Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

iPhone 4 στην Ελλάδα. Πότε; Πόσο;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2029 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1156   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:09

Την δευτέρα είχα περάσει απο κάποιο κεντρικό κατάστημα της Voda και είχα τυπικά ρωτήσει για ανανέωση συμβολαίου. Τους είπα ότι επιθυμούσα το μηλαράκι, και μου είπαν να τους δώσω τα στοιχεία μου. Ρώτησα αν έφτανε η φόρμα ενδιαφέροντος που συμπλήρωσα, και μου είπε η κοπέλα εκεί,ότι δεν πειράζει ας κρατήσουμε καλύτερα και τα στοιχεία, και το έγραψε σε ένα χαρτάκι, αφού ρώτησε και τον προιστάμενό της. Επειδή είχα ξεχάσει να δηλώσω αν ήθελα το 16 ή 32. Πηρα σήμερα και τους είπα ότι θα ήθελα το 32άρι. Ο υπάλληλος μου είπε ότι μόνο σε μαύρο, καθώς και ότι θα με ειδοποιήσουν με SMS.
Συμπέρασμα: 1) κάτι όντως μαγειρεύεται σήμερα πολύ έντονα 2) εκτός απο τις δηλώσεις ενδιαφέροντος, κάθε κατάστημα λογικά έχει ξεχωριστές λίστες (σε τευτέρια) που καταχωρούν όσους τους ενδιαφέρουν (ανανεώσεις,νέες συνδέσεις κτλ.) 3) όντως θα υπάρχουν μόνο μαύρες συσκευές.

Ίδωμεν λοιπόν και σε αναμονή για sms.....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1157   rainman007

rainman007

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:16

Ότι ναναι ο καθένας λέει και ότι ναναι και τα καταστήματα...


+1!!

Διάλογός μου σήμερα το πρωί με 13830 (Voda):
- Καλημέρα.. Ημουν απο τους πρώτους που είχα κάνει εκδήλωση ενδιαφέροντος (απο την 1η κιόλας μέρα!) απο το site σας τον Ιούλιο για το iPhone 4, μαλιστά μου είχατε τηλ. τότε για επιβεβαίωση - 2 μήνες πρίν - και μού είχατε πεί θα με ειδοποιήσετε και ακόμα δεν έχω λάβει τίποτα.
- Λυπάμαι κύριε δεν έχουμε ακόμα καμία ενημέρωση το iPhone 4.
- Ναί;; Γιατί μόλις με πήραν απο COTE όπου είχα κάνει την ίδια διαδικασία - και ανακοινώθηκε επίσημα - και με ενημέρωσαν.
- Λυπάμαι κύριε δεν γνωρίζω κάτι σχετικά.
- Δεν είναι κρίμα μετά απο 12+ χρόνια συνδρομητή σας (συμβόλαιο) να φύγω λόγω αυτού;
- Λυπάμαι κύριε δεν έχουμε καμία ενημέρωση ακόμα.
- Τί να πώ. Ευχαριστώ...

Αμέσως μετά στο δρόμο για τη δουλειά σταματάω σε ένα κατάστημα Voda:
- Καλημέρα, μήπως έχετε καμία ενημ. για το iPhone4 γιατι το και το.. (τα παραπάνω)
- Τί να σας πώ. Δέν έχουμε καμία ενημέρωση.
- Μα με πήραν απο COTE να παραλάβω στην Παρασκευή. Τουλάχιστον πότε περίπου έρχεται;;
- Δέν γνωρίζουμε κάτι. Ακούγεται για μέσα της επόμενης εβδομάδας.
- Είναι κρίμα γιατί είμαι 12 χρόνια συνδρομητή σας!
- Τί να σας πώ.
(Φεύγω)
Και βέβαια να τονίσω πως το μαγαζί ήταν ΓΕΜΑΤΟ με προωθητικά φυλλάδια (αυτά τα τρίφυλλα), για το iPhone 4 συγκεκριμένα, πού μόλις είχε βάλει ο τύπος..

Αυτά για να εκφράσω το - για μία ακόμη φορά - απίστευτο sales που διαθέτουν οι εταιρείες στο Ελλαδιστάν!
Αυτή η κατάσταση όπου κανείς δεν ενδιαφέρεται ούτε καν για το ίδιο του το προιον (σε περιόδους κρίσης κιόλας!!) και όπου εμείς που απλά ασχολούμαστε γνωρίζουμε περισσότερα απο τους - υποτίθεται - υπαλλήλους, που κάποιος έχει προσλάβει(!), είδικα για τον χώρο της τεχνολογίας μιλάω, είναι τουλάχιστον εκνευριστική!

Σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο, και όσοι έχουν ζήσει στο εξωτερικό ξέρουν για τί μιλάω, οι άνθρωποι θα είχαν σκιστεί να με εξυπηρετήσουν.. Τουλάχιστον να μου πούν πότε βγαίνει και ένα συγνώμη και παρακαλούμε περιμένετε να το πάρετε απο εμας κτλπ...
Και μετά μιλαμε για κρίση...

(Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.. Αυτό που γίνεται τώρα είναι απλά διορθωτικές κινήσεις..)

Αααχ τα είπα και ξαλάφρωσα.. :) :)
Ευχαριστώ!

#1158   gk002

gk002

    Newbie

  • 129 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:20

μεσα απο τη βοντα ειναι το info

και ειναι εγκυρο :)


;) οκ

#1159   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:20

παιδία... όντως τα καταστήματα Voda δεν έχουν καμία ενημέρωση και αυτό γίνεται επίτηδες από τα κεντρικά τους για να μην φύγουν συσκευές πριν την ημερομηνία προώθησης του 4. τους εχουν στειλει 2 email με κόκκινα γράμματα σχετικα με το θεμα. ΠΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ 4 ΑΝ ΔΕΝ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΟΚ Η ΕΤΑΙΡΙΑ...

#1160   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:25

Είναι καταπληκτικό αυτό που συμβαίνει... και ίσως αυτο μας ανεβάζει και την αδρεναλίνη στα ύψη. Είναι σαν το κηνύγι του κρυμμένου θησαυρού.. Τουλάχιστον να το διοργάνωνε η apple έτσι ο πρώτος που το έβρισκε να το έπαιρνε και δωρεάν. lol

#1161   gk002

gk002

    Newbie

  • 129 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:26

+1!!

Διάλογός μου σήμερα το πρωί με 13830 (Voda):
- Καλημέρα.. Ημουν απο τους πρώτους που είχα κάνει εκδήλωση ενδιαφέροντος (απο την 1η κιόλας μέρα!) απο το site σας τον Ιούλιο για το iPhone 4, μαλιστά μου είχατε τηλ. τότε για επιβεβαίωση - 2 μήνες πρίν - και μού είχατε πεί θα με ειδοποιήσετε και ακόμα δεν έχω λάβει τίποτα.
- Λυπάμαι κύριε δεν έχουμε ακόμα καμία ενημέρωση το iPhone 4.
- Ναί;; Γιατί μόλις με πήραν απο COTE όπου είχα κάνει την ίδια διαδικασία - και ανακοινώθηκε επίσημα - και με ενημέρωσαν.
- Λυπάμαι κύριε δεν γνωρίζω κάτι σχετικά.
- Δεν είναι κρίμα μετά απο 12+ χρόνια συνδρομητή σας (συμβόλαιο) να φύγω λόγω αυτού;
- Λυπάμαι κύριε δεν έχουμε καμία ενημέρωση ακόμα.
- Τί να πώ. Ευχαριστώ...

Αμέσως μετά στο δρόμο για τη δουλειά σταματάω σε ένα κατάστημα Voda:
- Καλημέρα, μήπως έχετε καμία ενημ. για το iPhone4 γιατι το και το.. (τα παραπάνω)
- Τί να σας πώ. Δέν έχουμε καμία ενημέρωση.
- Μα με πήραν απο COTE να παραλάβω στην Παρασκευή. Τουλάχιστον πότε περίπου έρχεται;;
- Δέν γνωρίζουμε κάτι. Ακούγεται για μέσα της επόμενης εβδομάδας.
- Είναι κρίμα γιατί είμαι 12 χρόνια συνδρομητή σας!
- Τί να σας πώ.
(Φεύγω)
Και βέβαια να τονίσω πως το μαγαζί ήταν ΓΕΜΑΤΟ με προωθητικά φυλλάδια (αυτά τα τρίφυλλα), για το iPhone 4 συγκεκριμένα, πού μόλις είχε βάλει ο τύπος..

Αυτά για να εκφράσω το - για μία ακόμη φορά - απίστευτο sales που διαθέτουν οι εταιρείες στο Ελλαδιστάν!
Αυτή η κατάσταση όπου κανείς δεν ενδιαφέρεται ούτε καν για το ίδιο του το προιον (σε περιόδους κρίσης κιόλας!!) και όπου εμείς που απλά ασχολούμαστε γνωρίζουμε περισσότερα απο τους - υποτίθεται - υπαλλήλους, που κάποιος έχει προσλάβει(!), είδικα για τον χώρο της τεχνολογίας μιλάω, είναι τουλάχιστον εκνευριστική!

Σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο, και όσοι έχουν ζήσει στο εξωτερικό ξέρουν για τί μιλάω, οι άνθρωποι θα είχαν σκιστεί να με εξυπηρετήσουν.. Τουλάχιστον να μου πούν πότε βγαίνει και ένα συγνώμη και παρακαλούμε περιμένετε να το πάρετε απο εμας κτλπ...
Και μετά μιλαμε για κρίση...

(Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.. Αυτό που γίνεται τώρα είναι απλά διορθωτικές κινήσεις..)

Αααχ τα είπα και ξαλάφρωσα.. :) :)
Ευχαριστώ!


Mην τρελένεσαι...! Έχουν εντολή να το λένε αυτό! Πάς και δηλώνεις τώρα τα στοιχεία σου για ένα από τα παρακάτω:

α) νέο συμβόλαιο
β) ανανέωση συμβολαίου
γ) μεταφορά αριθμού

και μπαίνεις στην λίστα για αύριο...!

Αν προλάβεις θα πάρεις. Αν όχι την ερχόμενη εβδομάδα...!

Οι λίστες του Ιουλίου ήταν για να ξέρουν που θα κινηθούν με τις ποσότητες!
Ξέρεις πόσοι άλλαξαν γνώμη μόλις είδαν τις τιμές...?

#1162   nikosg21

nikosg21

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:27

εγω θα τους ελεγα να διακοψουμε την συνδεση και θα σου πω εγω αμα δεν στο εδιναν η οχι...και αμα δεν μου το εδιναν - απο τη στιγμη που το εχουν παντα- θα την εκοβα...ποιον κοροιδευουν;
παρτε το χαμπαρι , εμεις πληρονουμε, εμεις τους κανουμε οτι θελουμε (γενικοτερα!)
αιντε γιατι εδω νομιζουν οτι σου κανουν χαρη οταν σε εξυπηρετουν....

#1163   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:29

και ενημερωτικα το 4 έχει την 4.0.1

#1164   rainman007

rainman007

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:31

παιδία... όντως τα καταστήματα Voda δεν έχουν καμία ενημέρωση και αυτό γίνεται επίτηδες από τα κεντρικά τους για να μην φύγουν συσκευές πριν την ημερομηνία προώθησης του 4. τους εχουν στειλει 2 email με κόκκινα γράμματα σχετικα με το θεμα. ΠΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ 4 ΑΝ ΔΕΝ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΟΚ Η ΕΤΑΙΡΙΑ...


Για να μήν παρεξηγηθώ αυτό το καταλβαίνω.
Δέν μιλάω για διάθεση. Αν μου έλεγαν ναι, περάστε την Δευτέρα/ Τρίτη να το παραλάβετε απο 'εκεί' θα ήμουν ΟΚ!
Μιλάω για απλή ενημέρωση. Για στοιχειώδη ένδειξη ενδιαφέροντος ότι ναι ξέρεις μας ενδιαφέρει να σε κρατήσουμε σαν πελάτη..

Και εννοείται ότι τα παιδία στα καταστήματα δεν φταίνε.. Απο κάπου όμως ξεκινάει αυτή η νοωτροπία..
(Είναι αυτό υπέυθυνο εταιρικό sales εν έτη 2010;; Απο μία εταιρεία επιπέδου vodafone; ..Όταν ακόμα και τα παιδία στο ebay (οι καλοι sellers) λειτουργούν καλύτερα.. Τα ξέρουμε όλοι που ασχολούμαστε αυτα που λέω τωρα..)

Anyway..
Απλά ήθελα να τα πώ..
Και πάλι ευχαριστώ!
:)

#1165   nikosg21

nikosg21

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:31

Είναι καταπληκτικό αυτό που συμβαίνει... και ίσως αυτο μας ανεβάζει και την αδρεναλίνη στα ύψη. Είναι σαν το κηνύγι του κρυμμένου θησαυρού.. Τουλάχιστον να το διοργάνωνε η apple έτσι ο πρώτος που το έβρισκε να το έπαιρνε και δωρεάν. lol

ο πινασμενος...καρβελια ονειρευεται...''λεει''
φιλικα παντα :blush:

#1166   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:32

Για να μήν παρεξηγηθώ αυτό το καταλβαίνω.
Δέν μιλάω για διάθεση. Αν μου έλεγαν ναι, περάστε την Δευτέρα/ Τρίτη να το παραλάβετε απο 'εκεί' θα ήμουν ΟΚ!
Μιλάω για απλή ενημέρωση. Για στοιχειώδη ένδειξη ενδιαφέροντος ότι ναι ξέρεις μας ενδιαφέρει να σε κρατήσουμε σαν πελάτη..

Και εννοείται ότι τα παιδία στα καταστήματα δεν φταίνε.. Απο κάπου όμως ξεκινάει αυτή η νοωτροπία..
(Είναι αυτό υπέυθυνο εταιρικό sales εν έτη 2010;; Απο μία εταιρεία επιπέδου vodafone; ..Όταν ακόμα και τα παιδία στο ebay (οι καλοι sellers) λειτουργούν καλύτερα.. Τα ξέρουμε όλοι που ασχολούμαστε αυτα που λέω τωρα..)

Anyway..
Απλά ήθελα να τα πώ..
Και πάλι ευχαριστώ!
:)


έχεις δικιο.. μαζι σου.. :)

#1167   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:34

έχεις δικιο.. μαζι σου.. :)

+1

#1168   rainman007

rainman007

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:38

Mην τρελένεσαι...! Έχουν εντολή να το λένε αυτό! Πάς και δηλώνεις τώρα τα στοιχεία σου για ένα από τα παρακάτω:

α) νέο συμβόλαιο
β) ανανέωση συμβολαίου
γ) μεταφορά αριθμού

και μπαίνεις στην λίστα για αύριο...!

Αν προλάβεις θα πάρεις. Αν όχι την ερχόμενη εβδομάδα...!

Οι λίστες του Ιουλίου ήταν για να ξέρουν που θα κινηθούν με τις ποσότητες!
Ξέρεις πόσοι άλλαξαν γνώμη μόλις είδαν τις τιμές...?


Μα το έκανα και αυτό (β) την προηγούμενη εβδομάδα στο κεντρικό κατάστημα έξω απο τα γραφεία της Voda στο Μαρούσι και ξέρεις τι μου είπε η κοπελίτσα;
- Εγώ το σημείωσα αλλα επειδή δεν είναι δεσμευτικό και εμείς έχουμε πολλές προπαραγγελίες δεν το κάνατε και σε κάποιο άλλο κατάστημα Voda μήπως σας το φέρουν πιό γρήγορα;
(Εκδήλωση ενδιαφέροντος απο την 1η μέρα!...)

Και ερωτώ: ΕΓΩ θα ψάξω τον τρόπο για να μου πουλήσουν αυτοί το προιόν τους;;; Δεν διακρίνετε κάτι λάθος εδώ;

Ορίστε.. συγχύστικα πάλι τώρα..
:)

Τελευταία επεξεργασία από: rainman007, 26/08/2010 - 09:40


#1169   vasilakis13

vasilakis13

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:mbp 13'', imac 24''

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:40

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες ότι δε σου παρουσιάζει κανένα πρόβλημα. Δηλαδή δε πέφτουν οι μπάρες ούτε χάνεται το 3G???? Εμένα πάντως παραγωγής 31 εβδομάδα το κινητό και το παρουσιάζει. Βέβαια με τη διάφανη θηκούλα που πείρα είδα πολύ μεγάλη βελτίωση για να μη πως εξάληψη. Αυτό που με ανυσυχεί είναι η αστάθεια που δείχνει συνήθως στο 3G και δεν έχει σχε΄ση με το κράτημα ή θήκη.

Πραγματικά δεν υπάρχει πρόβλημα! το λέω από τις πρώτες μέρες που το πήρα...Δεν εχω παρατηρήσει κατι!το προσεχω κιόλας να δω κατι ,αλλα...

#1170   katsou21

katsou21

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2010 - 09:42

Πάντως μόλις μίλησα με 13830 της Voda και μου είπαν επίσημη διάθεση την 1Η Σεπτεμβρίου!!!!! Έφυγα για φορητότητα στην Cosmote

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 15

0 μέλη, 15 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες