Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Steve Jobs: Γιατί το iPhone 3G δεν έχει Custom Wallpapers στο iOS 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Steve Jobs: Γιατί το iPhone 3G δεν έχει Custom Wallpapers στο iOS 4

Γιατί το iPhone 3G δεν έχει Custom Wallpapers στο iOS 4;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#31   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/06/2010 - 00:07

Είναι με 3G jailbroken με το default wallpaper (μου αρέσει :P) και δεν παρατηρώ κανένα lag ή flickering που αναφέρουν άλλοι χρήστες

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   equalizer43

equalizer43

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/06/2010 - 08:25

Μα τι λέτε; Θα τρέξω να πάρω δηλ το καινούργιο επειδή θα μπορώ να αλλάζω wallpaper? ελεος σοβαρευτείτ

#33   nikosjc

nikosjc

    iPH Member

  • 254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2010 - 09:17

Παιδιά η Αpple είναι επιχείριση. Ότι κάνουν το κάνουν για κέρδος και όχι για την ψυχή της μάνας τους. Για αυτό πρέπει τα παλιά μοντέλα να φύγουν και να πάρουν τη θέση τους καινούρια. Για αυτό αποκόπηκε εντελώς το iphone 2G και το 3G υποστηρίζεται μερικώς. Είναι η φυσική ροή των πραγμάτων. Έτσι γίνεται παντού!

Φίλε μου δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα! Το 3G μέχρι και σήμερα μπορείς να το αγοράσεις από καταστήματα! Αν δεν ήθελαν να το υποστηρίξουν ας μην το κυκλοφορούσαν παράλληλα με το 3GS! Από τη στιγμή που το πουλάς τώρα ή είναι πρόσφατο μοντέλο οφείλεις να το υποστηρίξεις. Ο άλλος που πριν ένα μήνα πήγε και έσκασε 4 κατοστάρικα για το 3G έπρεπε να μυρίσει τα νύχια του ότι πήρε παλιό μοντέλο και θα σταματούσε η υποστήριξη του μέσα σε ένα μήνα??

Και πριν ξεκινήσουν τις σαχλαμάρες μερικοί να τους ρωτήσω να μου πουν μία εταιρία που υποστηρίζει τα κινητά της για 3 χρόνια με αναβαθμίσεις λειτουργικού! Τώρα εάν αυτή η κίνηση είναι marketing ή αλήθεια πιστεύω ότι είναι και τα δύο.

Κι όμως, σχεδόν όλες οι εταιρίες το κάνουν! Έχω το Nokia 5800 (τέλη του 2008) και δέχομαι συνεχώς αναβαθμίσεις, δωρεάν, αλλά και ένα κάρο μηνύματα συνεχώς με συμβουλές και οδηγίες για τα νέα χαρακτηριστικά του κινητού! Και δεν νομίζω ότι θα κοπούν σε ένα χρόνο...

Όπως είπα το 2G αποκόπηκε και το 3G λαμβάνει τις τελευταίες αναβαθμίσεις λειτουργικού. Δεν μπορώ όμως να αγνοήσω και την σημαντική υστέρηση σε hardware που έχει το 3G. Το είχα και εγώ και ξέρω πως μετά απο 3-4 μήνες με jailbreak γινόταν αργό, και πως ζεσταινόταν σε συγκεκριμένες εφαρμογές, και πάντα είχα έλλειμα ram! Επίσεις δεν μπορώ να αγνοήσω και το γεγονός ότι 2-3 άτομα απο το forum έχουν δοκιμάσει το wallpapers σε iOS 4 και iphone 3G και ανάφεραν πως υπήρχε αισθητή και ενοχλητική καθυστέρηση και lagging. Οπόταν κατά την άποψή μου το γεγονός ότι δεν υπάρχει custom wallpapers στο 3G είναι ένα μίγμα απο τους 2 λόγους και όχι ένας απο τους δύο και αφού δεν καλύπτομαι, δεν ψηφίζω.

Το αν κάποιος θέλει να ενεργοποιήσει κάποια χαρακτηριστικά ακόμα και αν ρίχνουν την απόδοση του κινητού είναι δικαίωμά του και η apple όφειλε να του παρέχει την δυνατότητα. Ας υπήρχε ενημέρωση ότι με ενεργοποιημένο το wallpaper πέφτει η απόδοση!!! Το να μην το προσφέρει καθόλου με φθηνές δικαιολογίες είναι καθαρά μάρκετινγκ και μάλιστα κακής ποιότητος γιατί μας κοροϊδεύει κατάμουτρα όπως τόσα χρόνια!(multi-task, wp, bluetooth, κλπ). Ένα hardware με 400 ή 600mzh και δεν σηκώνει WP??? Το ericsson k700 που είχα προ 10ετίας μια χαρά το σήκωνε!!! Έλεος δηλαδή...!

Φιλικά... ::)

#34   agggelos19

agggelos19

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2010 - 09:53

πφφφ ελεος μια εικονα ειναι πια ρε παιδια λες και γιαυτους θα ηταν κατι δυσκολο με τοσα πραγματα που εχουν καταφερει ακομα και εσεις τα απλα παιδια me jailbreak αυτα τα κανετε για πλακα και ολοκληρη η αππλε δεν μπορει ε μαλακιες

#35   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/06/2010 - 10:55

Εγώ πιστεύω θα έπρεπε να δίνει την επιλογή, τουλάχιστον. Μέσα στις Ρυθμίσεις, ας πούμε. Και όταν ο χρήστης ενεργοποιούσε κάποια από τις 2 λειτουργίες, να τον προειδοποιούσε. Πώς κατάφεραν, δηλαδή, να χτίσουν το multitasking πάνω σε νέα APIs?
Τέλος πάντων, όπως και να έχει, η 4.0 με απενεργοποιημένο το wallpaper τρέχει μια χαρά στο 3G. Multitasking δεν υπάρχει, ενεργοποιείται με την ανάλογη μικρή "θυσία", βέβαια, αλλά για εμένα δεν αξίζει να αναβαθμίσετε σε άλλη συσκευή, εφόσον αυτή σας καλύπτει. :) Μέχρι του χρόνου θα υπάρχει υποστήριξη για το 3G 100%.

Τελευταία επεξεργασία από: giorgos_rou, 23/06/2010 - 10:59


#36   hellenicsun

hellenicsun

    iPH Enthousiast

  • 572 μηνύματα
  • Twitter:@FotisVNakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:hellenicsun

Δημοσίευση 23/06/2010 - 11:40

Εγώ πιστεύω θα έπρεπε να δίνει την επιλογή, τουλάχιστον. Μέσα στις Ρυθμίσεις, ας πούμε. Και όταν ο χρήστης ενεργοποιούσε κάποια από τις 2 λειτουργίες, να τον προειδοποιούσε. Πώς κατάφεραν, δηλαδή, να χτίσουν το multitasking πάνω σε νέα APIs?
Τέλος πάντων, όπως και να έχει, η 4.0 με απενεργοποιημένο το wallpaper τρέχει μια χαρά στο 3G. Multitasking δεν υπάρχει, ενεργοποιείται με την ανάλογη μικρή "θυσία", βέβαια, αλλά για εμένα δεν αξίζει να αναβαθμίσετε σε άλλη συσκευή, εφόσον αυτή σας καλύπτει. :) Μέχρι του χρόνου θα υπάρχει υποστήριξη για το 3G 100%.


Δε χρειάζεται να υπάρχει καμία προειδοποίηση, για κανένα λόγο.

Δε μπορεί μια εταιρία να υπερηφανεύεται για το πως κατάφερε να φέρει τη τελειότητα σε ορισμένες "βαριές" λειτουργείες (multitasking κ.α.) με σωστό implementation στο λειτουργικό του iOS 4 και να "κωλώνει" στο custom wallpaper. Απλά δε γίνεται. Είναι ξεκάθαρες λοιπόν οι προθέσεις τις.

#37   pcmagas91

pcmagas91

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/06/2010 - 11:41

Εγώ πάλι δεν παρατήρισα καθόλου Lang...
Ποιά καθυστέρηση...

Θα βγεί hack και θα ενεργοποιήσουμε όλα τα χαρακτηριστικά της OS4 στο 3G και θα δείτε ότι πάει μια χαρά...

Σιγά την διαφορά επεξεργαστή τώρα.. 620MHz 3G και 833MHz 3GS....

Αν κολάει είναι θέμα της RAM.. Κάτι που διορθώνεται με την διεγραφή των άχρηστων Lauch Daemons ώστε να έχει λιγότερα Processes.. ;)

#38   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 30/06/2010 - 04:46

Σε jailbroken iPhone 3G με την 4 περασμένη και ενεργοποιημένο το home wallpaper σας επιβεβαιώνω πως μόλις πατήσεις home button για επιστροφή στο home screen η επιστροφή γίνετε με περίεργο και αργό τρόπο (ένα spike κατά την διάρκεια τις επιστροφής και lag)

Επιβεβαιώνω το ίδιο και για έμενα! ::)

Για αυτόν και μόνο τον λόγο ψήφησα 'Συμφωνώ με τον Steve - Το iPhone 3G δεν θα το άντεχε'! Φυσικά και το έβγαλα! (Custom Wallpapers) ;)


ps: Τώρα βέβαια για το αν ο Steve Jobs μπορούσε (ήθελε!) να το κάνει optimized για το 3G, σηκώνει μεγάλη συζήτηση!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 30/06/2010 - 04:52

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#39   Terra

Terra

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/08/2010 - 10:12

Παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατι βλέπω ότι όλοι λέτε ότι κολαει το iphone 3g με multitasking και wallpaper, εσείς πως ενεργοποιήσατε τα χαρακτηριστικά αυτά?Εγώ τα ενεργοποίησα με το ztoggle απο cydia και πραγματικά το iphone 3g μου πετάει, ειδικά στα wallpaper δεν έχει κανενα lag.

#40   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/08/2010 - 13:42

Παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατι βλέπω ότι όλοι λέτε ότι κολαει το iphone 3g με multitasking και wallpaper, εσείς πως ενεργοποιήσατε τα χαρακτηριστικά αυτά?Εγώ τα ενεργοποίησα με το ztoggle απο cydia και πραγματικά το iphone 3g μου πετάει, ειδικά στα wallpaper δεν έχει κανενα lag.


Όλοι οι τρόποι φίλε μου το ίδιο ακριβώς είναι. Στην ουσία μπαίνεις και πειράζεις ένα αρχείο του συστήματος για να ενεργοποιηθούν τα χαρακτηριστικά αυτά. Το ίδιο κάνει και το ztoggle απλά χωρίς να το κάνεις με το χέρι.

#41   bikwn

bikwn

    iPH Member

  • 339 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:connx

Δημοσίευση 21/08/2010 - 14:03

εγω και multi και custom wallpapers εχω και μια χαρα παει...χαλαρα για λογους μαρκετινγκ...



#42   Terra

Terra

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/08/2010 - 15:36

Όλοι οι τρόποι φίλε μου το ίδιο ακριβώς είναι. Στην ουσία μπαίνεις και πειράζεις ένα αρχείο του συστήματος για να ενεργοποιηθούν τα χαρακτηριστικά αυτά. Το ίδιο κάνει και το ztoggle απλά χωρίς να το κάνεις με το χέρι.

Tι να σου πω ρε φίλε, σε μένα πάει μια χαρά...!

#43   demollyon

demollyon

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2010 - 18:38

Marketing trick, αλλά πού θα πάει, θα τα φάει τα μούτρα του ο Σταύρακας...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες