Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αντικατασταση Iphone 4 λογω προβληματων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
419 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Melg

Melg

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/09/2010 - 22:37

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τη σε χαλάει αν έχεις άλλο serial στο κουτί, και άλλο στο τηλέφωνο?


Με χαλάει το ότι το τηλέφωνο δέν θα είναι ολοκαίνουριο (του κουτιού που λέμε) και θα είναι ένα ανακατασκευασμένο τηλέφωνο. Και εγώ πλήρωσα 780 ευρώ για να αγοράσω ένα τηλέφωνο εργοστασιακό. Ολοκαίνουριο. Στην Αμερική όπου έζησα 7 χρόνια δέν υπήρχε περίπτωση να σου αντικαταστήσουν ένα προβληματικό προϊόν με ένα ανακατασκευασμένο.
Σου στέλνουν ένα ολοκαίνουριο. Αυτό με ενοχλεί φίλε μου. Το οτι πράγματα αυτονόητα, εμείς οι καταναλωτές τα αφήνουμε να περνάνε έτσι. Εγώ λεφτά για ένα προϊόν το οποίο έχει δεχτεί σέρβις δέν το παίρνω. Θέλω ολοκαίνουριο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 06/09/2010 - 22:41

Με χαλάει το ότι το τηλέφωνο δέν θα είναι ολοκαίνουριο (του κουτιού που λέμε) και θα είναι ένα ανακατασκευασμένο τηλέφωνο. Και εγώ πλήρωσα 780 ευρώ για να αγοράσω ένα τηλέφωνο εργοστασιακό. Ολοκαίνουριο. Στην Αμερική όπου έζησα 7 χρόνια δέν υπήρχε περίπτωση να σου αντικαταστήσουν ένα προβληματικό προϊόν με ένα ανακατασκευασμένο.
Σου στέλνουν ένα ολοκαίνουριο. Αυτό με ενοχλεί φίλε μου. Το οτι πράγματα αυτονόητα, εμείς οι καταναλωτές τα αφήνουμε να περνάνε έτσι. Εγώ λεφτά για ένα προϊόν το οποίο έχει δεχτεί σέρβις δέν το παίρνω. Θέλω ολοκαίνουριο.

Ρώτησες όταν το πήρες, τη γίνεται σε περιπτώσει που χαλάσει?

Διάβασες καλά αυτά τα 'μικρά γραμματάκια' που έρχονται με το συμβόλαιο, η την σκέτη αγορά του προϊόντος που υπέγραψες η αποδέχτηκες με την αγορά αυτή?

ps: Το ίδιο ισχύει και για τον φίλο μου Κώστα πιο πάνω.. ;)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 07/09/2010 - 01:33

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#18   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2010 - 22:41

Όταν τρελαθείς να μαζέψεις χρήματα να το πάρεις σφραγισμένο,κ μετα να μην σου δουλεύει και να περιμένεις και καμιά 10 μέρες να ξεκαθαρίσει το πράγμα σε χαλάνε ολα. ακόμα και ο περιπτεράς που θα σου πει "τι έκανες το καινούριο σου τηλέφωνο ?" τον σκότωσες ! χαχαχαχα

#19   Melg

Melg

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/09/2010 - 22:48

Ρώτησες όταν το πήρες, τη γίνεται σε περιπτώσει που χαλάσει?

Διάβασες καλά αυτά τα 'μικρά γραμματάκια' που έρχονται με το συμβόλαιο, η σκέτη αγορά του προϊόντος που υπέγραψες η αποδέχτηκες με την αγορά αυτή?

ps: Το ίδιο ισχύει και για τον φίλο μου Κώστα ποιο πάνω.. ;)


Άν ενοείς την απόδειξη αγοράς δέν αναφέρει πουθενά οτι σε περίπτωση που το προϊόν είναι ελλατωματικό θα στο αντικαταστήσουν με ένα ανακατασκευασμένο.
Θα κάτσω όμως τώρα και θα διαβάσω και όλο το κατεβατό που έχει η apple στην συσκευή. Το βρίσκω απίθανο να λέει οτι θα δώσεις καινούρια συσκευή 5 ημερών και θα πάρεις ανακατασκευασμένη.
Άν το έχεις εντοπίσει κάπου αυτό θα ήθελα πολύ να το δώ.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 06/09/2010 - 22:50


#20   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2010 - 22:53

το ειχα αναφερει σε αλλο topic .. ας το επισυναψω και εδω...

Η εγγύηση DOA παρέχεται για έως 7 ημέρες από την ημερομηνία αγοράς του προϊόντος, υπό τις παρακάτω προϋποθέσεις: Το προϊόν θα πρέπει να επιστραφεί από τον πελάτη σε οποιοδήποτε «e-shop point» εντός 7 ημερών από την ημερομηνία αγοράς του, με την πλήρη συνοδευτική συσκευασία του. Η αδυναμία λειτουργίας του προϊόντος πρέπει να οφείλεται σε ελάττωμα του κατασκευαστή και όχι σε βλάβη που προκλήθηκε από κακή χρήση του προϊόντος, όπως για παράδειγμα και όχι αποκλειστικά από πτώση, λειτουργία εκτός προδιαγραφών κατασκευαστή, επέμβαση στο εσωτερικό του από μη εξουσιοδοτημένους τεχνικούς κ.τ.λ. Τέλος, σε περίπτωση που δεν υπάρχει επαρκές απόθεμα για την αντικατάσταση του προϊόντος DOA, το e-shop.gr υποχρεούται να αντικαταστήσει το προϊόν με άλλο καινούριο ιδίων ή ανώτερων τεχνικών προδιαγραφών ή να προχωρήσει σε επιστροφή των χρημάτων στην αρχική τιμή αγοράς στον πελάτη.

Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση, με αυτόν τον τρόπο οι καταναλωτές «γλυτώνουν το χρόνο που συνήθως απαιτείται σε περιπτώσεις αντικατάστασης (χρόνος αναμονής για να επιστραφεί το ελαττωματικό προϊόν στον κατασκευαστή) αφού εφόσον το ελαττωματικό προϊόν πληροί της προϋποθέσεις DOA η αντικατάσταση με καινούριο προϊόν γίνεται επιτόπου με κόστος που επιβαρύνει το e-shop.gr.

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 06/09/2010 - 22:54


#21   Melg

Melg

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/09/2010 - 22:58

το ειχα αναφερει σε αλλο topic .. ας το επισυναψω και εδω...

Η εγγύηση DOA παρέχεται για έως 7 ημέρες από την ημερομηνία αγοράς του προϊόντος, υπό τις παρακάτω προϋποθέσεις: Το προϊόν θα πρέπει να επιστραφεί από τον πελάτη σε οποιοδήποτε «e-shop point» εντός 7 ημερών από την ημερομηνία αγοράς του, με την πλήρη συνοδευτική συσκευασία του. Η αδυναμία λειτουργίας του προϊόντος πρέπει να οφείλεται σε ελάττωμα του κατασκευαστή και όχι σε βλάβη που προκλήθηκε από κακή χρήση του προϊόντος, όπως για παράδειγμα και όχι αποκλειστικά από πτώση, λειτουργία εκτός προδιαγραφών κατασκευαστή, επέμβαση στο εσωτερικό του από μη εξουσιοδοτημένους τεχνικούς κ.τ.λ. Τέλος, σε περίπτωση που δεν υπάρχει επαρκές απόθεμα για την αντικατάσταση του προϊόντος DOA, το e-shop.gr υποχρεούται να αντικαταστήσει το προϊόν με άλλο καινούριο ιδίων ή ανώτερων τεχνικών προδιαγραφών ή να προχωρήσει σε επιστροφή των χρημάτων στην αρχική τιμή αγοράς στον πελάτη.

Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση, με αυτόν τον τρόπο οι καταναλωτές «γλυτώνουν το χρόνο που συνήθως απαιτείται σε περιπτώσεις αντικατάστασης (χρόνος αναμονής για να επιστραφεί το ελαττωματικό προϊόν στον κατασκευαστή) αφού εφόσον το ελαττωματικό προϊόν πληροί της προϋποθέσεις DOA η αντικατάσταση με καινούριο προϊόν γίνεται επιτόπου με κόστος που επιβαρύνει το e-shop.gr.

Το λέει λοιπόν ξεκάθαρα οτι είναι υποχρεωμένοι να το αντικαταστήσουν με "άλλο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ" προϊόν. Το ίδιο πράγμα λέμε. Πού είναι λοιπόν το καινούριο προϊόν; Καινούριο σημαίνει σφραγισμένο.

#22   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2010 - 23:06

ναι ακριβως .. γι αυτο εκανα την παραθεση... ισχυει για οποιαδηποτε αγορα.. :)

#23   Melg

Melg

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/09/2010 - 23:11

Ψάχνω στο site της vodafone να βρώ το αντιστοιχό του αλλα΄δέν μπορώ να το βρώ. Υπάρχει κάποιος που να το έχει εντοπίσει;

#24   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/09/2010 - 23:22

Καινούργια συσκευή θα πάρετε, ολοκαίνουργια με τις ζελατίνες μονο που θα είναι σε ενα σακουλάκι προστατευμένη και όχι σε κουτί σφραγισμένο. Ίσως αυτές οι συσκευές να βγαίνουν πιο σκυλιά τελικά αφου έχουν περάσει 2 και 3 φορές απο εξονυχιστικότατους ελέγχους.

#25   Melg

Melg

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/09/2010 - 23:26

Δέν νομίζω φίλε μου οτι παίρνεις ολοκαίνουρια συσκευή. Αφού είναι ολοκαίνουρια γιατί δέν την δίνουν σφραγισμένη όπως βγαίνει στα καταστήματα. Το πιό σωστό θα ήταν αυτό. Επιστρέφεις την συσκευή σου με τα παρελκόμενα στο κουτί της. Διαπιστώνουν οτι όντςσ πρόκειται για ελλατωματικό προϊόν και σου στέλνουν ένα καινούριο σφραγισμένο. Αυτο είναι το πιό σωστό και το πιό λογικό.

#26   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2010 - 23:35

Δέν νομίζω φίλε μου οτι παίρνεις ολοκαίνουρια συσκευή. Αφού είναι ολοκαίνουρια γιατί δέν την δίνουν σφραγισμένη όπως βγαίνει στα καταστήματα. Το πιό σωστό θα ήταν αυτό. Επιστρέφεις την συσκευή σου με τα παρελκόμενα στο κουτί της. Διαπιστώνουν οτι όντςσ πρόκειται για ελλατωματικό προϊόν και σου στέλνουν ένα καινούριο σφραγισμένο. Αυτο είναι το πιό σωστό και το πιό λογικό.

DOA σημαίνει και τα χρήματα σου πίσω αν θελήσεις και συσκευασία ίδια με την πρώτη εχει δίκιο το παιδί. δεν είναι εγγύηση είναι DOA. Πάρε τα χρήματα σου φίλε. Καλύτερα.

Τελευταία επεξεργασία από: moviemaker, 06/09/2010 - 23:37


#27   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 06/09/2010 - 23:36

Λοιπόν παιδιά για να μην παιδεύεστε (και εγώ μαζί σας είμαι ;) ), αυτό που ήθελα να τονίσω, είναι ότι έχετε όλα τα δικαιώματα να ζητήστε πίσω μια καινούργια συσκευή προπάντων όταν είναι DOA, και όχι μόνο, αλλά αυτό που δεν γνωρίζουνε ίσως οι περισσότεροι είναι ότι άλλο στα λόγια και άλλο στην πράξη.

Εξηγούμαι: Η 'αγαπημένη' μας Apple έχει κρατήσει (όπως πάντα βέβαια!) όλα τα δικαιώματα στα μηχανήματα της, και είναι γραμμένο μαύρο σε άσπρο (τόση ώρα το ψάχνω στα Αγγλικά, άλλα δυστυχώς το βρίσκω μόνο στα Γαλλικά) ότι από την στιγμή που το πολυαγαπημένο σας μηχάνημα φτάνει στα χέρια της για επισκευή, μπορεί να χρησιμοποιήσει καινούργια, η όχι ανταλλακτικά, και ανάλογα τα ''κέφια'' της (απόφαση τεχνικών??) να δώσει ένα καινούργιο τηλέφωνο η όχι!!

Τώρα για το DOA, οπλιστείτε με πολύ υπομονή (και έναν καλό δικηγόρο!) γιατί οι πάροχοι θα κάνουνε τα πάντα για να σας αποθαρρύνουνε, η και ακόμα να σας βγάλουνε έκτος εγγύησης (σε μια εβδομάδα παίζονται όλα για το DOA).

Η άλλη ερώτηση που έρχεται τώρα, θέλετε τα χρήματα σας πίσω! η απλώς θέλετε ένα καινούργιο iPhone? Αν είναι το πρώτο, καλό κουράγιο, αν είναι το δεύτερο, καλή τύχη??



ps: Άλλαξα το τηλέφωνο ενός κολλητού (iPhone 4) εδώ στην Γαλλία, (έχανε μια ως δυο μπάρες) και μετά από περίμενε ούτε και εγώ θυμάμαι πόσο! του ήρθε ένα με hardware πρόβλημα στην κάμερα! (δεν άνοιγε καθόλου?)

The Apple is dead. Long live the Apple 8)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#28   giorgoos

giorgoos

    iPH Contributor

  • 962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/09/2010 - 23:53

Το πρώτο 3G που ήρθε στα χέρια μου από Vodafone(8/08) έβγαλε hardware πρόβλημα στους 3 μήνες.Η ανακατασκευασμενη συσκευή που ήρθε στα χέρια μου(εννοείται σε σακουλακι)αποδείχτηκε "σκυλί "
Ίσως τελικά όλα είναι θέμα ΚΑΙ τύχης όταν μιλάμε για ηλεκτρονικές συσκευές.
Αυτό που ήθελα εγώ τότε το πήρα.μια συσκευή χωρίς προβλήματα.
Αυτό που έμαθα είναι να είμαι πιο επιφυλακτικος σε κάτι το οποίο είναι στα πρώιμα στάδια κυκλοφορίας του και με δεδομένη την ελληνική πραγματικότητα(οσον αφορά το after sale service)έμαθα να κάνω και
υπομονή.
Πίεσε τους και θα πάρεις ακριβώς ότι δικαιούσαι.

Τελευταία επεξεργασία από: giorgoos, 06/09/2010 - 23:54


#29   Melg

Melg

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/09/2010 - 00:09

Πάντως δέν σκοπεύω να το αφήσω έτσι. Θα το τραβήξω όσο δέν πάει γιατί έχει παραγίνει πια αυτο το πράγμα με τις εταιρείες. Θα επικοινωνήσω και με το ΙΝΚΑ. Από εκεί τουλάχιστον θα βγάλω μια άκρη.

#30   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 07/09/2010 - 00:16

Πολύ σωστή η απόφαση σου, και εγώ αυτό θα σου πρότεινα.

Έχεις όλα τα δίκια με το μέρος σου. Μόνο βιάσου ανάλογα τη θέλεις να κάνεις! (DOA 7 ήμερων! αντικατάσταση τηλεφώνου! πίσω τα χρήματα!) και μην ξεχνάς ότι εδώ στην Ευρώπη έχουμε διαφορετική νομοθεσία για την προστασία του καταναλωτή από την Αμερική, που η Apple έχει αποδεχτεί από την στιγμή που δέχτηκε να εισάγει τα προϊόντα της στην Ε.U, και φαίνεται πολύ μικρότερη από ότι φαντάζει. (για την Apple μιλάω, και νομοθετικά πάντα) 8)


ps: Καλή τύχη, και κράτα μας ενήμερους... ;)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 07/09/2010 - 00:19

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες