Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Meego και BlackBerry απέναντι στο iOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/08/2010 - 02:04

To Meego OS της Nokia και το BlackBerry 6 OS της RIM είναι τα δύο νέα λειτουργικά συστήματα για φορητές συσκευές που θα αναμετρηθούν με το iOS της Apple.

To Meego OS είναι το αποτέλεσμα της ένωσης του Moblin της Intel και του Maemo της Nokia και αποτελεί μια ενοποιημένη πλατφόρμα βασισμένη στο Linux που στοχεύει όχι μόνο στα κινητά τηλέφωνα αλλά και σε netbooks, tablets, connected TVs και άλλα.

http://www.youtube.com/watch?v=XDp1MGlfGQ8

Η RIM χτες παρουσίασε το νέο της λειτουργικό BlackBerry OS 6 καθώς και τη νέα της συσκευή BlackBerry Torch και σκοπό έχει να εμπλουτίσει την εμπειρία του χρήστη με διασκεδαστικές εφαρμογές και χαρακτηριστικά διατηρώντας, ωστόσο, και το business χαρακτήρα του.

http://www.youtube.com/watch?v=plWOkI_Urwo

Ανταγωνιστικές ή όχι δεν μπορούμε να ξέρουμε αν θα είναι οι δύο νέες αυτές πλατφόρμες. Το iOS έχει εδραιωθεί για τα καλά και το Android ανεβαίνει διαρκώς. Ας μην ξεχνάμε ότι και τον Οκτώβρη έρχονται και τα αναβαθμισμένα Windows Phone 7.

Με αυτή την πληθώρα επιλογών πάντως ο χρήστης είναι αυτός που θα βγει εν τέλει κερδισμένος.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 04/08/2010 - 02:11

μου άρεσε πολύ το blackberry..

#3   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/08/2010 - 10:22

Μην ξεχναμε οτι το Blackberry εξακολουθει να ειναι με διαφορα η Νο1 πλατφορμα στην Αμερικη .

#4   ceRoN

ceRoN

    iPH Enthousiast

  • 403 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2010 - 13:37

μου άρεσε πολύ το blackberry..



#5   Leonidas25

Leonidas25

    iPH Contributor

  • 1.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2010 - 13:41

Μην ξεχναμε οτι το Blackberry εξακολουθει να ειναι με διαφορα η Νο1 πλατφορμα στην Αμερικη .


Το iPhone θες να πεις !!

#6   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/08/2010 - 14:07

Το iPhone θες να πεις !!


Μια χαρα το εγραψα!
Μαλλον εχεις αγνοια...

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 04/08/2010 - 14:07


#7   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 04/08/2010 - 23:55

Οι αντιπαλοι της Apple κερδιζουν σιγα σιγα εδαφος και αν η Apple δεν αλλαξει την πολιτικη της δεν θα διαρκεσει στην κορυφη για πολυ καιρο ακομα, η ταπεινη μου γνωμη ειναι πως αν συνεχισει ετσι σε κανα 2 χρονακια θα πεσει η αυτοκρατορια

#8   dpia

dpia

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 15:04

Πάντως η αλήθεια είναι ότι η apple δίδαξε όλους τους άλλους, οθόνη αφής δακτύλου(και όχι οδοντογυφίδας), μενού που το αντέγραψαν όλοι, κλπ. Βέβαια κι εγώ πιστεύω ότι άλλο ένα τέτοιο χοντρό να γίνει (όπως με την κεραία) η αυτοκρατορία θα πέσει...

#9   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/08/2010 - 15:05

Όντως.
Το μέλλον ανήκει στα Android. Απλά πρέπει να γίνουν κι άλλες εφαρμογές.

#10   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/08/2010 - 16:18

To CrackBerry διηξήγαγε ένα συγκριτικό τεστ μεταξύ των internet browser των iPhone 4, BlackBerry Torch και Samsung Captivate.

Όπως θα δείτε και στο βίντεο ο browser του Torch υστερεί σε σχέση με τα υπόλοιπα αλλά οι φίλοι της RIM δεν θα μείνουν δυσαρεστημένοι:

http://www.youtube.com/watch?v=iLvQpXapIrY

O browser του Torch λειτουργεί κανονικά μέσω Wi-Fi αλλά μέσω 3G τα δεδομένα στέλνονται από τους servers της RIM συμπιεσμένα στον τελικό χρήστη.

Το Torch αποτελεί την νέα πρόταση της RIM στην smartphone αρένα μαζί με το νέο λειτουργικό BlackBerry OS 6

Follow me on twitter


#11   michalism

michalism

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 16:34

τέλειο το torch! είναι η μοναδική συσκευή που θα μπορούσα να έχω εκτός του iphone.

#12   skyer

skyer

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 19:26

ρε παιδιά τα samsung κινητά είναι χάλια... μετά από 4-5 μήνες κολλάνε και έχουν 1000 προβλήματα... οπότε...iphone for ever.... καλά περιττό να πω ότι το blackberry δεν πιάνει μια, ειδικά μπροστά στο ios4 :D

#13   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 05/08/2010 - 19:31

ρε παιδιά τα samsung κινητά είναι χάλια... μετά από 4-5 μήνες κολλάνε και έχουν 1000 προβλήματα... οπότε...iphone for ever.... καλά περιττό να πω ότι το blackberry δεν πιάνει μια, ειδικά μπροστά στο ios4 :D

Καταρχας...το πρωτο που λες ειναι ακυρο.Το οτι ακουσες απο τον ταδε του ταδε του ταδε οτι χαλανε δεν παει να πει οτι ισχυει.Επισης αν ειχες ποτε καποιο προβληματικο Samsung δεν σημαινει οτι ολα τα Samsung ειναι προβλμηατικα και μπλα μπλα.Οι 4-5 μηνες ειναι παλι ακυροι.Επισης τα 1000 προβληματα ειναι απροσδιοριστα.Το οτι το Blackberry δεν πιανει μια απο που το καταλαβες?Και τι σχεση εχει το Blackberry σαν τηλεφωνο με το iOS 4 που ειναι λειτουργικο συστημα τηλεφωνου.Επισης προσπαθησε να εκφρασεις μια πιο αντικειμενικη αποψη.
Φιλικα

#14   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 05/08/2010 - 19:38

Καταρχας...το πρωτο που λες ειναι ακυρο.Το οτι ακουσες απο τον ταδε του ταδε του ταδε οτι χαλανε δεν παει να πει οτι ισχυει.Επισης αν ειχες ποτε καποιο προβληματικο Samsung δεν σημαινει οτι ολα τα Samsung ειναι προβλμηατικα και μπλα μπλα.Οι 4-5 μηνες ειναι παλι ακυροι.Επισης τα 1000 προβληματα ειναι απροσδιοριστα.Το οτι το Blackberry δεν πιανει μια απο που το καταλαβες?Και τι σχεση εχει το Blackberry σαν τηλεφωνο με το iOS 4 που ειναι λειτουργικο συστημα τηλεφωνου.Επισης προσπαθησε να εκφρασεις μια πιο αντικειμενικη αποψη.
Φιλικα


Αυτο το Φιλικά .. Πόσο μου αρέσει ;)

Εγώ πάλι θεωρώ το Blackberry πιό επαγγελματικό σε σχέση με iphone αλλα δέν συμπαθώ καθόλου τα Samsung.. Τώρα οτι χαλάνε μετα απο 3-4 μήνες .. Δέν το λες, Δίκιο έχει ο Telephoner.

#15   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 05/08/2010 - 19:43

Αυτο το Φιλικά .. Πόσο μου αρέσει ;)

Εγώ πάλι θεωρώ το Blackberry πιό επαγγελματικό σε σχέση με iphone αλλα δέν συμπαθώ καθόλου τα Samsung.. Τώρα οτι χαλάνε μετα απο 3-4 μήνες .. Δέν το λες, Δίκιο έχει ο Telephoner.

Ενταξει....το οτι λεω κατι για τις αλλες εταιριες δεν παει να πει οτι εχω και τηλεφωνα τους.Το μηλοφωνο μου αρκει.Αν ηθελα κατι παραπανω θα αγοραζα το Blackberry or κατι αλλο :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες