, η διαφορά με τον ανταγωνισμό είναι χαώδης (η διαφήμιση περί 40% μεγαλύτερων ταχυτήτων συνεχίζεται να προβάλλεται, πολύ απλά γιατί όποια αμφισβήτηση έπεσε φαρδιά πλατιά στο κενό).

Μήπως φταίει το τραγικό Skype;

Επίσης, το VoIP έχει τελείως άλλες απαιτήσεις από το 3G δίκτυο (και από κάθε δίκτυο). Όχι ταχύτητες, αλλά latency, και ιδανικά Quality of Service (OoS) τάξεως conversational. Το 3G έχει στηθεί για μεταφορά δεδομένων, και όχι VoIP.

Στις 3 το βράδυ (και γενικότερα γύρω και μετά τα μεσάνυχτα) είναι το σημείο της ημέρας που τρελλαίνονται τα download - σε αντίθεση με τις κλήσεις φωνής που πρακτικά δεν υφίστανται τότε. Οπότε κάθε άλλο παρά άδειο θα ήταν το δίκτυο.

Πραγματικά δεν καταλάβαίνω αυτό το Hype για το Skype (κάνει και ομοιοκαταληξία). Ποτέ, καμία λύση VoIP μέσω εφαρμογής δεν θα μπορεί να προσφέρει την ποιότητα και την αξιοπιστία μιας circuit switched κλήσης με ανώτερους και τεχνολογικά εξελιγμένους voice codecs σαν τον AMR ή τον AMR WB - γι αυτό άλλωστε και το Skype πάντα προειδοποιεί ότι δεν πρέπει να το χρησιμοποιούμε για κλήσεις εκτάκτου ανάγκης. Τα συμβόλαια έχουν ρίξει τις χρεώσεις ανά λεπτό σε τέτοια εξεφτελιστικά επίπεδα που θα μπορούσε απλά κανείς να αναβαθμίσει το συμβόλαιό του - αντί να σκάει λεφτά στο SkypeOut και πλέον και για Skype-Skype κλήσεις μετά το τέλος της δωρεάν περιόδου...

και πιο μοντέρνα codecs υπάρχουν για ΠΟΛΥ πιο ποιοτική κλήση μέσο VoIP και το 3G (πόσο μάλλον το 4G) επαρκεί πλήρως για ποιοτικότατες κλήσεις μέσο VoIP, εφόσον βέβαια οι εταιρίες εδώ στην Ελλάδα δεν βάζουν «φίλτρα» για τους τύπους δεδομένων που περνάει από το δίκτυο τους, όπως και επίσης εφόσον ρίξουν λίγα παραπάνω λεφτουδάκια για να έχουμε καλύτερες 3G καλύψεις σε σήμα και για να μην κλατάρουν έτσι εύκολα σε ώρες αιχμής (πράγμα δύσκολο, ειδικά εδώ στο Ελλαδιστάν). Και όλα αυτά δεν στα λέω στην θεωρία (όπως κάνουν οι περισσότεροι) αλλά στην πράξη - Έχω σερφάρει σε συγκεκριμένες χώρες στο εξωτερικό και έχω χρησιμοποιήσει VoIP μέσο iPhone ΕΝΩ ταξίδευα από μια πόλη σε άλλη, και εμπειρία ήταν εξωπραγματική (αισθάνθηκα ότι καταγώμουν από Ουζμπεκιστάν)...
Υπάρχουν λύσεις και τεχνολογίες για πολύ πιο ανώτερα επίπεδα επικοινωνίας, αλλά τα συμφέροντα τις «εμποδίζουν» (είναι μια ιστορία όπως το πετρέλαιο - υπάρχουν εναλλακτικές και ΠΟΛΥ πιο ποιοτικές πγές ενέργειας, αλλά τα συμφέροντα, με διάφορα τεχνάσματα, τις εμποδίζουν...)

#102   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/05/2010 - 08:59

Tα στατιστικά στοιχειά της εφαρμογής έπειτα από την αναβάθμιση της αυτή στο iTunes κάθε άλλο πάρα ενθαρρυντικά είναι για την εταιρία.Από τότε που κυκλοφόρησε την τελευταία ενημέρωση της εφαρμογής, η αξιολόγηση/ζητηση του Skype έχει μειωθεί δραματικά πρόκειται για ένα ποσοστό μείωσης του ύψους των 3,5% .


Αναρτημένη εικόνα



[Via iSpazio]


Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 31/05/2010 - 09:03

ezgif_com_crop_2.gif


#103   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 31/05/2010 - 09:17

Το Skype εισάκουσε τις αντιδράσεις των χρηστών που αφορούσαν την (επιπλέον) χρέωση των κλήσεων όταν αυτές πραγματοποιούνται μέσω του 3G δικτύου και αποφάσισε να παρατείνει την δωρέαν περίοδο χρήσης του Skype 3G, ως το τέλος του έτους:

In the meantime, Skype-to-Skype calls on 3G will be free until the end of 2010, so download and enjoy*. Skype-to-Skype calls over WiFi will remain free – and you can make calls to landlines and mobiles around the world at our incredibly low rates.
Behind the Scenes...

#104   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 31/05/2010 - 09:27

Το Skype εισάκουσε τις αντιδράσεις των χρηστών που αφορούσαν την (επιπλέον) χρέωση των κλήσεων όταν αυτές πραγματοποιούνται μέσω του 3G δικτύου και αποφάσισε να παρατείνει την δωρέαν περίοδο χρήσης του Skype 3G, ως το τέλος του έτους:

In the meantime, Skype-to-Skype calls on 3G will be free until the end of 2010, so download and enjoy*. Skype-to-Skype calls over WiFi will remain free – and you can make calls to landlines and mobiles around the world at our incredibly low rates.

να τους πείτε να το κάνουν για πάντα δωρεάν ειδάλλως πάω προς fring μεριά..

#105   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/05/2010 - 11:23

Επιβεβαιωνω ότι η εφαρμογή είναι για τα πανηγύρια.

Είμαι σε HSPA site, μόνος μου, και οι ταχύτητες downloading είναι απίθανες. Το Skype όμως δεν ακούγεται και παραπονιεσαι για poor network speed...

Έλεος.

Και ξαναλέω, τα Ελληνικά δίκτυα, και ειδικά αυτό της Vodafone, είναι από τα καλύτερα κι αυτό έχει δειχθει επανειλημμενα από μετρήσεις.

Για όποιο πρόβλημα κάλυψης ο τελευταίος που φταίει είναι η εταιρείες και η διάθεση τους για επενδύσεις. Τα έχουμε πει πολλάκις, η κάλυψη κατακρεουργειται από τα βουνά γραφειοκρατειας και τα ψηφοθηρικα safari των neatherdal συνανθρώπων μας, στα οποία πέφτουν θύματα καθημερινά κεραίες που μας εξυπηρετούν δημιουργώντας κενά κάλυψης.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες