Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το Άχρηστο που έγινε Μοναδικό (SnowBook)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
155 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 11:59

Ποιά έκδοση εγκατέστησες. Έχω ένα Asus eeepc 1101HA και εγώ και όποια έκδοση και αν προσπαθώ να εγκαταστήσω δεν τα καταφέρνω. Τουλαχιστων να ξέρω από που θα ξεκινησω. Έκανες κάποια μετατροπή στο bios;

Στο bios δεν άλλαξα τίποτα κ περιττό να σου πω οτι στις επιλογές του επεξεργαστή είναι ΟΝ και οι 3 που έχει. ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 15/08/2010 - 12:11

Χμμ.Κατι αλλο.Εχω το original DVD του Snow Leopard.Σε ενα tutorial κατεβασα ενα package που ειχε μεσα :
Chameleon Boot Loader RC2 κατι για το Bios του Asus καποια plist και καποια kernel extensions.Αυτα θα τα περασω σε ενα USB και ποτε θα τα χρειαστω?Θα κανω boot απο το DvD αλλα το USB ποτε θα χρειαστει?
Ευχαριστω που βοηθας!

#18   Pantelinho

Pantelinho

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 12:45

Εγω φίλε μου έχω ένα HP Pavilion dv6500ev και με επιασε και μενα το κολλημα με τα Hackintosh...Μόνο που δεν έμεινα μονο εκει....Τα εγκατέστησα αλλα άλλαξα και την μορφη του λαπτοπ μου....Δες τις εικονες και θα καταλαβεις...!!! Περιμενω σχολια απο ολους.. !!! :D

Έβαλα ενα led το οποιο συνδεεται με την μητρικη και αναβει οταν ανοιγει το λαπτοπ μου..
Συνημμένο αρχείο  17.jpg   706,4KB   13 λήψεις

μετα εφτιαξα ενα μηλο....Μαυρο με πλαισιο ωστε να ανακλαται το φως απο το led και να ταιριαζει με το υπολοιπο λαπτοπ στο χρωμα...
Συνημμένο αρχείο  Laptop 003.jpg   580,78KB   11 λήψεις


και ιδου το αποτελεσμα...To HP Pavilion Mac-top μου..!!! :D
Συνημμένο αρχείο  Laptop 004.jpg   160,32KB   11 λήψεις

#19   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 15/08/2010 - 12:48

Το ειχα και εγω αυτο το laptop καποια στιγμη και ακομα δουλευει το σκυλι,μονο που εγω δεν το εκανα ετσι.

Τι κανει ο ανθρωπος οταν εχει ορεξη ε?

#20   Pantelinho

Pantelinho

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 12:54

Αμα δεν εχεις ορεξη και λεφτα για Macbbok τα κανεις ευκολα.... :P Σκυλι δεν λες τιποτα....Το τι εχει τραβηξει το καημενο....Συντομα ομως θα ξεκουραστει....αυτη την φορα θα παρω ετοιμο το μηλοκομπιουτερ...δεν ειναι αναγκη να το φτιαξω εγω....

#21   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/08/2010 - 12:57

Δεν εχω τρεξει ποτε τα hack Mac σε παλιο λαπτοπ αλλα οπως και να το κανεις δεν ειναι προτιμοτερο να του πεταξεις ενα ubuntu που σε γενικες γραμμες θα εχει και μηδαμινες ασυμβατοτητες και να το μεταμορφωσεις μετα σε περιβαλλον mac?Τουλαχιστον επειδη ειχα ασχοληθει παλιοτερα με linux βολευει αρκετα..
Once You Go Mac You Never Go Back

#22   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 13:50

Δεν εχω τρεξει ποτε τα hack Mac σε παλιο λαπτοπ αλλα οπως και να το κανεις δεν ειναι προτιμοτερο να του πεταξεις ενα ubuntu που σε γενικες γραμμες θα εχει και μηδαμινες ασυμβατοτητες και να το μεταμορφωσεις μετα σε περιβαλλον mac?Τουλαχιστον επειδη ειχα ασχοληθει παλιοτερα με linux βολευει αρκετα..

Και μάλιστα θα είναι ταχύτερο απο Windows k osx αλλά είναι θέμα γούστου εγώ όσες φορές τα εγκατέστησα στο παρελθόν ποτέ δεν με δελέασαν.. ίσως επειδή είμαι ερασιτέχνης.

#23   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 13:54

Χμμ.Κατι αλλο.Εχω το original DVD του Snow Leopard.Σε ενα tutorial κατεβασα ενα package που ειχε μεσα :
Chameleon Boot Loader RC2 κατι για το Bios του Asus καποια plist και καποια kernel extensions.Αυτα θα τα περασω σε ενα USB και ποτε θα τα χρειαστω?Θα κανω boot απο το DvD αλλα το USB ποτε θα χρειαστει?
Ευχαριστω που βοηθας!

χρειάζεσαι VmWare η άλλο Apple να εχεις για να ξεκινήσεις. για να φορμάρεις το USB σε apple format hfs+ και μετά να κάνεις ρεστορε το dvd μεσα σ'αυτο.μετα εγκατάσταση bootloader στο ίδιο stick και Boot εγκατάσταση.

#24   drspeed

drspeed

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 13:58

Εγώ πάλι εβαλα το παλιό μου laptop δίπλα σε ένα ανάλογο με hackintosh και την επόμενη μέρα απλά πήγα και παρήγγειλα ένα macbook και από τότε απλά ηρέμησα. once you go mac ,you never go back!!!!

#25   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 13:59

Πραγματικά θέλω να σας βοηθήσω όλους που έχετε δείξει ενδιαφέρον.αλλα οπως καταλαβαίνεται ειναι πρακτικά αδύνατον.
Μετά καθε υπολογιστής ειναι διαφορετικό project και θέλει αλλη μεταχείριση.
Η Βάση ειναι η συμβατότητα. βρείτε στο Google ποσο συμβατό ειναι το κομπιούτερ σας και αν εχει ξαναγίνει σε αυτό hackint0sh.

#26   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 14:00

χαρας στο κουραγιο σου! και εγω ειχα ψαξει να τα βαλω στο aspire one αλλα βλεποντας τις ασυμβατοτητες σε hardware και τα αλλα πραγματα που χρειαζεται εγκατελειψα την ιδεα.παντως τωρα του εβαλα το chromium os και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο ενα λειτουργικο το οποιο βρισκεται ακομα σε σταδιο αναπτυξης!

#27   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 14:01

Εγώ πάλι εβαλα το παλιό μου laptop δίπλα σε ένα ανάλογο με hackintosh και την επόμενη μέρα απλά πήγα και παρήγγειλα ένα macbook και από τότε απλά ηρέμησα. once you go mac ,you never go back!!!!

Αν εχεις τα χρήματα ναι είναι η καλύτερη λύση.Εγω iMac θέλω αλλα θέλω κ iPhone και να ζω. Οπότε απο κάπου κόβεις.

#28   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 15/08/2010 - 14:04

Όταν έψαχνα να περάσω hackintosh στο δικό μου netbook και δεν ήθελα να αγοράσω εξωτερικό dvd player όλο έβλεπα online ότι θες κάποιο άλλο mac για να κάνεις το usb stick bootable.

Με πολύ ψάξιμο στο χαόδες internet και με τη βοήθεια (και καλά :P ) του μαθήματος που είχα περάσει στο πανεπιστήμιο: Εξόρυξη Γνώσης από Βάσεις Δεδομένων και τον Παγκόσμιο Ιστό, κατάφερα και βρήκα ένα super προγραμματάκι, κινέζικο (πραγματικά δεν καταλάβαινα τι λέει το menu του) το οποίο σου κάνει το stickaki bootable για εγκατάσταση macintosh χωρίς να έχεις mac ή virtual machine με mac OS. Αφού μάντεψα τι κάνει η κάθε επιλογή από το menu του (καθότι τα κινέζικα δεν τα κατέχω) κατάφερα και έκανα το 8GB stick μου bootable και έβαλα το Leopard (τότε) στο ροζ netbookaki μου! :D

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 15/08/2010 - 14:06


#29   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 14:04

Αμα δεν εχεις ορεξη και λεφτα για Macbbok τα κανεις ευκολα.... :P Σκυλι δεν λες τιποτα....Το τι εχει τραβηξει το καημενο....Συντομα ομως θα ξεκουραστει....αυτη την φορα θα παρω ετοιμο το μηλοκομπιουτερ...δεν ειναι αναγκη να το φτιαξω εγω....

Respect ! Αν και τα κολλητήρια τα εχω στο χρονοντούλαπο. δεν μ'αρεσουν οι Hardware παρεμβάσεις πλέον. ;)
Αυτό που έφτιαξες όμως είναι πάρα πολύ καλό !!

#30   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 14:06

Όταν έψαχνα να περάσω hackintosh στο δικό μου netbook και δεν ήθελα να αγοράσω εξωτερικό dvd player όλο έβλεπα online ότι θες κάποιο άλλο mac για να κάνεις το usb stick bootable.

Με πολύ ψάξιμο στο χαόδες internet και με τη βοήθεια (και καλά :P ) του μαθήματος που είχα περάσει στο πανεπιστήμιο: Εξόρυξη Γνώσης από Βάσεις Δεδομένων και τον Παγκόσμιο Ιστό κατάφερα και βρήκα ένα super προγραμματάκι, κινέζικο (πραγματικά δεν καταλάβαινα τι λέει το menu του) το οποίο σου κάνει το stickaki bootable για εγκατάσταση macintosh χωρίς να έχεις mac ή virtual machine με mac OS. Αφού μάντεψα τι κάνει η κάθε επιλογή από το menu του (καθότι τα κινέζικα δεν τα κατέχω) κατάφερα και έκανα το 8GB stick μου bootable και έβαλα το Leopard τότε στο ροζ netbookaki μου! :D

Εισαι ελεύθερη ? αν ναι Παντρευεσε ? ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες