Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

QuickPwn - Jailbreak iPhone v2.1 (the Hard way)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2008 - 11:25

Η Dev Team δεν έχει δώσει ακόμη κάποιο update του QuickPwn μέσω του οποίου να επιτυγχάνεται το Jailbreak της iPhone v2.1, ωστόσο ο τρόπος υπάρχει - αν και απαιτεί αρκετά βήματα. Εν αναμονή λοιπόν της απάντησης της Dev Team και για όσους βιάζονται να κάνουν Jailbreak την iPhone v2.1 σας παρουσιάζουμε το παρακάτω Tutorial:

    "This is not the easiest guide, but it is for expert users and early adopters that have a 3g and Windows. The guide is courtesy of Geeb. This guide is for contract carrier subscribers only. If you are unlocking your 2g, wait for another method."

Update: I wrote a quick app and added it to Cydia to solve the icons not showing up after Cydia issue.

Update 2: Cydia is fixed. If you installed CacheDel, uninstall it and upgrade Cydia. I am removing step 17 from this guide.

Step 1) Download the 2.1  iPhone 3G firmware or 1st gen iPhone firmware (link)

Step 2) Install iTunes 8.

Step 3) Update the iPhone with iTunes and make sure it is activated!

Step 4) Uninstall iTunes v8

Step 5) Uninstall Apple Mobile Device Support (From Add/Remove Programs in Control Panel)

Step 6) Install iTunes v7.7.

Step 7) Download QuickPwn with the correct 2.1 bundle inside it (link)

Step 8 Run QuickPwn, select your iPhone1,2_2.1_5F136_Restore.ipsw or iPhone1,1_2.1_5F136_Restore.ipsw from step 1.

Step 9) You can select Cydia and Installer and logos if you wish (make sure you select Cydia).

Step 10) When it is finished the iPhone will Reboot…Cydia and Installer will NOT be visible

Step 11) Download TotalCommander and t-pot addon

Step 12) Install TotalCommander and in the left pane navigate to T-PoT.1.1.zip and click on it. It will install t-pot automatically.

Step 13) Download the mobileinstallation patch

Step 14) Use Totalcommander to install patched mobileinstallation to /System/Library/PrivateFrameWorks/MobileInstallation.framework. Click on the dropdown box [-\-] top left and select network neighborhood then t-pot. Remember to back up your original mobileinstallation first!

Step 15) Still in TotalCommander delete /private/var/mobile/Library/Caches/com.apple.mobile.installation.plist

Step 16) Reboot the phone and all is good!

Thanks to Geeb and the #xpwn crew…"

Δεν το εχω κανει και ουτε προκειται αλλα αν καποιος το επιχειρισει να μας πει αν δουλευει ή οχι.

[Via sleepers.net]

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/09/2008 - 12:52

Όπως λένε μερικοί, δουλεύει κανονικά, απλά καλό θα ήταν να περιμένουμε την DevTeam.

#3   aldon

aldon

    iPH Member

  • 348 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2008 - 13:11

δεν φαινεται και τοσο δυσκολο

θα το επιχειρησω μεσα στο ΣΚ

#4   7psyxos

7psyxos

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:7psyxos

Δημοσίευση 14/09/2008 - 00:51

Χρειάζεται πάντως πολύ ώρα για να γίνει...

#5   Ryu

Ryu

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2008 - 10:35

καλησπέρα.Βασικά θα ήθελα να σας πω οτι δουλευει ο συγκεκριμενος τρόπος αλλα εμένα προσωπικά μου δούλεψε λίγο παράδοξα και περιεργα.Ειχα jailbreak&unlocked την 2.0.2 se iphone 2g.κατέβασα itunes 8 εκανα restore σε 2.1 μεσω file browsing και οχι upgrade. Εφοσον τελείωσε μου εβγαλε το κλασικο μηνυμα οτι δεν ειναι valid η sim κτλ. Τρέχω το quickpwn 2.1 με το 2.1 firm και κάνει restart το iphone.Δεν άνοιγε ποτε. Ξανα βαζω itunes 7.7.1 για να μπορω να ξαναπερασω το 2.0.2 firm. Αφου τελειώνω και το κάνω jailbreak&unlock είπα να ξαναδοκιμάσω την τύχη μου. Κανω μέσω itunes 8 Upgrade σε 2.1 και αφου τελειωσε παρατηρησα οτι δεν μου εβγαλε μηνυμα το itunes οτι η sim δεν ειναι valid και οτι δε μπορω να χρησιμοποιησω το τηλ.Ηταν ολα κανονικα με σήμα vodafone GR και activated :o Ειναι φυσιλογικο αυτό:Μου εκανε πολυ εντυπωση οτι λιγη ωρα πριν εβλεπε τη sim invalid!Εν ολιγης γιατι εγινα και κουραστικος,ετρεξα της παραπανω οδηγιες οσο αναφορα cydia και installer και ολα μια χαρα.Θα αντιπροτείνω αντι για tool commander το Diskaid για τις παρακατω δουλειες.Α! O installer για καποιο λογο crasharei αλλα το τηλ δουλευει κανονικα με 2.1 jailbreak.

#6   7psyxos

7psyxos

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:7psyxos

Δημοσίευση 14/09/2008 - 12:38

Μπορούμε να χρησιμοποιούμε γενικά τον Total Commander αντί για τον Tunnel?

#7   Ryu

Ryu

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2008 - 13:28

Ναι μπορείς με total commander απλα βαρεθηκα να το ψαξω,to diskaid ειναι παρα πολυ απλο και βολικο

#8   7psyxos

7psyxos

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:7psyxos

Δημοσίευση 14/09/2008 - 13:34

Απ'ότι είδα όμως με το Total Commander δεν μπορείς να ανοίξεις τον φάκελο var...

#9   aldon

aldon

    iPH Member

  • 348 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2008 - 13:56

εγω πέρασα μια custom που ανέβασε κάποιο παιδί στο myphone και ειμαι jet!

σφαιρα πάει!!!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

#10   Ryu

Ryu

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2008 - 13:59

Ειναι λιγο μυστηριο το total commander γιαυτο βαρεθηκα να το ψαξω.
Παρε το link για το diskaid απο δω:http://www.digidna.net/downloads/download.php?product=DiskAid&version=1.5&sys=win
Ειναι παρα πολυ ευχρηστο εργαλειο.

#11   Ryu

Ryu

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2008 - 14:01

Με αυτο περασα και τα αρχεια για το ελληνικο πληκτρολογιο το οποιο επισης δουλευει αψογα.

#12   whoami

whoami

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/09/2008 - 18:10

Το δοκίμασα και παίζει άψογα!!!Thanks!

#13   Ypnovatis

Ypnovatis

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2008 - 14:21

Hello boys!
Εϊμαι καινούριος στο φόρουμ και προσπαθώ να μάθω όσο περισσότερα γίνεται!  ;D
???
Παίζει να μου εξηγήσει κάποιος που βρήκε τα custom firmware για να κανει jb την 2.1
γιατί δεν κατάλαβα και αν αξίζει να δοκιμάσω κάτι τέτοιο ή να περιμένω για το QuickPwn?

#14   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/09/2008 - 14:25

Το custom firmware μας το εδωσε ενα παιδι απο ενα αλλο φορουμ για οσους ανυπομονους δεν ηθελαν να περιμενουν για το quickpwn. Μιας και εισαι αρχαριος περιμενε για το quickpwn. Ελπιζω να μην αργησει. Επισης, διαβασε τον οδηγο στην υπογραφη μου

#15   Ryu

Ryu

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2008 - 21:27

Πάντως δουλέυει και με καποια version quickpwn που ηταν μονο για εκδοση 2.0, 2.0.1, 2.0.2. Εγω ετσι το εκανα μονος μου χωρις custom firmware.Αν βρω παλι το link θα σας το στειλω.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες