Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple's press conference on iPhone 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   ntebis

ntebis

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/07/2010 - 16:54

η αππλε ανακαλυψε την μηχανη του χρονου??? ή ηταν απροσεκτη με το φωτοσοπ???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   mustang

mustang

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/07/2010 - 18:06

έχει κανεις προσέξει στο site τις apple το droid X όταν έχει σήμα είναι 5:06 και όταν δεν έχει σήμα είναι 5:05!!!


Αν δεις το βίντεο ξεκινάει στις 5:05 και κάνει το death grip και το αφήνει μετά από λίγο χωρίς death grip ώστε να πιάσει το full σήμα. Το full σήμα (αυτό δηλαδή που δείχνει και η εικόνα ως "Full signal at location") είναι μετά το death grip και για αυτό συμβαίνει αυτή η "παρεξήγηση" :D

#198   socratis84

socratis84

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/07/2010 - 18:40

όλες οι συσκευές που ανεβάζει η apple πρέπει να πιάσεις με ολόκληρη την παλάμη και να της σφύξεις κάτι που δεν το κανεις χωρίς λόγο ενώ το iphone 4 απλά να το ακουμπήσεις με ένα μονο δαχτυλάκι σε ένα σημείο που είναι πολύ πιθανόν να ακουμπήσεις στην διάρκεια μια κλήσης είναι πολύ καλός λόγος για να γίνει τέτοια φασαρία και είναι ξεφτίλα να ανεβάζει τέτοια video και να κάνει τέτοιες συγκρίσεις.. και εγώ iphone 3gs έχω και μου αρέσουν τα προϊόντα της apple αλλα με αυτό το θέμα το ξεφτίλισε..

#199   john799

john799

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/07/2010 - 19:56

Συμφωνω και επαυξανω...!!!

#200   TheArc

TheArc

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/07/2010 - 01:40

Όσο μου αρέσει το iPhone σαν συσκευή και λειτουργικότητα, τόσο συχαίνομαι την στάση της Apple στο όλο ζήτημα.
Πρέπει επιτέλους να σταματήσουν αυτές τις αθλιότητες από την μεριά τους. Έλεος πια!

Αυτές οι συγκρίσεις το μόνο που καταφέρνουν είναι να υπενθυμίζουν στους καταναλωτές ότι υπάρχει πρόβλημα.
Είναι πραγματικά το χειρότερο Damage Control που έχω δει ποτέ μου.
Πώς να το κάνουμε,, το iPhone 4 όπως το έχει αναλύσει με σταράτο τρόπο το Anandtech, έχει πρόβλημα με την κεραία αλλά και βελτίωση ταυτόχρονα.

Πρόβλημα: Εκεί που τα υπόλοιπα κινητά χάνουν 12-14 db απο το σήμα τους, το iPhone4 χάνει 24+ db. (σχεδόν διπλάσια απώλεια σήματος)
Βελτίωση: Με μια απλή μόνωση ή Bumper Case, το τηλέφωνο λειτουργεί εκεί που τα υπόλοιπα δεν έχουν ΚΑΝ σήμα.

Εν κατακλείδι, το όλο πρόβλημα απλώς επιδεικνύει την επικράτηση του Marketing, που για λόγους αισθητικής, κατέστρεψαν ένα πραγματικά καλό Engineering επίτευγμα.

Φτάνει επιτέλους με την απαράδεκτη στάση της Apple. Ας βελτιώσουν την κεραία με μια μόνωση και να σωπάσουν!
θέλω να αγοράσω το iPhone 4, όταν φτάσει στην Ελλάδα, διορθωμένο.

#201   pikachukaki

pikachukaki

    iPH Member

  • 244 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:pikachukaki

Δημοσίευση 25/07/2010 - 04:46

Εγω ρε παιδια γτ στο 3gs μου με Cosmote και Ios 4.0 οπως κιαν το πιασω και αγκαλια να το παρω δεν νιωθει τπτ...και στο review τα παιδια εδω ειπαν οτι οπως κιαν το κραταγαν δεν εχανε σημα και πριν την 4.0.1!!!

#202   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 25/07/2010 - 08:05

ας πούν και άς βγάλουν ότι θέλουν οι ανταγωνιστές.η μετοχή τις apple ανεβαίνει σταθερά και τις τελευταίες 3 μέρες έχει πάρει 9$ ::)

#203   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.648 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/07/2010 - 15:35

Εγω παλι δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με το σημα στο 4αρι μου. Και αφηστε τους αλλους να λενε. Το κινητο τα σπαει!!!!

#204   ntebis

ntebis

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/07/2010 - 18:58

Αν δεις το βίντεο ξεκινάει στις 5:05 και κάνει το death grip και το αφήνει μετά από λίγο χωρίς death grip ώστε να πιάσει το full σήμα. Το full σήμα (αυτό δηλαδή που δείχνει και η εικόνα ως "Full signal at location") είναι μετά το death grip και για αυτό συμβαίνει αυτή η "παρεξήγηση" :D



Βρισκομαι στην Κινα και δν μπορω να δω τα βιντεο αρα σορρυ!!!

#205   iAgis

iAgis

    iPH User

  • 141 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/07/2010 - 15:47

Είχα γράψει σε προηγούμενο post πως είχα δοκιμάσει ένα 4 σε κατάστημα της ΑΤ&Τ και δεν είχα δεί κάποια αλλαγή στο σήμα.
Πήγα όμως πάλι χτες (είχε πρόβλημα το 3G της γυναίκας μου) και το ξαναδοκίμασα σε 2 διαφορετικές συσκευές με την 4.0 φορεμένη (δεν έχουν κάνει update τα demos :P) και από 5 μπάρες σήματος έπεσε στις 2. Το μόνο που έκανα ήταν κρατώντας το με το δεξί χέρι και σερφάροντας στο νετ να ακουμπίσω το μικρό δάκτυλο (όπως) θα μπορούσε να συμβεί πολύ εύκολα..

#206   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 26/07/2010 - 20:06

Είχα γράψει σε προηγούμενο post πως είχα δοκιμάσει ένα 4 σε κατάστημα της ΑΤ&Τ και δεν είχα δεί κάποια αλλαγή στο σήμα.
Πήγα όμως πάλι χτες (είχε πρόβλημα το 3G της γυναίκας μου) και το ξαναδοκίμασα σε 2 διαφορετικές συσκευές με την 4.0 φορεμένη (δεν έχουν κάνει update τα demos :P) και από 5 μπάρες σήματος έπεσε στις 2. Το μόνο που έκανα ήταν κρατώντας το με το δεξί χέρι και σερφάροντας στο νετ να ακουμπίσω το μικρό δάκτυλο (όπως) θα μπορούσε να συμβεί πολύ εύκολα..


Είδες μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα στο σερφάρισμα όταν ακουμπούσες την κεραία;;

#207   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/07/2010 - 10:02

Σύμφωνα με τον Γερμανικό οργανισμό δοκιμών αξιοπιστίας συσκευών, "Stiftung Warentest", το πρόβλημα είναι μεγάλο, καθώς το Iphone χάνει το 90% του σήματος του όταν το πιάσεις στο επίμαχο σημείο.

Δοκιμές γίνανε και σε άλλα smartphones, χωρίς αυτά να κατονομάζονται, όπου και εκεί είχαμε απώλεια σήματος, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό, της τάξης του 25%.
Λεπτομέρειες εδώ:

http://www.test.de/t...116516-4116521/

#208   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/07/2010 - 13:01

Πάρτε το με κανονική μετάφραση:

Δοκιμή εκθέτει την Apple.
Ξαφνικά διακόπηκαν οι ομιλίες για ένα καινούργιο κινητό 1000 Ευρώ: Η αναστάτωση των φίλων της Apple είναι μεγάλη, μιας και το Iphone 4 εμφανίστηκε στην αγορά με προβλήματα στην κεραία. Την Παρασκευή εξήγησε ο Steve Jobs: Άλλα smartphones έχουν παρόμοια προβλήματα.
Ένα τεστ από το Stiftung Warentest δείχνει οτι δεν είναι και τόσο σωστό αυτό.
Οι ιδιοκτήτες των Iphone 4 διαμαρτύρονται συνεχώς για απότομα πεσμένες κλήσεις.
Όταν ακουμπάνε την συσκευή στις κάτω γωνίες, πέφτει το σήμα. Σε ορισμένες περιπτώσεις διακόπτεται τελείως η σύνδεση. Κανονικά η κεραία είναι στα κινητά στο εσωτερικό όπου προστατεύεται από απευθείας επαφές και έχει καλή λήψη.
Στο Iphone 4 η κεραία είναι στο εξωτερικό μεταλλικό πλαίσιο. Όποιος πραγματοποιεί κλήσεις, ακουμπάει την κεραία. Αυτό δημιουργεί παρεμβολές στην λήψη σε μεγαλύτερο βαθμό απ ότι στα άλλα κινητά. Παρόμοιο πρόβλημα παρατηρείται σε ραδιόφωνα: Όποιος ακουμπάει την κεραία, ακούει παράσιτα και θορύβους.
Το τεστ στο εργαστήριο το επιβεβαιώνει αυτό: Μόλις ακουμπήσει ένα δάκτυλο στην κάτω αριστερή γωνία, έχουμε πτώση του σήματος κατά 90% στο Iphone 4.
Σε σημεία με ασθενή κάλυψη δικτύου αυτό μπορεί να οδηγήσει ακόμα και στην ολική απώλεια κάλυψης. Οι συνδέσεις στο Ιντερνετ γίνονται υπερβολικά αργές. Σημεία με ασθενή κάλυψη δεν υπάρχουν μόνο στα περίχωρα, αλλά ακόμα και μέσα στις πόλεις: Για παράδειγμα σε σιδηροδρομικούς σταθμούς ή σε κτήρια με πολύ σκυρόδεμα. Το αφεντικό της Apple, Steve Jobs, ανέφερε στην συνέντευξή τύπου την Παρασκευή: Το Iphone 4 χάνει περισσότερες κλήσεις ομιλίας απ ότι το προηγούμενο μοντέλο.
Το Stiftung Warentest μέτρησε την ικανότητα λήψης 2 ακόμα Smartphones. Και σε αυτά έχουμε πτώση του σήματος όταν αγκαλιάζουμε το κινητό, ωστόσο μόνο κατά 25%. Με αυτόν τον τρόπο είναι δυνατόν να γίνουν κλήσεις ακόμα και σε περιοχές με ασθενή κάλυψη. Ακόμα και το Iphone 3g με την εσωτερική κεραία αποδίδει εμφανώς καλύτερα από το Iphone 4
Το πρόβλημα με το Iphone 4 προέρχεται από το μεταλλικό πλαίσιο και στην κεραία που αυτό περιλαμβάνει, το οποίο υποτίθεται θα βελτίωνε την ικανότητα λήψης του σήματος. Η Apple προσφέρει στους χρήστες του Iphone 4 πλέον δωρεάν μια προστατευτική θήκη η οποία καλύπτει την κεραία. Όποιος δεν θέλει να περιμένει, μπορεί να αντιμετωπίσει το πρόβλημα της κεραίας με σελοτείπ. Σε ένα κινητό design, δεν δείχνει βέβαια όμορφο, ωστόσο λύνει το πρόβλημα.
Τα προβλήματα του Iphone 4 συζητιούνται στο διαδίκτυο και στα ΜΜΕ εδώ και μερικές εβδομάδες. Πρόσφατα o Αμερικάνικος οργανισμός Consumers Union που συνεργάζεται με το Stiftung Warentest, εκδότης της εφημερίδας “Consumer Reports”, ενημέρωσε για το πρόβλημα και είχε τεράστια ανταπόκριση.
Αυτό ήταν πιθανώς το τελευταίο πλήγμα για την συνέντευξη Τύπου της Apple που διοργανώθηκε την Παρασκευή το απόγευμα, ώρα κεντρικής Ευρώπης.

#209   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 27/07/2010 - 13:03

Thx. :)

#210   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 27/07/2010 - 13:04

Το δικο μου εχει σημα εκει που δεν ειχαν τα προηγουμενα μου κινητα και δεν εχω ουτε μια dropped call σε διαστημα 1,5 μηνα που το εχω.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες