Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ΠΡΟΣΟΧΗ: Προστατέψτε το λογαριασμό σας στο iTunes


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/07/2010 - 22:10

Σήμερα έγινε γνωστό ότι πολλοί λογαριασμοί στο iTunes έχουν χακαριστεί και γίνονται αγορές δεκάδων δολαρίων εν αγνοία του χρήστη.

Το συμβάν φαίνεται να ξεκίνησε από έναν Bιετναμέζο developer, ο οποίος χάκαρε λογαριασμούς δεκάδων χρηστών και αγόρασε τις εφαρμογές του για να τις ανεβάσει στα top charts του iTunes. Πρόκειται για εφαρμογές-βιβλία (τα βιβλία μάλιστα φαίνεται να μην έχουν τις απαραίτητες άδειες-copyright κάτι που είναι ύποπτο για το πώς εγκρίθηκαν εξαρχής στο App Store) κακής ποιότητας και το συμβάν παρατηρήθηκε τόσο στο twitter όσο και σε comments σε εφαρμογές του App Store.

To περιστατικό πήρε διαστάσεις και επεκτάθηκε και στην Ευρώπη αλλά δεν είναι ακόμα γνωστός ο τρόπος με τον οποίο παραβιάστηκαν οι πληροφορίες του χρήστη. To πιθανότερο είναι κάποια επίθεση phishing/spam να ξεγέλασε ορισμένους χρήστες.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Για να προστατευθείτε από πιθανή παραβίαση του λογαριασμού σας θέστε τον τρόπο πληρωμής σε "None"

Κάντε sign in στο iTunes Store μέσω της εφαρμογής iTunes και στις πληροφορίες του λογαριασμού σας επιλέξτε "Edit Payment Information" όπου και τικάρετε την επιλογή "None". Το τελικό αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι έτσι:

Αναρτημένη εικόνα

Σε οποιαδήποτε εξέλιξη στο θέμα το παρών post θα ανανεώνεται διαρκώς.

UPDATE:

Οι εφαρμογές του Βιετναμέζου developer-hacker έχουν αφαιρεθεί από το App Store.

Update No2:

Η Apple απαντάει στο ερώτημα του Engadget περί του θέματος που δημιουργήθηκε:

The developer Thuat Nguyen and his apps were removed from the App Store for violating the developer Program License Agreement, including fraudulent purchase patterns.

Developers do not receive any iTunes confidential customer data when an app is downloaded.

If your credit card or iTunes password is stolen and used on iTunes we recommend that you contact your financial institution and inquire about canceling the card and issuing a chargeback for any unauthorized transactions. We also recommend that you change your iTunes account password immediately. For more information on best practices for password security visit http://www.apple.com/support/itunes.


Update No3:

Ο Clayton Morris αναφέρει στο blog του ότι οι λογαριασμοί που έγιναν 'παρακάμφθηκαν' δεν ξεπερνούν τους 400 σε σύνολο 150 εκατ. χρηστών του iTunes:

Apple followed up with me late this afternoon to my question about the number of iTunes accounts that had been compromised. Turns out, not that many. Apple told me that an extremely small percentage of users, about 400 of the 150 million iTunes users - that is less than 0.0003% of iTunes users, were impacted.

To the question of whether the iTunes servers themselves were ever in any danger of hackery Apple says that the iTunes servers were not compromised in any way.

Apple says that starting today they're implementing a new security measure to minimize this type of fraud in the future. Basically you'll have to enter your credit card's CCV code a little more often from now on.


Συμβουλή: ΠΟΤΕ δεν δίνουμε τα στοιχεία του λογαριασμού της κάρτας μας σε email, φόρμες επικοινωνίας σε sites αγνώστου εγκυρότητας κ.α.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   inside

inside

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/07/2010 - 22:16

μια ο youtube,μια η apple..τι γινεται??

#3   whiteyez

whiteyez

    iPH Member

  • 239 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Whiteyez

Δημοσίευση 04/07/2010 - 22:29

Να περιμένουμε απάντηση της Apple; :rolleyes:

#4   SUID

SUID

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2010 - 22:46

Συγνώμη παιδιά, για να καταλάβω!

Έχω βάλει τραπεζική κάρτα (κανονικού λογαριασμού!) Αν το βάλω στο "none", δεν σημαίνει ότι το iTunes δεν αναγνωρίζει το λογαριασμό μου! αφού πλέον βάλαμε 'τρόπος πληρωμής κανένας!! (none!)

Και αν ισχύει, πως προτείνεται να αγοράζουμε πλέον της εφαρμογές! ???


Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας

Τελευταία επεξεργασία από: SUID, 04/07/2010 - 22:46


#5   soiramk

soiramk

    iPH Enthousiast

  • 524 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:soiramk

Δημοσίευση 04/07/2010 - 22:48

Έτσι όπως τα λες είναι, αλλά φαντάζομαι πως καλό είναι να περιμένουμε λίγο να δούμε τι θα γίνει!
Αυτός είναι κ ένας από τους λόγους που χρησιμοποιώ iTunes Gift Cards ;)

#6   SUID

SUID

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2010 - 22:53

Έτσι όπως τα λες είναι, αλλά φαντάζομαι πως καλό είναι να περιμένουμε λίγο να δούμε τι θα γίνει!
Αυτός είναι κ ένας από τους λόγους που χρησιμοποιώ iTunes Gift Cards ;)


Ευχαριστώ φίλε μου,


Κρίμα, μια χαρά ήμουνα (μέχρι σήμερα!) με την καρτούλα μου! :(

Σε εμένα λες να πέσει! (γ@μω την γκαντεμιά μου πλέον! :D )

#7   JohnPhone

JohnPhone

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/07/2010 - 22:53

Ωχ, ωχ, ωχ.....ελπιζω να μην μας βρει κανα κακο :(
Και με την ευκαιρια να ρωτησω και κατι: Απ το iOS 4 και μετα, εχω παψει να λαμβανω σε mail τις αποδειξεις αγορων απ τις εφαρμογες του App Store.!
Συμβαινει και σε σας (ηταν στους ορους του appstore που φυσικα δεν διαβασα και πατησα αποδοχη), η να αρχισω να ανησυχω;

#8   MaxII

MaxII

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2010 - 23:01

:mad: :mad: με τον καθε βλαμ*$%^ο που εχουμε μπλεξει....

Να του καει οτι Appleοειδες εχει στα χερια του..... >:(

#9   dimo187

dimo187

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/07/2010 - 23:13

Λέτε έτσι να την πατισα κι εγώ;γιατί σε κάποια φάση όταν παταγα save στις αλλαγές που έκανα μου έλεγε ότι δεν γίνεται να σωθούν γιατί κάποιος άλλος είχε κάνει log in στον λγαριασμο μου. (http://www.iphonehel...99)
Μου έχουν απαντήσει μέσω email αλλά δεν ήταν και πολύ ικανοποιητικές..θα τις ποσταρω όλες όταν βγάλω άκρη.
Επίσης αυτό με τις αποδείξεις το έχω κι εγώ αλλά δε ξέρω ποτέ άρχισε...ειναι normal??

#10   aridaias

aridaias

    iPH newbie

  • 89 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2010 - 23:17

Έχω προπληρωμένη κάρτα (prepaid). Φαντάζομαι πως δεν υπάρχει πρόβλημα, έτσι;

#11   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 04/07/2010 - 23:23

Αυτή την στιγμή που μιλάμε, η Apple έχει αρχίσει να μπλοκάρει ήδη κάθε πρόσβαση στους λογαριασμούς στο iTunes!

Οπότε μην παραξενευτείτε αν δεν μπορετέ να δείτε το ιστορικό αγοράς σας, η τον λογαριασμό σας!


Όπως και να έχει, αυτή την φορά δράσανε ποιο γρήγορα και από το iPhone 4! (πρόβλημα σήματος!) :lol: ;)

'' Le phénomène arrive progressivement en Europe, soyez vigilants!'' via: appletouch.com

Μετάφραση: Το φαινόμενο έρχεται σιγά σιγά και στην Ευρώπη, να είστε προσεκτικοί!

ΠΡΟΣΟΧΗ!! το hacking συνεχίζεται, για την δική σας ασφάλεια, ακολουθήστε την συμβουλή του iPhoneHellas (sepsis) μέχρι να πάρουμε κάποια απάντηση από την πλευρά της Apple!

ps: στα ξένα φόρουμ, είναι το θέμα της ημέρας! appletouch.fr thenextweb.com

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 04/07/2010 - 23:36

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#12   1gen

1gen

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 04/07/2010 - 23:40

ε ρε γλέντια ! >:( >:( >:(

#13   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2010 - 23:43

την apple καλα την κανουν..να την καταστρεψουν ολα τα αρχεια μπορουν..εμεις παλι την πληρωνουμε

#14   gtzilas

gtzilas

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2010 - 23:43

Αναρωτιέμαι πότε θα βγάλει ένα itunes για Linux η apple να έχουμε μια ασφάλεια της προκοπής. Έχω βαρεθεί να κάνω και reboot συνεχεία

Το έβαλα none για καλό και κακό αν και 4,5 χρόνια είμαι χωρίς antivirus-firewall στα windows και δεν έχω κολλήσει τίποτα.

Απλά παίδες, μην ανοίγετε κανένα attached mail και μην κατεβάζετε τπτ για iphone(cr**ed ipa, j/b firmware, themes κλπ)

Τελευταία επεξεργασία από: gtzilas, 04/07/2010 - 23:45


#15   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1.586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2010 - 23:49

Έχω προπληρωμένη κάρτα (prepaid). Φαντάζομαι πως δεν υπάρχει πρόβλημα, έτσι;



Όχι μια χαρά είσαι απλά να τσεκάρεις το υπόλοιπο σου :).

Gift Cards από που βρίσκεται ρε παιδιά;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες