Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η Microsoft συγκρίνει τo πρόβλημα λήψης του iPhone 4 με τα Vista


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/07/2010 - 22:03

Aκόμα και η Microsoft κάνει πλάκα με την Apple και το πρόβλημα (?) με την αντέννα του iPhone 4.

O Kevin Turner, COO της Microsoft, σχολίασε κατά τη διάρκεια ομιλίας του ότι το iPhone 4 μπορεί να είναι η ίδια αποτυχία που ήταν τα Vista για τη Microsoft. Δήλωσε, επίσης, ότι με τα επερχόμενα Windows Phone 7 δεν θα υπάρχει θέμα ανησυχίας από το χρήστη για το πώς πρέπει να κρατάει το τηλέφωνο και ότι το παιχνίδι για αυτούς δεν έχει τελειώσει.

Αναρτημένη εικόνα

Όσο καυστικά και αν είναι τα σχόλια της Microsoft το iPhone 4 έχει κάνει 3.7 εκατομμύρια πωλήσεις στις πρώτες μέρες κυκλοφορίας του και δεν μοιάζει καθόλου με την αποτυχία που είχαν τα Vista. Επίσης, παρότι οι χρήστες είχαν το δικαίωμα της δωρεάν επιστροφής του δεν υπάρχει κάποια αναφορά μέχρι στιγμής για το μέγεθος των χρηστών που επέλεξαν αυτό το δρόμο αλλά εφόσον δεν είναι γνωστό υποθέτουμε ότι το ποσοστό αυτό είναι μικρό.

Μια άλλη εκτίμηση που κυκλοφόρησε από έναν αναλυτή κάνει λόγο για το κόστος μιας πλήρης ανάκλησης της συσκευής από την Apple, το οποίο θα ανερχόταν στα $1.5 δις (!)

Το Gizmodo και το iFix έχουν λάβει αναφορές ότι η Apple έχει αλλάξει τον τρόπο παραγωγής του iPhone 4 αλλά μάλλον σε πολύ λίγα κομμάτια. Αναγνώστες έστειλαν αναφορές ότι τα iPhone 4 που παρέλαβαν μετά από αντικατάσταση είναι διαφορετικά από αυτά που είχαν και ότι δεν μπορούν να αναπαράγουν με ευκολία το πρόβλημα με τη λήψη του σήματος. Πρόκειται, φυσικά, για μεμονωμένες αναφορές χωρίς να έχει επιβεβαιωθεί τίποτα.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   inside

inside

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/07/2010 - 22:09

μιλανε ολοι..μιλανε και οι κ_ _ οι(microsoft)

#3   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/07/2010 - 22:10

Και της πήρε 2 χρόνια να διωρθωσει τα Vista.Οπότε κ εμείς να περιμένουμε το 5 ? σε μια αντιστοιχία ?

#4   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 14/07/2010 - 22:11

Δεν ξέρω κατά πόσο θεωρούνται αποτυχία τα vista. Μπορεί να τα έκραξαν πολλοί (όπως και το iPhone4) αλλά είναι ασφαλές να υποθέσουμε ότι εγκαταστάθηκαν σε περισσότερους υπολογιστές απ' ότι το Mac OSX. Οπότε από οικονομικής πλευράς δε θα έλεγα ότι είναι και τόσο αποτυχημένα.

Απλά για να βάλουμε κάποια πράγματα στη θέση τους.

#5   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/07/2010 - 22:16

Δεν ξέρω κατά πόσο θεωρούνται αποτυχία τα vista. Μπορεί να τα έκραξαν πολλοί (όπως και το iPhone4) αλλά είναι ασφαλές να υποθέσουμε ότι εγκαταστάθηκαν σε περισσότερους υπολογιστές απ' ότι το Mac OSX. Οπότε από οικονομικής πλευράς δε θα έλεγα ότι είναι και τόσο αποτυχημένα.

Απλά για να βάλουμε κάποια πράγματα στη θέση τους.

Αποτυχία ήταν άπλα το παράδειγμα σου μας δείχνει ότι το μάρκετινγκ είναι πάνω απ'ολα ! Εξάλλου αφού το παραδέχεται η ίδια η Εταιρία δεν νομίζω ότι εμείς έχουμε καλύτερη άποψη.

#6   dimistolis

dimistolis

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/07/2010 - 22:20

Δεν ξέρω κατά πόσο θεωρούνται αποτυχία τα vista. Μπορεί να τα έκραξαν πολλοί (όπως και το iPhone4) αλλά είναι ασφαλές να υποθέσουμε ότι εγκαταστάθηκαν σε περισσότερους υπολογιστές απ' ότι το Mac OSX. Οπότε από οικονομικής πλευράς δε θα έλεγα ότι είναι και τόσο αποτυχημένα.

Απλά για να βάλουμε κάποια πράγματα στη θέση τους.

Σωστά τα λές, αλλά το OS X είναι σχεδιασμένο μόνο για Apple συστήματα, ενώ τα Windows τρέχουν σε ευρεία σειρά συστημάτων και κατασκευαστών, άρα το συγκεκριμένο δεν πολυστέκει :/. Επίσης απο οικονομικής πλευράς όπως λες, πολλοί χρήστες, ειδικά σε συγκεκριμένες αγορές, κατεβάζουν κρακαρισμενες εκδόσεις των Windows, καθώς δεν μπορούν να διαθέσουν όλοι 600ε (απ' όσο θυμάμαι) για τα Vista Ultimate.

Τελευταία επεξεργασία από: dimistolis, 14/07/2010 - 22:23


#7   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 14/07/2010 - 22:29

Αποτυχία ήταν άπλα το παράδειγμα σου μας δείχνει ότι το μάρκετινγκ είναι πάνω απ'ολα ! Εξάλλου αφού το παραδέχεται η ίδια η Εταιρία δεν νομίζω ότι εμείς έχουμε καλύτερη άποψη.

Αυτοί τουλάχιστον είχαν τα @@ να το παραδεχτούν και αφού διόρθωσαν τα καίρια προβλήματα του λειτουργικού με το πρώτο service pack, έφτιαξαν τα windows 7 τα οποία είναι φοβερό λειτουργικό. Δεν έδιναν απαντήσεις του τύπου "Χρησιμοποιείς το λειτουργικό λάθος" :rolleyes:

Σωστά τα λές, αλλά το OS X είναι σχεδιασμένο μόνο για Apple συστήματα, ενώ τα Windows τρέχουν σε ευρεία σειρά συστημάτων και κατασκευαστών, άρα το συγκεκριμένο δεν πολυστέκει :/.

Το ανέφερα απλά για μια σύγκριση αριθμών επειδή το άρθρο έχει παρει μια θέση Apple vs MicroSoft, το οποίο φυσικά και δε στέκει γιατί γίνεται σύγκριση ενός κινητού τηλεφώνου (hardware) με ένα λειτουργικό (software).

Προφανώς η Microsoft αυτό που λέει είναι ότι όπως τα Vista ήταν καλό concept, αλλά δεν τους βγήκε τόσο καλή η υλοποίηση, κάτι που διόρθωσαν με τα 7, έτσι και συνέβη με το iPhone4.

#8   nikdak

nikdak

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/07/2010 - 22:30

Αν η ίδια η Microsoft θεωρεί ότι τα Vista ήταν αποτυχία, τότε τι να πει για τα Windows Millennium;

#9   agoraphobic

agoraphobic

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/07/2010 - 22:49

'Οσα δεν φτάνει η αλεπού...' έλεγε ο παππούς μου.

Δεν κοιτάνε τα χάλια τους λέω εγώ.

http://www.dtechit.c...rdpress/?p=1559

#10   neo_com_3

neo_com_3

    Newbie

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/07/2010 - 23:51

Το να βγει και να σχολιάζει τα λάθη άλλης εταιρείας, εμένα μου ακούγεται σαν ανέκδοτο. Ασχολούμε με Η/Υ από το 1982 και κάποια χρόνια τώρα, κάνω υποστήριξη σε εφαρμογές της Singular. Οι χαζομάρες τύπου registry και λοιπά κουλά, με έχουν κάνει να βλαστημίσω πολλές φορές. Όταν ο Atari ST είχε -το 1985- παραθυρικό περιβάλλον, αυτοί είχαν κολλήσει στο DOS...

#11   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/07/2010 - 00:39

Μάλλον η Microsoft ξέχασε τα χάλια της πολύ γρήγορα :


http://www.youtube.com/watch?v=TGLhuF3L48U


Για να μην αναφερθούμε και σε άλλο ναυαγιμένο λειτουργικό εκτός των vista ...Τα windows millenium.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 15/07/2010 - 00:49

ezgif_com_crop_2.gif


#12   nikos14

nikos14

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/07/2010 - 00:44

Τα windows 98 ειναι τα πιο σταθερα μετα τα XP και τα καλυτερα της εποχης τους. Πιστευω οτι η microsoft επωφελιθηκε του γεγονοτος αλλα εχει καθε δικαιωμα. Βγηκε μαπα και εχει δικαιωμα να κανει κριτικη.Ας μην αφηνε η Apple τα περιθωρια.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες