Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το Άχρηστο που έγινε Μοναδικό (SnowBook)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
155 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 15/08/2010 - 17:20

Και το iMac PC ειναι εφοσον θα ειναι δικο μου (Personal Computer).Ξερω οτι δεν θα ειναι τοσο καλο στα games.Το BootCamp στον ιδιο iMac ανοιγει πολυ γρηγορα.Γενικα δουλευω τον iMac για πανω απο 4 μηνες και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.Ιδωμεν

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 18:34

Το αστείο είναι ότι τα εχω βάλει να συνεργάζονται μεταξύ τους μέσω Bluetooth.Το vaio k to Snowbook,και το κάνουν,ανταλλάσσουν αρχειάκια,συγχρονίζουν τα iTunes,και μοιράζονται κ το internet αν χρειαστεί.Και να σας πω και κάτι ? και τα κομπιούτερ σήμερα χρειάζονται να τους δίνεις λίγο συναίσθημα,ίσως παραπάνω επειδή είναι ψυχρά από την γέννα τους.

#48   nikoskurt

nikoskurt

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:nikoskurt

Δημοσίευση 15/08/2010 - 19:41

πολυ καλο ποστ και μπραβο φιλε και οσοι τα καταφερατε 8)
και ρωταω εγω που εχω ενα netbook acer AOA150-Bb ,μπορω να κανω το ιδιο? το εχει τεσταρει κανεις? καποιον οδηγο με οτι χρειαζετε?

#49   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 20:01

πολυ καλο ποστ και μπραβο φιλε και οσοι τα καταφερατε 8)
και ρωταω εγω που εχω ενα netbook acer AOA150-Bb ,μπορω να κανω το ιδιο? το εχει τεσταρει κανεις? καποιον οδηγο με οτι χρειαζετε?

Για βαλτο στο Google και ψαξτο.αν εισαι τυχερος μπορει να βρεις κ step by step οδηγο.

#50   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2010 - 22:01

Ένα topic που κάνει 750 views σε μια μερα κατα την γνώμη μου δεν παει στο bla bla.. δικαίωμα σας βέβαια να μας ενθαρρύνετε να γράψουμε κι'αλλα τέτοια.

#51   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 16/08/2010 - 01:47

Well σημερα ξεκινησα και εγω.Μετα απο δοκιμες με iAtkos , iDeneb κ.α κατεβασα το Snow Leopard 10.6.1 Retail.Το εγραψα σε DVD (στο USB δεν μπορουσα με τιποτα να το κανω bootable) και εκανα boot.Μολις εκανα boot(αφου πατησα ενα κουμπι στο Darwin screen) εβγαλε το Logo της apple και σε 3 secs κρασαρε και μετα reboot(σκεφτηκα : Kernel Panic).Δευτερη φορα το ιδιο.Ξεκιναω με verbose παλι τα ιδια.Δοκμαζω με -f και μου εβγαλε παλι kernel panic screen με πολλα error.
Να ενημερωσω πως εχω το Asus 1101HA 1GB Ram , 160GB Hard Disk.
Tutorial που διαβασα : http://www.corsino.com/blog/?p=73
Τωρα πιστευω πως ο movieMaker θα τα εχει ζησει αυτα και θα μπορεσει να βοηθησει :Ρ



First Day :)
Καλημερα!

Τελευταία επεξεργασία από: Telephoner, 16/08/2010 - 01:48


#52   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/08/2010 - 05:52

Well σημερα ξεκινησα και εγω.Μετα απο δοκιμες με iAtkos , iDeneb κ.α κατεβασα το Snow Leopard 10.6.1 Retail.Το εγραψα σε DVD (στο USB δεν μπορουσα με τιποτα να το κανω bootable) και εκανα boot.Μολις εκανα boot(αφου πατησα ενα κουμπι στο Darwin screen) εβγαλε το Logo της apple και σε 3 secs κρασαρε και μετα reboot(σκεφτηκα : Kernel Panic).Δευτερη φορα το ιδιο.Ξεκιναω με verbose παλι τα ιδια.Δοκμαζω με -f και μου εβγαλε παλι kernel panic screen με πολλα error.
Να ενημερωσω πως εχω το Asus 1101HA 1GB Ram , 160GB Hard Disk.
Tutorial που διαβασα : http://www.corsino.com/blog/?p=73
Τωρα πιστευω πως ο movieMaker θα τα εχει ζησει αυτα και θα μπορεσει να βοηθησει :Ρ



First Day :)
Καλημερα!


Ναι αυτός ο "corsino"είναι ο τύπος απο την Jamaica που γράφω.εχεχεχ
Αν νομίζεις οτι ξέρω ακριβός τι εκανα εισαι γελασμένος.Ο παράγοντας τύχη ειναι σημαντικός,παλια δε αυτα τα -v -χ κλπ επιαναν,Αυτη την φορά είτε τα εβαζα ειτε οχι το ιδιο ηταν.με εχεις εντυπωσιάσει δε με την σχεση Ηλικιας-Γνωσης που εχεις.
ακου.ο συνδυασμός ειναι σίγουρα """ Darwin x86 boot v5.0.132 chameleon v.20 rc3 nbi r build 20/12/2009 και 10.6. οχι 10.6.1 ειναι συμαντικο.τσεκαρε επισις το sleepenabler.kext ειναι και αυτο πολυ σημαντικό.παντα παιζει δε να σου στειλω με καποιο τροπο ενα .img με το στικακι να το βαλεις κ να τελειώνεις η να μου στείλεις το netbook να στο "αρματώσω" κ να στο στείλω πισω.

#53   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 16/08/2010 - 09:39

Ναι αυτός ο "corsino"είναι ο τύπος απο την Jamaica που γράφω.εχεχεχ
Αν νομίζεις οτι ξέρω ακριβός τι εκανα εισαι γελασμένος.Ο παράγοντας τύχη ειναι σημαντικός,παλια δε αυτα τα -v -χ κλπ επιαναν,Αυτη την φορά είτε τα εβαζα ειτε οχι το ιδιο ηταν.με εχεις εντυπωσιάσει δε με την σχεση Ηλικιας-Γνωσης που εχεις.
ακου.ο συνδυασμός ειναι σίγουρα """ Darwin x86 boot v5.0.132 chameleon v.20 rc3 nbi r build 20/12/2009 και 10.6. οχι 10.6.1 ειναι συμαντικο.τσεκαρε επισις το sleepenabler.kext ειναι και αυτο πολυ σημαντικό.παντα παιζει δε να σου στειλω με καποιο τροπο ενα .img με το στικακι να το βαλεις κ να τελειώνεις η να μου στείλεις το netbook να στο "αρματώσω" κ να στο στείλω πισω.

Αρχικα ευχαριστω!Φυσικα οι 2 τελευταιες επιλογες θα ηταν οτι πιο ευκολο....αλλα πιστευω θα χασω πολλα πραγματα.Ειναι διαφορετικα να το κανεις μονος σου,οποτε και θα δοκιμασω :D
Κατι αλλο : Το chameleon πρεπει να το εχω κανει install στο DVD που εγραψα ή στο USB που θα ξανα προσπαθησω?Επισης το package που κατεβασα απο το Corsino πρεπει να το βαλω και αυτο στο USB η στο DVD ή σε ενα διαφορετικο USB?
Το Image του 10.6 θα το βρω.Μετα ειναι λιγο μπερδεμα με το iSO.Εκανα format το USB σε HFS+ Format οχι Journaled(και μετα εκανα Restore απο το ISO) αλλα το Mac δεν εδειχνε τιποτα , οταν ανοιγα τον Finder και παταγα στο USB.Τα Windows δε , ουτε να το βλεπουν δε ηθελαν :Ρ
Ειναι λιγο μπερδεμα αλλα κατι θα κανω :Ρ
Καλημερααα :D

#54   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/08/2010 - 14:40

Αρχικα ευχαριστω!Φυσικα οι 2 τελευταιες επιλογες θα ηταν οτι πιο ευκολο....αλλα πιστευω θα χασω πολλα πραγματα.Ειναι διαφορετικα να το κανεις μονος σου,οποτε και θα δοκιμασω :D
Κατι αλλο : Το chameleon πρεπει να το εχω κανει install στο DVD που εγραψα ή στο USB που θα ξανα προσπαθησω?Επισης το package που κατεβασα απο το Corsino πρεπει να το βαλω και αυτο στο USB η στο DVD ή σε ενα διαφορετικο USB?
Το Image του 10.6 θα το βρω.Μετα ειναι λιγο μπερδεμα με το iSO.Εκανα format το USB σε HFS+ Format οχι Journaled(και μετα εκανα Restore απο το ISO) αλλα το Mac δεν εδειχνε τιποτα , οταν ανοιγα τον Finder και παταγα στο USB.Τα Windows δε , ουτε να το βλεπουν δε ηθελαν :Ρ
Ειναι λιγο μπερδεμα αλλα κατι θα κανω :Ρ
Καλημερααα :D

restore to dmg 10.6 sto 8Gb Usb,εγκατασταση χαμελεων να ξεκινησει το Install,το βοοτ αρχειο απο το chameleon tou jamaica sto sto boot apo to stick (αντικατασταση) μετα τα κεχτ και τα υπολοιπα.

#55   nikoskurt

nikoskurt

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:nikoskurt

Δημοσίευση 16/08/2010 - 14:43

moviamaker βρηκα καποια tutorial οποτε λεω να κανω ενα τεστ.απλα επειδη δεν εχω usb dvd πως θα κανω to .iso να τρεξει απο το usb flashaki που εχω και να γινει bootable?

#56   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/08/2010 - 14:45

χρειαζεσαι μακ για να το κανεις αυτο
αλλα εχω την αισθηση οτι κυκλοφορανε στα τορρενταδικα μερικα ετοιμα
υπαρχει και προγραμμα της hp για να φτιαξεις bootable στικακια

#57   nikoskurt

nikoskurt

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:nikoskurt

Δημοσίευση 16/08/2010 - 15:00

δεν μπορω να βρω κατι για windows παντως!
αυτο ψαχνω ... να καποιος γνωριζει κατι συγκεκριμενο ας μου πει.

#58   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/08/2010 - 15:13

Εγω το εκανα με Vmware αρα κατω απο οσχ λειτουργικο

#59   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 16/08/2010 - 17:43

restore to dmg 10.6 sto 8Gb Usb,εγκατασταση χαμελεων να ξεκινησει το Install,το βοοτ αρχειο απο το chameleon tou jamaica sto sto boot apo to stick (αντικατασταση) μετα τα κεχτ και τα υπολοιπα.

Το θεμα ειναι οτι δεν μου το διαβαζει το USB ο Mac και δεν μπορω να κανω αντικατασταση.

#60   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/08/2010 - 18:01

Το θεμα ειναι οτι δεν μου το διαβαζει το USB ο Mac και δεν μπορω να κανω αντικατασταση.

Βαλτο σε ενα pc format fat32 και θα το δει ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες