Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

JailBreaking Υπερ κ Κατα.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
101 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Jason13

Jason13

    iPH Contributor

  • 986 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 22:54

καλησπέρα και από εμενα.

Είμαι υπέρ του Jailbrake διότι:

1) Μονο Jailbroken συσκευές μπορούν να πιάσουν το maximum των δυνατοτήτων των iphones. Μπορεί κάποιος λόγου χάρη να μεγιστοποιήσει τις δυνατότητες του hardware (αύξηση sound volume, 3G network boost, κτλ)

2) Μονο με jailbrake μπορείς να βάλεις themes και να κανεις το τηλέφωνο σου μοναδικό.

3) μονο με jailbrake μπορείς να έχεις πρόσβαση σε πραγματικά απαραίτητες "εφαρογες" (iphonedelivery, κτλ)

4) για όσους το επιθυμούν, μονο με jailbrake γίνονται διαθέσιμες cracked εφαρμογές.

5) Σε χώρες όπως για παράδειγμα η Κύπρος, που δεν υπάρχει apple store, μονο jailbroken συσκευές έχουν νόημα και αξια.

χωρίς να είναι μονο αυτοί οι λόγοι, πιστεύω προσωπικά ότι αξίζει το jailbrake.

Κάτι άλλο που θα ήθελα να σχολιάσω είναι το εξής: Όταν κάποιος λέει την άποψη του, την λέει όχι για να τσακωθεί με κάποιον άλλο ούτε για να το παίξει ο έξυπνος της παρέας. θα ήτανε καλύτερο συνεπώς να αποφεύγονται οι προσωπικές κοκορομαχίες ιδίως με άτομα σαν τον Πάρη που το μονο που κάνει το παλικάρι είναι να βοηθάει όλη μέρα κόσμο.

Φιλικά πάντα!!


Πως γινεται αυτο που μαυρισα με bold!!???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 20/07/2010 - 23:02

Αυτό θεωρητικά υπήρχε κάποτε, Sound Booster ή κάτι τέτοιο λεγόταν αλλά από προσωπική εμπειρία δεν έκανε πραγματικά τίποτα.

#63   ZeroCool

ZeroCool

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 23:59

volume amplifier λέγεται η εφαρμογή αλλα μην περιμένεις τρελή διαφορα. άντε να σου δίνει γύρο στο 30% περισσότερο volume.

#64   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2010 - 17:44

@kostasde Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις όπου βρίσκεις .. Υπάρχει ενότητα για προβλήματα χρηστών, άνοιξε εκεί topic ευχαριστώ!

Το μήνυμα σου θα διαγραφεί

#65   Luciferia

Luciferia

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/08/2010 - 18:39

το sbsettings και η αναφορα ειναι 2 πολυ καλοι λογοι για να κανεις j/b..απο'κει και περα το τι ψαχνεις και το τι θελεις ειναι πολυ προσωπικο θεμα..
μπηκα προσφατα στο χωρο και αυτο γιατι βαρεθηκα τα ιδια και τα ιδια..ηξερα τι επαιρνα αφου ειχα ηδη ενημερωθει οσο περισσοτερο γινοταν και απο΄΄κει και περα με την αγορα του μηλοφωνου προχωρησα και σε j/b!!
δεν το μετανιωσα..ουτε προβληματα μου δημιουργησε..ουτε τιποτα..ολα εξαρτωνται απο τη χρηση..αλλα το να μπορεις να περασεις ενα θεμα στο κινητο σου δεν ειναι κακο (νομιζω??)το αν κατεβαζω η οχι σπασμενες εφαρμογες ειναι αλλο θεμα..αλλα συνηθως οχι..και τα τραγουδια που εχω περασει αγορασμενα ειναι..
Η ουσια για'μενα ειναι οτι το j/b το κανεις για να εχεις στο τηλεφωνακι σου 2 πραγματα που κανονικα θα επρεπε να εχει αλλα δεν σ΄΄αφηνει να τα εχεις!
παντως και στο Android εχει βγει παρομοιο σκηνικο και ενω τα τηλεφωνα εχουν τα παντα..παρ'ολα αυτα υπαρχει..αρα που καταληγουμε??στο οτι οσα και να εχουμε θελουμε παντα το κατι παραπανω σωστα??

#66   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 01/08/2010 - 18:46

Με συγχωρεί που μπαίνω σε αντιπαράθεση πάντα καλοπροαίρετα .. Αλλά δεν νομίζω το να δώσεις 5-10 ευρώ παραπάνω ανεβάζει τόσο πολύ τα μηνιαία έξοδα και να κανείς αυτό που θες.. Εξάλλου το γνωριζες πριν αγοράσει την συσκευή.. :)



ακριβώς αυτό. εαν δεν γνωρίζεις εξ'αρχής ποιά συσκευή αγοράζεις και τι δυνατότητες σου δίνει είσαι(δεν αναφέρομαι σε καποιόν προσωπικά) ένας "τυφλός" αγοραστής που παίρνει iphone μόνο και μόνο για να δείχνει και να λεεί πως έχει iphone.

τώρα περί jailbreak, είναι αλήθεια πως εαν γνωρίζείς πως να το χρησιμοποιήσεις μπορεί να δώσει εκπληκτικές δυνατότητες, βλ. mywi ibluenova sbs iprotect. ποτέ εγώ δεν χρησιμοποιήσα το jailbreak για να πέρνω σπασμένες εφαρμογές. είναι καθαρή κλέψια και πότε δεν ήμουν κλέφτης, και είμαι κάθετος σε αυτο. επαναλαμβάνω πως δεν μίλαω σε κανέναν προσωπικά αλλά δεν πιστεύω πως το να δίνεις 5-10 € την βδομάδα είναι μεγάλο ποσό. όπως είπε σωστά και ο tilter πιο πάνω αν δεν τα έχεις να τα δώσεις απλά δεν τα δίνεις. εγώ ήθελαnνα έχω σπασμένη την 4 στο iphone αλλα για κάποιο λόγό που ακόμα δεν έχω καταλάβει δεν μπόρω. δεν μου λείπει καθόλου το σπάσιμο, οπώς και στο ipad αν υπήρχαν ελληνικά δεν θα το χρειαζόμουν.

συγγνώμη αν σας κούρασα, καλό μήνα και κάλα να περνάτε όλοι.

#67   3ftw

3ftw

    iPH Addict

  • 604 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2010 - 19:16

ρε παιδια τι κλεψιες και κουραφεξαλα λετε..?ολοι σας εχετε κατεβασει ταινιες,τραγουδια,προγραμματα και οτι αλλο προσφερει το ιντερνετ απο τα τορρενταδικα...μην το παιζετε αφυψηλου...κλεψια το ενα, δεν ειμαι κλεφτης...
πειτε μ εναν απο εσας π εχει τ photoshop γνησιο...π οσες ταινιες εχει δει τις εχει νοικιασει απο τα seven η τις ειδε στο cinema..ποσοι απο εσας εχετε αγορασει cd με τραγουδια..?

ελεος...

το jailbreak τωρα ειναι κατι π δινει επιπλεον δυνατοτητες αλλα εχω ζησει και 2 μηνες χωρις jb...
παντως η clean συσκευη χρειαζεται και καλο πορτοφολι..μην μ πειτε γ εφαρμογες π ειναι φθηνες...
ενταξει υπαρχουν τοσες πολλες εφαρμογες δωρεαν π καλυπτει το κενο σ αλλα οι εφαρμογες ειναι σαν τα πατατακια.
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ..

#68   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 01/08/2010 - 19:23

Σας παρακαλώ το μηνύματα σας να περιοριστούν στο περιεχόμενο του θέματος, και να μην το προεκτείνεται σε πειρατικό-μη πειρατικό.

Το jailbreak ΔΕΝ είναι πειρατεία.

#69   Voulis

Voulis

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 01/08/2010 - 19:25

= Email.. :)



= Google maps.. :)


αν δεν εχεις εκεινη την ώρα ιnternet?

#70   lagoudakis

lagoudakis

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/08/2010 - 19:40

να πω και εγω την γνωμη μου,η προηγουμενη συσκευη μου ηταν το HD2 το οποιο το εδωσα γιατι δεν με βολευε λογω μεγεθους και λογω win 6.5(τα θεωρησα πολυ δυσχρηστα σε σχεση με τα 6.1 που εκανα πιο καλα την δουλεια μου),πηρα το 3gs με οχι πολυ ορεξη αλλα πιο πολυ να δω τι ειναι αυτο το iphone που λενε ολοι η καλα η κακα λογια,μεσα σε 24 ωρες ενιωσα απλα ενθουσιασμενος με τον τροπο που εκανε τα παντα ευκολα γρηγορα και με την απιστευτη αισθηση της οθονης του,σειρα ειχε μετα απο λιγες μερες το jb,ολα οκ,μετα ηρθε το ios4 και εχω μεινει χωρις jb,μπορω να πω οτι δεν μου λειπει,η βασικη χρηση που κανω ειναι,τηλεφωνα και sms στελνω 160 χαρακτηρες με voda,(οκ αναφορα θελω αλλα εδωσα 1 ευρω και την εχω),κανω χρηση του ιντερνετ(πεταει ο safari καμμια σχεση με ie και οπερα),θελω να στελνω και να περνω ευκολα τα μαιλ μου,αγορασα το igo για πλοηγηση,και ενα ραδιοφωνο με 1,5 ευρω,με bt δεν εχω ασχοληθει,ζητημα σε 15 χρονια να εχω στειλει 15 αρχεια,του περασα και καμμια 20 εφαρμογες free που με ενδιαφεραν,και ειμαι μια χαρα,οποτε νομιζω οτι το θεμα jb ειναι αναλογα με τι θελεις να κανεις με την συσκευη σου,αν σε καλυπτει η οχι,και κατι αλλο,ακουω πολλους που λενε οτι ο ταδε πηρε το iphone για "μουρη"υπαρχουν ακριβοτερες συσκευες που μπορεις να πουλας μουρη,δηλαδη το hd2 εχει λιγωτερη μουρη; :huh: συγκεκριμενα ειμουνα για καφε χτες με την παρεα μου.ενας φιλος εχει hd,το πρωτο,λεω κατσε να κανω ενα τεστ,ρωταω μια γνωστη και τον φιλο της ποιο απο τα 2 σας αρεσει πιο πολυ;και μου απαντανε μαζι,μα καλα τα ιδια δεν ειναι; :P οποτε τι μουρη να πουλησεις;οι ασχετοι ολα ιδια τα βλεπουν,οι σχετικοι ξερουν γιατι αγοραζουν μια συσκευη,οποτε;

Τελευταία επεξεργασία από: lagoudakis, 01/08/2010 - 19:43


#71   Voulis

Voulis

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 01/08/2010 - 23:14

= Email.. :)



= Google maps.. :)


αν δεν εχεις εκεινη την ώρα ιnternet?

#72   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 01/08/2010 - 23:44

(οκ αναφορα θελω αλλα εδωσα 1 ευρω και την έχω)


Πως;;

#73   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/08/2010 - 14:35

Σας παρακαλώ το μηνύματα σας να περιοριστούν στο περιεχόμενο του θέματος, και να μην το προεκτείνεται σε πειρατικό-μη πειρατικό.

Το jailbreak ΔΕΝ είναι πειρατεία.


Περίπου σωστό.

- Το jailbreak ναι, δεν είναι πειρατεία.
- Το jailbreak και μόνο αυτό, καθιστά δυνατή την πειρατεία.
- Το jailbreak πραγματοποιείται στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων για πειρατεία.

Όσο για το θέμα μας.

Πιστεύω ότι το jb έχει ένα και μόνο κίνδυνο. Δεδομένης της "ισχύος" και της πληθώρας δυνατοτήτων που προσφέρει το iPhone, τα κλειδώματα που έχει επιβάλλει η Apple, είτε μας αρέσουν είτε όχι, είναι μια ισχυρή ασφαλιστική δικλείδα με την οποία μπορεί να διασφαλιστεί η ομαλή λειτουργία του κινητού, αφού μόνο ελεγμένος κώδικας μπορεί να εγκατασταθεί.

Με άλλα λόγια, εγκαθιστώντας Cydia εφαρμογές ναι μεν αποκτούμε πρόσβαση σε επεκτεταμένη λειτουργικότητα, αλλά ταυτοχρόνως, εναποθέτουμε την τύχη της συσκευής μας στο ήθος και το φιλότιμο όλων των developers όπως saurik & co. Δεν έχουμε την παραμικρή εγγύηση σχετικά με την ορθότητα του κώδικα, καθώς και για το ότι τα εγκατεστημένα με αυτό τον τρόπο προγράμματα δεν κάνουν και πλήθος άλλων παράνομων, μη εγκεκριμένων από τον χρήστη λειτουργιών.

Όλα έχουν ένα τίμημα. Το τίμημα για την λειτουργικότητα των εφαρμογών jb είναι η απώλεια της εγγυημένης λειτουργίας.

#74   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 14:44

Το καλύτερο ποστ που έχω δει ως τώρα σχετικά με το jailbreak.. Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.. :)

#75   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 14:46

Αυτο θα ελεγα κ εγω ακριβος,το καλυτερο. Reply στην αρχη και lock.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες