Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

JailBreaking Υπερ κ Κατα.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
101 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   trixotoulis

trixotoulis

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/08/2010 - 20:14

δεν καταλαβαινω που βρισκεται η κλοπη στο app store.δηλαδη όταν αγοράζεις εναν υπολογιστή και βάζεις μεσα τα vista,σε υποχρεωνει το συστημα να αγορασεις εφαρμογες μονο απο την microsoft?δινεις 600 να παρεις το iphone και κανεις συνδεση σε εναν απο τους 3 πάροχους για 3g internet.250,500,1gb.για να χεις internet και ξαφνικα παρουσιαζεται κάποιος που θέλει τη δουλεια για μονοπώλιο και σου λεει εδω ειναι τα itunes τα apps,αγόρασε απο δώ.γιατι?δεν το καταλαβαινω.Προσφερει η δεν προσφερει ενα smart phone με δυνατότητα internet?αν είναι έτσι κακώς πηγε και η microsoft κατηγορουμενη για μονοπώλιο.παντως για να καταλήξω αν πραγματι το jb δεν είχε καμμια ηθικη υπόσταση δεν θα δικαιωνόταν στην προσφατη δίκη που έγινε

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/08/2010 - 20:39

δεν μιλησε κανεις για το εαν ειναι ηθικο.. ή ανιθηκο το jailbreak.. αναφερομαστε.. στο εαν θελεις ή δεν θελεις να το κανεις και οπως λεει ο τιτλος πια ειναι τα υπερ και τα κατα.. γιατι υπαρχουν και κατα.. :)

#93   trixotoulis

trixotoulis

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/08/2010 - 20:55

δεν μιλησε κανεις για το εαν ειναι ηθικο.. ή ανιθηκο το jailbreak.. αναφερομαστε.. στο εαν θελεις ή δεν θελεις να το κανεις και οπως λεει ο τιτλος πια ειναι τα υπερ και τα κατα.. γιατι υπαρχουν και κατα.. :)


την αναλυση στο θέμα φίλε μου την έκανα απο οικονομικής αποψης.μιλησα για ηθικη υποσταση επειδή καποιοι εδώ μεσα στεναχωριούνται που χανει λεφτά ο κολοσσος.και θα πω και κάτι αλλο.γιατι δεν σκεφτεστε ότι το πραγματικο iphone μπορει να ναι το jb?γιατι το jb πηρε σάρκα και οστά πάνω στην ίδια τη συσκευή.μηπως πολυ απλά αυτό που σου πασάρει η apple έιναι μια καρικατουρα με στόχο το κέρδος??και επειδή διαβασα για σταθεροτητα του καθαρού iphone απλα να θυμήσω την απωλεια σήματος και το pdf exploit.χαρη στα test που γινονται απο τριτους και απο το jb βγαινουν στην επιφανεια τα προβληματα που παει με μαεστρια να καλύψει η apple.υποθετικα αν δεν υπήρχε το jb πως θα ήξερες ότι υπάρχει προβλημα στα pdf?μην μας πιάνουν συναισθηματισμοι.και με το playstation που πε καποιος φίλος εδώ μεσα ολοι επρεπε να τρέξουν να το τσιπάρουν.μιλάμε για κολοσσους όπως η sony και η apple.δεν μιλάμε για τα atlantic.και αυτον τον διαχωρισμο περι cracked και hacked app δεν τον καταλαβαίνω.οτι σε βολευει και οτι ανταποκρινεται στα λεφτα που δίνεις,κάνεις

#94   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 11/08/2010 - 14:04

αν δεν εχεις εκεινη την ώρα ιnternet?


Προσωπικά όσες φορές έχω χρειαστεί το GPS το google maps με έβγαλε ασπροπρόσωπη.

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το internet ακόμα και σε νησιά που έκανα τις διακοπές μου, όπου εκεί το σήμα συνήθως δεν είναι καλό.

Τώρα αν σου συμβαίνει τόσο συχνά να είσαι σε μέρος που δεν έχει καλύψη internet και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το google maps η apple δεν σε περιορίζει. Μπορείς κάλλιστα να αγοράσεις το igo-navigon κλπ και να έχεις μια χαρά GPS.

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσα άτομα εδώ μέσα προβάλλουν το GPS ως λόγο να κάνει κανείς jailbreak. :blink: Δεν είναι πχ sbsettings που υπάρχει μόνο σε jailbroken συσκευές. Το GPS το έχουν όλοι ανεξαρτήτως jailbreak απλά πρέπει να το πληρώσουν. Άρα μιλάμε καθαρά για πειρατεία στην οποία είμαι κάθετα αντίθετη...


Είχα jailbroken συσκευή για πολλούς μήνες και τελικά αποφάσισα να κάνω restore και από τότε είμαι μια χαρά με την clean συσκευή μου.

Το είχα κάνει για το sbsettings τα themes και τα categories. Ποτέ δεν έβαζα πειρατικές εφαρμογές και δεν περνούσα περίεργα repos και αμφιβόλου προέλευσης apps αλλά παρατηρούσα ότι η συσκευή μου ήταν πιο αργή, crashαραν εφαρμογές, η συσκευή κολλούσε και χρειαζόταν restart και πολλά άλλα. Από τότε που σταμάτησα να έχω jailbroken συσκευή το μόνο που μου λείπει είναι το sbsettings. Η αναφορά δεν με προβλημάτισε ποτέ και δεν χρησιμοποιούσα την αντίστοιχη εφαρμογή όταν είχα κάνει jailbreak, ούτε και το bluetooth.

Ότι θέλω να κάνω στο iphone και itouch μου το κάνω με τις εφαρμογές που υπάρχουν στο appstore και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Προτιμάω τις free εφαρμογές οι οποίες με καλύπτουν απόλυτα και πότε πότε αγοράζω κάποια που μου είναι εντελώς απαραίτητη. Τον τελευταίο 1.5 χρόνο που έχω iphone-itouch έχω δώσει στο appstore γύρω στα 70€, ίσως και λιγότερα, ποσό καθόλου εξωφρενικό και δεν το έκλαψα ποτέ μου.

Θεωρώ τα λεφτά που έχω δώσει για την αγορά iphone-itouch και applications τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει μετά τις τσάντες και τα παπούτσια μου 8)

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 11/08/2010 - 14:10


#95   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 11/08/2010 - 16:04

Παραπάνω δυνατότητες για εμένα σημαίνει ότι έχω το καλύτερο κινητό. Αυτό δίνει στο iPhone το jailbreak.

Αγοράζω το iPhone γιατί σέβομαι τα λεφτά που δίνω, από άποψη κατασκευής και hardware.

Το επόμενο βήμα είναι να μπορώ να φέρω το κινητό στα μέτρα μου.

Αυτό κάνει το jailbreak. Ικανοποιεί τους πελατες της Apple στο έπακρο.

Είμαι σίγουρος ότι η Apple δεν έχει πρόβλημα με αυτό.

#96   socratis84

socratis84

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/08/2010 - 17:05

jb με 10000000!!!!!!

ifile
sbsettings
backgrounder και στην 4.0.1
anyring
lockinfo
yourtube
ibluenova
iblacklist
πανω απο ολα pwntunes!!!!
και αλλα πολλα!!



αν το iphone δεν γινόταν jb θα το πωλούσα την ίδια κιόλας μέρα και θα έπαιρνα android μονο και μονο για το jb έχω το 3gs και από παρασκευή και το iphone 4..

Τελευταία επεξεργασία από: socratis84, 11/08/2010 - 17:06


#97   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.726 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 12/08/2010 - 00:27

Φίλε azaleea πολυ καλά τα λες γιατί και εγώ έχω πρόβλημα με το pc μου και δεν μπορώ να διαχειριστω το iPhone μου όπως θα ήθελα.
Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω. Μετά το jailbreak αντιμετοπησες κάποιο πρόβλημα σχετικά με τη συσκευή σου και αν ναι τι; Και πως το αντιμετοπησες;


Μετα το jb δεν μπορω να πω πως ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα :)

#98   nyo77

nyo77

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 12/08/2010 - 09:20

Οι φορητές συσκευές της apple έχουν από το εργοστάσιο ένα άξιο λογού λειτουργικό.
Απλό στην χρήση του και κυρίως όσο περνά ο καιρός λιγότερο ενεργοβορο.
Μπορεί να φωνάζουμε για τα χίλια κλειδώματα και περιορισμούς που θέτει αλλά παραμένει ένας στιβαρός προγραμματισμός απέναντι στο ανταγωνισμό. Η φιλοσοφία της …εγώ στο πουλώ όπως το αγοράζεις με την εγγύηση ότι θα παίζει απρόκοπα μέχρι να τα φτύσει… ικανοποιεί μέρος της αγοράς που δεν ψάχνει γενικά να το ‘’σπάσει’’.
Το θέμα jb δεν θα μπορούσε παρά καλό να κάνει στην διάδοση της συσκευής γιατί εάν κάνουμε στην άκρη όλα τα θέματα περί κλοπής δικαιωμάτων από εφαρμογές του apple store, υπάρχουν άλλες τόσες πόρτες στον κώδικα που άνοιξαν που όχι μόνο έδωσαν περισσότερες επιλογές στον τελικό χρηστή αλλά ίσως να έσπρωξαν την apple να δει (εάν δεν το είχε σκοπό) κάποια πράγματα που αγνόησε η δεν ήθελε να ασχοληθεί σχετικά με τις ανάγκες και τις ελλείψεις.
Τώρα από εκεί και περά η apple κατά την προσωπική μου άποψη κάνει αυτό ακριβός που έκανε η Microsoft μερικά χρόνια πριν. Δεν προσπαθεί όσο θα ήθελε να κλείσει το θέμα jb ακριβός γιατί βοηθά στην συνέχεια μιας επιτυχημένης πορείας.

#99   nyo77

nyo77

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 12/08/2010 - 09:48

Προσωπικά όσες φορές έχω χρειαστεί το GPS το google maps με έβγαλε ασπροπρόσωπη.

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το internet ακόμα και σε νησιά που έκανα τις διακοπές μου, όπου εκεί το σήμα συνήθως δεν είναι καλό.

Τώρα αν σου συμβαίνει τόσο συχνά να είσαι σε μέρος που δεν έχει καλύψη internet και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το google maps η apple δεν σε περιορίζει. Μπορείς κάλλιστα να αγοράσεις το igo-navigon κλπ και να έχεις μια χαρά GPS.

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσα άτομα εδώ μέσα προβάλλουν το GPS ως λόγο να κάνει κανείς jailbreak. :blink: Δεν είναι πχ sbsettings που υπάρχει μόνο σε jailbroken συσκευές. Το GPS το έχουν όλοι ανεξαρτήτως jailbreak απλά πρέπει να το πληρώσουν. Άρα μιλάμε καθαρά για πειρατεία στην οποία είμαι κάθετα αντίθετη...


Είχα jailbroken συσκευή για πολλούς μήνες και τελικά αποφάσισα να κάνω restore και από τότε είμαι μια χαρά με την clean συσκευή μου.

Το είχα κάνει για το sbsettings τα themes και τα categories. Ποτέ δεν έβαζα πειρατικές εφαρμογές και δεν περνούσα περίεργα repos και αμφιβόλου προέλευσης apps αλλά παρατηρούσα ότι η συσκευή μου ήταν πιο αργή, crashαραν εφαρμογές, η συσκευή κολλούσε και χρειαζόταν restart και πολλά άλλα. Από τότε που σταμάτησα να έχω jailbroken συσκευή το μόνο που μου λείπει είναι το sbsettings. Η αναφορά δεν με προβλημάτισε ποτέ και δεν χρησιμοποιούσα την αντίστοιχη εφαρμογή όταν είχα κάνει jailbreak, ούτε και το bluetooth.

Ότι θέλω να κάνω στο iphone και itouch μου το κάνω με τις εφαρμογές που υπάρχουν στο appstore και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Προτιμάω τις free εφαρμογές οι οποίες με καλύπτουν απόλυτα και πότε πότε αγοράζω κάποια που μου είναι εντελώς απαραίτητη. Τον τελευταίο 1.5 χρόνο που έχω iphone-itouch έχω δώσει στο appstore γύρω στα 70€, ίσως και λιγότερα, ποσό καθόλου εξωφρενικό και δεν το έκλαψα ποτέ μου.

Θεωρώ τα λεφτά που έχω δώσει για την αγορά iphone-itouch και applications τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει μετά τις τσάντες και τα παπούτσια μου 8)

Όλα αυτά καλά που λες….

Όμως…

Δοκίμασε να μοιράσεις το data plan που έχεις στο iphone με άλλες συσκευές.
Εάν έχεις (όχι εσύ προσωπικά) θέμα να μοιράζεις αρχεία με Bluetooth γιατί σου αρέσει στο iphone που αγόρασες να γίνεται,
Γιατί θέλεις να κατεβάζεις τα video του YouTube on the go,
Γιατί θέλεις να αλλάζεις το γραφικό περιβάλλον της συσκευής στα μετρά σου,
Να διαχειρίζεσαι εσύ την μνήμη και όχι το σύστημα που δεν γνωρίζει ποτέ χρειάζεσαι περισσότερους πόρους,

Δεν είναι θέμα το Gps (ο υποφαινόμενος έχει από το 2g που αγοράζει soft).

Είναι η ανάγκη μερικά πράγματα που μπορείς να τα έχεις γιατί δεν προσβάλουν κανενός το συμφέρον μάλιστα είναι και επί πληρωμή και δεν υπάρχει ανταγωνισμός αφού έχουν φάει πόρτα από την μαμά να τα έχεις.

Από εκεί και πέρα προσέχουμε λίγο τι βάζουμε στο μιλαρακι και συνεχίζουμε το παιχνίδι γιατί τελικά περί αφτού πρόκειται σε ένα 50% (ίσως και παραπάνω για μερικούς).
;)

#100   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 12/08/2010 - 10:29

Καλημερα και απο μενα...εχω το iphone 3gs απο τελη μαρτιου , εννοειται οτι τωρα πια δεν μπορω να βολευτω σε κανενα αλλο touch screen κινητο πολυ απλα γιατι τoy iphone ειναι ετη φωτος μπροστα. Τωρα για το j/b , το σκεφτηκα αρκετα κ το δοκιμασα μολισ βγηκε το τελευταιο j/b , ομως το βρηκα σχετικα πιο αργο απο οτι ειχα συνηθησει ,κατι το οποιο με εκνευρισε και φυσικα το εβγαλα .Τα θετικα ειναι οτι ελεγχεις 100% τη συσκευη σου κτλ κτλ...οκ! Απο την αλλη ομως πρεπει να "θυσιασεις" πολλες ωρες απο τη ζωη σου για να μαθεις μονο τα απαραιτητα και να τα εφαρμοσεις στο κινητο σου χωρια τις περιπτωσεις που σου βγαζει σφαλματα η οτιδηποτε αλλο.Επιπροσθετως πρεπει να ψαχνεις καθε λίγο και λιγακι αν εβγαλε καινουριο update και τι θα κανουμε τωρα , τι πρεπει να μαθουμε και πως θα κινηθουμε, και ολα αυτα για ενα κινητο . Δεν νομιζω οτι αξιζει ενα Theme παραπανω η για ενα widgets η οτιδηποτε αλλο παραπανω μπορεις να εχεις με το cydia και που δεν εχεις με το Appstore.Kαι μενα μου αρεσει να ψαχνω το κινητο μου αλλα με μετρο. Δινεις και 50 ευρω συνολικα στο Appstore και κανεις αυτα που θες..!

Αυτη ειναι μονο η γνωμη μου δεν κατηγορω κανεναν εννοειται...!! ευχαριστω που με ακουσατε!

#101   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 12/08/2010 - 12:50

Όλα αυτά καλά που λες….

Όμως…

Δοκίμασε να μοιράσεις το data plan που έχεις στο iphone με άλλες συσκευές.
Εάν έχεις (όχι εσύ προσωπικά) θέμα να μοιράζεις αρχεία με Bluetooth γιατί σου αρέσει στο iphone που αγόρασες να γίνεται,
Γιατί θέλεις να κατεβάζεις τα video του YouTube on the go,
Γιατί θέλεις να αλλάζεις το γραφικό περιβάλλον της συσκευής στα μετρά σου,
Να διαχειρίζεσαι εσύ την μνήμη και όχι το σύστημα που δεν γνωρίζει ποτέ χρειάζεσαι περισσότερους πόρους,

Δεν είναι θέμα το Gps (ο υποφαινόμενος έχει από το 2g που αγοράζει soft).

Είναι η ανάγκη μερικά πράγματα που μπορείς να τα έχεις γιατί δεν προσβάλουν κανενός το συμφέρον μάλιστα είναι και επί πληρωμή και δεν υπάρχει ανταγωνισμός αφού έχουν φάει πόρτα από την μαμά να τα έχεις.

Από εκεί και πέρα προσέχουμε λίγο τι βάζουμε στο μιλαρακι και συνεχίζουμε το παιχνίδι γιατί τελικά περί αφτού πρόκειται σε ένα 50% (ίσως και παραπάνω για μερικούς).
;)


Είναι θέμα τι ζητάει ο κάθε ένας. Από όλα αυτά που είπες πιο πάνω ως λόγους για jailbreak κανένας δεν είναι κάτι που ζητάω από το iphone μου. Youtube video δεν κατεβάζω και το bluetooth δεν το χρησιμοποιώ αφού υπάρχει το email.

Το γραφικό περιβάλλον δεν με απασχολεί πλέον μιας και αφού έκανα jailbreak συνειδητοποίησα ότι προτιμάω το λιτό και απέριττο περιβάλλον της apple (άσε που το χειρότερό μου είναι να μου δίνουν οι φίλοι μου τη συσκευή τους για να τους διορθώσω κάποιο πρόβλημα και να ψάχνω να βρώ που είναι τα settings γιατί με τα εικονίδια που έχουν είναι σαν να ψάχνεις ψίλους στα άχυρα :P )

Το τελευταίο για τη διαχειριση της μνήμης δεν είναι λόγος για jailbreak αφού ουσιαστικά ειναι ανάγκη που σου δημιουργείται αφού το κάνεις. Πριν το jailbreak ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τη διαχείρηση μνήμης ενώ μετά έπρεπε κάθε τρεις και λίγο να τερματίζω εφαρμογές από το sbsettings.

Εν τέλει ο κάθε ένας κάνει ότι θέλει στη συσκευή του ανάλογα με τις ανάγκες του. Εμένα που ο υπολογιστής είναι η δουλειά μου το jailbreak δεν μου χρειάζεται αφού οι "πόρτες" που ανοίγει είναι ανοιχτές ήδη και με πολύ καλύτερο-γρηγορότερο τρόπο από το pc μου. Ότι θέλω το κάνω εκεί. Εξ' άλλου όταν τρως τα μάτια σου όλη μέρα στο pc προγραμματίζοντας θέλεις το κινητό σου να σε ξεκουράζει και όχι να σου δημιουργεί επιπλέον προβλήματα ;)

#102   nyo77

nyo77

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 12/08/2010 - 13:34

Είναι θέμα τι ζητάει ο κάθε ένας. Από όλα αυτά που είπες πιο πάνω ως λόγους για jailbreak κανένας δεν είναι κάτι που ζητάω από το iphone μου. Youtube video δεν κατεβάζω και το bluetooth δεν το χρησιμοποιώ αφού υπάρχει το email.

Το γραφικό περιβάλλον δεν με απασχολεί πλέον μιας και αφού έκανα jailbreak συνειδητοποίησα ότι προτιμάω το λιτό και απέριττο περιβάλλον της apple (άσε που το χειρότερό μου είναι να μου δίνουν οι φίλοι μου τη συσκευή τους για να τους διορθώσω κάποιο πρόβλημα και να ψάχνω να βρώ που είναι τα settings γιατί με τα εικονίδια που έχουν είναι σαν να ψάχνεις ψίλους στα άχυρα :P )

Το τελευταίο για τη διαχειριση της μνήμης δεν είναι λόγος για jailbreak αφού ουσιαστικά ειναι ανάγκη που σου δημιουργείται αφού το κάνεις. Πριν το jailbreak ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τη διαχείρηση μνήμης ενώ μετά έπρεπε κάθε τρεις και λίγο να τερματίζω εφαρμογές από το sbsettings.

Εν τέλει ο κάθε ένας κάνει ότι θέλει στη συσκευή του ανάλογα με τις ανάγκες του. Εμένα που ο υπολογιστής είναι η δουλειά μου το jailbreak δεν μου χρειάζεται αφού οι "πόρτες" που ανοίγει είναι ανοιχτές ήδη και με πολύ καλύτερο-γρηγορότερο τρόπο από το pc μου. Ότι θέλω το κάνω εκεί. Εξ' άλλου όταν τρως τα μάτια σου όλη μέρα στο pc προγραμματίζοντας θέλεις το κινητό σου να σε ξεκουράζει και όχι να σου δημιουργεί επιπλέον προβλήματα ;)


Από την άλλη όμως αυτή ακριβός η ενασχόληση είναι που σε κάνει να θέλεις (μιλα ο υποφαινόμενος) να δεις τις δυνατότητες περά από την βιτρίνα που σε έφερε κοντά στο προϊόν και πουλά ο κατασκευαστής.

Συμφωνώ όμως για να κλείσω την άποψη μου ότι είναι ευτύχημα σε μια συσκευή να κάνει ο καθένας ότι θέλει και τον εξυπηρετεί.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες