Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

O2 iPhone 3G unlocked?


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   pigouinos

pigouinos

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2008 - 16:32

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν το iPhone 3G που δίνει η Ο2 στην Αγγλία είναι ξεκλείδωτο?

Η Ο2 δίνει το iPhone με συμβόλαιο αλλα και σε καρτοκινητό από τις 16 Σεπτεμβρίου. Σπουδάζω στην αγγλία και σκέφτομαι να δώσω 400 λίρες να πάρω με με καρτοκινητό το 16GB iPhone. Και αν σε πρώτη φάση δεν φαίνεται να έχω κάποιο πρόβλημα γιατί είμαι ούτος η άλλος πελάτης τις Ο2, σκέφτομαι την περίοδο που θα είμαι Ελλάδα τι γίνετε? Με ελληνική sim θα παίζει ?

Με εκτίμηση,
Γιώργος

modified - Greeklish to Greek

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   crazybullet

crazybullet

    Advanced Member

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/09/2008 - 16:35

Λογικά αφού το δίνει και ως καρτοκινητό θα παίζει. Εναλλακτικά μπορείς να κάνει hardware unlock με xxxsim. Ή μέχρι τότε μπορεί να έχει βγει και software unlock...

#3   pigouinos

pigouinos

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2008 - 16:44

Mε προβληματίζει το γεγονός ότι το xxxsim ξεκλειδώνει 2.0.x εκδόσεις και όχι την 2.1 την οποια και λογικά θα έχει το iPhone το οποιο θα αγοράσω 16 Σεπτεμβρίου. Γενικά ότι το hardware unlock θα είναι άχρηστο σε επόμενα updates.

Εκτος βεβαια αν δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ακριβώς το xxxsim! Διορθώστε με παρακαλώ..

modified - Greeklish to Greek

#4   crazybullet

crazybullet

    Advanced Member

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/09/2008 - 16:47

Λογικά δεν θα έχει το 2.1 αφού δε νομίζω να προλάβεις τη νέα παρτίδα. Για Ελλάδα πόσο μακροπρόθεσμα το σκέφτεσαι; Δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα, τα unlock βγαίνουν πολύ γρήγορα και πιστεύω πως δεν θα χρειαστεί καν. Θα είναι σαν της vodafone εδώ στην Ελλάδα που είναι ξεκλείδωτα.

#5   pigouinos

pigouinos

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2008 - 19:52

καταρχήν συγνώμη για τα greeklish!

Τώρα, όσον αφορά την  2.1, να συμπληρώσω πως σίγουρα αυτή θα είναι η έκδωση στο κινητό. Από δευτερά ότι πουλιέται Αγγλία θα έχει 2.1.

Ευχαρηστώ για τις απαντήσεις σας, περιμένω τα νεότερα, αλλα anyway θα προσωρήσω στην αγορά του

#6   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/09/2008 - 19:55

Nομιζω ειναι ξεκλειδωτα απο Αγγλια παντως. Πριν αγορασεις βεβαια, ρωτα τους για να σιγουρευτεις και δοκιμασε μεσα στο καταστημα να βαλεις ελληνικη καρτα

#7   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2.681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 11/09/2008 - 19:57

Αυτές τις μέρες είμαι Αγγλία, και μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι το κινητό που δίνει η O2 είτε με συμβόλαιο είτε σαν καρτοκινητό είναι ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ.

#8   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/09/2008 - 20:04

και το καρτοκινητο πως το ελεγχουν? ???

#9   pigouinos

pigouinos

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2008 - 20:34

με το καρτοκινητό σε δελεάζουν να το κρατήσεις.
Καθώς η sim που δίνουν μαζί προσφέρει δωρεαν και απεριόριστα data στο 3G και σε όλα τα WiFi Hotspots της BT OpenZone και της Ο2 σε όλη την Αγγλία για 12 μήνες. (ακρως δελεαστικό, η τίμή της συγκεκριμένης sim είναι από μόνη της 120 λίρες).
Τώρα από κει και πέρα δεν ξέρω πως γίνεται.

Πάντως συμφωνώ με τον παραπάνω ότι το iPhone 3G όντως είναι κλειδωμένο σε συμβόλαιο, δεν παίζει με άλλα δίκτυα.
Δεν ξέρω τι γίνεται όμως με τα Pay as You Go.

#10   pigouinos

pigouinos

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2008 - 20:40

Quote

και το καρτοκινητο πως το ελεγχουν? ???


sepsis τι ακριβώς εννοείς να ελέγχουν??

σκας 400 λιρες και έχεις το 16αρι και 12 μήνες δωρεάν unlimited data. Αρκεί να κάνεις ένα top up 10 λίρες. Μετά το 12μηνο τι γίνεται ?

#11   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/09/2008 - 20:52

πχ, στην Αμερικη ειναι μονο με συμβολαιο ωστε να κανεις activate στο καταστημα

στην Αγγλια με συμβολαιο υποθετω θα κανεις και εκει στο καταστημα το activate. Κανουν το ιδιο και στο καρτοκινητο? ??? Αυτο με την 'super' sim δεν το ξερα βεβαια. Aρα και στην Αγγλια κλειδωμενο σε ενα δικτυο ειναι και εκει? Δεν απαγορευται αυτο στην ΕΕ? Αυτη την εντυπωση ειχα



#12   pigouinos

pigouinos

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/09/2008 - 21:10

έχω την εντύπωση ότι Ο2 και ΑΤ&Τ έχουν την αποκλειστηκότητα σε USA & UK να "αντιπροσωπεύουν" την Apple και να εποφελούνται από αυτή την πράξη λαμβάνοντας μερίδιο επί των κερδών, ενώ σε Ιταλία, Ελλάδα κλπ. οι συσκευές είναι αγωρασμένες από την Vodafone με καμία πλέον υποχρέωσή της προς την Apple.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες