Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τελικά υπάρχει πρόβλημα ή όχι στο σήμα του 4?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
402 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Τελικά υπάρχει πρόβλημα στο σήμα στο 4? (415 μέλη έχουν ψηφίσει)

Σαν ιδιοκτήτες iPhone 4 αντιμετωπίζετε πρόβλημα με το σήμα?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#91   socratis84

socratis84

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 01:32

Με πολυ χουφτωμα μεχρι στιγμης χανω σταθερα 1 γραμμη....ετσι δεν κραταω ποτε το τηλεφωνο παντως.Τωρα σε μερος του σπιτιου μου που εχω max 1 γραμμουλα σημα και γενικα δεν με ακουνε καλα με το 4 εχω 2 γραμμες οι οποιες γινονται μια μετα το χουφτωμα αλλα παντα με ακουνε.Κληση δεν εχω χασει ακομα.Vodafon και ηδη το ξεχασα το θεμα.



ακριβώς το ίδιο
+1

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   koskon

koskon

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Twitter:@koskon16
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:koskon

Δημοσίευση 04/09/2010 - 08:42

Δύο μέρες με το 4 μπορώ να σας πω παιδιά πως δεν έχω κανένα πρόβλημα με το σήμα αντίθετα εκεί που με το 3GS δεν είχα ούτε μία γραμμή με το 4 έχω 3-4 γραμμές.........VODAFONE και είμαι από Ρόδο.Στο σπίτι μου π.χ με το 3GS έπρεπε να βγω έξω στην αυλή να μιλήσω ενώ με το 4 μέσα στο σπίτι έχω σήμα 3 γραμμές και μιλάω άνετα ............αυτό συμβαίνει και με θήκη και χωρίς,το ίδιο σήμα έχει........

#93   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 04/09/2010 - 08:50

Πολύς ντόρος θεωρώ για μικροπράγματα.Συμφωνώ μ'ένα φίλο από προηγούμενα posts. Aν δεν αναφερόταν τόσο συχνά δεν θα το είχα προσέξει!!!
Εγώ με Cosmote μία χαρά σχεδόν όπως ήταν και το 3gs!

#94   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 04/09/2010 - 11:16

Εγώ πάντως, εάν το πιάνω όπως έπιανα και το iPhone 3G, εκεί που έχω 1-2 γραμμούλες παίζει να χάσω και την κλήση ( εάν όχι να την χάσω, να υπάρχουν διακοπές σίγουρα).

Και όπου έχει 1-2 γραμμούλες το 3G σήμα, το γυρνάει σε GPRS.

#95   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 04/09/2010 - 11:19

Εγώ πάντως, εάν το πιάνω όπως έπιανα και το iPhone 3G, εκεί που έχω 1-2 γραμμούλες παίζει να χάσω και την κλήση ( εάν όχι να την χάσω, να υπάρχουν διακοπές σίγουρα).

Και όπου έχει 1-2 γραμμούλες το 3G σήμα, το γυρνάει σε GPRS.


Απο πού το πήρες??.

#96   schatz

schatz

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 04/09/2010 - 12:12

Εγώ πάλι τείνω στο ότι το θέμα είναι software πιο πολύ και όχι hardware. Το πώς μετράει το software την στάθμη σήματος, σε συνδυασμό με την κάλυψη του παρόχου.

To 4 που πήρα έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με το 3Gs μου σε θέμα σήματος. Και το 3Gs μου έκανε τις μεταπηδήσεις από full & GPRS σε 1-2 μπάρες & 3G. Ακριβώς στα ίδια μέρη λήψης (έχω Voda).

Αργεί μερικές φορές να καλέσει ένα νούμερο όταν το σήμα είναι 1-2 μπάρες & 3G και γυρνάει σε full & GPRS και καλεί , ακριβώς όπως και το 3Gs στην ίδια περιοχή.

αυτό έχω παρατηρήσει. Το 3Gs άρχισε αυτή την συμεριφορά όταν του φόρεσα την iOS 4.0.1 από 3.1.3 που είχε πριν (τουλάχιστον τότε μου έγινε πολύ αντιληπτό).

Χαμένες κλήσεις έχω μόνο σε περιοχή με πολύ ασθενές σήμα και στα 2.

Το death grip issue υπάρχει αλλά είναι απειροελάχιστο και αυτό γιατί το 3Gs έιχε πλαστικό και μέσα την κεραία ενώ στο 4 είναι η κεραία το μεταλλικό περίβλημα, οπότε είναι λογικό να υπάρχει κάποια αλλοίωση.

Τελευταία επεξεργασία από: schatz, 04/09/2010 - 12:12


#97   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 04/09/2010 - 12:15

Εγώ πάλι τείνω στο ότι το θέμα είναι software πιο πολύ και όχι hardware. Το πώς μετράει το software την στάθμη σήματος, σε συνδυασμό με την κάλυψη του παρόχου.


Το death grip issue υπάρχει αλλά είναι απειροελάχιστο και αυτό γιατί το 3Gs έιχε πλαστικό και μέσα την κεραία ενώ στο 4 είναι η κεραία το μεταλλικό περίβλημα, οπότε είναι λογικό να υπάρχει κάποια αλλοίωση.


Θα συνταχθώ με τον προγραφήσαντα!!!

#98   anto0ine

anto0ine

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 18:37

Καλησπέρα σας,

πρώτο μου μήνυμα και λέω να το κάνω εδώ. Έχω παραγγείλει ένα iPhone 4 16GB το οποίο και θα έχω την παρα-άλλη εβδομάδα.

Θεωρώ ότι το θέμα πλέον με το σήμα είναι κάτι το αστείο. Και γιατί το λέω αυτό. Βλέπω video με άτομα που πιάνουν το κινητό με τα δύο χέρια και πέφτει 2-3 μπάρες το σήμα. Απλά να αναφέρω ότι και εγώ αν πιάσω το Blackberry 9000 που έχω αυτή τη στιγμή με τα δύο χέρια το σήμα πέφτει από τις 4 μπάρες στις 1 ή 2. Κλήση βέβαια δεν χάνω, αλλά από ότι ακούω ούτε εσείς χάνετε.

Δεν λέω ότι δεν υπάρχει θέμα στην σχεδίαση του κινητού, λέω απλά ότι υπάρχει σε πολλά κινητά αυτό το θέμα, και όντως αν δεν είχε γίνει τόσος ντόρος, κανείς δεν θα το παρατηρούσε.

Αυτά και μην λέτε αστεία για νέο iPhone 4 μετά το Σεπτέμβρη μην τα πάρω!!$)*!@$@#

Καλώς σας βρήκα

#99   Jason13

Jason13

    iPH Contributor

  • 986 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 18:49

Χθες πήρα το iPhone 4 και εχω προβλημα με το σημα. Οταν πιανω με το ενα δακτυλο την αριστερη μερια απαλα, πεφτει το σημα 3 μπαρες , αν βαλω ολη την παλαμι μου πεφτει και φτανει στην μια μπαρα αλλα δεν εχασα ποτε εντελως το σημα. αυτο γινεται και σε ανοικτο χωρο που πιανει φουλ σημα οπως μεσα στο παλιο αεροδρομιο.

Τελευταία επεξεργασία από: Jason13, 04/09/2010 - 18:50


#100   GeorgeTF1

GeorgeTF1

    iPH Addict

  • 618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:GeorgeTF

Δημοσίευση 04/09/2010 - 18:52

Τα συμπεράσματα οδηγούν σε είτε συνωμοσία κατά της apple :lol: είτε στο οτι υπάρχει ένα θέμα με ενα 15% των συσκευών..

το θέμα είναι να μην πέσουμε σε αυτό το 15%!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#101   darkside

darkside

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 04/09/2010 - 19:13

εγω προσοπικα παιδια δεν εχω κανενα προβλημα με το σημα στο full ειναι παντα και εχω ως παροχο την vodafone ειμαι υπερ ευχαριστιμενοσ εχω αυτο με την 4.0.2 αν αυτο βοηθα ::)

#102   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 05/09/2010 - 04:56

Υπάρχει τρομερό πρόβλημα οντος και με το αμερικανικό αλλά και με τα 3 ευρωπαϊκά μοντέλα που έχω με πάροχο wind. Και drop calls και death grip



32 βδομαδας με 4.0.1 και wind, δεν εχω drop σήμα, αλλα με το που πιάνω deathgrip πεφτει 1- 2 μπαρες και αν το αγκαλιάσω πάει μερικές φορές μια

Αν δε ειμαι με σημα 3g (οχι φουλ) τότε πεφτει πάλι στη μια γραμμή ... Δεν το εχω χρησιμοποιήσει εκτεταμένα για να δω αν εχει drop calls ,

4 γραμμεσ 2g -> 3 γραμμεσ 2g

2 γραμμες 3g -> 1 (3g) <-> 1 (2g) (εναλλάσεται )

τα παραπάνω απλα με αγγιγμα του deathgrip με το δάχτυλο .. Ειναι ΠΟΛΥ ΣΠΑΣΤΙΚΟ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 3G την ώρα που χρησιμοποιεις safari ή καποια αλλη εφαρμογή απλά και μόνο επειδή ετυχε να αγγίξεις το συγκεκριμένο σημειο ...

#103   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 05/09/2010 - 17:20

Να προσθέσω οτι με φουλ σημα wind σε δικτυο 2g

μετα απο 1 λεπτο κρατωντας το οπως ΑΚΡΙΒΩΣ θα κρατουσα ενα 3gs , τερματίζεται η κλήση ... αστεια πράγματα

Συγκεκριμένα το κρατάω πιανοντας το δεξια και αριστερα μεσα στη παλάμη μου απο κατω εως και τη μέση

Ζητάμε αλλαγή εντός 30 ημερών ??

Τελευταία επεξεργασία από: djmanosv, 05/09/2010 - 17:24


#104   platonithaki

platonithaki

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2010 - 18:32

γεια σας παιδια !! επειδη ειμαι κατοχος 3gs και θελω να αγορασω το 4 θα ηθελα να ρωτησω τα παιδια που δεν εχουν κανενα προβλημα με το σημα του
απο που αγορασν το κινητο ??(γερμανο ή vodafone )

ευχαριστω !!!

#105   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 05/09/2010 - 18:36

γεια σας παιδια !! επειδη ειμαι κατοχος 3gs και θελω να αγορασω το 4 θα ηθελα να ρωτησω τα παιδια που δεν εχουν κανενα προβλημα με το σημα του
απο που αγορασν το κινητο ??(γερμανο ή vodafone )

ευχαριστω !!!


Λοιπον το κινητό μου αγοράστηκε απο cosmote.. απο το ιδιο κατάστημα αγορασε παιδί 16 αρι και το χρησιμοποιεί με cosmote
Αυτός υποστηρίζει οτι δεν εχει κανενα προβλημα με το σήμα και δεν εχει dropped calls , εγω απο την άλλη με wind και ισως πιο ασθενές σήμα (4/5 γραμμες) χάνω κλήσεις σε σημειο που με το 3gs οσο και να πάλευα δεν εχανα για κανενα λόγο..
Υπαρχει ενα πρόγραμα που δειχνει τις κεραίες απο cydia (signal) και τα dBm , εκεί μπορεί κανεις να δει τι παίζει με το σήμα και σε τι ποσοστό πεφτει αν πιάσεις το death grip ... Να προσθέσω οτι με 3g αν κάνεις speedtest κρατόντας το death grip ή χωρίς, εχω πάλι μεγάλη πτώσει στις ταχύτητες του test

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες