Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Είναι τελικά το iPhone η πιο σύγχρονη μηχανή παρακολούθησης και καταγραφής ανθρώπων ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
58 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Είναι τελικά το iPhone η πιο σύγχρονη μηχανή παρακολούθησης κ καταγραφής ανθρώπων ?

Είναι τελικά το iPhone η πιο σύγχρονη μηχανή παρακολούθησης κ καταγραφής ανθρώπων ?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#1   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 11:04

Όταν βρήκαν αυτό το iPhone 4 και όλοι αναρωτιόμασταν αν θα είναι το επόμενο iPhone,εγώ είχα αποκλείσει το να είναι γιατί είμαι πεπεισμένος ότι σε κανένα τηλέφωνο iPhone δεν θα έχουμε την δυνατότητα να αφαιρέσουμε την μπαταρία.
Όλοι ξέρουμε ότι όσο είναι η μπαταρία πάνω στο τηλέφωνο ανά πάσα στιγμή μπορούν να σε εντοπίσουν που βρίσκεσαι με σχετική ακρίβεια.
Επειδή λοιπόν οι πατέντες είναι πολύ πρωτοπόρες μοναδικές και λειτουργούν σε πολύ κάλο επίπεδο,ένα σενάριο θα ήταν ότι της χαρίστηκαν από κρατικό κέντρο ερευνών για την υλοποίηση του iPhone κάτι που θα γίνονταν το νούμερο ένα Gadget στον πλανήτη άλλα με αυτή την προϋπόθεση ?
Θέλω την γνώμη σας κ τις τοποθετήσεις σας
(χωρίς προσωπικές επιθέσεις αυτή την φορά σε κανέναν που έχει αντίθετη από εσάς αποψη,αν είναι δυνατόν !)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   gameway

gameway

    iPH User

  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iVasilis

Δημοσίευση 19/07/2010 - 11:13

Όταν βρήκαν αυτό το iPhone 4 και όλοι αναρωτιόμασταν αν θα είναι το επόμενο iPhone,εγώ είχα αποκλείσει το να είναι γιατί είμαι πεπεισμένος ότι σε κανένα τηλέφωνο iPhone δεν θα έχουμε την δυνατότητα να αφαιρέσουμε την μπαταρία.
Όλοι ξέρουμε ότι όσο είναι η μπαταρία πάνω στο τηλέφωνο ανά πάσα στιγμή μπορούν να σε εντοπίσουν που βρίσκεσαι με σχετική ακρίβεια.
Επειδή λοιπόν οι πατέντες είναι πολύ πρωτοπόρες μοναδικές και λειτουργούν σε πολύ κάλο επίπεδο,ένα σενάριο θα ήταν ότι της χαρίστηκαν από κρατικό κέντρο ερευνών για την υλοποίηση του iPhone κάτι που θα γίνονταν το νούμερο ένα Gadget στον πλανήτη άλλα με αυτή την προϋπόθεση ?
Θέλω την γνώμη σας κ τις τοποθετήσεις σας
(χωρίς προσωπικές επιθέσεις αυτή την φορά σε κανέναν που έχει αντίθετη από εσάς αποψη,αν είναι δυνατόν !)

Εσύ παλικάρι μου χαραμίζεσαι.....
Είσαι για Hollywood και πάνω. (Έχει αλήθεια κάτι πιο πάνω από το Holly?)
Θέλω απλά να σου πω ότι όλες οι καινούριες συσκευές έχουν ΕΧΤRA μπαταρία επάνω και για να λέμε και του στραβού το δίκιο,
εάν θέλουν να σε παρακολουθήσουν δεν χρειάζεται να το κάνουν από το κινητό σου.

#3   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 11:15

Είσαι για Hollywood και πάνω. (Έχει αλήθεια κάτι πιο πάνω από το Holly?)

Bolly ? :lol:

#4   ThodorisAlpha

ThodorisAlpha

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 19/07/2010 - 11:19

Καλημέρα!

Αν και πρώτο μου post παρακολουθώ γενικότερα τα θέματα που ανοίγετε στο forum. Σίγουρα θυμίζει Hollywood η όλη σκέψη αλλά θα μπορούσε να είναι το επόμενο σενάριο για μια νέα θεωρία συνομωσίας... Πάντως αν ισχύει κάτι τέτοιο υπάρχει πολύς κόσμος που έπεσε με τα μούτρα στην παγίδα...

#5   gameway

gameway

    iPH User

  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iVasilis

Δημοσίευση 19/07/2010 - 11:19

Bolly ? :lol:

Μπα όχιιιιιιιιιιιι.... μείνε μακρυά.
Πολύ κλάμα αδερφάκι μου.....
Θα χαλάσουν τα ματάκια μας.

#6   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 19/07/2010 - 12:22

Θεωρία Πρώτη: Η Apple είναι εταιρία τεχνολογίας. Σχεδιάζει και αναπτύσσει ένα κινητό τηλέφωνο τύπου smartphone, του οποίου οι ουσιαστικές νέες τεχνολογίες είναι η οθόνη αφής τύπου multitouch (η οποία αποτελεί τεχνολογική εξέλιξη των απλών single touch οθονών αφής), το λειτουργικό σύστημα το οποίο βασίζεται σε ένα λειτουργικό το οποίο ήδη αναπτύσσει εδώ και χρόνια στους Mac υπολογιστές της, και η... συσκευασία της συσκευής (ναι, είναι και αυτή πατενταρισμένη). Κατά τα άλλα, δεν διαφέρει και πολύ απο τις υπόλοιπες συσκευές του ανταγωνισμού, για να μην πούμε μάλιστα ότι υπολοίπεται σε διάφορα σημεία, όπως ο περιορισμός χρήσης του BT, η έλλειψη FM Radio κλπ.

Θεωρία Δεύτερη: Ένα κρατικό κέντρο ερευνών σχεδιάζει και αναπτύσσει μια σειρά απο νέες τεχνολογίες με σημαντικότερη την τεχνολογία της multitouch οθόνη αφής (όχι, το design δεν θεωρείται καινοτόμος τεχνολογία). Στην συνέχεια χαρίζει τις τεχνολογίες αυτές στην Apple, έχοντας προβλέψει εκ των προτέρων ότι με τις τεχνολογίες αυτές η Apple θα κατασκευάσει το νούμερο Ένα τεχνολογικό gadget του πλανήτη. Το κρατικό κέντρο ερευνών ζητάει σε αντάλλαγμα απο την Apple να φτιάξει μια συσκευή απο την οποία δεν θα αφαιρείται η μπαταρία, έτσι ώστε η συσκευή να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μηχανή παρακολούθησης και καταγραφής ανθρώπων.

Εφαρμόζοντας το Ξυράφι του Όκαμ, μπορεί κανείς να βγάλει τα εξής συμπεράσματα:

1. Η πρώτη Θεωρία είναι εντελώς κοινότυπη. Τέτοια πράγματα συμβαίνουν κάθε μέρα. Εταιρίες ανεβαίνουν στην κορυφή αναπτύσσοντας τεχνολογίες και παράγωντας καινοτόμα προϊόντα, μόνο και μόνο για να τις προσπεράσουν κάποια στιγμή άλλες εταιρίες που δημιουργούν νέες τεχνολογίες και παράγουν ακόμα πιο καινοτόμα προϊόντα.

2. Η δεύτερη θεωρία είναι συναρπαστική. Απαιτεί την υπαρξη ενός κρατικού κέντρου ερευνών που δημιουργεί νέες τεχνολογίες πολύ καλύτερες απο αυτές που δημιουργούν οι ιδιωτικές εταιρίες τύπου Apple, Intel, Microsoft, Xerox, Bell labs κλπ, και τα ανεξάρτητα ερευνητικά και πανεπιστημιακά κέντρα και ιδρύματα όπως το MIT, στην δουλειά του οποίου στηρίζεται η μισή τεχνολογική προόδος της τελευταίας 60ετίας. Απαιτεί επίσης την παραχώρηση των τεχνολογιών αυτών στις διάφορες ιδιωτικές εταιρίες. Ακόμα απαιτεί ένα think tank απο αστρολόγους και καφετζούδες το οποίο μπορεί να προβλέπει με απόλυτη ακρίβεια ποιές απο αυτές τις τεχνολογίες θα προοδεύσουν, και μάλιστα σε ποιο βαθμό και με ποιά ιδιωτική εταιρία. Τέλος, απαιτεί την ύπαρξη ενός σχεδίου παρακολούθησης και καταγραφής ανθρώπων σε παγκόσμιο επίπεδο, το οποίο χρησιμοποιεί ως εργαλείο παρακολούθησης/ καταγραφής ένα τεχνολογικό gadget ευρείας χρήσης (το iPhone) αλλά συγκριτικά χαμηλής διύσδεισης, αντί για μια πιο κοινή συσκευή που έχει εκθετικά μεγαλύτερη διύσδειση (TV). Επίσης, σύμφωνα με την θεωρία, για να μπορέσει το iPhone να λειτουργήσει ως συσκευή παρακολούθησης/ καταγραφής, απαιτείται η ύπαρξη ενσωματομένης μπαταρίας που δεν μπορεί να αφαιρεθεί. Παραβλέπεται εντελώς το γεγονός ότι μια τηλεόραση είναι συνεχώς στην πρίζα...

Συμπέρασμα: Το πρόβλημα με τις θεωρίες συνωμοσίας είναι ότι απαιτούν να κάνεις τόσα πολλά και προφανή πράγματα γαργάρα, ώστε ακόμα κι αν πριν δεν σε πονούσε ο λαιμός σου, με τις πολλές γαργάρες θα σε πονέσει...

#7   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 17:14

Ακριβός.και σε κάθε συνωμοσία λοιπόν απαραίτητο συστατικό είναι η πλάστιγγα να γέρνει προς την πλευρά του "Δεν είναι" η ψηφοφορία όμως που μάλλον εκφράζει την καφετζού πλευρά διαίσθηση ? υπάρχει αυτός ο όρος ? γέρνει μάλλον προς την άλλη.αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σωστό σημαίνει όμως ότι "μπορεί"

#8   spl

spl

    iPH Addict

  • 749 μηνύματα
  • Twitter:@splallos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:spl 15

Δημοσίευση 19/07/2010 - 17:15

μπα λιγο δυσκολο

#9   bene

bene

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 17:19

όποιος με παρακολουθήσει θα λαχανιάσει..επίσης το κινητό το αφήνω στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου και 1. ξενοκοιμάμαι, 2. είμαι για ποτά-βόλτα-σινεμά για άπειρες ώρες 3. το ξεχνάω σπίτι

#10   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 17:22

όποιος με παρακολουθήσει θα λαχανιάσει..επίσης το κινητό το αφήνω στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου και 1. ξενοκοιμάμαι, 2. είμαι για ποτά-βόλτα-σινεμά για άπειρες ώρες 3. το ξεχνάω σπίτι

Χαχαχα Καλό !

#11   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 17:37

εχετε καταντησει γραφικοι οσοι γραφετε εναντια στο iphone 4.πραγματικα να δουμε τι αλλη παπαρα θα γραψετε για αυτο το τηλεφωνο...αλλη δουλεια δεν εχετε να κανετε απο το να γραφετε το μακρυ και το κοντο σας για ενα κινητο τηλεφωνο? ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ!δεν ειναι μηχανημα των νεφελιμ για να καταστρεψει τον κοσμο! ΕΛΕΟΣ πια...

Τελευταία επεξεργασία από: djibril13, 19/07/2010 - 17:38


#12   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 17:42

εχετε καταντησει γραφικοι οσοι γραφετε εναντια στο iphone 4.πραγματικα να δουμε τι αλλη παπαρα θα γραψετε για αυτο το τηλεφωνο...αλλη δουλεια δεν εχετε να κανετε απο το να γραφετε το μακρυ και το κοντο σας για ενα κινητο τηλεφωνο? ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ!δεν ειναι μηχανημα των νεφελιμ για να καταστρεψει τον κοσμο! ΕΛΕΟΣ πια...



Τελευταία επεξεργασία από: moviemaker, 19/07/2010 - 17:43


#13   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1.586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 20:02

Εγώ ένα ξέρω και το συζητούσαμε σήμερα με φίλους. Άμα θέλουν να σε βρούν θα σε βρούν

#14   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 19/07/2010 - 20:25

Ακριβός.και σε κάθε συνωμοσία λοιπόν απαραίτητο συστατικό είναι η πλάστιγγα να γέρνει προς την πλευρά του "Δεν είναι" η ψηφοφορία όμως που μάλλον εκφράζει την καφετζού πλευρά διαίσθηση ? υπάρχει αυτός ο όρος ? γέρνει μάλλον προς την άλλη.αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σωστό σημαίνει όμως ότι "μπορεί"


Αυτό το "μπορεί" έχει γίνει πια καραμέλα στα στόματα των νεοεποχιτών συνομωσιωλόγων... Και εγώ λοιπόν σου λέω πως ΔΕΝ μπορεί. Το iPhone απλά δεν τηρεί τις προδιαγραφές και τις προϋποθέσεις για να λειτουργήσει ως μηχανή παρακολούθησης και καταγραφής ανθρώπων, ακόμα κι αν όντως υπήρχε ένα παγκόσμιο οργανωμένο σχέδιο παρακολούθησης και καταγραφής ανθρώπων υπο κεντρική διεύθυνση με αιχμή μια συσκευή όπως είναι το κινητό τηλέφωνο, που ΔΕΝ υπάρχει...

Όποιος αμφιβάλλει, δεν έχει παρά να αφιερώσει μερικά χρόνια απο τη ζωή του στην μελέτη της θεωρίας του χάους και ντετερμινιστικού ορίζοντα, και αν είναι τυχερός θα καταλάβει.

#15   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 20:40

Αυτό το "μπορεί" έχει γίνει πια καραμέλα στα στόματα των νεοεποχιτών συνομωσιωλόγων... Και εγώ λοιπόν σου λέω πως ΔΕΝ μπορεί. Το iPhone απλά δεν τηρεί τις προδιαγραφές και τις προϋποθέσεις για να λειτουργήσει ως μηχανή παρακολούθησης και καταγραφής ανθρώπων, ακόμα κι αν όντως υπήρχε ένα παγκόσμιο οργανωμένο σχέδιο παρακολούθησης και καταγραφής ανθρώπων υπο κεντρική διεύθυνση με αιχμή μια συσκευή όπως είναι το κινητό τηλέφωνο, που ΔΕΝ υπάρχει...

Όποιος αμφιβάλλει, δεν έχει παρά να αφιερώσει μερικά χρόνια απο τη ζωή του στην μελέτη της θεωρίας του χάους και ντετερμινιστικού ορίζοντα, και αν είναι τυχερός θα καταλάβει.

Για έμενα πάντα είναι άλλο η Φιλοσοφία άλλο η Επιστήμη κ άλλο μερικοί Διοικούντες τεχνοκράτες .τους μεν πρώτους τούς σέβομαι όσο ίσως τίποτα άλλο σε αυτό τον κόσμο τους τελευταίους τους φοβάμαι γιατί η ιστορία λέει ότι μέχρι τερατοειδείς βλακείες έχουν κάνει.Επίσης βλέπουμε ότι στους πολέμους τους το ισχυρότερο όπλο δεν είναι η επιστήμη τους η φιλοσοφία τους αλλά η προπαγάνδα τους.Σ'ευχαριστω όμως κ δεν το λέω από δήθεν ευγένεια για τις απαντήσεις που μου δίνεις κ την δίκη σου ματιά άσχετα αν συμφωνοδιαφωνούμε..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες