Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

JailBreaking Υπερ κ Κατα.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
101 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 17/07/2010 - 01:13

για το αν κανω jb το κινητο μου ή οχι δεν νομιζω πως πρεπει να δωσω αναφορα για ποιο λογο το κανω. στην τελικη τοσα λεφτα εδωσα να το παρω, δικο μου ειναι οτι θελω το κανω. καποιος μπορει να το χρησιμοποιει το jb για πολυ περισσοτερα απο καποιον αλλο που θελει απλα να βαζει σπασμενες εφαρμογες.ε και?? γιατι τετοιο κολλημα με τον αν βαζει καποιος σπασμενα παιχνιδια που χτυπιουνται ολοι οτι ειναι εγκλημα και πειρατια? τα mp3 που εχουν στο pc τους ειναι αγορασμένα??? δεν το νομιζω.. και σε τελικη αναλυση αν καποια εφαρμογη μου αρεσει πολυ και την εχω σπασμενη αρχικα γιατι οχι, να την αγορασω.

Εννοειτε και ο καθενας κανει αυτο που νομιζει σωστο.Εδω κανουμε απλα μια συζητηση και οχι να επιβαλλει καποιος την αποψη του στους αλλους.Οσον αφορα τα τραγουδια προσωπικα τα αγοραζω οπως ειπα σε πολυ χαμηλη τιμη.

Εγώ παιδιά πήρα το iphone τον δεκέμβρη του 2009 με την προϋπόθεση να το κάνω j\b αλλά δεν είχε βγει ακόμα η εφαρμογή για να το σπάσω τότε γιατί είχα την καινούρια bootroom. Μάγγες? ξενέρωσα την ζωή μου όταν έμαθα (λίγο αργά βέβαια, μετά από 25 μέρες) οτι δεν μπορω να το σπάσω... Αν γινόταν να το επιστρέψω τότε, θα το έκανα... τώρα δεν το αλλάζω με τίποτα. Το έσπασα φυσικά. Προσωπική μου καθαρά άποψη χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, το iphone χωρις jailbrake είναι ένα πανάκριβο, Α Χ Ρ Η Σ Τ Ο, paltop, με λίγη παρηγοριά τις ελάχιστες αξιόλογες δωρεάν εφαρμογές. Η άποψή μου ισχύει ΜΟΝΟ και αν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να διαθέσεις χρήματα για να αγοράσεις τις εφαρμογές... Άλλοστε, ας μην κριβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, δεν είναι πολλοί αυτοί που είχαν 3GS jailbroken (full extra) και αναβάθμισαν στην έκδοση 4 no jailbroken.

Εγω εχω εδω και καιρο "καθαρη" συσκευη και μου λειπουν 2 πραγματα αρκετα απ'οταν ηταν jb η συσκευη.

1)Αναφορα.
2)SBSettings(ακομα και τωρα εχω πιασει τον εαυτο μου να σερνει το δαχτυλο στην μπαρα).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2010 - 01:14

Παιδιά σας παρακαλώ ας μην μετατρέψουμε το θέμα σε συζήτηση περί σπασμένων εφαρμογών. Ας μείνουμε στο αρχικό μας θέμα.

#48   dirtrider_gr

dirtrider_gr

    iPH User

  • 106 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dirtrider_gr

Δημοσίευση 17/07/2010 - 01:14

Ο ΜΟΝΟΣ λόγος για να κάνω jailbreak την συσκευή μου είναι το Sbsettings..


+1000

#49   lostpfg

lostpfg

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2010 - 01:17

Θα συμφωνήσω στο ότι οι σπασμένες εφαρμογές δεν θα έπρεπε να είναι λόγος για Jailbreak,γενικά είμαι κατα του να έχεις σπασμένες εφαρμογές και όταν βλέπω ότι μια εφαρμογή αξίζει τα λεφτά της την αγοράζω αλλά θέλω να τσεκάρω πάντα τι αγοράζω.

Επίσης δεν μπορώ να είμαι υπέρ της φασιστικής πολιτικής της Apple που μου δίνει ένα 100% κλειδωμένο τηλέφωνο που έχει άπειρες δυνατότητες τις οποίες επίσημα δεν θα έχω γιατί θα υπάρχουν μόνο στο νέο model.Θα εστιάσω στα απλά που ενδιαφέρουν τον περισσότερο κόσμο.

-Κατηγορίες έπρεπε να περάσουν 3 χρόνια για να έχω κατηγορίες στο κινητό μου?
-Background και Θέματα."Έλα που θες και θέματα νομίζεις τόσο απλό είναι?οι καλύτεροι προγραμματιστές μας δουλεύουν σε αυτό και μας πήρε 3 χρονάκια."
-Βluetooth ναι ξέρω την απάντηση "Έλα μωρέ ποιος χρησιμοποιεί?".
-Radio."Εδώ στο America δεν το έχουμε ανάγκη".
-Μια εφαρμογή για SMS με κατηγορίες και Full Features..
-Multitasking."Ναι ΟΚ αργήσαμε αλλά κάναμε καλή δουλειά"..(Εδώ γελάμε)
..
..
..
..
-Μέχρι το iOS 4 περίμενα την Apple να κάνει μια σοβαρή εφαρμογή για Mail Management,SMS,Settings,Video....
-Σαφώς το SbSettings..Ναι είναι πολύ σοβαρός λόγος..Υπάρχουν άτομα που μονάχα για αυτό κάνουν Jailbreak την συσκευή τους..

Θυμάμαι όταν είχα το Iphone 1st gen χωρίς Jailbreak ήταν ένα πράγμα που έκανε μονάχα κλήσεις..εντάξει τα παραλέω έστελνε και μηνύματα..


Υπάρχουν και άλλοι 1000+ λόγοι που εγώ προσωπικά έχω κάνει Jailbreak την συσκευή μου.

Τελευταία επεξεργασία από: lostpfg, 17/07/2010 - 01:26


#50   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 17/07/2010 - 01:18

το ειπε ο στηβ ε και?
ειναι το μονο που ειπε και δεν ισχυει η τουλαχιστον ειναι μακρια απο τη πραγματικοτητα
επεισης ο πλοηγος πλεον δεν ειναι πολυτελεια που πρεπει να εχει ενα τηλεφωνο
το θεμα ειναι οτι το τηλεφωνο οπως λες ειναι φτιαγμενο για 10 χρησεις για παραδειγμα αλλα ο φιλτατος στηβ μας δινει τη δυναοτητα για τις 3
και κει ερχεται το jb
αφου δε θες να μιλησουμε για σπασμενες εφρμογες παω πασο
ποσες εφρμοαγες υπαρχουν (οχι σπασμενες) απο cydia που κανουν το τηλεφνο πολυ καλυτερο

ΥΓ εσυ δηλαδη απο περιεργια ρωταω εχεις βαλει τα παραπανω και τιπτοα αλλο στο τηλεφωνο σου?

Ναι φιλε μου αυτα ειχα(πλεον εχω καθαρη συσκευη εδω και καιρο) βαλει + μερικα ακομα που μπορεις να τα δεις στον οδηγο Cydia για νεους χρηστες που εχω φτιαξει.

Αμφιβαλλω αν ειναι για δεκα χρησεις το συγκεκριμενο κινητο.Εαν δεν υπηρχει το jb εγω θα αγοραζα και παλι το iPhone αλλα η πλειοψηφια δεν θα το εκανε.

Πολλα θα υποθουν πανω στο συγκεκριμενο θεμα ..... φυσικα μερικοι απο εμας εχουν iPhone και μερικοι χρησιμοποιουν iPhone .....Καπου εδω λοιπον λεω την γνωμη μου.... Και φυσικα θα εκανα JB τα 600€ οπου διαθεσα για αγορα κινητου οπου θελω να κανω χρηση προκειμενου να το "φερω" στα "μετρα" μου ωστε να καλυπτει τις δικες μου αναγκες...... Στην περιπτωση μου λοιπον ΝΑΙ , iPhone και JB = 1

Τα σχολια μου αποτελουν ΔΙΚΗ μου γνωμη ως προς την χρηση που κανω στο iPhone μου .......δεν "καυτηριαζω" απολυτως κανενα αλλο "θεμα".

Να ρωτησω ( συμπεριλαμβανομαι και εγω ) ...... Ποσοι απο εμας ειχατε-εχετε κινητο με Windows Mobile και ποσοι δεν βαλατε "πειρατια" σε αυτην την συσκευη ???? Ποσοι απο εμας δεν ειχατε κινητο οπου υποστηριζε JAVA και τρεξατε να εγκαταστησετε "πειρατικο" game ???? Νομιζω πως ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα αυτοι που πληρωσανε το "TETRIS" για να το βαλουν στο Nokia-Ericsson τους. Οποτε μην το κουραζουμε και παρα πολυ το θεμα.

Εντελως φιλικα παιδες.....;)

Οταν ειχα τα κινητα που αναφερεις πραγματικα δεν ειχα περασει κανενα.Ουτε καν ειχα ψαξει το συγκεκριμενο θεμα γιατι πολυ απλα δεν με ενδιεφερε.Να πω καλυτερα οτι δεν ηξερα αν υπαρχουν και δεν ντρεπομαι καθολου που το λεω αυτο.

#51   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/07/2010 - 01:25

Ναι φιλε μου αυτα ειχα(πλεον εχω καθαρη συσκευη εδω και καιρο) βαλει + μερικα ακομα που μπορεις να τα δεις στον οδηγο Cydia για νεους χρηστες που εχω φτιαξει.

Αμφιβαλλω αν ειναι για δεκα χρησεις το συγκεκριμενο κινητο.Εαν δεν υπηρχει το jb εγω θα αγοραζα και παλι το iPhone αλλα η πλειοψηφια δεν θα το εκανε.


αχ αχ ειπα για παραδειγμα 10 χρησεις ειναι
τωρα το ειδα που λες οτι ειναι καθαρο και ειναι καθαρα δικη σου επιλογη αν και το θεωρω ανουσιο
αλλα ο καθενας κανει οτι γουσταρει στη συσκευη του

#52   Voulis

Voulis

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 17/07/2010 - 02:26

Εγω εχω εδω και καιρο "καθαρη" συσκευη και μου λειπουν 2 πραγματα αρκετα απ'οταν ηταν jb η συσκευη.

1)Αναφορα.
2)SBSettings(ακομα και τωρα εχω πιασει τον εαυτο μου να σερνει το δαχτυλο στην μπαρα).
[/quote]




Bluetooth???
GPS???
multitasking???
categories???

Τα δύο τελευταία δεν ισχύουν αν έχεις την 4...τοτε respect...αλλά τα δυο πρωτα?

Τελευταία επεξεργασία από: Voulis, 17/07/2010 - 02:29


#53   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2010 - 02:28

Bluetooth???



= Email.. :)

GPS???



= Google maps.. :)

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 17/07/2010 - 02:29

ezgif_com_crop_2.gif


#54   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2010 - 05:32

Νομίζω ότι το ποστάκι έπαιξε τον ρόλο του για τον οποίο δημιουργήθηκε . Ο καθένας νέος κάτοχος μπορεί τώρα να διαβάσει να βγάλει το δικό του συμπέρασμα κ να το κάνει πράξη.Ξέρει τι θα κερδίσει ξέρει τι θα χάσει.εξάλλου το "Καλύτερο" είναι το "δικό μου" και είναι διαχρονικό αυτό.
Σας ευχαριστώ όλους που βοηθήσατε σε αυτό.και για μένα είσαστε σημαντικά άγνωστα αλλά πάνω απ'ολα ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ.:)

#55   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2010 - 06:31

παντως εχω την εντυπωση οτι τετοιες πατετντες οπως το jailbreak συμφερουν και την ιδια την apple δεδομενου οτι το iphone κατα μεγαλο ποσοστο κανει αυτα τα νουμερα λογω jailbreak..


οπως το playstation και το "τσιπαρισμα".. ποτε δεν θα πουλαγε το playstation τοσες συσκευες εαν δεν εδινε την δυνατοτητα για πολυ φθηνο software....


τωρα οσον αφορα τις cracked εφαρμογες ειναι μια αλλη κουβεντα .. εγω παντως τις θελω... :P

#56   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2010 - 10:27

Και για να σας κοροϊδέψω κ λίγο μιας και ξεκαθάρισα την θέση μου.. Αυτό το celsius να μην γυρίζει μόνο του θα το φτιάξετε επιτελούς ! ? χαχαχα

#57   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 17/07/2010 - 11:43

@Voulis:

Δεν το ειχα χρησιμοποιησει πανω απο μια/δυο φορες οποτε να σου πω την αληθεια δεν με ενδιαφερει και πλεον εχω συνηθισει να ζω χωρις αυτο.Λυσεις να το ξεπερασεις υπαρχουν.(παραδειγμα:E-mail)

Οσον αφορα τωρα το GPS ποτε μου δεν θα εδινα τοσα λεφτα για να πραω απλα μια εφαρμογη.Προτιμησα εδω και καποια χρονια να τα δωσω και να παρω μια Standalone συσκευη και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

@redcom7:

Συμφωνω σε ολα εκτος του τελευταιου και επαναλαμβανω οτι δεν σας κατηγορω γι'αυτο αλλα εκφραζω την δικη μου αποψη. :D

Υ.Γ. Εχεις χαιρετισματα απο εναν kiteman.

#58   kosmas

kosmas

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2010 - 19:53

Μόνο και μόνο επειδή είναι jail :P

#59   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2010 - 20:02

Σήμερα μιλούσα με ένα παλικάρι θα δείτε κ το θέμα του στην ενότητα προβλήματα χρηστών.
Ήταν απελπισμένος είχε χάσει ΟΛΑ του τα τηλέφωνα μετά από crash του j/b και αδυναμία να βρει το backup του στον υπολογιστή.
Μιλήσαμε τηλεφωνικά και τα βρήκαμε όλα με την οδό του iTunes.Μοιραστήκαμε την χαρά μου εξομολογήθηκε ότι το μόνο που χρησιμοποιούσε ήταν το Navigon σπασμένο,και υποσχέθηκε στον εαυτό του να μην ξανακάνει j/b..
Δεν θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις,θέλω να πω να κρατάνε 2πλα Backup όσοι αποφασίσουν να κάνουν j/b

#60   ZeroCool

ZeroCool

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 22:51

καλησπέρα και από εμενα.

Είμαι υπέρ του Jailbrake διότι:

1) Μονο Jailbroken συσκευές μπορούν να πιάσουν το maximum των δυνατοτήτων των iphones. Μπορεί κάποιος λόγου χάρη να μεγιστοποιήσει τις δυνατότητες του hardware (αύξηση sound volume, 3G network boost, κτλ)

2) Μονο με jailbrake μπορείς να βάλεις themes και να κανεις το τηλέφωνο σου μοναδικό.

3) μονο με jailbrake μπορείς να έχεις πρόσβαση σε πραγματικά απαραίτητες "εφαρογες" (iphonedelivery, κτλ)

4) για όσους το επιθυμούν, μονο με jailbrake γίνονται διαθέσιμες cracked εφαρμογές.

5) Σε χώρες όπως για παράδειγμα η Κύπρος, που δεν υπάρχει apple store, μονο jailbroken συσκευές έχουν νόημα και αξια.

χωρίς να είναι μονο αυτοί οι λόγοι, πιστεύω προσωπικά ότι αξίζει το jailbrake.

Κάτι άλλο που θα ήθελα να σχολιάσω είναι το εξής: Όταν κάποιος λέει την άποψη του, την λέει όχι για να τσακωθεί με κάποιον άλλο ούτε για να το παίξει ο έξυπνος της παρέας. θα ήτανε καλύτερο συνεπώς να αποφεύγονται οι προσωπικές κοκορομαχίες ιδίως με άτομα σαν τον Πάρη που το μονο που κάνει το παλικάρι είναι να βοηθάει όλη μέρα κόσμο.

Φιλικά πάντα!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες