Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

JB+unlock iphone 3GS 3.1.3 (ΝΟΤ pwned @ 3.1.2)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   partalopoulo

partalopoulo

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/07/2010 - 11:46

Καλησπερα. Μεχρι προσφατα εμενα Αμερικη, οπου ειχα ενα iphone 3GS με συνδεση στον επισημο παροχο (AT&T). Το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο στο δικτυο της ΑΤ&Τ, αλλα επειδη προφανως θελω να συνεχισω να το χρησιμοποιω στην Ελλαδα πρεπει να το ξεκλειδωσω. Εχω διαβασει αρκετα τις τελευταιες μερες περι του θεματος και ακρη δεν εβγαλα (ή μαλλον, δε με ικανοποιησαν τα συμπερασματα που εβγαλα!). Κατ'αρχας, τα τεχνικα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου ειναι

iphone 3GS 16GB
version: 3.1.3 (7E18)
Bootrom: 359.3
Modem Firmware (baseband?) 05.12.01
Ο H/Y μου τρεχει Windows Vista, αν και απο ο'τι διαβασα μπορω να τρεξω Mac OS μεσω VirtualBox http://www.redmondpi...x-on-windows-7/

Δεν εχει γινει JB στο τηλεφωνο μεχρι τωρα.

Απο οσα εχω διαβασει, η μονη μεθοδος JB που μπορω να χρησιμποιησω ειναι με spirit. Μπορω να ξεκλειδωσω το τηλεφωνο σε αυτη την περιπτωση; Ισχυει το ιδιο αν αναβαθμισω σε iOS4 πρωτα; Εχω δει καποιους να ισχυριζονται οτι το ultrasn0w 0.93 δουλευει σε σπασμενα με spirit κινητα.

Οσον αφορα σε αλλες μεθοδους JB, η μονη που πιθανως να δουλευει (σε windows) ειναι το sn0wbreeze 1.6.1 http://www.redmondpi...3g-3gs-windows/ (απο ο'τι εχω καταλαβει αυτο το προγραμμα ειναι προσαρμογη του Pwnage Tool σε λειτουργικο windows, σωστα;). Όμως η συγκεκριμενη μεθοδος απαιτει κινητο 3.1.2 που ειναι ηδη JB και εγω εχω κανει τη βλακεια και αναβαθμισα σε 3.1.3 πριν απο καιρο. Υπαρχει τροπος να λυσω αυτο το προβλημα και να χρησιμοποιησω το sn0wbreeze;

Ευχαριστω για τη βοηθεια!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/07/2010 - 12:13

Καλησπερα. Μεχρι προσφατα εμενα Αμερικη, οπου ειχα ενα iphone 3GS με συνδεση στον επισημο παροχο (AT&T). Το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο στο δικτυο της ΑΤ&Τ, αλλα επειδη προφανως θελω να συνεχισω να το χρησιμοποιω στην Ελλαδα πρεπει να το ξεκλειδωσω. Εχω διαβασει αρκετα τις τελευταιες μερες περι του θεματος και ακρη δεν εβγαλα (ή μαλλον, δε με ικανοποιησαν τα συμπερασματα που εβγαλα!). Κατ'αρχας, τα τεχνικα χαρακτηριστικα του τηλεφωνου ειναι

iphone 3GS 16GB
version: 3.1.3 (7E18)
Bootrom: 359.3
Modem Firmware (baseband?) 05.12.01
Ο H/Y μου τρεχει Windows Vista, αν και απο ο'τι διαβασα μπορω να τρεξω Mac OS μεσω VirtualBox http://www.redmondpi...x-on-windows-7/

Δεν εχει γινει JB στο τηλεφωνο μεχρι τωρα.

Απο οσα εχω διαβασει, η μονη μεθοδος JB που μπορω να χρησιμποιησω ειναι με spirit. Μπορω να ξεκλειδωσω το τηλεφωνο σε αυτη την περιπτωση; Ισχυει το ιδιο αν αναβαθμισω σε iOS4 πρωτα; Εχω δει καποιους να ισχυριζονται οτι το ultrasn0w 0.93 δουλευει σε σπασμενα με spirit κινητα.

Οσον αφορα σε αλλες μεθοδους JB, η μονη που πιθανως να δουλευει (σε windows) ειναι το sn0wbreeze 1.6.1 http://www.redmondpi...3g-3gs-windows/ (απο ο'τι εχω καταλαβει αυτο το προγραμμα ειναι προσαρμογη του Pwnage Tool σε λειτουργικο windows, σωστα;). Όμως η συγκεκριμενη μεθοδος απαιτει κινητο 3.1.2 που ειναι ηδη JB και εγω εχω κανει τη βλακεια και αναβαθμισα σε 3.1.3 πριν απο καιρο. Υπαρχει τροπος να λυσω αυτο το προβλημα και να χρησιμοποιησω το sn0wbreeze;

Ευχαριστω για τη βοηθεια!

Αν δεν σ' ενδιαφέρει η OS4 προς το παρόν, μπορείς πολύ εύκολα να του κάνεις j/b στην 3.1.3 όπως είσαι μέσω spirit (win), και μετά μέσω cydia κατέβασε το ultrasn0w (πρέπει να προσθέσεις το repo: repo666ultrasn0w.com) για να κάνεις το unlock σου.

#3   partalopoulo

partalopoulo

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/07/2010 - 18:39

Ευχαριστω για την απαντηση. Μονο καποιες διευκρινησεις για να μην κανω καμμια ζημια στο τηλεφωνο.

Δεν εχω αποθηκευμενα τα SHSH blobs και νομιζω οτι πλεον δεν μπορω να τα αποθηκευσω για την 3.1.3 καθως ειναι διαθεσιμο το iOS4. Θα εχω προβλημα;

Επισης, βλεπω για παραδειγμα εδω http://www.redmondpi...uch-3g-9140718/ να συμβουλευει τους χρηστες που χρειαζονται ξεκλειδωμα να μην χρησιμοποιουν spirit jailbreak, γιατι θα χασουν το unlock. Αυτο ειναι σχετικο με τη δικη μου περιπτωση; Μηπως αναφερεται μονο σε κινητα που ηρθαν π.χ. απο Αμερικη αλλα χωρις να εχουν ενεργοποιηθει; Σημειωνω οτι το τηλεφωνω εχει ενεργοποιηθει κανονικα με SIM της AT&T και εχω ακομα την καρτα SIM (αν και πλεον ειναι ανενεργη).

#4   partalopoulo

partalopoulo

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/07/2010 - 13:46

Ολα ΟΚ. Εκανα jailbreak και unlock. Thanx!

#5   kostasRX8

kostasRX8

    iPH Enthousiast

  • 379 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/07/2010 - 14:02

θα θελα να ρωτησω το εξης:
το μηλαρακι μου ειναι απο αμερικη lock στην ΑΤ&Τ του εχω κανει jb με spirit και unlock με ultrasn0w...
επειδη σε λιγο καιρο θα φυγω στο εξωτερικο αναροτιεμαι εαν θα εχω καποιο προβλημα με το θεμα του παροχου...
δηλαδη:επειδη η cosmote δεν πιανει στο εξωτερικο...συναιργαζεται με καποια αναλογη εταιρια του εξωτεριου.εγω θα μπορω να το χρεισημοποιειω το κινιτο μου ή θα πρεπει να το κανω unlock ξανα??

ευχαρηστω!

#6   partalopoulo

partalopoulo

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/07/2010 - 16:44

θα θελα να ρωτησω το εξης:
το μηλαρακι μου ειναι απο αμερικη lock στην ΑΤ&Τ του εχω κανει jb με spirit και unlock με ultrasn0w...
επειδη σε λιγο καιρο θα φυγω στο εξωτερικο αναροτιεμαι εαν θα εχω καποιο προβλημα με το θεμα του παροχου...
δηλαδη:επειδη η cosmote δεν πιανει στο εξωτερικο...συναιργαζεται με καποια αναλογη εταιρια του εξωτεριου.εγω θα μπορω να το χρεισημοποιειω το κινιτο μου ή θα πρεπει να το κανω unlock ξανα??

ευχαρηστω!


Θα πρεπει να αγορασεις καποια καρτα απο εταιρεια της χωρας οπου πας για να εχεις χαμηλες χρεωσεις, αλλα εφ'οσον το κινητο ειναι unlocked δεχεται οποιαδηποτε συμβατη SIM*.

* Το iphone δεν ειναι συμβατο με ολα τα δικτυα. π.χ. στην Αμερικη το δικτυο της verizon δεν υποστηριζει iphone. Δεν ξερω ακριβως γιατι - ισως καποιος πιο ειδικος μπορει να μας πει - αλλα τσεκαρε το αυτο πριν αγορασεις ο'τιδηποτε.

#7   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 14/07/2010 - 16:46

θα θελα να ρωτησω το εξης:
το μηλαρακι μου ειναι απο αμερικη lock στην ΑΤ&Τ του εχω κανει jb με spirit και unlock με ultrasn0w...
επειδη σε λιγο καιρο θα φυγω στο εξωτερικο αναροτιεμαι εαν θα εχω καποιο προβλημα με το θεμα του παροχου...
δηλαδη:επειδη η cosmote δεν πιανει στο εξωτερικο...συναιργαζεται με καποια αναλογη εταιρια του εξωτεριου.εγω θα μπορω να το χρεισημοποιειω το κινιτο μου ή θα πρεπει να το κανω unlock ξανα??

ευχαρηστω!

Μια χαρα θα πιανει σημα ΑΛΛΑ οι χρεωσεις θα ειναι αρκετα υψηλες να ξερεις οποτε προσοχη στο ποσο το χρησιμοποιεις.

#8   partalopoulo

partalopoulo

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/07/2010 - 17:00

Βασικα υπαρχουν δυο ενδεχομενα: Αν πας για λιγες μερες, παρε τηλεφωνο την cosmote να σου ενερεγοποιησει περιαγωγη (αν πας Ευρωπη νομιζω δε χρειαζεται καν να τους παρεις τηλεφωνο οπως και αν εχεις καρτοκινητο). Αν μεινεις για καιρο, αγορασε καρτα, εκτος κι αν θες να χρυσωσεις την cosmote.

#9   kostasRX8

kostasRX8

    iPH Enthousiast

  • 379 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/07/2010 - 20:35

σας ευχαρηστω πολυ ολους!!!το γνωριζω για τις χρεωσεις...απο προιγουμενη φορα απλα επειδη ειμαι ναυτικος και θα αλλαζω συχνα λυμανια θελω να ειμαι συγουρος!!!αλλιος να προμυθευτω ακομα μια συσκευη...!!
ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ και παλι!!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες