Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τελικά υπάρχει πρόβλημα ή όχι στο σήμα του 4?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
402 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Τελικά υπάρχει πρόβλημα στο σήμα στο 4? (415 μέλη έχουν ψηφίσει)

Σαν ιδιοκτήτες iPhone 4 αντιμετωπίζετε πρόβλημα με το σήμα?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#136   labrosm

labrosm

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2010 - 01:11

Η δική μου εμπειρία τη μία εβδομάδα που έχω το iPhone είναι η εξής:

Όταν έχω 3G
  • Απο 5 μπάρες πέφτει στις 4 μπάρες
  • Απο 4 μπάρες και κάτω πέφτει στη 1 μπάρα και πολλές φορές χάνει το 3G.
    3 φορές έτυχε να μιλάω ενώ έχασε το 3G και είχα και τις 3 φορές drop call!

Όταν έχω 2G
Τα ίδια με τη διαφορά οτι στο 2G δεν είχα ποτέ drop call.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 06/09/2010 - 15:30

Η δική μου εμπειρία τη μία εβδομάδα που έχω το iPhone είναι η εξής:

Όταν έχω 3G

  • Απο 5 μπάρες πέφτει στις 4 μπάρες
  • Απο 4 μπάρες και κάτω πέφτει στη 1 μπάρα και πολλές φορές χάνει το 3G.
    3 φορές έτυχε να μιλάω ενώ έχασε το 3G και είχα και τις 3 φορές drop call!

Όταν έχω 2G
Τα ίδια με τη διαφορά οτι στο 2G δεν είχα ποτέ drop call.


Προφανως το σημα του 3g ειναι πιο ασθενές και οταν εχεις drop call προσπαθεί να μπει σε 2g mode εφόσον φτάσει στα -120dbm
Παντως μεγάλο παράγοντα παίζει και η κάλυψη και το πόσο μας ψηνουν οι κεραίες γυρω γυρω ...

#138   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 06/09/2010 - 23:52

επανερχομαι στο πρόβλημα των dropped calls και στη πτώση του σήματος

το γεγονόςς οτι για οτιδήποτε πιάνω το κινητό γυμνο για να μπω στο facebook ή να δω mail κλπ, και επειδή καταλάθος πιάνω το κάτο μέρος και το deathgrip, πέφτει το σημα στη 1 γραμμή αρχίζει και μου σπάει πραγματικά τα νεύρα , και αποζητώ το ασπρο 3gs μου ...

βρήκα στο apple forum το εξής άρθρο και το βρήκα ενδιαφέρον

--->
Since this question has been asked so many times by new forum users or just those new to the iPhone 4 I'm going to post several key points to consider to help you troubleshoot loss of signal, dropped calls even when showing signal bars, no data connectivity, etc.

1. Your cellular carrier is experiencing technical difficulties either with their systems or the tower in your area. Call your cellular carrier to confirm/troubleshoot.

2. Network congestion. Call your cellular carrier to confirm.

3. MicroSIM card is defective or physically damaged. Solution: replace MicroSIM.

4. Using an unsupported SIM (older series cut to shape of MicroSIM). Solution: Use an official MicroSIM supported by your cellular carrier.


5. Reside in an area your cellular carrier deems "fringe zone" or "non-coverage zone". Solution: Purchase a GSM cellphone booster that supports 3G may help or MicroCell (AT&T provides this option).

6. Structural or electrical interference. Neither the carrier or Apple can remedy these external factors.

7. iPhone is set to auto search for GSM towers instead of manually set to your specific cellphone carrier. iPhone 4 > Settings > Carrier > Manually select your carrier.

8. Your iPhone 4 was damaged during shipping (possible antenna disconnection with wiring). Solution: Troubleshoot with Apple or your cellular carrier tech support which may swap the iPhone.

10. iOS corrupted at time of install or update. Perform an iOS restore in iTunes and select new iPhone, not restore from backup. You can then sync your backed up apps but will need to setup you email. Remember to sync your iPhone first to iTunes before performing the "Restore" function.

11. iPhone is being used on a carrier that doesn't support EDGE, only EVDO for their non-3G coverage areas. So when not in a HSPA/UMTS coverage zone the user will experience drop outs due to the iPhone supports HSPA/EDGE. Solution: Stay in 3G coverage zone or switch to a provider that offers backwards compatibility for EDGE when not in 3G.

12. iPhone user is attempting to use iPhone 4 on unsupported network. Example cellular carrier states they offer 3G but licensed frequency is AWS (ie: T-Mobile, Wind Mobile, Public Mobile, SaskTel). Solution: Use a supported carrier frequency.


Μιας και η κάρτα μου ειναι κομμένη την οποία την έχω πάνω απο 3-4 χρόνια, θα πάω να πάρω αυριο μια microsim απο τη wind ΜΠΑΣ ΚΑΙ φτιάξει καθόλου η κατάσταση
Πιστεύετε οτι μπορεί να φταίει οντως η κάρτα ?

Τελευταία επεξεργασία από: djmanosv, 06/09/2010 - 23:53


#139   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 07/09/2010 - 01:15

Πιστεύετε οτι μπορεί να φταίει οντως η κάρτα ?


Ίσως.. Για δοκίμασε να αλλάξεις σε microsim και post back..

#140   NIonio

NIonio

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Twitter:@grnionio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/09/2010 - 02:24

Και εγώ στην Vodafone με το death gripm στην 1 μπάρα το χαμηλότερο… Όσο για το επανασχεδιασμένο iPhone, έχω αμφιβολίες, διότι εξαιρώντας το πρόβλημα με την κεραία το iPhone 4 είναι σίγουρα ένα καταπληκτικό προϊόν και το πιο επιτυχημένο σε πωλήσεις iPhone της Apple… Εξάλλου από τα test που έκανε η Apple, έδειξε ότι και ένα μεγάλο πλήθος άλλων Smartphones αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα, χωρίς φυσικά να γίνει φασαρία σαν αυτή του μεγέθους του iPhone 4. Η γνώμη μου, όχι , η Apple δεν θα παρουσιάσει νέο iPhone με επανασχεδιασμένο desing μέχρι του χρόνου… Αν και φυσικά ακόμα περιμένουμε το White iPhone 4

Αναρτημένη εικόνα

#141   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/09/2010 - 08:12

Πιστεύετε οτι μπορεί να φταίει οντως η κάρτα ?

Με τίποτε...
Και οι 12 πιθανές αιτίες που αναφέρονται παραπάνω είναι απλά ΑΣΤΕΙΕΣ και απευθύνονται σε Αμερικανάκια. Προσπαθούν να πείσουν ότι όλα τα άλλα μπορεί να φταίνε εκτός από το τραγικό λάθος σχεδιασμού.

#142   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 07/09/2010 - 12:52

Όταν το πιάνω στο επίμαχο σημείο οι μπάρες πέφτουν, φτάνωντας στην μία. Πρόβλημα στην κλήση δεν μου έχει παρουσιαστεί.

#143   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 428 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2010 - 14:12

Και εγώ στην Vodafone με το death gripm στην 1 μπάρα το χαμηλότερο… Όσο για το επανασχεδιασμένο iPhone, έχω αμφιβολίες, διότι εξαιρώντας το πρόβλημα με την κεραία το iPhone 4 είναι σίγουρα ένα καταπληκτικό προϊόν και το πιο επιτυχημένο σε πωλήσεις iPhone της Apple… Εξάλλου από τα test που έκανε η Apple, έδειξε ότι και ένα μεγάλο πλήθος άλλων Smartphones αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα, χωρίς φυσικά να γίνει φασαρία σαν αυτή του μεγέθους του iPhone 4. Η γνώμη μου, όχι , η Apple δεν θα παρουσιάσει νέο iPhone με επανασχεδιασμένο desing μέχρι του χρόνου… Αν και φυσικά ακόμα περιμένουμε το White iPhone 4

Αναρτημένη εικόνα

ΟΛΑ τα κινητά έχουν θέμα με το death grip.
Το ζητούμενο όμως είναι οτι το iPhone 4 είναι περισσότερο ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ λόγω κακού σχεδιασμού.

#144   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 08/09/2010 - 12:12

ΟΛΑ τα κινητά έχουν θέμα με το death grip.
Το ζητούμενο όμως είναι οτι το iPhone 4 είναι περισσότερο ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ λόγω κακού σχεδιασμού.


Anyway.. 85.37% = No Problem , 12.20% = Με Deathgrip , 2.44% Πρόβλημα γενικότερα..

Αρκετά αισιόδοξα ποσά..

#145   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 08/09/2010 - 12:25

Με Cosmote μπορεί να πέσει από τις 4 γραμμές σε 1 ή 2. Αν έχω 5 γραμμές μπορεί να πέσει σε 1 έως 3. Δεν έχει βγει ποτέ "No Service".
Γενικότερα υπάρχει το φαινόμενο αλλά δεν δημιουργεί προβλήματα. Με σήμα 3G που η κάλυψη είναι χειρότερη είναι πιο εμφανές το φαινόμενο. Με 2G αν έχω full σήμα μπορεί να μην πέσει και καθόλου.
Τα ίδια και με κάρτα Wind.
Το έχω αγοράσει από Γερμανό. Ίσως στην Αμερική που δεν υπάρχει κάλυψη όπως της Ελλάδας λόγω της έκτασής της να είναι πιο εμφανές το φαινόμενο του σήματος...εμείς δεν έχουμε πρόβλημα.

#146   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/09/2010 - 12:41

Με Cosmote μπορεί να πέσει από τις 4 γραμμές σε 1 ή 2. Αν έχω 5 γραμμές μπορεί να πέσει σε 1 έως 3. Δεν έχει βγει ποτέ "No Service".

Χαίρω πολύ! 27 dbm είναι περίπου το drop. Το θέμα είναι αν έχεις 1 ή 2 γραμμές και το πιάσεις. Εκεί να μας πεις τι γίνεται.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 08/09/2010 - 12:41


#147   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/09/2010 - 02:25

Ειμαι ενας απο τους 20 που ψηφισαν οτι εχουν προβλημα με τo deathgrip. Κληση δεν εχω χασει ακομα αλλα εχω χασει σημα 3g και εχω data plan (εχω και το VAG μεσα στο σπιτι...). Ειναι λιγο περιεργο όταν εχεις δωσει 660€ για κινητο να εχεις το νου σου πως να κρατησεις την συσκευη για να μην χασει σημα. Δεν το ευχαριστιεσαι σε μεγιστο βαθμο!Πόσο μαλλον αμα προερχεσαι απο το θρυλικό και αψεγαδιαστο 3gs!κατά τα αλλα μαι χαρα ειναι η συσκευη και αμα ερθει η θηκη ακομα καλυτερα!

#148   galanos

galanos

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/09/2010 - 03:49

Γειά σας!
Σχετικά με το πρόβλημα του σήματος πιστεύω πως είναι υπαρκτό.Δεν παρατήρησα να χάνω κλήσεις από τις 26/8 που το χρησιμοποιώ πάντα βέβαια με θήκη!Δοκιμάζοντας το γυμνό γιά λίγες ημέρες σε κατάσταση 2G δεν υπήρχε κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα,το πρόβλημα συμβαίνει όταν το γυρίζω σε 3G το οποίο και χάνεται σε οριακές καταστάσεις(εκεί όμως που το 3G και 3GS δεν το έχανε).
Με θήκη η Bumber η βελτίωση είναι 100%.
Αυτό πού με κάνει να απορώ είναι το εξής:o κύριος που σχεδίασε την κεραία δεν γνώριζε πόσο εύκολο είναι να αλλάζουν τα χαρακτηριστικά της όταν θα την αγγίζουμε,αφού είμαστε αγώγημοι και στην προκειμένη περίπτωση γινόμαστε κάτι σαν προέκταση της κεραίας του iPhone!Γιατί άραγε τοποθέτησε την κεραία σε καινή θέα καί επαφη με τούς χρήστες?Ίσως θέμα σχεδιασμού....δεν ξέρω!
Παρ΄ όλα αυτά το iPhone 4 κατά τη γνώμη μου είναι φοβερό!
Όλα όσα προσφέρει επισκιάζουν όλα τα παραπάνω(Κατά τη γνώμη μου πάντα).

#149   sokku

sokku

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/09/2010 - 08:50

Εγώ πάντως έχω τρομερό πρόβλημα εκεί που εργάζομαι και στο σπίτι μου (προς αποφυγήν σχολίων του τύπου "σε σπηλιά μένεις ή δουλεύεις μέσα σε κανένα πυρηνικό καταφύγιο, να αναφέρω ότι δεν υπάρχει κάτι για να εμποδίζει την μετάδοση σήματος).No service συνέχεια και το πρόβλημα είναι ότι και να μην το κρατάω το ίδιο γίνετε. Μίλησα με cosmote γιατί παρατήρησα και αυξομειώσεις στην ένταση του σήματος και στο τέλος με έστειλαν να μιλήσω με το troubleshooting της Apple. Δοκιμάσαμε ότι μου είπαν και στο τέλος μου έδωσαν έναν κωδικό, να πάω στο σημείο αγοράς και να μου δώσουν ένα καινούργιο. Μάλλον έπεσα σε προβληματικό hardware.Θέλω να δω πως θα το χειριστεί τώρα ο Γερμανός από τον οποίο αγόρασα την συσκευή.

#150   n4speed

n4speed

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2010 - 21:55

Όσον αφορά το θέμα με την κεραία να πω το εξής. Όντως υπάρχει πτώση των γραμμών αν το πιάνεις εκεί αριστερά. Ως τώρα δεν είχα dropped call ούτε έχασα το σήμα.

Να πούμε όμως ότι αν δεν το ακουμπάς από εκεί το κινητό εχει σήμα καμπανα. Μιλάμε σε σημεια που το HTC μου και το ΝΟΚΙΑ 6233 γράφουν με την ίδια εταιρεία No signal με το 4αρι μιλάω κανονικά! Το σημα είναι απίστευτο!

Υπάρχουν 2 απλές λύσεις για όσους τους ενοχλεί!

1ον) βάζεται μια απλή θήκη πυ να το καλύπτει . Απο bumper μέχρι flap case. Αν καλύπτετε το σημείο δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα. Μάλιστα γίνεται το κινητό με την ίσως καλύτερη ληψη.
2ον) αν θέλτετε κινητό χώρις θήκη βάλτε καμιά μεβράνη στο επίμαχο σημείο ή ακόμη πιο απλά ένα προσεκτικα κομμένο κομμάτι σελοτειπ που δεν φαίνεται. Το πρόβλημα μηδενίζεται.

Αλλά το να ακούω ότι άτομα θα πάρουν το 3gs αντι του 4 , για αυτό το λόγο το θεωρώ αστείο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες