Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

O Android 2.2 browser είναι γρηγορότερος από το Safari


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/07/2010 - 19:33

Σύμφωνα με έρευνα του Ars Technica o browser στο Android 2.2 είναι γρηγορότερος από το Safari του iOS 4.

Στο τεστ javascript το Nexus One με το Android 2.2 ήταν δύο φορές πιο γρήγορο από ένα iPhone 4 ενώ στο V8 test ήταν μέχρι και τέσσερις φορές γρηγορότερο.

Στην τελευταία έκδοση του Android, ο browser βελτιώθηκε σε μεγάλο βαθμό υιοθετώντας τεχνολογίες του "μεγάλου αδερφού" Chrome. Στο iOS 4 παρουσιάστηκαν και εκεί βελτιώσεις στον complier αλλά απ'ότι φαίνεται η Apple έχει ακόμα δουλειά μπροστά της.

Αναρτημένη εικόνα

Ο λόγος της διαφοράς δεν είναι ακόμα γνωστός. Η Apple δεν έχει κάνει γνωστή την clock speed του A4 στο iPhone 4 αλλά οποιαδήποτε τιμή κάτω του 1GHz του Nexus One αντισταθμίζεται από τον σημαντικά ταχύτερο πυρήνα γραφικών. Και οι δύο συσκευές διαθέτουν 512ΜΒ μνήμης RAM.

To test αυτό έγινε με "καθαρό" Android 2.2 καθώς το Flash μειώνει σημαντικά την επίδοση της συσκευής σε βαθμό που ένα iPhone 3GS με την 3.x έκδοση να είναι πολύ πιο γρήγορο.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 07/07/2010 - 22:24

Η βασιλεία του iphone κάπου εδώ τελειώνει...αυτό γίνεται όταν επαναπαύεσαι στις δάφνες σου..

#3   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/07/2010 - 22:28

Ας φτιαξουν πρωτα το σημα και μετα βλεπουμε για τα υπολοιπα...

#4   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 07/07/2010 - 22:32

εμένα με 3GS πάντως, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως με την iOS 4 το σερφάρισμα με τον safari έγινε ελαφρώς πιο αργό με μικροκολλήματα στην φόρτωση των σελίδων. αυτή είναι απλά μια εντύπωση, δεν έχω κάνει τίποτα μετρήσεις για να μπορώ να πω με σιγουριά αν όντως υφίσταται χειρότερη επίδοση. αν θυμάμαι καλά όμως και άλλοι χρήστες έκαναν παρόμοιες παρατηρήσεις όταν κυκλοφόρησε η αναβάθμιση. βήματα προς τα πίσω;

#5   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1.142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2010 - 22:38

Εγώ μια χαρά το βλέπω... Δηλαδή πόσο πιο γρήγορος να είναι;

#6   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 07/07/2010 - 22:49

Όντως, πόσο πιο γρήγορος να γίνει ο safari; Μια χαρά φορτώνει τις σελίδες, τις διαχειρίζεται πάρα πολύ καλά και εδώ και αρκετούς μήνες δεν ανοίγω το pc για σερφάρισμα, mail, chat, gaming, παρά μόνο για κανά DVD που θέλω να γράψω ή να κατεβασω κάτι.

Το κινητό είναι τόσο καλά "δεμένο" με το ίντερνετ που μου έχει λύσει τα χέρια όπου και αν βρίσκομαι.

Διαφορές στο φόρτωμα μια σελίδας, της τάξης του 1-2 δευτερολέπτων, δεν με απασχολούν σοβαρά, γιατί ουσιαστικά, δεν έχουν νόημα στην καθημερινή χρήση. Η δουλειά γίνεται το ίδιο καλά και με το να καθυστερήσει μια σελίδα να ανοίξει μερικά δευτερόλεπτα.

#7   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 07/07/2010 - 22:55

ειλικρινά δεν έχει λογική να προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τις χαμηλότερες επιδόσεις του iphone 4 από ένα παλιότερο τηλέφωνο, λέγοντας πόσο πιο γρήγορος να γίνει, είναι τέλειος, είναι ο παράδεισος, ζω μόνο με το safari και νερό κτλ, όταν τα στοιχεία δίνουν δύο φορές καλύτερες επιδόσεις στον browser του android. πόσο καλύτερος να γίνει;; τόσο καλύτερος που να πιάνει τουλάχιστον τα ίδια αποτελέσματα. και όταν με το καλό η apple κυκλοφορήσει update που θα αναφέρει, better internet speed, εσείς ελάτε εδώ και πείτε, εντάξει δεν χρειαζόταν, καλά ήταν και έτσι όπως ήταν.. έλεος με τον φανμποϊσμό.

#8   takis797979

takis797979

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/07/2010 - 23:14

Η πλακα ειναι οτι το nexus παιζει με τον ξεπερασμενο snapdragon ενω το iphone4 εχει πανω τον πολυ γρηγοροτερο Α4....σκεψου δλδ να γινει συγκριση με samsung galaxy s που κουβαλαει κι αυτο Α4...το safari θα θυμιζει internet explorer 3....

#9   gtzilas

gtzilas

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2010 - 23:22

Εμένα προσωπικά με ios4 σε 3gs μου έχει σπάει τα νεύρα ο safari μετά από το upgrade, είναι φασεις που κολλάει τελείως και αδυνατεί να ανταποκριθεί ή να κάνει zoom in/zoom out

Αύριο επανέρχομαι σε 3.1.2, εκτός από τους ωραίους ομολογουμένος φακέλους που δεν συγκρίνοντε με categories, η ios4 δεν μου έχει προσφέρει τίποτα άλλο εκτός από προβλήματα δυστυχώς. Όταν ωριμάσει η 4.0 το ξαναβλέπουμε.... Και ευτυχώς το j/b μου προσφέρει τα πάντα που δεν έχω τώρα.

Ως για το θέμα ταχύτητα και αν χρειάζετε, οκ whatever, δεν έχει νόημα η συζήτηση πάλι και θα καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα

#10   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 07/07/2010 - 23:27

Δεν είναι φανμποισμος το να λες ότι το ίδιο καλά κάνεις την δουλειά σου και τώρα, σε σχέση με κάτι άλλο που βγήκε πρόσφατα και που, στις μετρήσεις, είναι γρηγορότερο (πρακτικά με ενδιαφέρει αν η διαφορά θα κάνει μπαμ - απο ppc, se και nokia π.χ.,
σε iPhone είδα τεράστια διαφορά- ή απλά αφορά ένα ακόμα βήμα της εξέλιξης, από αυτά που και αν προσπεράσεις, δεν χάνεις κάτι ουσιαστικό.

Σιγά μην αγόραζα εναν νέο επεξεργαστή, επειδή στις μετρήσεις εργαστηρίου δείχνει κατα 20-30% γρηγοροτερος, ξεροντας πολύ καλά ότι, εφόσον δεν μου χρειάζεται ντε και καλά η μικρή αυτή αύξηση της ταχύτητας για κάποια σοβαρή δουλειά που έχω να κάνω (π.χ. αρχιτέκτονας), θα άλλαζα κάτι που δουλεύει πολύ καλά στο σύνολό του, ως έχει.

#11   gtzilas

gtzilas

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2010 - 23:44

peris το μηχάνημα της δουλειάς μου είναι ένα laptop (pc) που σε λίγο κλείνει 5,5 χρόνια ζωής (pentium M 2.0 ghz). Του έχω φορτωμένα άπειρα πράγματα και τρέχει βαριές εφαρμογές αλλά αργά. Θα μπορούσα να πω ότι και τώρα κάνω την δουλειά μου, αλλά θα ξεγελάω τον εαυτό μου.
Αν είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς θα δούμε ότι το 70-80% των τεχνολογικών αντικειμένων που αγοράζουμε μας είναι ψιλο-άχρηστα και ουσιαστικά οι εταιρείες μας δημιουργούν συνεχώς καινούργιες ανάγκες. Δεν θα πέθαινε κανείς αν είχαμε ένα nokia 3210! Απλά μας έχουν πείσει ότι όταν είμαστε στο αεροπλάνο πρέπει να παίξουμε ένα παιχνίδι στο iphone αντί να ξεκουραστούμε λιγο...

Καταλαβαίνεις που το πάω, το θέμα είναι ότι η ανθρώπινη φύση μας καλεί να τα έχουμε όλα, όταν παραβλέπουμε/αγνοούμε αυτόν τον κανόνα δεν θα λείψουν οι χαρακτηρισμοί όπως φαινμποισμος :)

#12   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/07/2010 - 23:47

Πάντως, το Engadget σε real-life test δεν είδε τρομερές διαφορές <_<

http://www.engadget....showdown-video/

Follow me on twitter


#13   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 08/07/2010 - 00:13

Εγώ απλά μιλάω με την λογική που, από ότι διαβάζω, βλέπεις και εσυ τα πράγματα.

Το pc μου και εμένα είναι "παλιό" (5αετίας), αλλά για αυτά που το θέλω είναι αστέρι. Αν χρειαζόταν να κάνω μετατροπές σε βίντεο, θα αγόραζα κάτι καινούργιο, γιατί όντως η ταχύτητα στον συγκεκριμένο τομέα, έχει διαφορά.

Σε κινητό τηλέφωνο όμως, βλέπω την Apple (μπορεί να ήταν και η Microsoft ή η samsung), να κάνει σωστή δουλεία και χωρίς φανφάρες να δίνει ουσιαστικό νόημα στην λειτουργία εφαρμογών καθημερινής χρήσης, μέσω κινητού, με τον καλύτερο, κατά την άποψή μου, τρόπο.

Η εξέλιξη είναι πάντα κάτι θετικό στο θέμα της τεχνολογίας. Όμως μετα από τόσα χρόνια ενασχόλησης με αυτή, θα ήθελα να έχω στα χέρια μου κάτι καλό στο σύνολό του και όχι απλά γιατί έχει καλύτερα γραφικά στο μενού ή γιατί παίζει divx και στο υπόλοιπο κομμάτι του τα κάνει όλα χειρότερα από αυτό που έχω ήδη.

Δυστηχώς ή ευτυχώς, με το iPhone, με ένα δυο "κλικ", βλέπω αυτά που θέλω να δω, εύκολα και γρήγορα.
Η πλατφόρμα είναι δοκιμασμένη και καλή. Μεταβατικά στάδια σε σχέση με το hardware και το software θα βλέπουμε πάντα.

Το αποτέλεσμα μετράει και φυσικά το πόσο εύχρηστη είναι μια συσκεύη. Σε μια μέτρηση του 100%, για το αν μια συσκευή κάνει σήμερα πολύ καλά αυτό για το οποίο παιδεύονται άλλοι να κάνουν, πιστεύω πως το iPhone θα βρίσκεται με μεγάλη διαφορά μπροστά.

#14   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 08/07/2010 - 00:19

επειδή όμως έδω πέρα δεν μιλάμε για pc αλλά για κινητά τηλέφωνα, δεν πρέπει να ξεχνάει κανείς ότι μικρές αλλαγές επιφέρουν σημαντικά αποτελέσματα. και στην τελική, σε αντίθεση με τους υπολογιστές, στα κινητά ο χρήστης θέλει πάντα να έχει την αίσθηση ότι τίποτα δεν κολλάει και όλα κυλάνε με μια σταθερή ομαλότητα. όταν λοιπόν με την iOS 4 παρατηρώ διαταραχή αυτής της ομαλοτητας σε επίπεδο browser (συγκριτικά με 3.1.3), θα βγω και θα κράξω. την δουλειά μου την κάνω και τώρα παρόλα αυτά. τότε όμως τι νόημα έχει να συζητάμε ; ας έρθουμε ξανά σε 2 χρόνια που οι εξελίξεις θα είναι θεαματικές και το 3GS δεν θα μπορεί να τρέξει ούτε το springboard.

#15   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 08/07/2010 - 00:30

Το περίεργο είναι πως δεν βλέπω πρόβλημα στον safari στην 4.0...

Μια χαρά τα πάει με 4-5 παράθυρα ανοιχτά και δεν παρατηρώ προβλήματα στην περιήγηση.

Δεν ξέρω για ποιον λόγο συμβαίνουν κολλήματα σε άλλους χρήστες. Χωρίς jailbreak είναι το κινητό και δεν το βλέπω να ζορίζεται σε κάτι.

Εννοείται πάντως πως, όπως και με το 3G τώρα, σε επόμενα λειτουργικά το 3GS προφανώς θα σέρνεται.

Αυτό θα γίνεται πάντα. Το θέμα είναι, να γίνεται καλός συνδυασμός λειτουργικού και hardware κατά την περίοδο χρήσης μια συσκευής. Ο καθένας κρίνει μόνος του πάντα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες