Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τελικά υπάρχει πρόβλημα ή όχι στο σήμα του 4?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
402 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Τελικά υπάρχει πρόβλημα στο σήμα στο 4? (415 μέλη έχουν ψηφίσει)

Σαν ιδιοκτήτες iPhone 4 αντιμετωπίζετε πρόβλημα με το σήμα?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#196   stocis

stocis

    iPH Enthousiast

  • 502 μηνύματα
  • Twitter:@stocis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stocis

Δημοσίευση 19/09/2010 - 02:21

όταν είμαι με 3G το σήμα χάνεται μέχρι και no service όταν το πιασω στη γωνιά. χωρις 3G όλα φουλ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 19/09/2010 - 02:23

όταν είμαι με 3G το σήμα χάνεται μέχρι και no service όταν το πιασω στη γωνιά. χωρις 3G όλα φουλ.


Με μία απλή θηκούλα των 10,00 euros έχεις λύσει το πρόβλημα!

#198   stocis

stocis

    iPH Enthousiast

  • 502 μηνύματα
  • Twitter:@stocis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stocis

Δημοσίευση 19/09/2010 - 02:32

Με μία απλή θηκούλα των 10,00 euros έχεις λύσει το πρόβλημα!


καταρχάς αυτό δεν είναι λύση για μένα. είναι η ηλίθια δικαιολογία της apple και του σούργελου του jobs που "ξέρουν να κρατάνε το κινητό σωστά".
και κατά δεύτερον, μισώ τις θήκες στα κινητά. Έντάξει ένα screen protector αλλα θήκη .. δεν αγόρασα το πιο λεπτό το πιο όμορφο το πιο ανθεκτικό το πιο έτσι και το πιο αλλιώς για να το κάνω τριπλάσιο με θήκη. :mad:

Απλά κάποια φάση θα το ανοίξω και θα βάλω ένα laminate στην γωνία και τέλος. Το πρόβλημα παρεπιμπτώντως δημιουργείται όταν υπάρχουν πολλά διαφορετικά σήματα μαζί. Τα δάκτηλα διμιουργούν καλό αγωγό μεταξύ της κεραίας του τηλεφώνου και της κεραίας bluetooth/wifi παρεμβάλλωντας το σήμα. Όσοι λένε πως δεν έχουν πρόβλημα ας πάνε κάπου που έχει 3 γραμμές αντί 5 και ας δοκιμάσουν ξανά. Στην Κύπρο παντού έχουμε full σήμα όμως με 3G το σήμα πέφτει στις 3-4 γραμμές, εξού και το πρόβλημα.

Τελευταία επεξεργασία από: stocis, 19/09/2010 - 02:33


#199   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 19/09/2010 - 10:36

Moλις χθες πηρα και εγω το 4αρι, με 2g σημα αν το πιασω στο σημειο χχχ αντε να πεσει μια γραμη η καθολου.

Οταν ειμαι σε 3g με 3γραμμες μου ριχνει τις μπαρες μεχρι την μια..

Σε περιοχη με 1 η 2 μπαρες 3g μου γυριζει το σημα σε 2g..

Σημερα θα δοκιμασω στην δουλεια που εχω φουλ 3g να δω αν με το που πιασω το σημειο χχχ τι θα γινει..

Με bumper δεν εχω κανενα προβλημα ειτε 2g ειτε 3g, αλλα με χαλαει λιγο να κρυβω το κινητο μου σε θηκες :mad:

Αυτο το αυτοκολητο i-wrap βελτιωνει καθολου την ολη κατασταση?
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#200   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 19/09/2010 - 11:19

Είτε θήκη βάλεις, είτε αυτοκόλητο, είτε απλό σελοτέιπ, είτε γάντι στο χέρι σου, όλα κάνουν την ίδια δουλεια και λύνουν το πρόβλημα φίλε μου. Το θέμα είναι να μην ακουμπάει το γυμνό χέρι σε εκείνο το σημείο ! Οτιδήποτε εμποδίζει την άμεση επαφή δέρματος και κεραίας εξαφανίζει το πρόβλημα !

#201   arNeN

arNeN

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 19/09/2010 - 11:25

Είτε θήκη βάλεις, είτε αυτοκόλητο, είτε απλό σελοτέιπ, είτε γάντι στο χέρι σου, όλα κάνουν την ίδια δουλεια και λύνουν το πρόβλημα φίλε μου. Το θέμα είναι να μην ακουμπάει το γυμνό χέρι σε εκείνο το σημείο ! Οτιδήποτε εμποδίζει την άμεση επαφή δέρματος και κεραίας εξαφανίζει το πρόβλημα !

Πάντως και με το χέρι δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα..Αφού δεν χάνονται οι κλήσεις το θέμα είναι περισσότερο ψυχολογικό...

#202   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 19/09/2010 - 11:30

Ναι, σωστό κι αυτό. Απλά ήθελα να βοηθήσω το φίλο, ότι δεν είναι απαραίτητη η θήκη σε όσους δεν τις θέλουν, γιατί καταλαβαίνω αυτό που λέει ! Ούτε εγώ έχω βάλει θήκη ακόμα, γιατί μου αρέσει πολύ γυμνούλι, όπως το έκανε η μαμα του χεχε

Τελευταία επεξεργασία από: panosxxx, 19/09/2010 - 11:32


#203   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 897 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 19/09/2010 - 11:35

Πάντως και με το χέρι δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα..Αφού δεν χάνονται οι κλήσεις το θέμα είναι περισσότερο ψυχολογικό...


Μην είσαι τόσο βέβαιος.
Στη δική μου περίπτωση έχουν χαθεί πάμπολλες κλήσεις είτε με άριστο, είτε με κακό σήμα. Και στην τελική δεν θα έχω τον νου μου πως θα πιάσω το τηλέφωνο για να απαντήσω σε κάποια κλήση. Αφήστε και το λίαν σπαστικότατο ζήτημα του proximity sensor. H apple έκανε μεγάλη πατάτα με το 4άρι, δυστυχώς...

#204   PiTs3

PiTs3

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/09/2010 - 22:17

Σήμερα το έκανα restore as new device γιατι οταν το πηρα εκανα restore απο το 3GS έχω την εντύπωση πως είναι καπως καλύτερα τα πράματα με το σήμα, νομίζω ότι δεν κόβονται οι κλήσεις τόσο συχνά, θα το δω πως θα παει και ελπίζω να μην είναι η ιδέα μου

#205   lavouz

lavouz

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/09/2010 - 23:04

Γεια και χαρά σε όλους εσάς τους ένθερμους apple iPhone lovers!!!

Να αρχίσω λέγοντας πως το iPhone 4 σε συνγριση με το 3GS είναι μέρα με την νύχτα όσο αφορά οθόνη, χρώματα, ευκρίνεια και σβελτάδα !!!

Είμαι κάτοχός 3 τηλεφωνικών συσκευών της Apple η τελευταία βέβαια είναι το iPhone4 και θέλω και εγώ να καταθέσω την εμπειρία μου σχετικά με το σήμα αυτής της συσκευής.
Έχω 2 συμβόλαια, ένα με την cosmote και ένα με την vodafon, υπάρχει λόγος που το αναφέρω αυτό γιατί μπήκα στον πειρασμό να "πειραματιστώ" και με τις δύο εταιρίες σχετικά με το σήμα (ποιος δε θα το έκανε άλλωστε).

Έτσι λοιπόν αγαπητοί συνblogίτες μου παρατήρησα τα εξής:

Όταν βάζω την vodafon sim στη συσκευή έχω σήμα 5 γραμμές, όταν της κάνω την deathgrip λαβή χάνει μια μπάρα μετά από λίγο, και περισσότερο να την κρατήσω την συσκευή με την θανατική λαβή το σήμα της δεν πέφτει κάτω από 4 μπάρες, μέχρι εδώ καλός.
Αλλάζω τώρα τη sim και βάζω της cosmote, πάντα στο ίδιο σημείο στο γραφείο, το σήμα έρχεται καμπάνα από την cosmote 5 γραμμές, ΑΛΛΆ εδώ συμβαίνει το εξής παράδοξο κατά την γνώμη μου, ενώ θα περίμενε κανείς πως με την deathgrip λαβή η συσκευή να ανταποκριθεί πάνω κάτω το ίδιο όπως με την vodafon δεν συμβαίνει όμως αυτό. Με deathgrip λαβή η μπάρες κατεβαίνουν από 5 στις 1με 2 μπάρες το πολύ. Συμβαίνει όμως το ίδιο ακριβώς, αφού έχω αφήσει χρόνο να επανέλθει το σήμα κανονικά στις 5 μπάρες, όταν αγγίξω με το ένα δάκτυλο μου το επίμαχο σημείο εκεί δηλαδή που είναι η κεραία λήψης σήματος του κινητού.

Τι να πω και τι να υποθέσω δεν ξέρω, τεχνικός δεν είμαι αλλά με μία ματιά σα να φαίνεται πως έχει να κάνει με την πάροχο εταιρία. Πάντως στη μία εβδομάδα που έχω το iphone 4 στα χέρια μου όσο αφορά την λήψη με με την vodafon δεν είχα κανένα πρόβλημα. Με την cosmote έχω, πρέπει να το κρατάω κομψά, ας μου επιτραπεί ο όρος, για να αποφύγω προβλήματα λήψης σήματος, εάν ξεχαστώ δεν με ακούν καλά κ.τ.λ. dropcalls δεν είχα.

Αυτά,

θερμά χαιρετώ σας και στο "επαγραφείν" συνblogίτες μου!!!!

#206   alex65

alex65

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2010 - 11:13

Στο σπίτι είχα πάντα προβληματικό σήμα με την Cosmote και ένα Nokia E51 και έπρεπε να πάω κοντά στην μπαλκονόπορτα για να μιλήσω. Αλλά πάνω στο τραπεζάκι του σαλονιού είχα πάντα 1-2 γραμμές ώστε να δέχεται κλήσεις.
Εδώ και μία εβδομάδα με το iPhone 4, φάνηκε αμέσως η διαφορά!!
Χάλια σήμα όπως και να το πιάσω, στο τραπεζάκι χάνεται τελείως και πρέπει να βγω έξω στο μπαλκόνι για να μιλήσω!!
Και κάτι ακόμη, οι συνομιλητές μου λένε ότι ακούγομαι "βαθιά" και "χάλια".Δεν έκανα ακόμη δοκιμές, έχει συμβεί και σε άλλον?
Τελευταία, και συγνώμη για το άσχετο του θέματος, αλλά επειδή έχω και το iPod Nano 5g, είναι δυνατόν το iPhone να μην έχει pedometer? Γιατί δεν το βρίσκω πουθενά

#207   Fotis

Fotis

    iPH Enthousiast

  • 422 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/09/2010 - 15:05

Εγώ δεν ξέρω αν γίνεται κάτι με το δικό μου αλλά πραγματικά δεν έχω πρόβλημα. Όπως και να το κρατήσω απολύτως τίποτα. Μόνο μια μπάρα θα χαθεί. Σημειωτέον ότι σπίτι δεν έχω καθόλου σήμα Vodafone. Και πάντα έπρεπε να το αφήνω σε συγκεκριμένο μέρος για να χτυπάει τουλάχιστον και έπρεπε μετά να βγω στο μπαλκόνι αλλιώς έπεφτε η κλήση. Με το iphone τώρα ακριβώς τα αντίθετα. Πλέον έχω σήμα όπου και να το αφήσω σπίτι έχει δύο γράμμες και μιλάω κιόλας κανονικά μέσα στο σπίτι. Μπορώ να πω ότι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα το δικό μου. Και δεν έχω χάσει καμία κλήση.

#208   nikoss

nikoss

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/09/2010 - 15:12

Εγώ με την wind δεν έχω πρόβλημα
Βέβαια δεν έχω ιδέα που εινει το σημείο που λέτε και ούτε έχω κάτσει να το ψάξω
Όπως μου την δίνει το πιάνω και δεν έχω χάσει κλήση ποτέ :rolleyes:

#209   stocis

stocis

    iPH Enthousiast

  • 502 μηνύματα
  • Twitter:@stocis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stocis

Δημοσίευση 21/09/2010 - 15:19

ρε παιδιά σταματήστε να λέτε το ίδιο πράγμα. Ανοίξτε 3G και όταν παρατηρήσετε ότι το σήμα θα είναι από χαμηλό πιάστε το απο τη γωνία και θα δείτε τις γραμμές να πέφτουν.

#210   TiMoRiS

TiMoRiS

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2010 - 13:17

Και εγώ όπως είπαν και τα παιδιά απο πάνω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα και με 3G ανοιχτό!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες