Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

iNomoi εφαρμογή για Νομικούς


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
68 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   macverdi

macverdi

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/07/2010 - 14:42

Αγαπητό Forum,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω για τη νέα εφαρμογή μου "iNomoi" για iPhone,iPod Touch & iPad.

Πρόκειται για μία Ηλεκτρονική Βιβλιοθήκη από e-books για Νομικούς. Αυτή τη στιγμή περιλαμβάνει τα ακόλουθα e-books:

* ΑΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ
* ΚΩΔΙΚΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΔΙΚΟΝΟΜΙΑΣ
* ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ
* ΚΩΔΙΚΑΣ ΠΟΙΝΙΚΗΣ ΔΙΚΟΝΟΜΙΑΣ
* ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΔΙΚΟΝΟΜΙΑΣ
* ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ
* ΚΩΔΙΚΑΣ ΟΔΙΚΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
* ΚΩΔΙΚΑΣ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΜΙΣΘΩΣΕΩΝ
* ΚΩΔΙΚΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ
* ΚΩΔΙΚΑΣ ΠΕΡΙ Α.Ε.
* ΚΩΔΙΚΑΣ ΠΕΡΙ Ε.Π.Ε.
* ΣΥΝΤΑΓΜΑ

Η εφαρμογή iNomoi είναι μία ηλεκτρονική βιβλιοθήκη που περιλαμβάνει τους βασικούς Κώδικες και Νόμους της Ελληνικής Νομοθεσίας σε μορφή ηλεκτρονικών βιβλίων (e-books).

Η παρουσίαση των βιβλίων γίνεται με δομημένη ιεαρχική δομή (κατά Τμήμα, Μέρος Κεφάλαιο κτλ).

Παρέχει "έξυπνη" μηχανή αναζήτησης για να βρείτε το εδάφιο που σας ενδιαφέρει.

Απευθύνεται σε Νομικούς, Δικηγόρους, Φοιτητές Νομικής, Δικαστές που επιθυμούν να έχουν άμεση πρόσβαση στη βασική Ελληνική Νομοθεσία με ένα απλό άγγιγμα στην οθόνη του iPhone!

Η ηλεκτρονική βιβλιοθήκη θα εμπλουτίζεται συνεχώς ΔΩΡΕΑΝ με ενημερώσεις, νέους κώδικες και νόμους.

Η εφαρμογή είναι σε τιμή προσφοράς 4,99€ μέχρι τις 31/08/2010, και από 01/09/2010 θα κοστίζει 9,99€.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 31/07/2010 - 14:47

Εκτός του ότι είναι φτηνότερο, τι παραπάνω προσφέρει σε σχέση με την "Νομοθεσία";

#3   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 456 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 31/07/2010 - 14:58

Εκτός του ότι είναι φτηνότερο, τι παραπάνω προσφέρει σε σχέση με την "Νομοθεσία";



Σιγουρα δουλεύει σε iPad :)

#4   macverdi

macverdi

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2010 - 10:07

Στην HD version για iPad (η οποία είναι under review και ελπίζω available στο AppStore εντός των ημερων) διαθέτει και ενσωματωμενη εξομοίωση ελληνικού πληκτρολογίου (μεταφράζει τα αγγλικά keystrokes σε ελληνικά) ώστε να λειτουργεί η αναζήτηση, εώς ότου η Apple ενσωματώσει ελληνικό πληκτρολόγιο σε επόμενο fw update.

#5   sotzyg

sotzyg

    iPH Member

  • 266 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:iphone 12 pro max

Δημοσίευση 01/08/2010 - 23:32

Καλή εφαρμογή αλλά φανερή η έλλειψη όπως και στην αντίστοιχη εφαρμογή που κυκλοφορεί εδώ και καιρό, των Ειδικών Ποινικών Νόμων.
Καταλαβαίνω ότι είναι αρκετά μεγάλη η προσπάθεια να μαζευτούν και να περαστούν στην εφαρμογή αλλά θα κάνει την διαφορά η εφαρμογή που θα τους περιέχει γιατί πάνω κάτω και οι δύο ίδιες είναι.

#6   macverdi

macverdi

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/08/2010 - 09:37

Για την "iNomos" έχουμε στήσει ένα ειδικό AI (artificial intelligence) Engine το οποίο εκτελεί αυτόματα (και χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση) parsing στα pdf ΦΕΚ από το Εθνικό Τυπογραφείο (τώρα που είναι πλέον διαθέσιμα δωρεάν) και έχει τη δυνατότητα να συνθέσει μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα ένα e-book. Όπως γράφουμε και στην περιγραφή του app στο AppStore, θα δώσουμε μεγάλη σημασία στον εμπλουτισμό της βιβλιοθήκης με νέο υλικό, κυρίως από το feedback που θα έχουμε από τους χρήστες. Ήδη έχουμε αρκετό υλικό για το επόμενο update.

Με αυτήν ακριβώς την προοπτική σχεδιάστηκε εξαρχής και το User Interface, με κάθε "ράφι" αφιερωμένο σε κάθε θεματική ενότητα. Το κάθε ράφι επεκτείνεται προς τα δεξιά και κανοντας scrolling βλέπεις όλα τα βιβλία της κάθε ενότητας. Στην 1η έκδοση δεν φαίνεται ακόμη, αλλά καθώς τα "ράφια" θα γεμίζουν με καινούργια e-books σε κάθε update, θα γίνει καλύτερα αντιληπτό.

Ειδικότερα για τους Ειδικούς Ποινικούς Νόμους, έχουμε ήδη έτοιμους τους πιο δημοφιλείς, και θα είναι διαθέσιμοι μαλλον στο επόμενο update. Για τους υπόλοιπους (τους λιγότερο δημοφιλείς), αν υπάρξει ενδιαφέρον από τους χρήστες, ίσως επιλέξουμε την οδό των in-app purchases. Αν θέλεις, πες μου συγκεκριμένα για ποιους ειδικούς νόμους ενδιαφέρεσαι.

#7   domal

domal

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/08/2010 - 10:24

επιτελους μια σωστη εφαρμογη ..... !!! ,ο,τι βοηθεια θελεις σου εστειλα email

Τελευταία επεξεργασία από: domal, 02/08/2010 - 10:25


#8   sotzyg

sotzyg

    iPH Member

  • 266 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:iphone 12 pro max

Δημοσίευση 02/08/2010 - 12:50

Ειδικότερα για τους Ειδικούς Ποινικούς Νόμους, έχουμε ήδη έτοιμους τους πιο δημοφιλείς, και θα είναι διαθέσιμοι μαλλον στο επόμενο update. Για τους υπόλοιπους (τους λιγότερο δημοφιλείς), αν υπάρξει ενδιαφέον από τους χρήστες, ίσως επιλέξουμε την οδό των in-app purchases. Αν θέλεις, πες μου συγκεκριμένα για ποιους ειδικούς νόμους ενδιαφέρεσαι.

Φίλε μου ξεκίνησε να περάσεις τους βασικούς και θα σε ενημερώσω και εγώ και οι υπόλοιποι φίλοι για τυχόν ελλείψεις.
Όσο αφορά τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας έχεις περάσει μόνο το κείμενο και όχι τα σήματα και τους πίνακες ποινών, σαν αποτέλεσμα να βλέπουμε να αναφέρει π.χ. για πινακίδα Ρ-22 και να μην ξέρουμε ποια είναι ούτε το πρόστιμο που αντιστοιχεί, δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει η δυνατότητα να περαστούν φωτογραφίες στα e-books όπως είναι στα pdf αρχεία.

#9   macverdi

macverdi

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/08/2010 - 13:05

Μπαίνουν εικόνες στα e-books, τα σήματα τα έχουμε περάσει ήδη. Μας δυσκολεύουν λίγο οι πίνακες, αλλά ελπίζω στο επόμενο update να τους έχουμε και αυτούς!

Για τους Ειδικούς Ποινικούς θα χαρώ να έχω feedback όταν αρχίσουμε να τους περνάμε.

Stay tuned για το επόμενο update.

#10   domal

domal

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/08/2010 - 19:53

Μια ερωτηση η hd version θα ειναι διαφορετικη ? επισης αν θελεις σου εστειλα πμ με τα στοιχεια μου
(θελω να σου πω μερικες ιδεες μου οσο αναφορα το ψαξιμο καθως και την προωθηση της εφαρμογης στο δικηγορικο συλλογο Λαρισας- αθηνων )
περιμενω pm η email στο email που σου εστειλα
σορρυ τωρα το ειδα ... περιμενω τηλεφωνο σου

#11   domal

domal

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/08/2010 - 21:10

και επειδη οι καλες εφαρμογες πρεπει να προωθουνται http://mac-larisa.bl...touch-ipad.html

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 02/08/2010 - 21:13


#12   macverdi

macverdi

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/08/2010 - 21:11

Μια ερωτηση η hd version θα ειναι διαφορετικη ? επισης αν θελεις σου εστειλα πμ με τα στοιχεια μου
(θελω να σου πω μερικες ιδεες μου οσο αναφορα το ψαξιμο καθως και την προωθηση της εφαρμογης στοβ δικηγορικο συλλογο Λαρισας- αθηνων )
περιμενω pm η email στο email που σου εστειλα
σορρυ τωρα το ειδα ... περιμενω τηλεφωνο σου


Με τον όρο "HD version" εννοούμε την version για iPad, διότι έχει γραφικά σε μεγαλύτερη ανάλυση, λόγω της μεγαλύτερης οθόνης. Η λειτουργικότητα είναι η ίδια - το 3o screenshot είναι από την iPad (HD) version.

Τα υπόλοιπα με PM

#13   macverdi

macverdi

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/08/2010 - 21:32

και επειδη οι καλες εφαρμογες πρεπει να προωθουνται http://mac-larisa.bl...touch-ipad.html


ευχαριστώ αγαπητέ domal

#14   polisan1992

polisan1992

    iPH Member

  • 349 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:demon1kman

Δημοσίευση 02/08/2010 - 21:34

για φοιτητες νομικης ειναι το κατι αλλο :rolleyes:

#15   macverdi

macverdi

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/08/2010 - 21:35

Παιδιά συγχωρέστε την ερώτηση, αλλά είμαι ολοκαίνουργιος στο forum: Πως επικοινωνεί κανείς με τους administrators του iphonehellas;

Προτίθεμαι να διαθέσω promo-codes για την "iNomos" και χρησιμοποίησα τη φόρμα επικοινωνίας "contact us" για να ενημερώσω τους admins - αλλά δεν έχω πάρει ακόμη απάντηση.

Τι λέτε;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες