Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Android vs iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 05/08/2010 - 01:13

Πρόσφατη έρευνα της Nielsen δείχνει ότι τα κινητά με Android ξεπέρασαν σε μερίδιο χρήσης το iPhone OS - στο τελευταίο εξάμηνο και στην αγορά της Αμερικής. Τι ακριβώς ισχύει;

Στο πρώτο γράφημα της έρευνας παρουσιάζεται το μερίδιο ανά λειτουργικό σύστημα.

Αναρτημένη εικόνα


Το BlackBerry OS βρίσκεται σταθερά στην 1η θέση με μερίδιο 35% ενώ ακολουθεί το iPhone OS με μερίδιο 28%. Στην 3η θέση βρίσκεται το Microsoft Windows Mobile με μία σταθερά πτωτική πορεία και με μερίδιο 15% ενώ ακολουθεί στην 4η θέση το Android με 13%.

Όπως φαίνεται ξεκάθαρα από το γράφημα, η άνοδος του Android ωφείλεται στον "αφανισμό" του Microsoft Windows Mobile και όχι του iPhone OS.

Στο δεύτερο γράφημα παρουσιάζεται το μερίδιο χρήσης ανά λειτουργικό σύστημα, όσον αφορά όμως τους νέους χρήστες. Το Android παρουσιάζει αυξημένη ανοδική πορεία στο τελευταίο εξάμηνο έναντι των ανταγωνιστών. Τυχαίο;

Αναρτημένη εικόνα


Πτώση χρήσης του iPhone OS ή αναμονή για το νέο μοντέλο;

Με μία πρώτη ματιά παρατηρούμε ότι το Android, το οποίο έχει μπει σε δεκάδες συσκευές της Motorola και της HTC, παρουσιάζει άνοδο όσον αφορά το μερίδιο χρήσης ανά λειτουργικό το τελευταίο εξάμηνο ενώ το iPhone OS παρουσιάζει πτώση μεριδίου.

Με μία δεύτερη, προσεκτικότερη ανάλυση, παρατηρούμε ότι οι συσκευές με Android ξεπετάγονται σαν τα μανιτάρια ενώ το iPhone κυκλοφορεί σε ένα σταθερό κύκλο ο οποίος μάλιστα είναι γνωστός από τους χρήστες. Κάθε καλοκαίρι διατίθεται ένα νέο iPhone οπότε είναι απόλυτα λογική η επιθυμία των χρηστών για απόκτηση του νέου μοντέλου, εξού και η πτώση των πωλήσεων όσο πλησιάζουμε στην ημερομηνία κυκλοφορίας του νέου iPhone.

Μιας και αναφερθήκαμε σε επιθυμία ας δούμε ένα ακόμα γράφημα το οποίο παρουσιάζει την άποψη των χρηστών για το ποιό θα είναι το επόμενο κινητό τους.

Αναρτημένη εικόνα


Κατά ένα περίεργο τρόπο, οι χρήστες του Android δηλώνουν ότι το επόμενο κινητό τους θα είναι iPhone σε ποσοστό 21% ενώ το αντίστοιχο ποσοστό χρηστών iPhone που επιθυμούν να μεταβούν σε Android δεν ξεπερνάει το 6%.

Θριάμβος του Android ή αναμονή των iPhone users για το επόμενο iPhone;

Αναμένουμε τα αποτελέσματα της έρευνας της Nielsen για το επόμενο εξάμηνο (στο οποίο θα περιλαμβάνεται η κυκλοφορία του iPhone 4) ώστε να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας και ανάλογα με τα δεδομένα να αναθεωρήσουμε ή όχι τις απόψεις μας...
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 05/08/2010 - 01:35

Κατά τη γνώμη μου, και τα 2. Απο τη μια ήταν η επικείμενη κυκλοφορία του iPhone 4, και απο τη άλλη η εξαιρετικά επιτυχημένη κυκλοφορία του HTC Desire και του Samsung Galaxy S. Το επόμενο εξάμηνο λογικά η Apple θα είναι ανεβασμένη λόγω iPhone 4, αλλά πιστεύω πως θα έχει άνοδο και το Android ένεκα του Evo 4G...

#3   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/08/2010 - 01:49

Βέβαια όλα αυτά αφορούν της ΗΠΑ..Άρα δεν μιλάμε για καθαρά ποσοστά..

ezgif_com_crop_2.gif


#4   Ryuky

Ryuky

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 02:06

Κατά τη γνώμη μου, η Google με το Android, κατάφερε αυτό που κατάφερε και η Apple το 2007. Έκανε μόδα το Android, και οι λέξεις open-source και customizable είναι πολύ της μοδός για τους ψευτο-geeks. Επίσης έχουν βγει κάποιες συσκευές με ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά, 'fancy' design και με πολύ πιο προσιτές τιμές από το iphone. Γιατί να μην ξεχνάμε, το να κάνεις συμβόλαιο για να πάρεις κινητό δεν είναι απλό πράγμα, ούτε να δώσεις $800 στο ebay.

#5   maninas

maninas

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/08/2010 - 03:24

Βέβαια όλα αυτά αφορούν της ΗΠΑ..Άρα δεν μιλάμε για καθαρά ποσοστά..

Μα έτσι και αλλιώς η έρευνα -που ναι έχει γίνει στις ΗΠΑ- δεν είναι αντιπροσωπευτική του συνόλου της παγκόσμιας αγοράς αλλά ενός μικρού μεριδίου (βλέπε n=.. όπου n πλήθος δειγμάτων). Αυτό όμως και πάλι δεν ακυρώνει στο ελάχιστο την έρευνα και τα συμπεράσματά της, αφού στην ίδια βάση έχουν γίνει και οι παλαιότερες μετρήσεις του διαγράμματος, από την ίδια -γνωστή για την εγκυρότητα- της εταιρία. Άρα αν όχι καθολικά, σίγουρα τα ποσοστά είναι αντιπροσωπευτικά της αμερικανικής αγοράς που είναι και η μεγαλύτερη στον χώρο των smartphones.

Τελευταία επεξεργασία από: maninas, 05/08/2010 - 03:28


#6   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 05/08/2010 - 03:40

εγω πιστευω οτι επειδη ολοι περιμεναν το iPhone4 να βγει δεν πειραν καποιο αλλο iDevice οποτε επεσε.. Αλλα το τελευταιο chart νομιζω οτι δειχνει κατι ποιο κοντα στην πραγματικοτητα.. θα μαθουμε στους προσεχους μηνες

#7   BHacker

BHacker

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 09:50

Ήταν πέρα για πέρα αναμενόμενο. Υπάρχουν εκατοντάδες Android κινητά, που στοχεύουν σε όλες τις ομάδες ανθρώπων, ενώ το iPhone υπάρχει μόνο σε 4 μοντέλα. Επιπλέον, δεν νομίζω όλος ο κόσμος να είναι πρόθημος να διαθέσει 600 ευρώ και βάλε για ένα κινητό τηλέφωνο.

#8   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 05/08/2010 - 10:04

Ήταν πέρα για πέρα αναμενόμενο. Υπάρχουν εκατοντάδες Android κινητά, που στοχεύουν σε όλες τις ομάδες ανθρώπων, ενώ το iPhone υπάρχει μόνο σε 4 μοντέλα. Επιπλέον, δεν νομίζω όλος ο κόσμος να είναι πρόθημος να διαθέσει 600 ευρώ και βάλε για ένα κινητό τηλέφωνο.


Όσο πάει θα νιώθουμε όλο και πιό Special σε σχέση με τους άλλους μου φαίνεται :P

#9   maninas

maninas

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/08/2010 - 13:12

Όσο πάει θα νιώθουμε όλο και πιό Special σε σχέση με τους άλλους μου φαίνεται :P

http://www.wired.com/epicenter/2010/07/ipad-owner-are-selfish-elites-critics-are-independent-geeks-says-study/

Νομίζω μπορεί ο τίτλος μπορεί εύκολα να επεκταθεί σε: Apple Device Owners Are Selfish Elites (or miserable elite wannabes).

Τελευταία επεξεργασία από: maninas, 05/08/2010 - 13:13


#10   3ftw

3ftw

    iPH Addict

  • 604 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 13:26

http://www.wired.com/epicenter/2010/07/ipad-owner-are-selfish-elites-critics-are-independent-geeks-says-study/

Νομίζω μπορεί ο τίτλος μπορεί εύκολα να επεκταθεί σε: Apple Device Owners Are Selfish Elites (or miserable elite wannabes).

+1

#11   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 05/08/2010 - 13:30

http://www.wired.com/epicenter/2010/07/ipad-owner-are-selfish-elites-critics-are-independent-geeks-says-study/

Νομίζω μπορεί ο τίτλος μπορεί εύκολα να επεκταθεί σε: Apple Device Owners Are Selfish Elites (or miserable elite wannabes).


Miserable Wannabes?.. Αυτά ίσως τα λένε αυτοί που δέν μπορούν να αποκτήσουν το iPhone?..

#12   3ftw

3ftw

    iPH Addict

  • 604 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2010 - 13:36

Miserable Wannabes?.. Αυτά ίσως τα λένε αυτοί που δέν μπορούν να αποκτήσουν το iPhone?..

σιγα δηλαδη νιωθεις τοσο special π εχεις iphone.?να ειχες καμια φερραρι παει κ ερχετε...αλλα δεν νομιζω να ειναι "κατι" να εχεις iphone...
εσυ δηλαδη π εχεις αποκτησει iphone και εχεις τα λεφτα να αποκτησεις(σε σχεση με αυτους π δεν εχουν η δεν μπορουν να αποκτησουν iphone) και ενα android για δεν το δοκιμαζεις να δεις μηπως και αλλαξεις γνωμη και μεινεις στα android κινητα.?
αλλα μετα δεν θα εισαι special εχοντας android..
οποτε iphone ftw..

Τελευταία επεξεργασία από: 3ftw, 05/08/2010 - 13:37


#13   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 05/08/2010 - 13:45

σιγα δηλαδη νιωθεις τοσο special π εχεις iphone.?να ειχες καμια φερραρι παει κ ερχετε...αλλα δεν νομιζω να ειναι "κατι" να εχεις iphone...
εσυ δηλαδη π εχεις αποκτησει iphone και εχεις τα λεφτα να αποκτησεις(σε σχεση με αυτους π δεν εχουν η δεν μπορουν να αποκτησουν iphone) και ενα android για δεν το δοκιμαζεις να δεις μηπως και αλλαξεις γνωμη και μεινεις στα android κινητα.?
αλλα μετα δεν θα εισαι special εχοντας android..
οποτε iphone ftw..


Πλάκα έκανα φίλε μου.. Εγώ για να ξέρεις δέν έχω iPhone.. Θα έχω μόλις με το καλό βγεί το 4 απλά βλέπω οτι μάλλον κάτι πάτησα και έχεις κάποιο πρόβλημα..

Android είδα και δέν μου άρεσε και μόνο που με αποκαλείς Elite Wanabe χωρίς να έχεις ιδέα ποίος είμαι , τι ειμαι κτλπ μου φτάνει για να καταλάβω αρκετά.. Δέν θα ήθελα να συνεχίσω συζήτηση μαζί σου..

Πάντως για να ξέρεις : Ακριβό κινητό.. Οσο και να κάνει πλέον δέν δείχνει το επίπεδο στο οποίο ανήκεις διοτι πολύ εύκολο στις μέρες μας είναι να χρεώνεσαι κάπου και να αποκτάς ακριβά αγαθά.

#14   maninas

maninas

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/08/2010 - 14:00

Miserable Wannabes?.. Αυτά ίσως τα λένε αυτοί που δέν μπορούν να αποκτήσουν το iPhone?..

Άποψή μου είναι πως Miserable Eliete Wannabes είναι αυτοί που έχουν iphone ή mac ή whatever, κυρίως γιατί θέλουν να νιώσουν αυτό το "elitism feeling", το είμαι κάτι παραπάνω από τους άλλους, έχω iphone. Σε καμία περίπτωση δε λέω ότι αυτός είναι ο κανόνας, αλλά αυτή είναι γενική στάση πολλών κυρίως στην ελλάδα που είμαστε αρκετά επιρρεπείς σε τέτοιες καγκούρικες συμπεριφορές θα λεγα.

Τελευταία επεξεργασία από: maninas, 05/08/2010 - 14:05


#15   maninas

maninas

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/08/2010 - 14:03

Πάντως για να ξέρεις : Ακριβό κινητό.. Οσο και να κάνει πλέον δέν δείχνει το επίπεδο στο οποίο ανήκεις διοτι πολύ εύκολο στις μέρες μας είναι να χρεώνεσαι κάπου και να αποκτάς ακριβά αγαθά.

Έτσι ακριβώς είναι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες