Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αλφαβητική (ΑΒΓ) έρευνα επαφών στο AddressBook


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
90 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   konsti

konsti

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/09/2008 - 09:59

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του forum. Παρακάτω θα σας περιγράψω την απλή μέθοδο για να έχετε τη δυνατότητα στο AddressBook να αναζητάτε στο ελληνικό αλφάβητο τις επαφές σας (γκρίζα κάθετη μπάρα με γράμματα).

Υποχρεωτικά απαιτείται ένα jailbroken τηλέφωνο, firmware 2.0.2 (στο οποίο δούλεψα) και βασική γνώση στο Terminal/PuTTY (SSH) και κάποιο πρόγραμμα (όπως WinSCP ή Transmit) για να κάνετε upload το απαραίτητο τροποποιημένο αρχείο που σας παραθέτω.

Το όλο κόλπο παίζεται στο αρχείο με όνομα ABContactSections.plist σε κάθε φάκελο γλώσσας, στη διαδρομή /System/Library/Frameworks/AddressBook.framework/ όπου συναντάμε υποφακέλους για κάθε γλώσσα (του iPhone interface, για την εν λόγω εφαρμογή).

Το εν λόγω hack ή κολπάκι απαιτεί να έχετε το τηλέφωνο σε γλώσσα μενού/χρήσης τα Αγγλικά, και τις επαφές ανάμεικτα Ελληνικά ή Αγγλικά όπως κι εγώ. Αν τις έχετε όλες στα Ελληνικά, ακόμα καλύτερα  :D

Κατεβάστε το παρακάτω αρχειάκι: http://rapidshare.co...actSections.zip ή το attachment σε αυτό το post (στο τέλος).

Είναι ένα .zip που περιέχει το τροποποιημένο αρχείο ABContactSections.plist και το ABContactSections.plist.original αρχικό αρχείο του firmware 2.0.2. Ανεβάστε τα (ως χρήστης root) μέσω Secure FTP στo iPhone σας στη διαδρομή (path):

/System/Library/Frameworks/AddressBook.framework/English.lproj

...και επιλέξτε yes όταν σας ζητήσει να επιβεβαιώσετε την αντικατάσταση του αρχείου. Μην ανησυχείτε, έχουμε και το .original αρχείο.

Μέσω Terminal (SSH) μπείτε στο τηλέφωνό σας στην παραπάνω διαδρομή, και με ls -la επιβεβαιώστε πως τα permission όλων των αρχείων είναι τα ίδια (ανήκουν στο root:wheel) -- για να είμαστε σίγουροι. Μετά, πληκτρολογήστε reboot και αφήστε να επανεκκινήσει το τηλέφωνο. Προφανώς κατά τη διαδικασία αυτή δεν είμαστε καν συνδεδεμένοι σε iTunes! Όλα γίνονται μέσω WiFi.

Το μαγικό της υπόθεσης είναι ότι με το πρώτο reboot, δεν μου λειτούργησε και είχα απογοητευτεί. Όμως, ξαφνικά έλαμψε μια λύση: λες τα περιεχόμενα/επαφές του AddressBook να είχαν ήδη ταξινομηθεί με το αγγλικό αλφάβητο, όταν τα πέρασα μέσω iTunes, και γι'αυτό δεν λειτουργούσε η κάθετη μπάρα; Αν τα συγχρόνιζα εξαρχής, θα έπαιζε; Ναι, έπαιξε!  ;D  Σημειωτέον, δουλεύω σε Mac αλλά υποθέτω θα παίξει και σε Windows.

Αυτό σημαίνει πως πρέπει να διαγράψετε τα τρέχοντα αρχεία επαφών σας, απ'το τηλέφωνο, και να κάνετε νέο συγχρονισμό (αντικατάσταση) μέσω iTunes. ΠΡΟΣΟΧΗ: Βεβαιωθείτε πως ο τηλεφωνικός σας κατάλογος υπάρχει στον υπολογιστή σας όπως και στο τηλέφωνο!

Εγώ προσωπικά, μέσω Terminal, πήγα στη διαδρομή /var/mobile/Library/AddressBook/ και διέγραψα τα δύο αρχεία του AddressBook, δηλαδή το AddressBook.sqlitedb και το AddressBookImages.sqlitedb (και αμέσως reboot) ώστε να είμαι σίγουρος πως θα δουλέψει ο συγχρονισμός εξαρχής -- ενώ αν έκανα μέσω iTunes συγχρονισμό και επέλεγα Replace Phone Contacts ίσως να μην δούλευε. Δεν ξέρω, δεν το δοκίμασα, περιμένω τα σχόλιά σας. (Εdit: Δουλεύει και στο iTunes με forced synchronisation (Replace Contacts) χωρίς την ανάγκη διαγραφής των 2 παραπάνω αρχείων)

Το όλο εγχείρημα ήταν να ανοίξουμε το ABContactSections.plist (που είναι binary αρχείο προτιμήσεων) και να συμπληρώσουμε το ελληνικό αλφάβητο συμπληρωματικά του λατινικού, παράλληλα αλλάζοντας τους χαρακτήρες της μπάρας στα ελληνικά. Προφανώς, η ανάγκη διαγραφής των επαφών και του επανασυγχρονισμού με iTunes, γίνονται ώστε να λάβει το τηλέφωνο υπόψιν την νέα ταξινόμηση που επιβάλλει αυτό το αρχείο.

Δεν ξέρω πώς να κάνω screenshot για να σας το δείξω, δεν το έψαξα καθόλου  :-\ Βοηθήστε με εσείς  ;)

Καλή επιτυχία!

Δεν ισχυρίζομαι πως είμαι guru επί του τηλεφώνου, ούτε πως είμαι ο μόνος στον πλανήτη που το ανακάλυψε αυτό το κόλπο, απλώς σε οποιαδήποτε αναφορά σας επί τέτοιων θεμάτων, καλό είναι να κρατήσετε ζωντανή την δουλειά που κάνουν οι αρχικοί posters, σε οποιοδήποτε forum...

Εdit: Μπήκε και σαν συνημένο εδώ σε περίπτωση που κάτι γίνει με το rapidshare link.

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   crazybullet

crazybullet

    Advanced Member

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/09/2008 - 10:23

Για screenshot πατάς home button και on/off ταυτόχρονα. Ευχαριστούμε πολύ χρήσιμος οδηγός!

#3   7psyxos

7psyxos

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:7psyxos

Δημοσίευση 11/09/2008 - 17:08

Ευχαριστούμε konsti!Πολύ κάλο!
Νομίζω πως αξίζει μια προαγωγή μιας κ έχει βοηθήσει αρκετά στο Forum.

#4   sotos_2002

sotos_2002

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/09/2008 - 17:38

Συγχαρητήρια και απ' εδώ!!!

#5   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/09/2008 - 19:29

Ωραιος! Μπραβο, βαριεμαι να την κανω την διαδικασια βεβαια μιας και εχω λιγες σχετικα επαφες, οποτε θα περιμενω τα επισημα :P

#6   aldon

aldon

    iPH Member

  • 348 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/09/2008 - 19:57

super!!!!!!  ;D

edit:

τώρα που το έκανα είπα να δοκιμάσω να κάνω replace information απο το itunes και τικαρα να αλλαξει τις επαφες!

(στην ουσία δεν έσβησα τα αρχεία μέσω terminal απο τον φάκελο /var/mobile/Library/AddressBook/ άλλα τα άφησα όπως ήταν ώστε να δω εαν με το replace θα τα αλλάξει)

ΤΑ ΑΛΛΑΞΕ! και δουλεύει κανονικα!

#7   konsti

konsti

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/09/2008 - 09:42

Quote

τώρα που το έκανα είπα να δοκιμάσω να κάνω replace information απο το itunes και τικαρα να αλλαξει τις επαφες!



(στην ουσία δεν έσβησα τα αρχεία μέσω terminal απο τον φάκελο /var/mobile/Library/AddressBook/ άλλα τα άφησα όπως ήταν ώστε να δω εαν με το replace θα τα αλλάξει)



ΤΑ ΑΛΛΑΞΕ! και δουλεύει κανονικα!

Εξαιρετικά νέα. Άρα, αρκεί ένα 'forced' synchronisation (replace contacts on phone) μέσω iTunes, και δεν είναι απαραίτητο το ξήλωμα των αρχείων. Μπράβο!

Σύντομα, για αυτούς σαν κι εμένα που έχουν και ξένες επαφές στον κατάλογο, επειδή αυτή την στιγμή μπαίνουν ΜΕΤΑ το Ω, θα φτιάξω μια λίστα στο πλάι με υποσύνολα, π.χ. Α-Γ, Δ-Ε, Ζ-Η...  A-C, D-F να δούμε αν παίζει κι έτσι. Λίγη υπομονή :)

#8   mikemoisi

mikemoisi

    iPH Member

  • 249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:mikemoisi

Δημοσίευση 12/09/2008 - 11:52

Δουλεύει τέλεια!!! ευχαριστώ!!!!!!!!

#9   Salemenos

Salemenos

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/09/2008 - 12:57

Άψογος!! Οι αγγλικες επαφες βγαινουν κατω απο τις ελληνικές (κάτω από το Ω δηλ.). Πολύ καλή δουλειά. Ευχαριστώ!

#10   7psyxos

7psyxos

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:7psyxos

Δημοσίευση 14/09/2008 - 12:51

Δουλεύει κανονικά κ στην 2.1!!!

#11   aldon

aldon

    iPH Member

  • 348 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2008 - 13:55

Quote

Δουλεύει κανονικά κ στην 2.1!!!


θα συμφωνησω!!

επιτελους το iphone γίνεται ελληνιικο μαζί με το πληκτρολόγιο!  ;D

#12   aldon

aldon

    iPH Member

  • 348 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2008 - 14:11

δεν ξέρω εαν είναι το ίδιο αρχείο αλλα εδω ανεβάσα το backup αρχείο απο 2.1 για όποιον ίσως το χρειαστεί

http://rapidshare.co...Sections.plist   ;) ;) ;) ;)




#13   kidstretch

kidstretch

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/09/2008 - 09:26

Επειδή θα κάνω την όλη επιχείριση μέσω Transmit (Mac), τι permissions να βάλω στο αρχείο που θα περάσω στο iPhone?

#14   konsti

konsti

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 15/09/2008 - 10:08

Quote

δεν ξέρω εαν είναι το ίδιο αρχείο αλλα εδω ανεβάσα το backup αρχείο απο 2.1 για όποιον ίσως το χρειαστεί



http://rapidshare.co...Sections.plist   ;) ;) ;) ;)

Αυτό είναι το αρχικό αρχείο, από τον φάκελο αγγλικής γλώσσας του firmware 2.1;


Quote

Επειδή θα κάνω την όλη επιχείριση μέσω Transmit (Mac), τι permissions να βάλω στο αρχείο που θα περάσω στο iPhone?

Με το μίνι-menu (υπομενού) αν πας στο File Properties ή File Info (δεν θυμάμαι) του αρχικού αρχείου, θα δεις τα permissions (σε check-marks αλλά και στον αριθμό, 755 αν θυμάμαι.) Σημείωσέ το, και μόλις περάσεις το "πειραγμένο" τότε βεβαιώσου, απλώς, πως είναι τα ίδια permissions.

#15   aldon

aldon

    iPH Member

  • 348 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/09/2008 - 17:25

Quote

Quote

δεν ξέρω εαν είναι το ίδιο αρχείο αλλα εδω ανεβάσα το backup αρχείο απο 2.1 για όποιον ίσως το χρειαστεί



http://rapidshare.co...Sections.plist   ;) ;) ;) ;)


Αυτό είναι το αρχικό αρχείο, από τον φάκελο αγγλικής γλώσσας του firmware 2.1;


ναι, αρχικό αρχειο,αγγλική 2.1 απο 2G

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες