Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το Άχρηστο που έγινε Μοναδικό (SnowBook)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
155 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 09:04

Όλα ξεκίνησαν μια ζεστή μέρα του Ιουλίου που στην ζωή μου κ στο σπίτι μου μπήκε ένα κουτί λευκό συνδυασμένο με ανοιχτό πράσινο που έγραφε πάνω "eee PC easy to learn,work and play" κοιτάζοντας και διαβάζοντας καλύτερα ανακαλύπτω ότι μέσα έχει ένα Notebook μαύρο (άσπρο το ήθελα)(?) ASUS (καλή εταιρία κ αξιόπιστη) eee PC 1101HA.
Α ! λέω "ωραία ευκαιρία να γίνω παιδάκι της πρώτης γυμνάσιου" ξεκινάω ανοίγω το κουτί βγάζω το ""εργαλείο"" (κούκλα αν και μαύρο)βάζω μπαταρίες κλπ and Turn on.! μην σας τα πολυλογώ σε 1 ώρα το ειχα εξαντλήσει έχοντας ενα Sony Vaio με Solid δισκο 6GB ram και Ατι 1GB FULL HD (τούμπανο) ξανασκέφτηκα ΅"ωραία να το δώσουμε σε ένα παιδάκι να παίζει,να το πετάξω στον σκύλο μου για ψηφιακό μπαλάκι ?" η ομορφιά του και η αφοπλιστική γυαλάδα του με φρέναρε ! και ματαξανασκέφτηκα "οχι θα το πουλήσουμε να συμπληρώσουμε να πάρουμε το 4.(iiPhone γνωστό με πρόβλημα κεραίας).! Το βάζω λοιπόν αγγελια κ όπως καταλάβατε κ είναι εύκολη σκέψη έσπασαν ! τα τηλέφωνα όλα τα παιδάκια της 2ας γυμνάσιου είχαν ζηλέψει και ήθελαν ένα τέτοιο να το κοπανάνε στο κεφάλι από τα παιδάκια της 3ης γυμνάσιου που ήταν πιο ψηλά λόγω εφηβείας και δεν τα έφταναν ! Όσο περίμενα (μάταια) το παιδάκι της δευτέρας που λέγαμε εμφανίστηκε στο Forum ένας τύπος που αποφάσισε να βάλει στο Desktop του Leopard !(άκου λόξα !) Επειδή το είχα κάνει και εγώ στο Vaio αυτό και είχα μάθει τι θα πει ξενύχτι ότι ήξερα,είχα μάθει,βοηθούσα το παλικάρι με ποστακια (παστακια έγραψα κ το διόρθωσα)Αυτό ήταν,! το σαράκι που λέγεται Hackint0sh αυτός ο ιος τυπου Embola με χτύπησε (σαν παιδάκι της 3ης) στο κεφάλι.! Ζήλεψα ! και αποφάσισα ! θα το κάνω και εγω στο Νετβοοκ !(αν πριν μίλησα για λόξα τώρα δεν βρήκα λέξη για αυτό,αφήνω ένα κενό και βάλτε εσείς μια)_____ !! Καταρχήν έπρεπε να βρούμε αν κ ποιος το έχει κάνει για να πάρουμε καμιά βοήθεια.Διάβασα,έψαξα πολλοί το είχαν κάνει (και η καινοτομία της Apple ειναι κολλητική προσέξτε το) αλλά μόνο ένας ! με το συγκεκριμένο netbook.Αρα τώρα ξέρουμε οτι γίνεται,ο τυπος δε όταν έγραφε το πως το έκανε πρέπει να είχε γυρίσει απο διακοπές στην Jamaika γιατί μιλάμε βαριοντανε να γράψει ολόκληρες λέξεις και έγραφε μισές με υπονοούμενο ολόκληρης !(Άντε να βγάλεις άκρη).Αλλάξαμε μαξιλαράκι στην καρέκλα,καφέ,τσιγάρα,καθαρό τασάκι,σκύλος στην βεράντα,τηλέφωνο αθόρυβο.Πρέπει να έκανα και 153 προσπάθειες ΜΟΝΟ να ξεκινήσω το Setup των Snow leopard v.10.6 βλέπετε εδω παίζουμε με στικακια και οχι με DvD,απελπίστηκα ! και ηρθαν κ άλλα εξοδα ,στικακι 8GB Εξωτερικό dvd sony slim,(παει η καβατζα του 4(κεραιας))αλλα δεν γίνονταν αλλιώς έπρεπε να το κάνω.!κάπου στην μέση τα παράτησα έσβησα images,vmware απο το λαπτοπ μου και λεω δεν ! Γ.....ε καλοκαιριάτικα Asus !,τα έβαλα στα κουτιά τους και πήρα ρεπο.2 ολόκληρες μέρες ρεπό ! Αλλά εγωιστής κ συγκεντρωτικός άνθρωπος "αυτός γιατί το έκανε κ εγω δεν μπορώ ? !" και αφού τάισα και τον σκύλο στην βεράντα,γύρισα το μαξιλαράκι απο την ανάποδη και πάμε πάλι.! χαχα έπρεπε να δείτε την μούρη μου όταν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κατάφερα να ξεκινήσω το Setup !(γμτ τωρα με τις led οθονες δεν έχουμε είδωλο να βλέπουμε να γέλαγα κ εγω !)Τεσπα ήμουν στην μέση,μια δεν δούλευε το ασύρματο mouse μια το (taouch) pad,παρόλα αυτά τα κατάφερα,και δεν σας κρύβω (σιγά μην ντραπω τωρα που γνωριστήκαμε) οτι χοροπήδησα απο την χαρα μου οταν το εκανα να δουλέψει,να δουλέψει καλά, να ξεκινάει καλα,να εχω στα χέρια μου τωρα ενα απο τα ελάχιστα Hackint0sh netbook που δεν εχουν θέματα και που χαίρεσαι να τα ανοίγεις και να τα βλέπεις κ μόνο.Χάρηκα τόσο πολύ που για να καταλάβετε στα @@ το 4 το παίρνω αργότερα.Εκτος ! αν εκτιμήσει κάποιος όλο αυτό σωστά,(το έβαλα αγγελια) κ πάρουμε το 4 η ακόμα κ το 3GS(οικονομικό σκαλοπάτι) αλλα META ! ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ! θα αγοράσω ενα ίδιο (ισως σε λευκό)και θα το ξαναφτιάξω (με img αυτη την φορα)γιατί είναι για έμενα που εχω μόνο Windows Laptop απίστευτη αίσθηση.Τώρα νιώθω οτι τα εχω ολα.Ενα αίσθημα πληρότητας.Αυτά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και δεν σας κρύβω να σας βάλω και λίγο το σαράκι του Hackint0sh που εγω το βρίσκω πολύ πολύ δημιουργικό. ΚΑΛΗΜΕΡΑ GUYS and LADYS...........

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 09:17

2 Διαφορετικές αναλύσεις.

Συνημμένο αρχείο  Snapz Pro XScreenSnapz001.jpg   323,05KB   41 λήψεις


Συνημμένο αρχείο  PreviewScreenSnapz001.jpg   306,79KB   42 λήψεις

#3   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 09:51

Ξέχασα να σας γράψω κάτι που εγώ θεωρό σημαντικό σε όλη αυτή την ιστορία..Είμαι εραστής των υπολογιστών,δεν εχω σπουδάσει πότε κάτι που να έχει σχέση με αυτό και άλλη είναι η δουλειά μου.και όλο αυτό σας το λέω για να καταλάβετε ότι και εσείς μπορείτε αρκεί να θελήσετε.

#4   Exte

Exte

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 10:10

Με ψήνεις να φτιάξω το λάπτοπ μου και να το περάσω Μακ.
(εντωμεταξύ το λάπτοπ, οχι νέτμπουκ, έφαγε μπουνιά στο πληκτρολόγιο πάνω σε νεύρα και έσπασε η mobo)

#5   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 10:17

Με ψήνεις να φτιάξω το λάπτοπ μου και να το περάσω Μακ.
(εντωμεταξύ το λάπτοπ, οχι νέτμπουκ, έφαγε μπουνιά στο πληκτρολόγιο πάνω σε νεύρα και έσπασε η mobo)

Πριν πληρώσεις λοιπόν για αλλαγή mobo τσέκαρε κατά πόσο συμβατό είναι το λαπτοπ σου για Hackintosh.
Αν έχει καλη συμβατότητα αξίζει τον κόπο.
αν πάλι σου ζητήσουν 500 για την mobo αγόρασε ενα Apple σε άριστη κατάσταση να γλυτώσεις το βάσανο.

#6   Exte

Exte

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 10:20

Βασικά έχω ήδη ένα Hackint0sh σταθερό.
Του αδερφού μου ο υπολογιστής με 32άρα οθόνη, καταλαβαίνεις τι γίνεται με τα Μακ εκεί ε?! :lol:
Τώρα τι λογισμικό θα σε γελάσω αλλά ΟΧΙ Leopard.

#7   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 11:12

Βασικά έχω ήδη ένα Hackint0sh σταθερό.
Του αδερφού μου ο υπολογιστής με 32άρα οθόνη, καταλαβαίνεις τι γίνεται με τα Μακ εκεί ε?! :lol:
Τώρα τι λογισμικό θα σε γελάσω αλλά ΟΧΙ Leopard.

Ε ! ναι στις.... ακραίες διαστάσεις λένε τα Mac ! hahaha

#8   CptPrice

CptPrice

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 11:27

Με έχεις ψήσει άσχημα για h@ckint0sh. Έχω ένα ASUS eee pc 1000H αλλά δεν θέλω να μπω στον κόπο και τα έξοδα για εξωτερικό DVD player, βρήκες κανένα tutorial για install από USB όπως τα Λίνουξ?

#9   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 11:32

Με έχεις ψήσει άσχημα για h@ckint0sh. Έχω ένα ASUS eee pc 1000H αλλά δεν θέλω να μπω στον κόπο και τα έξοδα για εξωτερικό DVD player, βρήκες κανένα tutorial για install από USB όπως τα Λίνουξ?

Νομίζω κάτι πήρε το μάτι μου για 1000 ψάχνοντας για το 1101.ολα σε Usb είναι λόγο netbook."asus pc1000 hackintosh" googlit !

#10   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 15/08/2010 - 11:34

Το θεμα ειναι οτι το δικο σου εχει 2γιγα ραμ και ειναι πιο γρηγορο.Με το 1 ομως πιστευω να πηγαινει πολυ χαλια.

#11   panosg1977

panosg1977

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 11:35

Δύσκολη περίπτωση η εγκατάσταση OS X σε x86 υπολογιστή. Θέλει μεράκι και πολλή υπομονή. Μπράβο φίλε μου. Αξίζει τον κόπο.

#12   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 11:43

Το θεμα ειναι οτι το δικο σου εχει 2γιγα ραμ και ειναι πιο γρηγορο.Με το 1 ομως πιστευω να πηγαινει πολυ χαλια.

Δίνει έναν άλλο αέρα στο λειτουργικό αλήθεια είναι.
Αλλά να ξεκαθαρίσουμε κατι.
Το netbook τρεχει σαν netbook.δεν γίνεται ξαφνικά iMac !
Σίγουρα καλύτερα απο Windows Netbook.
Το μεγάλο κέρδος είναι οτι εχεις συμβατότητα Mac χωρις να τα χώσεις.. αφου εχεις αποφασίσει οτι σε εκφράζει καλύτερα το Pc s.

#13   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 15/08/2010 - 11:48

Δίνει έναν άλλο αέρα στο λειτουργικό αλήθεια είναι.
Αλλά να ξεκαθαρίσουμε κατι.
Το netbook τρεχει σαν netbook.δεν γίνεται ξαφνικά iMac !
Σίγουρα καλύτερα απο Windows Netbook.
Το μεγάλο κέρδος είναι οτι εχεις συμβατότητα Mac χωρις να τα χώσεις.. αφου εχεις αποφασίσει οτι σε εκφράζει καλύτερα το Pc s.

Το iATKOS s3 v2 λες να κανει για το netbook?Πρωτα λεω να κανω το install και μετα θα αγορασω και μια καινουρια καρτα δικτυου + μια 2αρα RAM.
DVD -RW εχω οποτε οκ 8)

#14   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 15/08/2010 - 11:53

Ποιά έκδοση εγκατέστησες. Έχω ένα Asus eeepc 1101HA και εγώ και όποια έκδοση και αν προσπαθώ να εγκαταστήσω δεν τα καταφέρνω. Τουλαχιστων να ξέρω από που θα ξεκινησω. Έκανες κάποια μετατροπή στο bios;

Τελευταία επεξεργασία από: koumbouni, 15/08/2010 - 11:55


#15   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 11:54

Το iATKOS s3 v2 λες να κανει για το netbook?Πρωτα λεω να κανω το install και μετα θα αγορασω και μια καινουρια καρτα δικτυου + μια 2αρα RAM.
DVD -RW εχω οποτε οκ 8)


Εμένα καμιά απο αυτές τις Version δεν κατάφερε καν να το ξεκινήσει.Κατέβασα δε ολες τις διάσημες.(15) προσπάθησα.Οπότε έκανα ενα συνδυασμό δικό μου με Chameleon netbookinstaller k την Original 10.6.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες