Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4 - Vodafone VS Cosmote


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
33 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Melg

Melg

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/08/2010 - 21:35

Εμένα πάντως μετά από ελάχιστο ψάξιμο, η vodafone μου έδωσε 498 ευρο επιδότηση με 18μηνο συμβόλαιο και πήρα το iphone 4 32 sta 280 ευρώ. Και αυτό για το 3g της vodafone δέν το πιστεύω. Εμένα τουλάχιστον δέν με έχει αφήσει ποτέ χωρίς κάλυψη. Και λογο επαγγέλματος (πιλοτος) ταξιδεύω συνέχεια εξωτερικό και το σήμα είναι πάντα super.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   sashik

sashik

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Twitter:@sashikme
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/08/2010 - 22:01

Εδώ και 9 χρόνια είμαι στη Vodafone, και ουδέποτε θα πάω στη Cosmote. Το iPhone 4 32Gb μου βγήκε στα 350€ στο Unlimited 55. Όσον αφορά το σήμα, στην δική μου περιοχή η Vodafone έχει 3G full. Ενώ η Cosmote ούτε 3G έχει, και αυτό που έχει μια πιάνει, δέκα δεν πιάνει (όλοι γνωστοί μου το έχουν παράπονο). Οπότε οι φίλοι μου σκέφτονται σοβαρά την Vodafone!!!

Τι θα λέγατε αν ενσωματλωναμε μέσα στο Topic ένα poll για το ποιοι έφυγαν απο cosmote k πηγαν vodafone και το ανάποδο?? Πιστευώ ότι θα βοηθήσει! ;)


Συμφωνώ! Καλή ιδέα!!

#18   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2010 - 00:37

Παιδιά εγώ voda με ανανέωση συμβολαίου για 18 μήνες και με επιδότηση πήρα το iphone 4 16 gb με 110 € !Unlimited
με Internet 55

αυτο πως εγινε?ανεβηκες προγραμμα?Και παλι ομως πολυ λιγα μου φαινονται αυτα που πληρωσες

#19   ms55555

ms55555

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/08/2010 - 03:44

αυτο πως εγινε?ανεβηκες προγραμμα?Και παλι ομως πολυ λιγα μου φαινονται αυτα που πληρωσες

Κοίτα, ενδεχομένως να είχε υψηλό ποσο επιδότησης/επιβράβευσης εμπιστοσύνης ή όπως αλλιώς λεγεται τεσπα... Ειναι το επιπλέον ποσό που δίνεται σε συνάρτηση ορισμένων παραγόντων και βγαίνει για κάθε γραμμή απο το σύστημα αυτόματα ανάλογα με το πόσο καιρό είσαι εκεί, εισερχόμενες απο άλλα δίκτυα, και φυσικά πρώτο και κύριο ρόλο έχει το μέσο τελικό ποσό που έχεις δώσει ας πούμε τον τελευταίο χρόνο (ή καθ'ολη την διάρκεια, αυτό δεν το γνωρίζω). Πάντως από την Εξ. Πελατών της Βόντα μου είπαν ότι συνήθως είναι γύρω στο 3-πλασιο του Μ.Ο. παγίων ενός μήνα(χωρίς φόρους). Εγώ κατα ΜΟ πλήρωνα 36 ευρώ (σύν τέλη, φόρους κλπ) οπότε μου έβγαλε περί τα 90 ευρώ επιπλέον του προγράμματος υπερεπιδότησης του iphone. Και πάλι όμως να την βράσω την επιβράβευση όταν δε μπορεί να χτυπήσει την ανταγωνίστρια Cosmote. Βέβαια το παιχνίδι είναι προκαθορισμένο και κινούνται σε προκαθορισμένα πλαίσια (τύπου εναρμονισμένης αγοράς, βλ. καρτέλ) χροοοονια τώρα αλλά έστω και το ένα ευρώ που θα μπορέσω να κερδίσω δεν θα τους το αφήσω εφόσον μπορώ, γιατί δηλαδή τους το χρωστάω;;; ΑΚΟΥΣ ΕΚΕΙ 12 σχεδόν λεπτά το SMS και 1+ Euro το ΜΒ... ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΛΕΦΤΕΣ. Η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι το χρώμα και το όνομα.

#20   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 31/08/2010 - 03:53

Βάλε και ότι θα σου χρεώνουν 11 λεπτά το SMS, ούτε ανέκδοτο να ήταν ου τυπάδες...
13897 (τμήμα φορητότητας Cote) από το κινητό σου πάρε φίλε, είναι και δωρεάν... Πάντως 329 μου είχαν πεί την πρώτη φορα. Αλλά χωρίς παζάρι την δευτερη όταν είπα ότι μου έκαναν καλύτερη τιμή απο Voda χωρίς να ρωτήσουν καν ποσο μου το έριξαν περισσότερο από ότι η Voda που μου δίνει και 90Ε επιπλέον ώς επιβράβευση πελάτη (κάπως έτσι λέγεται...) αλλα και που έκαναν μια ώρα και με τα χίλια ζόρια μου το πήγαν 30+ ευρώ πάνω απο Cote.

Edit: ααα και ας μην θυμηθώ ότο η Voda χρεώνει το ΜΒ ένα ευρώ σε αντίθεση με τα 10 λεπτά της Cote. 120κατι Ευρώ μου ήρθε ο λογαριασμός επειδή πέρασα τα MB που είχα τώρα ενώ σε Cote θα ερχόταν τα 90 επιπλέον ευρώ για τα 90 ΜΒ επιπλέον ±9 και θα πλήρωνα βαριά βαριά ένα 50αρι...
ΜΑ 1 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΒ?!?!?!?!!?!?!!?!!!!!!


Οι τιμές για internet είναι ίδιες. Και στη vodafone είναι 10 λεπτά το mb με εξαίρεση το unlimited me internet 30 που είναι 90 λεπτά το mb. (μιλάω αφού εξαντλήσεις τα mb που σου δίνει)

Για αυτούς που δεν έχουν κανένα πακέτο data η χρέωση και στις 2 εταιρίες είναι 7 ευρώ το mb.

#21   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 31/08/2010 - 04:04

Επίσης κάτι που είδα στο αρχικό σου post. Γιατί συγκρίνεις και λες ότι το 13830 εχει χρέωση 20 λεπτά ανά κλήση , ενώ η κλήση για 13897 είναι δωρεάν? ΆΣχετα είναι αυτά.. Και η κλήση 13894 προσ φορητότητα για vodafone είναι επίσης δωρεάν.. Η εξυπηρέτηση πελατών της cosmote επίσης είναι χρεώσιμη κλήση και μάλιστα μόλις 1 μήνα πριν ήταν με χρέωση ανα δευτερόλεπτο και όχι ανα κλήση.

#22   mastoras

mastoras

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2010 - 06:50

αυτο πως εγινε?ανεβηκες προγραμμα?Και παλι ομως πολυ λιγα μου φαινονται αυτα που πληρωσες

Ανεβηκα στους 18 μήνες απο 12 και + 5 € στο πάγιο μου. Έχω 2 αριθμούς και η επιδότηση είναι μόνο για τον ένα.
Αν ζητούσα και για τον δεύτερο αριθμό ισως να το έπερνα και 75€ !
Vodafone δεν αλαζω με τίποτα , και λογω κάλυψης , και πολιτικής , και VAG που μόνο αυτή έχει.

Τελευταία επεξεργασία από: mastoras, 31/08/2010 - 06:52


#23   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2010 - 10:07

Τελοσπαντων φιλε μου και εγω voda ειμαι αλλα και παλι δεν βγαινουν οπως τα λες.Δεν εκανες νεα συνδεση απλα ανεβηκες προγραμμα (5 ευρω παραπανω οπως λες)και εκανες 18αμηνο......καλα ποση επιδοτηση σου εδωσαν ποια?Το σιγουρο παντως ειναι οτι εχουν χασει λιγο τη μπαλλα στη voda και αυτο το λεω για πρωτη φορα μετα απο τοσα χρονια συνδρομητης της(απο εποχης panavox).

#24   mastoras

mastoras

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2010 - 11:16

Τελοσπαντων φιλε μου και εγω voda ειμαι αλλα και παλι δεν βγαινουν οπως τα λες.Δεν εκανες νεα συνδεση απλα ανεβηκες προγραμμα (5 ευρω παραπανω οπως λες)και εκανες 18αμηνο......καλα ποση επιδοτηση σου εδωσαν ποια?Το σιγουρο παντως ειναι οτι εχουν χασει λιγο τη μπαλλα στη voda και αυτο το λεω για πρωτη φορα μετα απο τοσα χρονια συνδρομητης της(απο εποχης panavox).


Συγνώμη φίλε μου ψέματα είπα.
139,29 € με ΦΠΑ

#25   gk002

gk002

    Newbie

  • 129 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2010 - 11:26

Δεν ξέρω για κάλυψη ρε παιδιά αλλά μέσα στην Καλλιθέα εγώ δεν έχω σημα με Cosmote...!

Περιμένω να ενεργοποιηθεί η Vodafone SIM για να δω διαφορές...! :unsure:

#26   pstadex

pstadex

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/09/2010 - 23:36

Παίδες, συγνώμη που άνοιξα νέο θέμα αλλά δεν ήξερα σε ποιό απο τα 2 να το γράψω... Ουσιαστικά τα δυο ξεχωριστά θέματα κάνουν την σύγκριση δύσκολη και χρονοβόρα καθώς γράφονται και σχετικα ασχετα σε αυτά. Αν πάντως βρεί κάποιος moderator που έπρεπε να είχα ποστάρει, παρακαλώ ας το μεταφέρει εκεί...

Για να είμαι συγκεκριμένος, είμαι πελάτης της Vf ένα χρόνο και κάτι μήνες οπότε και πήρα το iPhone3G. Μου ράγισε το γυαλί και έτσι επι τη ευκαιρία είπα να το ανανεώσω. Και ερχόμαστε τώρα στην σύγκριση....
Μετά απο πλέον της μιας ώρας και τηλέφωνα πρός το 13897 (τμήμα φορητότητας Cote, free) και 13830 , τμήμα εξυπηρέτησης πελατών Vf (0.25Ε/κλήση!!!!! σημειωτέον ότι τους έφερα σε δύσκολη θέση καθώς κάθε δυο λεπτά με έβαζαν αναμονή για να τσεκάρουν τι παίζει με Cote και να "αντεπιτεθούν" αλλά τελικά άμυνα το έπαιξαν...) είχα τα εξείς αποτελέσματα:

Απο την 2η κιόλας κλήση (και τελευταία προς το παρόν) η Cosmote (με άνεση και χωρίς παύσεις-meeting όπως η βόντα, και προφανώς χωρίς να το πάω hardcore παζάρεμα, ουτε καν soft, γιαυτό και σκέφτομαι να πάρω και 3η αυριο να δώ αν παίζει με πίεση να το ρήξω κι'άλλο) στο πρόγραμμα COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ με internet 45 [1500 λεπτά προς COSMOTE και σταθερά, 1500 SMS προς COSMOTE αλλά και 120 λεπτά και 120 SMS με τους άλλους + 500 MB, με τελικό (μετά φόρων/τελών) πάγιο 49€.] και προφανώς μεταφορά του αριθμού μου μου είπε 270€ τελική τιμή iPhone4 16GB, δηλαδή άν δεν κάνω λάθος, 400€ επιδότηση, για 18μηνο πρόγραμμα. Στην πρώτη κλήση μου είπαν 329 για 18μηνο, 439 για 12μηνο οπότε δεν είναι και πολύ άσχημα.

Στην Vodafone τώρα, ο άνθρωπος αρχικά δεν με πίστεβε για την Cote και ρωτούσε άλλους (φαντάζομαι) και έψαχνέ μία ώρα, καθώς συνεχώς με έβαζε σε αναμονή.
Ας μιλήσουμε για αυτό:
Vf Unlimited με Internet [1500 λεπτά/sms προς Vf, 100 λεπτά πρός άλλα +750ΜΒ] 45
Ψαχνόταν γενικά και η τελική απάντηση που μου είπε (αφου πρώτα προσπάθησε να με πείσει ότι 250 ΜΒ επιπλέον είναι καλύτερα απο +20 λεπτά πρός άλλους (+ τα ΣΜΣ πρός 3ους +! το οτι τα 1500 είναι ΚΑΙ πρός σταθερά!!) που μου δίνει η Cote στο αντίστοιχο πρόγραμμά της) ήταν ότι το καλύτερο που μπορούν να κάνουν για πρόγραμμα αντίστοιχων παροχών της Cote είναι στο Vf Unlimited+Internet 55 όπου και την ίδια συσκευή την παίρνω με 239 Ευρώ. Ρώτησα φυσικά ποσο για το 45αρι γιατί δεν έχω διάθεση να πληρώνω παραπάνω στο ήδη ακριβό για τις ανάγκες μου πάγιο και μου είπε 304.

Οπότε τελική τιμή και παροχές για σχεδόν αντίστοιχα προγράμματα είναι:
Συσκευή: iphone4 16GB
COSMOTE
πάγιο: ± 49 Ε
τιμή συσκευής: 270Ε

1500 Λεπτά προς Cote και Σταθερα +1500 SMS προς Cote
120 Λεπτά προς άλλα +120 SMS προς άλλα
500ΜΒ  Internet (προς το παρόν) χωρίς περιορισμούς στο Tethering

VODAFONE
πάγιο: ± 46.5 Ε
τιμή συσκευής: 304Ε
1500 Λεπτά μόνο προς Vf (όχι σταθερά) +1500 SMS προς Vf
100 Λεπτά προς άλλα κινητά και σταθερά +0 SMS προς άλλα
750MB  Internet ΌΧΙ όμως Tethering.

Τι λέτε; Πάει παρακάτω, ή τσάμπα παραάνω κόπος; Καλη η τιμή ή τσάμπα σπατάλισα τον χρόνο μου?
Αντίστοιχες συγκρίσεις κανείς που να έκανε την ίδια δουλειά με εμένα ώστε να δούμε μέχρι πού πάνε; Πάντως για πολλούς λόγους βλέπω την Cote πιο συμφέρουσα, ένα είναι το tethering, αλλά και το γεγονός ότι μιλάω κυρίως με Cote και σταθερά (που τα δίνει στο 1500αρι η Cote). Τα 250 ΜΒ επιπλέον στο της Vf είναι ουσιαστικά άχρηστα εφόσον δεν μπορείς να τα αξιοποιήσεις αλλού! Και μάλιστα το tethering με έχει σώσει...



Θα κάνω ακριβώς το ίδιο ,θα πάω cosmote απο VOD διοτι μηνύματά σε άλλους παροχους θα στείλεις, όποτε θα πληρώσεις πολυ παραπάνω απο τα 46,5 πάγιο, και επιπλεον τα 1500 περιλαμβανουν και σταθερα, πραγμα πολυ χρήσιμο και 20 λεπτα παραπάνω σε άλλους. Πιστευω οτι ειναι πιο συμφεροθυσα προσφορα-

#27   TiMoRiS

TiMoRiS

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 00:10

Και γω ακριβώς την ίδια μεταγραφή έκανα! Από Vodafone σε Cosmote με Απεριόριστα 45 και ιντερνετ κ μου έρχτε 426 με πληρωμή με πιστωτική!

#28   pstadex

pstadex

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 20:03

[quote name='ms55555' date='30 August 2010 - 12:48 PM' timestamp='1283168882' post='246057']

Οπότε τελική τιμή και παροχές για σχεδόν αντίστοιχα προγράμματα είναι:
Συσκευή: iphone4 16GB
COSMOTE
πάγιο: ± 49 Ε
τιμή συσκευής: 270Ε

1500 Λεπτά προς Cote και Σταθερα +1500 SMS προς Cote
120 Λεπτά προς άλλα +120 SMS προς άλλα
500ΜΒ  Internet (προς το παρόν) χωρίς περιορισμούς στο Tethering

VODAFONE
πάγιο: ± 46.5 Ε
τιμή συσκευής: 304Ε
1500 Λεπτά μόνο προς Vf (όχι σταθερά) +1500 SMS προς Vf
100 Λεπτά προς άλλα κινητά και σταθερά +0 SMS προς άλλα
750MB  Internet ΌΧΙ όμως Tethering.

Ερώτηση : το 270Ε είναι για 12μηνο η 18μηνο ? πως γίνεται ,επίσης μέτρησαν τι πάγιο πλήρωνες πριν και τι λογαριασμούς έκανες?

#29   GeorgeTF1

GeorgeTF1

    iPH Addict

  • 618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:GeorgeTF

Δημοσίευση 03/09/2010 - 20:21

καλησπέρα σε όλους!λοιπόν εγώ βονταφον είμαι και ανανέωσα το συμβόλαιό μου για 18 μήνες με πάγιο μαζί με φπα και τα ρέστα στα 51ε στο πρόγραμμα 45!
το 4ρι το πείρα (το περιμένω δηλαδή) στα 293ε!
(αφού πούλησα το 3gs 270ε θα δώσω 23ε για το νέο)
(έκανα βλακεία γτ ήθελα να παω cosmote)

#30   GGkiller

GGkiller

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/09/2010 - 20:44

Γενικα διαπιστωνω και απο προσωπικη εμπειρια οτι εχουν περιορισει κατα πολυ τις επιδοτησεις που δινουν. Περυσι ειχα 310(3 συνδεσεις) και με online επανεξεταση μεσω vodafone καταστηματος μου δωσαν 510...χωρις καν να τηλεφωνησω και να παρακαλεσω. Φυσικα και ηταν δικαιη η αυξημενη επιδοτηση λογω υψους λογαριασμων. Φετος με υψηλοτερους κατα μεσο ορο λογαριασμους 310 ευρω επιδοτηση με επανεξεταση 390...μιλαω στο τηλ να παραπονεθω και μου λενε αυτο μπορουμε να κανουμε!!! Απο βδομαδα ζηταω προσφορα απο cosmote και αν ειναι ικανοποιητικη κανω φορητοτητα και στις 3 συνδεσεις. Μετα απο 10 χρονια συνδρομητες δεν νομιζω πως ειναι σοβαρη μεταχειρηση αυτη. Αλλωστε δεν χανω εγω πελατες...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες